نقشه کشی در بیشتر پروژه های مهندسی رکن اصلی و مهم آن پروژه محسوب می شود. در پروژه های نصب دوربین مداربسته نیز نقشه سیم کشی دوربین مداربسته بخش مهم در طراحی آن پروژه است. همچنین این نقشه را می توان به مشتری خصوصا در پروژه های بزرگ تحویل داد. این نقشه کمک بسیار خوبی برای ارتقا سیستم مداربسته، تعمیر و نگه داری سیستم در آینده می کند.

نقشه نصب دوربین مداربسته چیست؟

نقشه نصب دوربین مداربسته نقشه ای است که موقعیت و میدان دید دوربین را در رابطه با حوادث یا مناطق خاص نشان دهد. همچنین می توان در این نقشه عملکردهای خاص دوربین های نصب شده در نقاط مختلف را نشان داد. زمانی که یک دوربین در نقشه دوربین مداربسته شناسایی شود، جزئیات مربوطه مانند نوع دوربین، جهت قرارگیری، قابلیت های دوربین و… به راحتی در دسترس خواهد بود.

به این دلایل نقشه سیم کشی دوربین مداربسته را توصیه می کنیم

طراحی و داشتن نقشه از سیستم مداربسته مزیت های فراوانی به همراه دارد.

  • از فواید نقشه کشی دوربین مداربسته سرعت بخشی به اجرای پروژه است.
  • امکان عیب یابی سریع در کابل کشی های سیستم را نیز فراهم می کند.
  • از میزان آسیب های وارده به کابل های سیستم مداربسته هنگام تغییرات در سیستم تاسیساتی می کاهد.
  • همچنین در صورت نیاز به توسعه سیستم مداربسته می توان از نقشه موجود جهت طرح ریزی استفاده کرد.
  • نقشه کمک می کند محاسبه پهنای باند شبکه در سیستم مداربسته تحت شبکه بهتر انجام شود.

فیلم طراحی نقشه نصب دوربین مدار بسته

نقشه سیم کشی و نصب دوربین مداربسته با گوگل مپ

ابزارهای طراحی برای نقشه کشی دوربین مداربسته وجود دارد که شما می توانید با گوگل مپ یک نقشه ترکیبی طراحی کنید. این کار بسیار جذاب بوده و از جهت بصری به صورت سه بعدی است. همچنین بسیاری از جزئیات از این طریق قابل بررسی خواهد بود. یکی از این ابزارها IPVM Google Maps Camera Calculator نام دارد که به متخصصان نصب دوربین مداربسته این امکان را می دهد تا سیستم ها را قبل از اجرا، به صورت سه بعدی در محیط طراحی کنند.

ابزار محاسباتی IPVM

در این بخش می خواهیم نحوه کار با یکی از این ابزارها را به شما آموزش دهیم. در ابتدا به آدرس : https://calculator.ipvm.com/ بروید. صفحه طراحی برای شما باز می شود. امکانات این صفحه با تعریف دوربین مداربسته و مشخصات آن دوربین و… در اختیار شما قرار می گیرد. هر پروژه ای که می خواهید روی آن کار کنید کافیست آدرس را در صفحه باز شده وارد کنید و کار طراحی نقشه دوربین مداربسته را آغاز کنید. مراحل طراحی نقشه دوربین مدار بسته با گوگل مپ:

1. دوربین ها را اضافه کنید.

با کلیک بر روی دکمه “add cameras” “افزودن دوربین ها” شروع کنید با این کار یک دوربین روی نقشه می افتد، مانند تصویر A:

نقشه دوربین مداربسته با گوگل مپ

تصویر A

2. نمایش نمای خیابان

بعد از افزودن دوربین، اگر گوگل آن نقطه را گرفته باشد، نمای خیابان را دقیقاً نمایش می دهد، همانطور که در تصویر B نشان داده شده است:

تصویر B

3. به‌روزرسانی خودکار نمای خیابان

دوربین ها را به اطراف حرکت دهید ابزار IPVM به طور خودکار نمای خیابان مرتبط جدید را پیدا می کند، مانند تصویر C:

تصویر C

4. نمایش تراکم پیکسلی و وضوح ارائه شده

ابزار IPVM همچنین به طور خودکار PPF / PPM دوربین را محاسبه می کند، همانطور که در گوشه سمت راست پایین (تصویر D) نشان داده شده است، FoV فعلی، فاصله و تنظیمات دوربین را در نظر می گیرد:

