تجهیزات سیستم مدار بسته اعم از  سوییچ، روتر، مودم، دستگاه های ضبطNVR ، DVR و … به دلیل اینکه هر کدام در نقاط مختلفی نصب می شوند ممکن است به مرور زمان بر اثر شرایط جوی نامناسب دچار آسیب شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از این آسیب های احتمالی از محفظه هایی با نام رک استفاده می شود. رک ها محفظه های فلزی هستند که وظیفه محافظت از این تجهیزات را بر عهده دارند. واحد اندازه گیری رک را یونیت می نامند. هر یونیت معادل 2 اینچ یا 5 سانتی متر است.

رک مونت (Rack Mount) به چه معناست؟

به تجهیزاتی از دوربین مدار بسته که دارای ابعاد متناسب و یکسانی با رک هستند و می توانند به راحتی داخل رک قرار بگیرند، اصطلاحا رک‌مونت گفته می شود.

اجزای تشکیل دهنده رک

لایت پنل

شامل یک لامپ فلورسنت است که در محفظه بالای رک جهت تامین روشنایی داخل رک نصب می شود.

بلک پنل

صفحه هایی هستند که جهت جلوگیری از دسترسی به تجهیزات حساس طراحی  و در جلوی آنها نصب می شوند. این صفحات در انواع 1، 2، 3 و 4 یونیت عرضه می شوند.

سینی(Shelf)

وظیفه جدا سازی بخش های مختلف و همچنین قرار دادن وسایلی را که از عرض رک کوچکتر هستند (مانند سوﺋیچ و یا مانیتور) را به عهده دارد. سينی ها در دو نوع متحرک و ثابت بهمراه رک عرضه می شوند.

پاور ماژول

Power Module مانند یک چند راهی عمل می کند و شامل چند پریز است که برای تامین برق تمام اجزای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

درب رک

درب رک را می توانید به صورت تمام شیشه یا شیشه ای با فرم فلزی تهیه کنید. به دلیل شکستن راحت درب های شیشه ای استفاده از این درب ها توصیه نمی شود.

فن

فن معمولا در سقف یا انتهای رک تعبیه می شود و نقش خنک کننده را به عهده دارد.

انواع رک دوربین مداربسته

رک‌های دیواری

این نوع رک ها معمولا در ارتفاع های ۵، ۶، ۷ و ۹ یونیت و عمق متفاوت (معمولا ۳۵، ۴۵ یا 60 سانتی متر) عرضه می شوند. روی دیوار نصب می شوند و مناسب برای شبکه های کوچک هستند. از این نوع رک برای قرار گیری سوئیچ های کوچک غیر رکمونت برروی دیوار استفاده می شود و عمق آن تنها ۲۹ سانتیمتر است.

رک‌های ایستاده

این رک ها روی زمین قرار می گیرند و دارای فضای بیشتری برای نصب انواع پچ پنل، سوئیچ، سرور، یو پی اس و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی هستند. ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد و با عمق های ۶۰، ۸۰، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر نیز تولید می گردند. دارای ورودی در قسمت بالا و پایین برای انواع کابل ها هستند و از هر 4 طرف نیز امکان دسترسی به داخل آنها وجود دارد.

یک رک استاندارد چه خصوصیاتی باید داشته باشد:

  1. رک ها در اندازه های متفاوتی ساخته می شوند اما رایج ترین نوع رک ها، رک های 19 اینچی هستند که استفاده از آنها در تجهیزات مداربسته رایج است. فاصله 19 اینچ در ریلها می بایست مطابق با استاندارد کامپیوتری، مخابراتی و صوتی IEC60297 باشد.
  2. ورودی و خروجی برای انواع کابل ها از بالا و پایین رک وجود داشته باشند.
  3. سیستم تهویه یا فن مناسبی داشته باشد که معمولا در قسمت بالای رک قرار می گیرد.
  4. رک های ایستاده باید دارای پایه و چرخ جهت جابه جایی آسان باشند.
  5. دارای قفل امنیتی جهت جلوگیری از دسترسی افراد مختلف باشد.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020