نصب دوربین مداربسته یکی از مراحل مهم راه اندازی یک سیستم مداربسته است که باید به درستی انجام شود. قبل از اقدام به خرید و نصب دوربین مداربسته نکاتی همچون متراژ فضای مورد نظر، موقعیت درب های ورودی، تعداد دوربین مورد نیاز برای پوشش کامل تصویری، نوع دوربین مورد نیاز و … را باید مد نظر داشته باشید. همچنین نوع دوربین مداربسته ای که انتخاب می کنید باید با نوع کاربری محیط مورد نظر مطابقت داشته باشد. در ادامه سعی کرده ایم تا تمام نکات مربوط به نصب انواع دوربین مداربسته در محیط های گوناگون را شرح دهیم.

نمونه پلن طراحی شده سیستم مداربسته

اصول اولیه مربوط به نصب دوربین مداربسته:

رعایت برخی از نکات مهم و ریز در هنگام نصب دوربین مداربسته در کاربری های مختلف مسکونی، اداری، تجاری و … بسیار ضروری است، زیرا در نهایت هم می تواند باعث تمیزی نتیجه کار و هم باعث دوام بیشتر سیستم نصب شده شود:

نکته 1. در هنگام نصب دوربین مداربسته، کابل کشی باید به نحوی انجام شود که سیم و کابل ها در معرض دید نباشند. برای این منظور می توان از لوله فلکسی دوربین مداربسته استفاده نمود. لوله فلکسی یک باکس پلاستیکی یا فلزی است است که می توان کابل ها را درون آن قرار داد به نحوی که به بیرون درز نکرده و دیده نشوند.

نکته 2. در هنگام جایگذاری دوربین در نقاط تعیین شده باید به این نکته توجه نمود که دوربین ها در زاویه ای درست نصب شوند تا برای مثال در معرض تابش نور مستقیم خورشید نباشند.

نکته 3. در هنگام نصب دوربین مداربسته دقت شود که مانعی بر سر راه آن نباشد تا دید آن را مختل کند. برای مثال ستون، گلدان، آویز و …

نکته 4. بهتر است دوربین مداربسته در جایی نصب شود که در معرض دید نباشد زیرا از لحاظ روانی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.نکته 4. بهتر است دوربین مداربسته در جایی نصب شود که در معرض دید نباد زیرا از لحاظ روانی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.

نکته 5. بهتر است دوربین هایی را که در فضای خارجی نصب کرده اید تا حد امکان مستقیما در معرض وزش باد و بارش باران قرار نگیرند.

نکته 6. دوربین مداربسته باید در ارتفاع مناسبی قرار گیرد تا از دسترس سارقین و افراد خرابکار دور باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت برآورد هزینه‌های نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه با توجه به تفاوت کلی سیستم مداربسته شبکه با سیستم آنالوگ تا حد زیادی با سیستم های آنالوگ متفاوت است. در این مطلب به صورت گام به گام روش های نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه را بررسی می کنیم.

پیش از نصب و در زمان انتخاب دوربین های مداربسته و تجهیزات باید به برخی نکات توجه کنید که در اینجا به مهمترین آنها اشاره می کنیم. دو عامل مهم باید پیش از طراحی سیستم مداربسته باید مد نظر قرار داده شوند:

  • انتخاب نوع تغذیه دوربین های مداربسته
  • نوع ضبط و نوع دستگاه سرور

انتخاب نوع تغذیه دوربین های مداربسته

1. تغذیه دوربین ها به صورت POE: در این حالت دوربین ها از طریق کابل شبکه تغذیه می شوند. (برای اطلاعات دقیق مقاله دوربین مداربسته POE را مطالعه کنید)

2. تغذیه دوربین ها به صورت مستقل: در این حالت شما از منبع تغذیه مجزا و کابل برق برای تغذیه دوربین ها استفاده می کنید.

