گروهی از دوربین های مداربسته دارای مقاومت در برابر رطوبت و نفوذ آب هستند که به آنها دوربین مداربسته ضد آب یا waterproof نیز گفته می شود. در واقع ضد آب بودن دوربین های مداربسته به استاندارد بدنه آنها و مقاومت آن در برابر نفوذ آب بستگی دارد. دوربین مداربسته نیز مانند سایر پوشش ها نمی توان به طور مطلق ضد آب فرض نمود البته درجه مقاومت آنها در برابر نفوذ آب قابل بررسی است که به استاندارد بدنه دوربین مرتبط است. اگر می‌خواهید دوربین ضد آب خریداری کنید دانستن اطلاعات این مطلب می‌تواند شما را کمک کند تا بهتر انتخاب کنید.

در ادامه می خوانید:

  1. جنس بدنه دوربین مداربسته ضد آب چیست
  2. کاربرد دوربین مداربسته ضد آب چیست
  3. استاندارد IP در دوربین مداربسته ضد آب چیست
  4. بررسی درجه مقاومت دوربین مداربسته ضد آب
  5. مقایسه IP66 با IP67
  6. غوطه ور یا غرق شدن دوربین مداربسته ضد آب
  7. عبارتWaterproof  یا Weatherproof در دوربین مداربسته

مشاوره رایگان قبل از خرید دوربین مداربسته ضد آب

021-88500020

1. جنس بدنه دوربین مداربسته ضد آب چیست

در دوربین های مداربسته ضد آب پوشش بدنه آنهاست که نسبت به ورود رطوبت، آب باران، برف و… غیر قابل نفوذ است. تصور می شود جنس بدنه این دوربین ها باید از فلز باشد اما نکته قابل توجه این است که لزوما بدنه تمام دوربین های ضد آب فلزی نیستند. اگر دنبال دوربین مداربسته ضد آب با قیمت مناسب تری هستید می توانید از انواع این دوربین ها با بدنه پلاستیکی نیز انتخاب کنید. علاوه بر این که در مقابل نفوذ آب مقاوم هستند قیمت آنها از نوع فلزی خود پایین تر است.

2. کاربرد دوربین مداربسته ضد آب چیست

اگر نصب و کاربرد دوربین مداربسته در خارج از ساختمان باشد مواردی از جمله ضد آب بودن نیز مورد اهمیت است. در صورت نصب دوربین مداربسته در فضای باز و آزاد، طبیعی است که باید نسبت به شرایط جوی و تغییرات محیطی تحمل بالایی داشته باشد. از آنجایی که بارش برف، آب و هوایی بارانی، وزش باد همراه با گرد و غبار و… بر روی بدنه دوربین مداربسته و عملکرد آن تاثیر گذار است در نتیجه هنگام انتخاب دوربین مداربسته برای چنین محیط هایی باید استاندارد IP را درنظر داشته باشید.

3. استاندارد IP در دوربین مداربسته ضد آب چیست

آزمایشات IP براساس اعلام تولید کننده مطابق با محل استفاده و کاربرد موردنظر، از محصولات الکتریکی و الکترونیکی انجام می شود. طبق این آزمایشات مشخص می شود آیا محصول مورد آزمایش با سطح مورد نیاز حفاظت می شوند یا خیر. استاندارد IP به طور کلی شامل دو یا سه رقم است که رقم اول از سمت چپ به مقاومت در برابر جامدات و مواد اشاره دارد، دومین رقم مقاومت در برابر مایعات است و رقم سوم نشان دهنده مقاومت در برابر عوامل مکانیکی است.

عموما دوربین های مداربسته ضد آب پوشش با IP بالاتر از 65 دارند. پوششی با این درجه مقاومت می تواند از نفوذ آب باران به دوربین محافظت کند. چنانچه به محافظت از دوربین در داخل آب نیاز دارید باید از پوشش های با IP بالاتر از 89 استفاده کنید که البته دارای مشخصات و خصوصیات خاصی نیز هستند.

