آیا نصب دوربین مداربسته تحت شبکه همانند دوربین های آنالوگ انجام می شود؟ نصب سیستم مداربسته تحت شبکه با سیستم مداربسته آنالوگ تفاوت هایی دارد. به طور کلی تفاوت در این دو سیستم علاوه بر اجزا و نوع دوربین ها در نصب سیستم نیز مشاهده می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نصب دوربین مداربسته تحت شبکه بیشتر آشنا کنیم. مطالب زیر را می خوانیم:

 1. نیازمندی های قبل از نصب دوربین مداربسته تحت شبکه
 2. 4 شیوه نصب دوربین مداربسته تحت شبکه
 3. تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین تحت شبکه
 4. آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه
 5. روش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه ( کامپیوتر بجای دستگاه ضبط NVR )
 6. اهمیت نصب دوربین مداربسته شبکه

1. نیازمندی های قبل از نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

اغلب افراد تصور می کنند با نصب دوربین مداربسته تحت شبکه، وجود اینترنت  یک ضرورت محسوب می شود. در حالی که این طور نیست و اینترنت زمانی نیاز است که شما قصد داشته باشید تصاویر را در جای دیگری دریافت و ذخیره نمائید. البته این امکان در دوربین مداربسته آنالوگ نیز وجود دارد. اما قبل از اقدام به نصب دوربین مداربسته تحت شبکه نکاتی که باید بدانید:

تامین برق دوربین های تحت شبکه

نحوه ضبط و نوع دستگاه ضبط کننده

 • تأمین برق دوربین ها به صورت POE: در این حالت برق دوربین ها از طریق همان کابل شبکه تأمین می شود.
 • تأمین برق دوربین مداربسته به صورت مستقل: در این حالت نیاز به منبع تغذیه و کابل برق جهت تأمین برق دوربین ها وجود دارد.

نکته دوم مربوط به نحوه ضبط و دستگاه ضبط کننده است که شما را با چند گزینه مواجه می کند. این حالت ها را در ادامه بررسی می کنیم.

2. 4شیوه نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

 • شیوه اول: در این حالت از دستگاه NVR برای ضبط تصاویر استفاده می شود که رایج ترین شکل یک سیستم مداربسته شبکه است. به این ترتیب که تمام دوربین ها ابتدا به سوئیچ و بعد از طریق کابل سوئیچ به دستگاه NVR متصل می شود. تصاویر ارسال شده در هارد NVR ذخیره و با اتصال NVR به مانیتور این تصاویر قابل مشاهده خواهد بود. اگر نوع دستگاه NVR به صورت POE باشد نیازی به سوئیچ نیست و دوربین ها می توانند مستقیما به NVR متصل شوند. این حالت از نصب دوربین مداربسته تحت شبکه بسیار شبیه نصب دوربین های آنالوگ است.
نصب دوربین مداربسته شبکه
 • شیوه دوم: حالت دوم مشابه حالت اول است با این تفاوت که می توان تصاویر دوربین ها را از طریق شبکه های کامپیوتری نیز مشاهده نمود. به عبارت دیگر در نصب از سیستم های کامپیوتری برای دریافت و مدیریت تصاویر استفاده می شود. در این حالت با اتصال یک یا چند کامپیوتر به شبکه و نصب نرم افزار روی دستگاه ها تصاویر دوربین ها از طریق شبکه ایجاد شده نیز قابل مشاهده است.
نصب دوربین مداربسته شبکه
 • شیوه سوم: سومین حالت این است که وظیفه دریافت و مدیریت تصاویر به دستگاه سرور یا یک کامپیوتر داده شود و دیگر از NVR در این حالت خبری نیست. استفاده از دستگاه سرور معمولا در سیستم های مداربسته با تعداد دوربین بالا توصیه می شود.
 • شیوه چهارم: چهارمین حالت به این ترتیب است که دوربین تحت شبکه به مودم یا کامپیوتر متصل شود. چنانچه در سیستم مداربسته ای تنها یک دوربین وجود داشته باشد می توانید آن را مستقیما به کامپیوتر یا مودم متصل نمائید و تصویر آن را دریافت نمائید.
نصب دوربین مداربسته شبکه

3. تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه: دوربین مداربسته تحت شبکه در انواع مختلف با قابلیت های متفاوت در بازار عرضه می شوند. با توجه به نیاز و کاربری موردنظر همین طور با توجه به بودجه در نظر گرفته شده، دوربین خود را انتخاب نمائید.

دستگاه NVR یا سرور: هسته اصلی یک سیستم مداربسته است. برای ضبط و مدیریت تصاویر می توانید از دستگاه ضبط NVR یا سرور استفاده نمائید.

سوئیچ شبکه: بیشتر نقش یک انشعاب در سیستم مداربسته شبکه را ایفا می کند. اگر نوع سوئیچ POE، تغذیه دوربین ها را نیز از طریق سوئیچ انجام می شود. در مدل های اولیه NVR دوربین ها لزوماً به سوئیچ متصل می شدند چرا که NVR ها فقط یک پورت LAN آن هم برای اتصال به سوئیچ داشتند. بعد ها با آمدن مدل های دیگرNVR که POE بودند قابلیت اتصال دوربین به آنها بوجود آمد. به این ترتیب قابلیت اتصال دوربین تحت شبکه به NVR هم به طور مستقیم و هم از طریق سوئیج فراهم شد. همچنین تعداد دوربین های قابل اتصال افزایش یافت.