در انتخاب نوع تغذیه دوربین مداربسته شما دو گزینه متفاوت پیش رو دارید:

نوع ضبط و نوع دستگاه سرور

انتخاب مهم دوم در رابطه با نحوه ضبط و نوع دستگاه سرور انتخاب شده برای سیستم مداربسته است. شما در این انتخاب با چندین گزینه مواجه هستید، هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

این روش ساده ترین روش نصب سیستم مداربسته شبکه است. شما تمامی دوربین ها را از طریق سوئیچ (در صورت POE بودن NVR به سوئیچ نیازی نخواهد بود) به NVR متصل کرده و در هارد نصب شده در NVR ضبط می کنید. تصاویر نیز با اتصال یک نمایشگر به دستگاه NVR قابل مشاهده است. این حالت نزدیک ترین روش نصب دوربین های شبکه به دوربین های آنالوگ است.

حالت اول

حالت دوم نیز تا حد زیادی مشابه حالت اول است با این تفاوت که در این حالت نیاز به مشاهده دوربین ها از طریق شبکه نیز وجود دارد. در این حالت با اتصال یک یا چند کامپیوتر به شبکه و نصب نرم افزار Client بر روی دستگاه ها شما قادر به مشاهده تصاویر دوربین ها در آنها خواهید بود.

حالت دوم

حالت سوم استفاده از یک کامپیوتر یا سرور برای ضبط و پخش دوربین هاست. سرور وظیفه ضبط و پخش تصاویر دوربین ها را بر عهده خواهد داشت. البته در این حالت نیز شما می توانید از کامپیوتر های دیگر شبکه برای دیدن یا ضبط تصویر استفاده کنید.

حالت سوم

حالت چهارم اتصال مستقیم یک دوربین شبکه به کامپیوتر یا مودم است. این حالت تنها در صورتی که نیاز به یک دوربین در شبکه داشته باشیم قابل انجام است.

حالت چهارم

تجهیزات مورد نیاز برای نصب:

دوربین مداربسته تحت شبکه:

دوربین مداربسته شبکه یک تجهیز تحت شبکه است که تصاویر را دریافت کرده و وارد شبکه می کند.

دستگاه NVR یا سرور:

دستگاه NVR یا سرور وظیفه ضبط و پردازش تصاویر در سیستم مداربسته را برعهده دارد.

هارد دیسک:

هارد دیسک در NVR یا سرور نصب می شود و محل ضبط تصاویر و اطلاعات سیستم مداربسته است.

سوئیچ شبکه:

در سطح اولیه بیشتر نقش یک انشعاب را در سیستم مداربسته شبکه دارد. در صورتی که نوع سوئیچ POE باشد تغذیه دوربین ها را نیز انجام خواهد داد.

کابل شبکه:

کابل شبکه وظیفه متصل کردن اجزای مختلف سیستم مداربسته شبکه را برعهده دارد. در صورت POE بودن سوئیچ یا NVR، کابل شبکه وظیفه انتقال برق تا دوربین ها را نیز برعهده دارد.

کابل برق (در صورت POE نبودن):

در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا NVR، از کابل برق برای انتقال برق تا دوربین ها استفاده می شود.

منبع تغذیه (در صورت POE نبودن):

در صورت POE نبودن سوئیچ ها یا NVR، از منبع تغذیه برای ایجاد ولتاژ مناسب دوربین ها استفاده می شود.

تجهیزات نصب:

تجهیزات نصب دوربین مدار بسته شامل تمامی ادوات مورد نیاز کابل کشی و نصب تجهیزات مانند داکت، لوله، فلکسی، پایه و … می شود.

آموزش نصب دوربین تحت شبکه (با دستگاه NVR)

نصب دروبین تحت شبکه با وجود NVR کار بسیار ساده ای است. بیشتر NVR های امروزی Plug and Play هستند و با وصل کردن دوربین به آنها شما می توانید تصاویر را به سادگی ببینید. مراحل گام به گام نصب دوربین مداربسته شبکه به NVR را در مطلب آموزش نصب دستگاه NVR بخوانید.

