برای برق رسانی به دوربین ها باید از منبع تغذیه یا آداپتور استفاده کرد. دوربین های مداربسته اغلب با ولتاژ 12 ولت و از نوع جریان مستقیم یا DC کار می کنند. برق شهری 220 ولت و از نوع جریان متناوب یا AC است. چنانچه دوربین ها را مستقیما به برق شهری وصل کنید دوربین ها می سوزند. بنابراین نیاز است تا از آداپتور یا منبع تغذیه استفاده کنید. منبع تغذیه و آداپتور تجهیزاتی هستند که می توانند برق 220 ولت را به 12 ولت تبدیل کنند. هر کدام از دوربین های مداربسته با توجه به کارکردشان میزان متفاوتی جریان برق یا آمپراژ مصرف می کنند (برای مثال دوربین هایی که دید در شب قوی تری دارند آمپر بیشتری مصرف می کنند)، اما به صورت کلی حداکثر میزان مصرف دوربین ها را می توان یک آمپر در ولتاژ 12 ولت در نظر گرفت. هرچه تعداد دوربین در سیستم مداربسته بیشتر باشد، به تعداد اداپتور بیشتر و یا منبع تغذیه ای با آمپراژ بالاتر نیاز دارید. برای مثال در صورت وجود 8 دوربین در سیستم مداربسته به 8 آداپتور 1 آمپری یا یک منبع تغذیه 8 آمپری نیاز خواهید داشت.

مزایا و معایب استفاده از منبع تغذیه

استفاده از منبع تغذیه در هنگام نصب دوربین مداربسته دارای مزایا و معیابی است. به صورت کلی منبع تغذیه به دو نوع زیر تقسیم بندی می گردند:

 • منبع تغذیه مشترک با خروجی‌های مجزا: این نوع از منابع تغذیه به ازای هر دوربین مداربسته یک خروجی مجزا دارند. در صورت خراب شدن یک خروجی مابقی به درستی به کار خود ادامه داده و عملکرد سایر دوربین ها مختل نمی شود.
 • منبع تغذیه مشترک با خروجی‌های مرتبط: خروجی های این نوع از منبع تغذیه به یکدیگر مرتبط هستند. در صورت خراب شدن یک خروجی مابقی دوربین ها نیز از کار می افتند.

مزایا

 • عیب یابی بهتر و آسان تر در سیستم مداربسته در صورت وقوع خرابی در منبع تغذیه
 • دوام بالا و طول عمر بیشتر و احتمال خرابی و نقص کمتر
 • ایمنی بالاتر هنگام نصب دوربین مداربسته زیرا تمام کابل های انقال دهنده جریان برق 12 ولت را جابجا می کنند که کاملا بی خطر است.
 • صرف هزینه کمتر

معایب

 • چنانچه منبع تغذیه خراب شود تمامی دوربین ها از کار می افتند.
 • در کابل کشی های طولانی به علت انتقال برق به صورت 12 ولت شاهد افت ولتاژ خواهیم بود.

مزایا و معایب استفاده از آداپتور

مزایا

 • چنانچه آداپتور خراب شود تنها دوربینی که به آن متصل است از کار می افتد.
 • در کابل کشی های طولانی به علت انتقال برق به صورت 220 ولت شاهد افت ولتاژ چشمگیری نخواهیم بود.

معایب

 • طول عمر و دوام کمتر نسبت به منابع تغذیه صنعتی
 • به دلیل انتقال برق با ولتاژ شهر در مسیرهای کابل کشی خطر برق گرفتگی بیشتر خواهد بود.
 • در استفاده از آداپتور به باکس های پلاستیکی در کنار هر دوربین نیاز خواهید داشت.

به طور کلی توصیه ما این است که در سیستم های مداربسته کوچک با متراژ کابل کشی کم از منبع تغذیه و در سیستم های بزرگ تر از آداپتور استفاده کنید. در صورت استفاده از دوربین های گردان یا PTZ در سیستم مداربسته خود حتما باید از آداپتور برا آن استفاده کرد زیرا دوربین PTZ با ولتاژ 24 ولت کار کرده و جدای از سایر دوربین ها است.

برق رسانی به دوربین ها با POE

در سیستم های تحت شبکه می توان از تکنولوژی POE برای برق رسانی به دوربین ها استفاده نمود. در این تکنولوژی می توان بدون کابل کشی مجزا و یا استفاده از منبع تغذیه یا آداپتور برای تک تک دوربین ها، از کابل تصویر برای برق رسانی به دوربین ها استفاده کرد. برخی از مدل های دستگاه NVR نیز در برخی از کانال های دارای پورت POE هستند به این ترتیب می توان دوربین ها را مستقیما به دستگاه متصل نمود. همچنین می توان تمام دوربین ها را به یک سوئیچ POE متصل نموده و از سوئیچ به وسیله یک کابل به دستگاه متصل نمود.

برق رسانی به دوربین ها با POC

POC معادل تکنولوژی POE در دوربین های مداربسته آنالوگ HD یا توربو HD است. POC مخفف عبارت Power-over-Coax است که به معنی انتقال برق بر روی کابل کواکسیال است. این تکنولوژی انتقال برق را بر روی کابل کواکسیال انجام می دهد. به این ترتیب می توان دوربین های مداربسته آنالوگ HD را از طریق دستگاه DVR تغذیه نمود. این کار باعث کاهش کابل کشی های متعدد و کاهش هزینه های سیستم خواهد شد.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020