 هارددیسک: برای ذخیره تصاویر نیاز به حافظه و هارد وجود دارد. از آنجایی که دستگاه های NVR خود دارای حافظه داخلی نیستند بنابراین باید به صورت جداگانه هارددیسک خریداری و بر روی آنها نصب کرد. انواع مختلفی از هارد در بازار وجود دارد که می توانید خریداری کنید برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب انتخاب هارد دیسک مناسب برای سیستم مداربسته مراجعه نمائید.

منبع تغذیه دوربین مداربسته شبکه: در صورت POE نبودن دوربین ها لازم است برای تامین برق آنها منبع تغذیه فراهم شود. دوربین های مداربسته نیز همانند هر وسیله الکترونیکی دیگر دارای ولتاژ مصرفی مشخصی هستند. به همین دلیل نمی توان آنها را مستقیما به برق شهری متصل نمود. برای اتصال آنها به برق از آداپتور یا منبع تغذیه جهت ایجاد ولتاژ مناسب استفاده می شود.

کابل انتقال تصویر: برای انتقال تصاویر ثبت شده از دوربین به دستگاه ضبط یا نمایشگر از کابل انتقال تصویر استفاده می شود. کابل انتقال تصویر در دوربین های تحت شبکه از نوع کابل شبکه CAT5 و CAT6 است.

تجهیزات نصب: تجهیزات نصب دوربین مداربسته شبکه شامل تمامی ابزار و ادواتی است که در کابل کشی و نصب تجهیزات مانند داکت، لوله فلکسی، پایه و … مورد نیاز است.

کابل برق: در صورت POE نبودن دوربین، سوئیچ یا NVR برای برق رسانی به دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد. در غیر اینصورت برق دوربین ها از طریق کابل شبکه و سوئیچ یا NVR تأمین می شود.

4. آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

نصب دوربین تحت شبکه پروسه پیچیده ای ندارد و با کمی دانش شبکه به راحتی قابل انجام است. از آنجایی که NVR های امروزی از نوع Plug & Play هستند به راحتی با اتصال دوربین به آنها تصاویر قابل مشاهده خواهند بود. برای آشنایی بیشتر به مطلب نصب دستگاه NVR مراجعه نمائید.

بررسی شرایط نصب همچنین مشخص کردن محل دوربین مداربسته از اقداماتی است که لازم است انجام شود. دوربین باید در محلی نصب شود که بیشترین کارآیی و بهره وری را داشته باشد. همچنین نقاط حساس و موردنظر تحت پوشش دید دوربین قرار گیرد. پیش از نصب، دوربین تست می شود و بعد از آن نیز کل سیستم مجدد تست خواهد شد.

مرحله ای از نصب دوربین تحت شبکه پیچ کردن و جانمایی نهایی دوربین است . در این مرحله باید توجه داشت نصب دوربین روی فلز بدون عایق، اختلال در عملکرد دوربین را به همراه دارد. از دوام و استحکام محل نصب دوربین نیز اطمینان حاصل نمائید.

نصب دوربین مداربسته شبکه

plug & play بودن یک سخت افزار بدین معنی است که آن سخت افزار پس از اولین اتصال به کامپیوتر یا هر دستگاه به صورت خودکار شناسایی می شود (بدون انجام تنظیمات پیچیده توسط کاربر) و آماده استفاده توسط کاربر است.

5. روش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه ( کامپیوتر بجای دستگاه ضبط NVR )

اگر مایل هستید به جای استفاده از دستگاه NVR از کامپیوتر در سیستم مداربسته استفاده کنید روش کلی نصب را در ادامه می خوانید. این روش نصب در برندهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی شامل مراحل زیر است:

 1.  ابتدا دوربین ها را از طریق منبع تغذیه یا آداپتور به برق متصل کنید. چنانچه سوئیچ از نوع POE باشد برق دوربین ها از طریق سوئیچ تأمین می شود.
 2. دوربین های مداربسته را با استفاده از کابل شبکه به سوئیچ متصل و سپس سوئیچ را به کامپیوتر متصل نمائید.
 3. برای یافتن دوربین ها و دریافت تصاویر آنها باید نرم افزار IP Finder یا نرم افزار مشابه آن بر روی کامپیوتر نصب کنید. این نرم افزار در CD همراه دوربین ها موجود است در غیر این صورت می توانید از طریق اینترنت و یا از لینک زیر دانلود نمائید.
دانلود نرم افزار
دانلود نرم افزار

    4. پس از نصب و باز کردن نرم افزار می توانید IP دوربین های خود را در آن مشاهده نمائید.

    5. در این مرحله باید آی پی دوربین ها را به دامنه آی پی موجود در شبکه تغییر دهید.

    6. برای دریافت تصاویر نیز نیاز به نرم افزار است (مانند نرم افزارهای CMS و یا PCNVR). با توجه به برند دوربین نرم افزار مدیریت تصاویر مربوطه را بر روی کامپیوتر نصب نمائید.

6. اهمیت نصب دوربین مداربسته شبکه

در دوربین تحت شبکه از تصاویر دیجیتال و ساختار پیشرفته ای استفاده می شود. در نتیجه این دوربین ها توانایی ارائه‌ی تصاویر با وضوح بسیار بالاتر را نسبت به دوربین های آنالوگ  دارند. اغلب این نوع دوربین ها دارای قابلیت های هوشمند هستند. برخی از این دوربین ها، دارای رم داخلی SD کارت هستند که تصاویر را بدون نیاز به دستگاه ذخیره ساز در این رم می توان ذخیره نمود. در حال حاضر، دوربین های هایک ویژن، های لوک، داهوا، یونی ویو، سونی، پاناسونیک، بوش، اکسیس به عنوان محصولات با کیفیت و دارای گارانتی معتبر در ایران و جهان مورد تقاضای بسیاری قرار گرفته است.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مدار بسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020