دوربین مداربسته بی سیم یا وایرلس (wireless) گروهی از دوربین های مداربسته هستند که انتقال تصاویر آنها از طریق امواج (رادیویی، wifi و…) صورت می گیرد. در واقع انتقال تصویر در این نوع دوربین ها بدون حضور کابل و سیم انجام می شود البته تامین برق این دوربین ها ممکن است از طریق سیم باشد. این که کاربرد دوربین مداربسته بی سیم چیست و چه ویژگی هایی دارد در ادامه می خوانیم:

1. نوع آنالوگ دوربین مداربسته بی سیم چیست

2. نوع تحت شبکه دوربین مداربسته بی سیم چیست

3. مزیت دوربین مداربسته بی سیم چیست

4. تامین برق دوربین مداربسته بی سیم

5. محدودیت کاربرد دوربین مداربسته بی سیم چیست

6. برد دوربین مداربسته بی سیم

7. دوربین مداربسته بی سیم لامپی

8. اینترنت مورد نیاز دوربین مداربسته بی سیم

دوربین های مداربسته بی سیم به طور کلی در دو نوع دسته بندی می شوند:

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ

دوربین مداربسته بی سیم تحت شبکه (IP) یا دیجیتال

1. نوع آنالوگ دوربین مداربسته بی سیم چیست

دوربین های بی سیم آنالوگ فارغ از سادگی و ارزان قیمت بودن که می تواند طرفداران زیادی داشته باشد همراه با اشکالاتی نیز هستند. انتقال تصویر در دوربین های بی سیم آنالوگ با تبدیل سیگنال های تصویر به سیگنال های رادیویی صورت می گیرد. این سیگنال ها به دستگاه DVR رفته و ضبط می شوند. با توجه به برد آنها خروجی فرکانس این نوع دوربین ها متفاوت است. سیگنال در این دوربین ها تحت تاثیر نویزهای الکترومغناطیسی و شرایط محیطی از جمله رطویت قرار می گیرد و در کیفیت انتقال اثر منفی می گذارد. به عبارت دیگر در صورتی که موانع در مسیر دوربین زیاد باشند و یا شرایط آب و هوایی محیط نامساعد و مرطوب باشد، سیگنال دوربین به شدت افت خواهد کرد. به دلیل نویزپذیری نسبتا بالای این دسته از دوربین های بی سیم کمتر کسی سمت آنها می رود.

2. نوع تحت شبکه دوربین مداربسته بی سیم چیست

دوربین های بی سیم تحت شبکه (IP) انتقال تصویر را در بستر وای فای (Wifi) انجام می دهند. استفاده از دوربین های بیسیم تحت شبکه به دلیل نوع انتقال مزیت هایی از جمله کاهش هزینه های کابل کشی و صرفه جویی در زمان را به دنبال دارد. این دسته از دوربین ها در هوشمند سازی خانه نیز بسیار کاربرد دارد. دوربین های بی سیم تحت شبکه نسبت به نوع آنالوگ خود کمتر تحت تاثیر نویز قرار می گیرد و انتقال اطلاعات با سرعت بیشتری صورت می گیرد. در دوربین های دیجیتال نیز اطلاعات به سمت دستگاه ضبط کننده (NVR) ارسال و ضبط می گردد.

 اگر دستگاه NVR بی سیم نباشد یا به عبارتی دارای قابلیت وای فای نباشد و نتواند اطلاعات را از دوربین بی سیم دریافت کند چه باید کرد؟ از آنجا که NVR های با قابلیت Wifi کمیاب و محدود هستند. راه حل پیشنهادی این است که می توان از دستگاه اکسس پوینت (Access Point) بین دوربین و NVR استفاده کرد و از طریق کابل شبکه اکسس پوینت را به NVR متصل نمود. به این ترتیب اطلاعات از دوربین به اکسس پوینت و بعد از طریق کابل شبکه به دستگاه VNR ارسال می شود.

دوربین های بی سیم تحت شبکه ای که خود دارای آنتن  وای فای هستند برد انتقال مناسبی ندارند. برای بالا بردن برد انتقال اطلاعات باید از آنتن های حرفه ای و تقویت کننده های دیجیتال استفاده کرد.