آموزش نصب دوربین تحت شبکه (با کامپیوتر)

برای نصب دوربین مدار بسته به کامپیوتر با توجه به انواع برندهای دوربین مداربسته روش های متفاوتی وجود دارد. سعی می کنیم در اینجا روش کلی نصب این دوربین ها را آموزش دهیم:

  1. (در صورت POE نبودن سوئیچ) دوربین ها را به منبع تغذیه متصل کنید.
  2. دوربین را از طریق کابل شبکه به سوئیچ متصل کرده و سوئیچ را به کامپیوتر متصل کنید.
  3. نرم افزار IP Finder یا نرم افزار مشابه برای پیدا کردن دوربین ها را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. (در صورتی که این نرم افزار بر روی CD دوربین ها نبود میتوانید از این وبسایت ها این نرم افزار را دانلود کنید.
  4. با استفاده از نرم افزار IP Finder شما میتوانید آدرس IP دوربین خود را مشاهده کنید.
  5. آدرس IP تمامی دوربین ها را به رنج آدرس موجود در شبکه تغییر دهید.
  6. نرم افزار CMS یا PCNVR مرتبط با دوربین ها را بر روی کامپیوتر نصب کنید.

نصب دوربین مداربسته آنالوگ

نصب دوربین مداربسته آنالوگ کاری بسیار ساده است. همه چیز در سطح زدن چند فیش و وصل کردن آنها به دستگاه و کابل است.

تجهیزات مورد نیاز

هارد دیسک:

هارد دیسک ها در DVR نصب می شوند و محل ضبط تصاویر و اطلاعات سیستم مداربسته هستند.

کابل تصویر:

به ازای هر دوربین آنالوگ باید یک کابل تصویر RG59 کشیده شود. انواع این کابل متفاوت است اما در صورت خاص نبودن شرایط کابل ساده RG59 نیاز شما را برطرف خواهد کرد.

دستگاه DVR:

دستگاه DVR یا سرور وظیفه ضبط و پردازش تصاویر در سیستم مداربسته آنالوگ HD را برعهده دارد.

دوربین مداربسته:

دوربین مداربسته آنالوگ HD  که تصاویر را دریافت کرده و از طریق کابل کوکسیال ارسال می کند.

متعلقات نصب:

متعلقات نصب دستگاه DVR خیلی زیاد هستند. برخی از پرکاربردترین آنها عبارتند از: داکت دوربین مداربسته، باکس پلاستیکی، لوله فلکسی و … .

اتصالات:

اصلی ترین فیش مورد نیاز برای نصب سیستم داربسته آنالوگ فیش BNC است. این فیش یک فیش بزرگ فلزی است که انواع متفاوتی دارد.

منبع تغذیه:

برای هر دوربین باید یک منبع تغذیه حداقل 1 آمپر در نظر بگیرید. البته مصرف دوربین ها از این مقدار کمتر است. در انتخاب منبع تغذیه شما دو راه متفاوت دارید. ابتدا استفاده از یک منبع تغذیه مرکزی و دوم استفاده یک منبع به ازای هر دوربین مدار بسته.

کابل برق:

برای تغذیه دوربین ها می توان از کابل برق با سیم نایلونی برق استفاده کرد. کابلی با ضخامت 0.75 سانتی متر برای تغذیه یک دوربین کافی است. اگر تعداد دوربین های شما زیاد بود باید از کابل با ضخامت بیشتر استفاده کنید.

نکات لازم پیش از نصب

1. مرحله اول سوال از مشتری است. حتی اگر قبلا با مشتری در مورد نیازش صحبت کرده اید پیش از نصب ، مجددا مکان تمامی دوربین ها و شرایط آنها را با او چک کنید. در مورد نیازش و دلایل نصب هر دوربین برای او توضیح دهید.