تصویر D

ابزار Pelco 2010

Pelco  یک ابزار طراحی دوربین رایگان با ادغام Google Earth منتشر کرده است. این ابزار در نسخه بتا است و به اندازه نرم افزار طراحی دوربین مداربسته JVSG عملکردهای زیادی ندارد. با این حال، ابزاری را پیدا کردیم که:

  • استفاده از آن ساده باشد. فقط چند گزینه دارد، و مواردی هستند که در هنگام تعیین دوربین رایج ترین هستند.
  • نمایش قرار دادن واقع بینانه در ساختمان های واقعی. با ادغام Google Earthو یک کلیک، نمایشگر FoV دوربین را بر روی نقشه هر مکانی که می‌خواهید ارسال می‌کند. اندازه گیری دقیق فواصل را ارائه می دهد تا بتوانید تشخیص دهید که آیا پوشش دوربین برای پارکینگ، تقاطع، پیاده رو و غیره کافی است یا خیر.

در حالی که این ابزار برای استفاده با دوربین های Pelco طراحی شده است، از تنظیمات «دوربین سفارشی» نیز پشتیبانی می کند. به این ترتیب به کاربران اجازه می دهد تنظیمات عمومی را برای استفاده از هر دوربین دیگری را اعمال کنند.

انواع نقشه سیم کشی دوربین مداربسته با نرم افزار

نقشه کشی سیستم های مداربسته به دو طریق انجام می شود: 1. نقشه سیم کشی دوربین مداربسته با فایل اتوکد محل 2. نقشه سیم کشی دوربین مداربسته با نرم افزار های طراحی مخصوص

1. نقشه سیم کشی دوربین مداربسته با فایل اتوکد محل

اگر کارفرما نقشه اتوکد محل را داشته باشد مجری پروژه می تواند نقشه را دریافت و روی آن، نقشه سیم کشی را پیاده سازی کند. در صورت وجود فایل های اتوکد محل طراحی نقشه را می توان در بهترین حالت انجام داد. اگر فایل اتوکد محل در دسترس نبود و یا در اختیار نداشتید می توانید با استفاده از نرم افزار های طراحی ابتدا پلان محل مورد نظر را طراحی نمائید.

2. نقشه سیم کشی دوربین مداربسته با نرم افزار های طراحی مخصوص

البته برای پیاده سازی نقشه سیم کشی دوربین مداربسته حتما نیازی به نرم افزارهای حرفه‌ای نیست. اجرای نقشه به صورت نرم افزاری به راحتی با نرم افزارهای ساده و اولیه نیز قابل انجام است. در نقشه کشی سیستم مداربسته پلانی از محل طراحی و سپس اجزای سیستم مداربسته در آن جایگذاری و مشخص می گردند. در نقشه سیم کشی همانند سایر نقشه ها مقیاسی برای فاصله و مسافت ها مشخص می نمایند. برای تعیین فاصله ها در مقیاس واقعی می توان از ابزارهایی مانند متر، یا متر لیزری و… استفاده نمود.

نرم افزار نقشه کشی دوربین مدار بسته

برای نقشه کشی نیاز به نرم افزارهای خاصیست که بتوانید جزئیات پروژه را در طراحی پیاده کنید. این امر کمک می کند تا در زمان اجرای پروژه و نصب دوربین مداربسته به راحتی مراحل نصب طی شود و در صورت بروز مشکل، آن بخش مشخص و اصلاح گردد. در این بخش تعدادی از نرم افزارهای تخصصی را معرفی کرده و نمایی از نقشه نصب دوربین مداربسته که به صورت خروجی می توانید داشته باشید را نیز نشان داده ایم.

1. Microsoft Office Visio

اولین نرم افزاری که معرفی می کنیم یکی از بهترین آن ها و شناخته شده برای نقشه کشی نرم افزار Microsoft Office Visio است. این نرم افزار از زیر مجموعه های برنامه Office  است که دسترسی به آن بسیار ساده است. طراحان Visio با فرض این که کاربر نرم‌ افزار در یکی از زمینه‌های مشخص همچون نقشه‌ ‌کشی تاسیسات ساختمان اقدام به طراحی کند نرم افزار را توسعه دادند. به این ‌ترتیب توانسته‌اند براساس چنین فرض‌های اولیه‌ای، ابزارهای ویژه‌ای به منظور تسهیل کار در فرایند طراحی را پیش‌بینی کنند.