3. مزیت دوربین مداربسته بی سیم چیست

  • این دوربین ها هزینه نصب کم تری دارند.
  • نصب و راه اندازی بسیار ساده و آسانی دارند، نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد.
  • کابل کشی به حداقل و گاهی به صفر می رسد.
  • امکان مکالمه و گفت وگو وجو دارد این دوربین ها صدا را هم ضبط می کنند (دارای میکروفن و بلندگوی داخلی)
  • مجهز به WIFI هستند و آنها را می توان به شبکه اینترنتی خانگی متصل نمود.
  • دارای سنسور حرکتی هستند و سوژه های متحرک را در تصویر بخوبی تشخیص می دهند.
  • پشتیبانی از SD کارت در ظرفیت های مختلف
  • داشتن چندین گیرنده تصویر (مانند اتصال به موبایل و ذخیره تصاویر در موبایل)
  • امکان چرخش 180 تا 360 درجه را دارند.
دوربین مداربسته بی سیم

4. تامین برق دوربین مداربسته بی سیم

همان طور که گفته شد اصطلاح بی سیم به نحوه انتقال اطلاعات اشاره دارد و ارتباطی به تامین برق دوربین ندارد. برق دوربین های بی سیم ممکن است از طریق اتصال با سیم (کابل) به منبع تغذیه و یا از طریق باتری تامین شود. از معایب دوربین های بی سیم یا وایرلس تعویض دستی باتری و یا شارژ دوره ای نوع قابل شارژ آن ها است. در این دو نوع نیز انتخاب دوربین با باتری قابل شارژ می تواند مناسب تر باشد چرا که هر بار نیازی به خرید باتری نخواهد بود. البته به کاربردن برخی از ویژگی‌های دوربین مداربسته می تواند به بالا بردن عمر باتری کمک کند.

در دوربین مداربسته ای که هنگام تشخیص حرکت شروع به ضبط می کند عمر باتری نسبت به زمان ضبط تمام مدتی آن بیشتر خواهد بود.

5. محدودیت کاربرد دوربین مداربسته بی سیم چیست

در کنار فواید و ویژگی های دوربین مداربسته بی سیم موضوعاتی موجب شده است تا استفاده از این نوع دوربین ها محدود شوند. عملکرد این نوع دوربین ها از ثبات کمتری برخوردار هستند. تاثیرپذیری سیگنال های ارسالی از شرایط محیط که در نوع آنالوگ بسیار مشهود است اثر منفی در عملکرد دوربین های بی سیم می گذارد. احتمال هک شدن نیز وجود دارد، در صورتی که هکر روی همان سیگنال دوربین قرار بگیرد می تواند به تصاویر دسترسی داشته باشد. البته این موضوع بیشتر در نوع آنالوگ امکان پذیر بود که دیگر منسوخ شده اند. در نوع دیجیتال (تحت شبکه) به علت استفاده از سیگنال های مختلف احتمال هک به مراتب بسیار پایین و نزدیک به صفر است.

6. برد دوربین مداربسته بی سیم

عوامل زیادی در قدرت سیگنال ارسالی دوربین های بی سیم تاثیر گذار هستند. این عوامل می تواند ساختار مکان نصب از جهت مصالح به کار رفته، تعداد موانع و وسایل موجود، مسافت دوربین تا دستگاه ضبط کننده باشد. البته وجود دستگاه هایی که در محل سیگنال تولید می کنند نیز ممکن است با ایجاد تداخل در سیگنال دوربین اثر منفی در قدرت سیگنال داشته باشند.

7. دوربین مداربسته بی سیم لامپی

یک نوع از دوربین های بی سیم دوربین های مداربسته لامپی هستند. به علت شباهت آنها به لامپ به این نام شناخته می شوند. دوربین مداربسته بی سیم لامپی علاوه بر کاربری به عنوان دوربین، می تواند به عنوان یک لامپ نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع در کنار دوربین شما لامپ نیز در آن محدوده دارید. نصب این نوع دوربین های بسیار ساده و راحت است. زاویه دید بسیار وسیع دارد و با توجه به زاویه دید در گروه دوربین های پانوراما و 360 درجه قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر مقاله دوربین لامپی چیست را مطالعه کنید.

8. اینترنت مورد نیاز دوربین مداربسته بی سیم

تصور ما از دوربین های بی سیم این است که حتما برای انتقال اطلاعات نیاز به اینترنت وجود دارد. در صورتی که این تصور در شرایط مختلف می تواند درست باشد. در حالتی که بخواهید به اطلاعات از طریق موبایل، تبلت دسترسی داشته باشید وجود اینترنت ضروری است. اما اگر نیازی به این دسترسی ندارید و یا در مکانی هستید که امکان دسترسی به اینترنت وجود ندارد می توانید دسترسی به تصاویر از طریق موبایل و سایر دستگاه های غیر ضروری را حذف نمائید.

3/5 - (2 امتیاز)