Power Over Ethernet یا به اختصار POE، تکنولوژی است که اخیرا در سیستم های مداربسته شبکه راه پیدا کرده است. Power Over Ethernet به معنای تغذیه از طریق شبکه است. تجهیزات زیادی هستند که مجهز به این تکنولوژی هستند. برق رسانی این تجهیزات می تواند از طریق کابل شبکه و بدون نیاز به کابل کشی جداگانه برای برق رسانی باشد. به این ترتیب دوربین مداربسته POE دوربینی است که می تواند بدون نیاز به کابل برق از طریق کابل شبکه تغذیه شود. در واقع به صورت همزمان می توان از قابلیت POE در صورت نیاز در کنار تغذیه معمولی از طریق کابل برق استفاده کرد. مزیت استفاده و نصب دوربین مداربسته POE در کاهش سختی و زمان مورد نیاز برای پیاده سازی سیستم مداربسته و افزایش ایمنی آن است.

تغذیه دوربین های POE به چه صورت است؟

برای استفاده از قابلیت POE دوربین ها می توان از یکی از تجهیزات زیر استفاده نمود:

اگر NVR شما از نوع POE باشد کار نصب دوربین بسیار آسان تر خواهد بود. برای این کار کافی است تا دوربین ها را از طریق کابل شبکه به دستگاه NVR خود متصل کرده و سپس دستگاه را به برق وصل کنید. در این صورت دیگر نیازی نیست تا دوربین ها را به صورت جداگانه به برق وصل کنید زیرا از طریق دستگاه NVR تغذیه خواهند شد. برای سهولت کار می توانید کابل های متصل به دوربین را به یک سوئیچ POE رسانده و  از آنجا توسط یک سیم به دستگاه NVR برسانید.

منبع تغذیه POE”

منبع تغذیه POE که با نام POE Injector نیز شناخته می شود دستگاهی با عملکردی بسیار ساده است. به این ترتیب که کابل شبکه را به ورودی آن متصل کرده و سپس در خروجی به صورت POE در خواهد آمد. از POE Injector در موارد خاص استفاده می شود و می تواند به کاهش هزینه های شما کمک کند.

سوئیچ شبکه POE”

سوئیچ POE یکی از تجهیزات شبکه است که کاربرد فراوانی در نصب و راه اندازی سیستم های شبکه دارد. استفاده از سوئیچ POE باعث سهولت نصب و راه اندازی سیستم مداربسته می شود. به ویژه در پروژه های بزرگ که تعداد زیادی دوربین مداربسته در آن وجود دارد.

کابل های شبکه انواع متفاوتی دارند از جمله می توان به کابل CAT6 اشاره نمود. این کابل به طور معمول تا برد 100 متر را پشتیبانی می کند. اما در هنگاه استفاده از سیستم POE ممکن است تا این فاصله را ساپورت نکند. بهتر است قبل از خرید دوربین مداربسته POE با یک متخصص شبکه مشورت کنید.

یکی از ویژگی های سوئیچ و منبع تغذیه POE، توان خروجی آن است. این توان برای دوربین های مداربسته معمولی کافی است اما ممکن است برای تجهیزات پرمصرف جوابگو نباشد. چنانچه از دوربینی با توان مصرف بالا استفاده می کنید در هنگام خرید سوئیچ یا منبع تغذیه POE به توان خروجی آن دقت نمائید.

به دلیل افت ولتاژ در طول مسیر و در صورت استفاده از دوربین های مداربسته POE بهتر است از کابل های شبکه با کیفیت استفاده نمائید.

نقاط ضعف سیستم مداربسته POE”

  1. یکی از معایب استفاده از سیستم مداربسته POE هزینه بالای آن است. تجهیزات POE قیمت بسیار بالاتری از تجهیزات معمولی مداربسته دارند. این امر استفاده از این تجهیزات و سیستم مداربسته شبکه را محدود می کند.
  2. از دیگر نقاط ضعف سیستم مداربسته POE می توان به محدودیت توان خروجی آن اشاره نمود.