2. طرح بندی کلی از مسیرهای کابل کشی به دست آورید. محل هایی که باید سوراخ شوند یا حفر گردند را دقیقا مشخص کنید.

3. امکان عبور کابل ها از هر مسیر را دقیقا چک کنید. مخصوصا در جاهایی که نیاز به سوراخ کردن است بهتر است ابتدا سوارخ کردن دیوارها را امکان سنجی کنید. در صورتی که اجرای تمامی مسیرها نهایی شد به مرحله بعد بروید.

5. کابل هر دوربین را از روی مسیر آن متراژ کرده و ببرید. برای هر دوربین باید یک کابل RG59 در نظر بگیرید. کابل برق می تواند به صورت مشترک برای دوربین ها استفاده شود یعنی در کل مسیر دوربین ها شما تنها یک کابل برق خواهید داشت و از آن انشعاب می گیرید. دقت کنید که ضریب اشتباه خود در نظر بگیرید. کمی اضافه در نظر گرفتن کابل بهتر از کوتاه بودن آنهاست. برای مسیرهای کوتاه 7 تا 10درصد و برای مسیرهای بلند 2 تا 5 درصد پرتی قابل قبول است.

6. کابل ها را مرحله به محله درون داکت و لوله بیاندازید. این کار را ترجیحا از محل دوربین شروع کنید تا اضافه کابل به سمت DVR منتقل شود.

7. کابل ها را اندازه کنید. اضافه کابل ها را هم اندازه کنید و ببرید. در محل DVR مقداری کابل برای جابه جایی آینده نگه دارید.

8. برای نصب آداپتور شما دو انتخاب دارید. اول استفاده از منبع تغذیه مرکزی و دوم استفاده از آداپتور جداگانه. این انتخاب تغییر زیادی در مسیرهای سیم کشی شما ایجاد نمی کند. هر روش مزایا و معایب خود را دارد اما سعی کنید برای محل های کوچک از منبع تغذیه مرکزی و برای محل های بزرگ از آداپتور جداگانه برای دوربین ها استفاده کنید. در صورت نصب آداپتور باید در کنار هر دوربین یک باکس پلاستیکی نیز پیچ کنید.

دوربین ها را در محل مربوطه ببندید و فیش های آنها را وصل کنید. (طریقه زدن فیش)

10. به محل DVR رفته و آن را وصل کنید. تمامی فیش ها را به DVR متصل کرده و برق سیستم را وصل کنید.

11. در صورتی که تصویری از دوربین ها قابل مشاهده نیست سه حالت رایج وجود دارد. یا کابل تصویر قطع است. یا برق قطع است و یا دوربین خراب است. برای چک کردن دوربین جای آن را با یک دوربین دیگر عوض کنید. سپس برق را با ولت متر امتحان کنید یا IR دوربین را چک کنید. اگر هر دو سالم بودند احتمالا مشکل از کابل تصویر یا فیش های شماست. مسیر را چک کنید و مشکل را حل کنید.

12. در صورتی که تصویر تمامی دوربین ها را داشتید با هماهنگی مشتری دوربین ها را یکی یکی تنظیم کنید. بهتر است تنظیم دوربین ها را در طول روز انجام دهید تا از محل نور در طول روز اطلاع داشته باشید و ضد نور در تصویر دوربین را ببنید.

13. هارد را در دستگاه DVR نصب کنید. این کار بسیار ساده است. پیچ های دستگاه را باز کنید و قاب را کنار بگذارید. کابل SATA را از جعبه DVR پیدا کرده و به هارد وصل کنید. طرف دیگر کابل را به مادربرد دستگاه وصل کنید. دستگاه را روشن کنید و هارد را فرمت کنید. (مطلب کامل اموزش نصب هارد در DVR)

14. تنظیمات مرتبط با دستگاه مانند زمانبندی ضبط و تنظیمات نور را انجام دهید (مطلب کامل تنظیم کردن DVR)