آگاهی از تجهیزات سیستم  مداربسته و آنهایی که مورد نیاز است، از موضوعات مورد توجه بسیاری از مشتریان جدید و حتی قدیمی است. در این بخش قصد داریم شما را با تجهیزات اساسی و مورد نیاز در نصب دوربین مداربسته آشنا کنیم. با توجه به این که تجهیزات سیستم های آنالوگ با تجهیزات سیستم تحت شبکه متفاوت است، بنابراین هر دو نوع سیستم را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

تجهیزات مورد نیاز سیستم مداربسته آنالوگ

در صورتی که سیستم مورد نظر شما از نوع آنالوگ است تجهیزات مورد نیاز سیستم مداربسته آنالوگ عبارتند از:

دوربین مداربسته آنالوگ

اولین بخش از سیستم مداربسته که مورد توجه مشتری قرار می گیرد، دوربین است. دوربین مدار بسته تصاویر را دریافت کرده و برای ثبت و پردازش به دستگاه DVR می فرستد. از بخش های اصلی سیستم مداربسته محسوب می شود که در انواع مختلف با کیفیت تصویر و ویژگی های متنوع تولید و به بازار عرضه می شود.

دستگاه ضبط DVR

دستگاه DVR وظیفه دریافت، پردازش و تجزیه و تحلیل، ذخیره سازی و ارسال تصاویر به نمایشگر را در سیستم مداربسته آنالوگ برعهده دارد. بخش حیاتی سیستم مداربسته که انواع مختلف و با پشتیبانی چندین دوربین دارد. بسته به نیاز خود می تواند نوع مناسبی را تهیه و نصب نمائید.

هارد دیسک

هارد دیسک در دستگاه DVR نصب می شود و امکان ضبط و ذخیره سازی تصاویر را به وجود می آورد. با توجه به نیاز خود هارد دیسک با ظرفیت مناسب را انتخاب و تهیه نمائید.

نمایشگر

برای نمایش تصاویر ارسالی دوربین به دستگاه DVR نیاز به یک نمایشگر احساس می شود. نمایشگر تصاویر را از DVR دریافت و نمایش می دهد. این نمایشگر می تواند تلویزیون یا مانیتور باشد.

منبع تغذیه یا آداپتور

برای راه اندازی هر وسیله برقی نیاز به یک منبع تغذیه وجود دارد، دوربین مداربسته نیز از این قاعده مستثنی نیست. دوربین های مداربسته معمولا 12 ولتی هستند. برای تبدیل برق شهر (220 ولت) به برق 12 ولت باید از آداپتور یا منبع تغذیه با جریان مناسب استفاده کرد.

کابل تصویر RG59

کابل RG59 دسته ای از کابل های کواکسیال است که در سیستم های مداربسته آنالوگ برای انتقال تصاویر دوربین مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل یا سیم برق

از سیم و کابل برق برای تغذیه دوربین استفاده می شود. در مواردی برای انتقال تصویر و برق از یک کابل به  صورت ترکیبی استفاده می شود. تکنولوژی POC انتقال برق بر روی کابل کواکسیال را فراهم آورده است.

فیش و اتصالات

فیش و اتصالات برای ارتباط کابل ها با تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. در اتصال دوربین ها به دستگاه هر دو سمت کابل نیاز به فیش BNC و اتصالات برقی دارد.

دوربین مداربسته آنالوگ بهتر است یا تحت شبکه

تجهیزات مورد نیاز سیستم مداربسته تحت شبکه

اگر سیستم انتخابی  شما سیستم مداربسته تحت شبکه باشد چه تجهیزاتی برای این سیستم مورد نیاز است:

دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP

دوربین مداربسته این نوع سیستم نیز همانند سیستم آنالوگ تصاویر را دریافت و به دستگاه ضبط کننده ارسال می کند. البته در جزئیات دریافت و ارسال تفاوت هایی وجود دارد. اطلاعات در این دوربین ها پردازش می شود و تحت پروتکل های استاندارد وارد شبکه می شود. از مزیت های استفاده از دوربین IP، قابلیت ها و وجود سنسور های حساس به حرارت، قابلیت تشخیص نفوذ، تشخیص چهره و تشخیص دود و… است.

** یادآوری: حتماً براساس نیاز و کاربری نوع سیستم و دوربین مداربسته خود را انتخاب نمائید. انتخاب درست همیشه مستلزم پرداخت هزینه های بسیار بالا نیست. **

دستگاه ضبط NVR یا سرور

NVR قلب سیستم مداربسته تحت شبکه است. وظیفه این دستگاه  دریافت سیگنال های ورودی از دوربین و ثبت و ذخیره آن است. دستگاه NVR امکان مدیریت، پردازش، تنظیمات، ضبط و نمایش تصاویر را به کاربر می دهد. در سیستم مداربسته تحت شبکه می توانید برای ضبط تصاویر به جای NVR از یک سرور یا حتی کامپیوتر نیز استفاده کنید.

هارد دیسک

هارد دیسک در سرور یا NVR نصب شده و اطلاعات و تصاویر در آن ذخیره خواهد شد. در نظر داشته باشید معمولاً به علت کیفیت بالای تصاویر در سیستم های تحت شبکه از هارد با ظرفیت بالاتر و یا تعداد هارد بیشتر استفاده می شود.

نمایشگر

نمایشگر به سرور یا NVR متصل شده و تصاویر دوربین های مداربسته را نشان می دهد.

منبع تغذیه یا آداپتور

در صورتی که سیستم شبکه طراحی شده POE نباشد شما باید برای تغذیه دوربین های مداربسته از آداپتور یا منبع تغذیه استفاده کنید. در صورت POE بودن دوربین و دستگاه برق مورد نیاز از طریق کابل شبکه و منبع تغذیه POE تأمین خواهد شد و نیازی به منبع تغذیه مجزا نیست.

سوئیچ

سوئیچ شبکه در اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه الزامی نیست، ولی استفاده از آن بسیار کاربردی است. البته در برخی از مدل های NVR وجود سوئیچ در سیستم مداربسته الزامی است. سوئیچ ها به نوعی نقش انشعاب را در شبکه های کامپیوتری دارند و در سیستم های مداربسته شبکه هم به طور گسترده ای کاربرد دارند.

کابل شبکه

کابل اینترنت یا کابل شبکه وظیفه ارسال اطلاعات دوربین های IP به سوئیچ و دستگاه ضبط کننده  (NVR) را بر عهده دارد. این کابل ها انواع مختلفی دارد مانند cat5 یا cat6، که این نوع کابل ها در مقایسه با کابل های کواکسیال در مقابل نویز مقاوم تر هستند به عبارت دیگر نویزپذیری بسیار کمتری دارند.

کابل یا سیم برق

در صورت POE نبودن سیستم شبکه، برای اتصال دوربین های شبکه به منبع تغذیه و تأمین برق مورد استفاده قرار می گیرد.

سوکت و اتصالات

برای اتصال کابل ها به تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. در هر دو سمت کابل شبکه نیاز به سوکت مربوط وجود دارد که با استفاده از آچار شبکه سوکت به کابل پانچ می شود.

چقدر مفید بود؟ 🙂