در طبقه‌بندی نرم‌افزارها، Visio نرم‌افزار طراحی نمودار محسوب می‌شود و برای ترسیم نمودارهای شناخته شده الگوها وStencils  از پیش تعریف شده ای در نظر گرفته است. با داشتن مجموعه ای از شکل ها و علامت های مرتبط با نقشه سیم کشی و سیستم های امنیتی این نرم افراز برای پروژه های معمولی ایده آل است.

نقشه سیم کشی دوربین مداربسته
نقشه سیم کشی دوربین مداربسته

نمونه نقشه دوربین مداربسته رسم شده با Visio

2. Concept Draw

نرم فزار بعدی بسیار شبیه نرم افزار Visio است و آن نیز امکان طراحی نقشه سیستم مداربسته را برای افراد عادی فراهم می سازد. نرم افزار کانسپت دراو مجموعه های متفاوتی از علائم و شکل های مربوط به سیستم امنیتی دارد. در نسخه های گوناگون قابلیت های جذابی برای طراحی در زمینه های مختلف ایجاد کرده است. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار ساده شگفت انگیز می توانید به صفحه Concept Draw مراجعه کنید.

نقشه سیم کشی دوربین مداربسته

نمونه نقشه دوربین مداربسته رسم شده با Concept Draw

3. AutoCAD Electrical

سومین نرم افزاری که معرفی می کنیم از مجموعه نرم افزارهای Auto CAD است و به طور تخصصی برای طراحی نقشه سیستم های الکتریکی طراحی شده است. با وجود این که کار کردن با این نرم افزار به سادگی دو نرم افزار بالا نیست اما امکان تهیه نقشه های حرفه ای تر را فراهم می سازد. نرم افزار AutoCAD Electrical دارای مجموعه هایی از علامت های مرتبط با سیستم های الکتریکی و مداربسته است. در صورت نیاز می توانید شکل های مورد نیاز خود را به نرم افزار اضافه کرده یا آنها را طراحی کنید.

نقشه سیم کشی دوربین مداربسته

نمونه نقشه دوربین مداربسته رسم شده با AutoCAD Electrical

4. IP VIDEO SYSTEM DESIGN TOOL

نرم افزار چهارم یکی از تخصصی ترین نرم افزارهای حرفه ای نقشه کشی سیستم دوربین مدار بسته است. با نرم افزار IP Video System Design Tool می توانید پهنای باند و فضای مورد نیاز برای استفاده از رزولوشن های مختلف دوربین های موجود در شبکه را با دقت بالا مشخص نمود. از این گونه اطلاعات به دست آمده برای طراحی و پیاده سازی بهینه پروژه های دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می شود. این برنامه روش های فشرده سازی مختلفی را برای تصاویر دوربین ها از جمله H.264, MPEG-4 و Motion JPEG در اختیار ما قرار می دهد.

علاوه بر این، به کاربر این قابلیت را می دهد تا میزان مناسب فریم بر ثانیه و روش فشرده سازی تصاویر را برای دوربین ها تعیین کند. همچنین ظرفیت هارد مورد نیاز با توجه به تنظیمات توسط برنامه محاسبه می گردد. برای آشنایی بیشتر می توانید به صفحه IP VIDEO SYSTEM DESIGN TOOL مراجعه کنید.

نرم افزار نقشه نصب دوربین مداربسته را از کجا دانلود کنم؟

نرم افزارهای تخصصی نقشه کشی نصب دوربین مداربسته بهتر است از نسخه اصلی استفاده شود. به این دلیل که نسخه هایی در بازار هستند که به عنوان نسخه اصلی فروخته می شوند در حالی که اینطور نبوده و در زمان کار با نرم افزار به مشکلات زیادی برخواهید خورد. همچنین تمام امکانات نرم افزار در آنها فعال نبوده و نمی توانید طراحی کاملی از پروژه خود داشته باشید. بنابراین برای دانلود حتما از سایت های معتبر در این حوزه استفاده کنید و یا از فروشگاه های معتبر نرم افزار را خریداری نمایید.

5/5 - (4 امتیاز)