دوربین بولت چیست یک نوع از دوربین های مداربسته ضد آب، دوربین  بولت است. دوربین های بولت به دلیل شکل ظاهری که غالباً استوانه ای هستند، به این نام خوانده می شوند. بولت یا Bullet به معنی گلوله یا لوله است. در بیشتر موارد دوربین بولت کاربرد بیرونی دارد، اما در محیط داخلی نیز امکان نصب دارد. منظور از دوربین گلوله ای یا دوربین بالت  نیز همان دوربین بولت است.

در ادامه می خوانیم:

  • کاربرد دوربین بولت چیست
  • انواع دوربین های بولت
  • ویژگی‌های دوربین مداربسته بولت چیست
  • نصب دوربین های بولت
  • تفاوت دوربین مداربسته دام و دوربین بولت چیست

کاربرد دوربین بولت چیست

بطور معمول دوربین های بولت دارای استاندارد IP66 و یا IP67 هستند، به این معنی که در برابر نفوذ آب و گردوغبار مقاوم اند. در نتیجه برای نصب در محیط های خارجی انتخاب مناسبتری هستند و در شرایط سخت آب و هوایی مقاومت بیشتری دارند.

ضد آب بودن دوربین های مداربسته بولت به معنی مقاوم بودن دوربین با غوطه ور شدن در آب نیست. دوربین های بولت را می توان بر روی دیوار نصب نمود.  اغلب جنس بدنه آنها از فلز است که مقاومت آنها را افزایش می دهد. دوربین Bullet برای پوشش فضای بیرونی ساختمان ها مانند فروشگاه و محوطه ها گزینه بسیار مناسبی است.

انواع دوربین مداربسته بولت براساس تکنولوژی

دوربین های  Bullet در کیفیتهای متفاوت بصورت های زیر ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند.

  • دوربین بولت آنالوگ (جای خود را به نوع HD آن داده است.)
  • دوربین بولت آنالوگ HD
  • دوربین بولت تحت شبکه یا IP

ویژگی های دوربین بولت چیست

 براساس نوع کاربرد، کیفیت تصویر، زاویه دید و قابلیت دید در شب از ویژگی های دوربین بولت است، که در زمان انتخاب و خرید باید به آنها توجه نمود.

زاویه دید دوربین بولت

با در نظر گرفتن نوع لنز بکار رفته، زاویه دید در دوربین ها متفاوت است. فاصله کانونی لنز دوربین هرچه کمتر باشد زاویه دید دوربین بازتر و تصاویر وایدتری خواهیم داشت. در دوربین های بولت دو نوع لنز مورد استفاده قرار می گیرند:

  • لنز ثابت (Fixed lens)

امکان زوم در دوربین با لنز ثابت وجود ندارد و یک فاصله کانونی مشخصی دارد. دوربین های بولت با لنز ثابت معمولا با لنز 3.6 ( تقریبا 70 درجه)، 6 (تقریباً 50 درجه) یا 12 (تقریباً 25 درجه) میلیمتر ساخته می شوند.

  • لنز وریفوکال یا قابل تغییر (Varifocal)

لنزهای وریفوکال دو فاصله کانونی  دارند و همین امر امکان زوم را بوجود می آورد. دوربین های بولت وریفوکال معمولا لنز 3-9(حدوداً 35 تا 80 درجه) میلیمتر یا 2.8-12 (حدوداً 25 تا 85 درجه) میلیمتر دارند.

دید در شب دوربین بولت چیست

عموماً دوربین های مداربسته بولت دارای قابلیت دید در شب هستند. این دوربین ها علاوه بر ثبت تصاویر در روز قابلیت ثبت تصاویر در محیط بدون نور را نیز دارند. اهمیت  دسترسی به تصاویر در شب و یا تاریکی مطلق موجب شد این قابلیت در دوربین ها تعبیه شود. از طرفی به دلیل کمبود نور در شب و عدم امکان استفاده از منبع نور سفید از امواج نور IR برای ثبت تصاویر استفاده می کنند.

برد دید این دوربین ها در شب به تعداد و نوع LEDهای آن دوربین بستگی دارد. بردی که در دیتا شیت و یا کاتالوگ دوربین به آن اشاره شده است، حداکثر برد پرتاب نور دوربین است. بنابراین لزوماً برد مفید دید در شب محسوب نمی شود.

برای ارتقا سطح کیفیت تصاویر مداربسته در شب تکنولوژی جدیدتری ابداع شد به نام مادون قرمز EXIR. در این تکنولوژی کیفیت تصاویر به مراتب بالاتر از نور مادون قرمز معمولی یا همان IR است.

نصب دوربین بولت

اولین قدم برای نصب دوربین های مداربسته بررسی مکان یا مکانهای قرارگیری دوربین، است. از نظر نقاط زیر پوشش دوربین و طرح کلی از مسیرهای کابل کشی محل باید ارزیابی شود. نصب دوربین بولت از پیچیدگی کمتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردار است. بعد از نصب زاویه دید دوربین نیز باید تنظیم شود. اصولا نوع دوربین منتخب جهت نصب در نقاطی که حساسیت متوسطی دارند با مناطقی که از نظر نظارتی حساسیت بیشتری نیاز است، متفاوت است.

تفاوت دوربین مداربسته دام و دوربین بولت چیست

هر دو این دوربین ها بطور گسترده ای در سیستم های مدار بسته به کار می روند. اما اولین تفاوتی که بسیار چشمگیر است در این دو نوع دوربین، شکل ظاهری آنهاست.

تفاوت دیگر بین دوربین بولت و دوربین دام و نیز مهمترین آن، میزان مقاومت بدنه در برابر عوامل خارجی است. بدنه دوربین بولت در برابر گرد و غبار و برخی عوامل بیرونی مقاوم تر است. دوربین دام در مقایسه با دوربین بولت و نوع کاربری آن مقاومت کمتری در برابر شرایط نامساعد جوی دارد.

تفاوت در کاربری این دو نوع دوربین : دوربین دام به واسطه شکل ظاهری خود جهت استفاده در مکان های مسقف مناسب تر است. در حالیکه دوربین بولت در محیطهای باز ، روی دیوار و بدون سقف قابلیت نصب دارد.

در پایان به مزایای دوربین بولت به اختصار اشاره می کنیم: خصوصیت ضد آب بودن و کاربری آن (هم در فضاهای داخلی و مسقف و هم فضاهای خارجی)، نصب ساده و راحت، دارا بودن ویژگی دید در شب، از ویژگیهای دوربین بولت است. از نظر قیمت این دوربین ها نیز با توجه به پرطرفدار بودن آنها باید گفت براساس ویژگیها و نوع آن، دامنه قیمت متغیر است.