4. بررسی درجه مقاومت دوربین مداربسته ضد آب

میزان مقاومت  دوربین در برابر نفوذ آب با استاندارد IP در دوربین مدار بسته بیان و مورد بررسی قرار می گیرد. استاندارد IP  تست های مربوط به خود را دارد که به آنها تست حفاظت از ورودی نیز گفته می شود. دوربین های مداربسته ضد آب معمولا دارای استاندارد IP66 هستند. برای تست دوربین مداربسته می توانید پس از پوشاندن قسمت پشتی دوربین (بخشی که مربوط به نصب دوربین روی دیوار یا سقف است) با پمپ های فشار قویی از جهات مختلف آب را برای مدتی به سمت دوربین بپاشید . در صورت ضد آب بودن دوربین مداربسته با استاندارد IP66  این تست نباید عملکرد دوربین را مختل سازد.

5. مقایسه IP66 با IP67

IP66 و IP67 در واقع یک استاندارد جهانی برای سنجش میزان مقاومت فیزیکی یک دستگاه الکترونیکی در برابر عوامل خارجی (رطوبت به هر شکل مانند باران، برف و گرد و غبار) می باشند.IP66 در دوربین های مداربسته نشان دهنده مقاومت در برابر رطوبت و بارندگی و گرد و غبار است. اما این قبیل دوربین های مداربسته در صورت بارش آب بصورت مستقیم و در مدت زیادی باشد مقاومت زیادی ندارند. عموما جنس بدنه دوربین از پلاستیک و یا ترکیب پلاستیک و فلز است.

دوربین مداربسته ضد آب

در حالی که در دوربین مداربسته با IP67 ، ضد آب بودن دوربین بیشتر درنظر گرفته شده است. جنس دوربین مداربسته با IP67 از فلز است و کوچکترین راهی برای نفوذ گرد و غبار و رطوبت ندارد. در واقع می توان گفت برای تمیز کردن این دوربین ها می شود آنها را به صورت مستقیم با آب شست. این دسته از دوربین های مداربسته ضد آب بهترین انتخاب برای استفاده در محیط ها ی باز و خارجی هستند.

6. غوطه ور یا غرق شدن دوربین مداربسته ضد آب

توجه داشته باشید دوربین های مداربسته ضد آب را نمی توان در آب غوطه ور کرد، چرا که با ورود دوربین به داخل آب،  فشار آب باعث ایجاد شدن راه نفوذ به دوربین می شود . این دوربین ها معمولا دارای استاندارد IP66 و نهایتا  IP67 هستند بنابراین با غوطه ور ساختن یا غرق کردن در عملکردشان اختلال ایجاد می شود و از کار خواهند افتاد. البته اگر از جهات مختلف در معرض آب پر فشار قرار دهید آسیبی نمی بینند. دوربین مداربسته باIP67  می تواند به صورت موقت در آب غوطه ور شود.

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته برای هر مکان و کاربری

021-88500020

7. عبارت Waterproof  یا Weatherproof در دوربین مداربسته

به طور معمول در دوربین های مداربسته ضد آب به عبارت waterproof برخواهیم خورد که بیشتر به قاب دوربین مداربسته مربوط می شود. به طور خلاصه این عبارت به معنای عدم ورود آب و همچنین عدم خروج آب است. به بیان دیگر قاب دوربین مداربسته ضد آب به گونه ای طراحی شده است که از ورود آب به درون آن جلوگیری شود. از طرف دیگر ممکن است با عبارت Weatherproof نیز مواجه شده باشید که موسوم به مقاوم در برابر آب یا دفع کننده آب است. به معنای پوششی که در برابر آب نفوذ ناپذیر و یا مقاوم است، روی این نوع پوشش ها هنگام بارش باران آب به صورت قطره و مهره در می آید و در بافت پوشش نفوذ نمی کند. بنابراین هردو این عبارت را ممکن است در ارتباط با دوربین های مداربسته ضد آب مشاهده کنید. گرچه عبارت  Waterproof در دوربین های مداربسته ضد آب بیشتر به چشم می خورد.

مطالب پیشنهادی مخاطبان:

5/5 - (1 امتیاز)