دوربین گردان اسپیددام چیست ؟ دوربین مداربسته‌ای است با ویژگی های بسیار شگفت انگیز. حال این که آیا دوربین گردان (چرخشی) نوعی از دوربین اسپیددام است؟ عبارت های PTZ, Speed Dome, Fast Dome چطور؟ باید گفت همگی این عناوین به یک نوع از دوربین های مداربسته به نام دوربین اسپیددام اشاره دارند.

خرید دوربین مداربسته اسپیددام به دلیل قابلیت چرخش به جهات مختلف و قدرت زوم بالا رونق زیادی دارد. از لحاظ شکل ظاهری بدنه، مشابه دوربین دام است و یک پایه با توجه به شرایط نصب دارد. آنچه در ادامه این مقاله می خوانید:

 • کاربرد دوربین اسپیددام چیست ؟
 • ویژگی های منحصر به فرد دوربین گردان اسپیددام
 • بیشترین برد دید در شب دوربین اسپیددام
 • موارد مهم در استفاده از دوربین مداربسته اسپیددام
 • برنامه ریزی عملکرد دوربین اسپیددام چیست ؟
 • بهترین کیفیت تصویر در دوربین اسپیددام چیست
 • دوربین مینی اسپیددام چیست ؟

اصطلاح دوربین PTZ چیست ؟

شاید برای شما جالب باشد که عبارت ptz چیست؟ در واقع در دوربین ptz این سه حرف مخفف سه کلمه Pan-Tilt-Zoom است به شرح ذیل:

 • Pan: به معنی چرخش کامل 360 درجه از چپ به راست و برعکس است.
 • Tilt: به معنی حرکت به سمت بالا و پایین است. در برندها و مدل های مختلف میزان چرخش متفاوت است.
 • Zoom: قدرت زوم اپتیکال که با x نمایش داده می شود و در مدل های مختلف متفاوت است.
دوربین اسپیددام چیست

کاربرد دوربین گردان اسپیددام چیست ؟

مهم ترین کاربرد این دوربین ها پوشش نظارتی همه جانبه در محیط های وسیع مانند سوله ها، چهارراه ها و … است. به شرط وجود فردی به عنوان اپراتور می توان بیشترین بهره را از وجود این دوربین برد. برداشت اشتباهی از نظارت همه جانبه می شود و آن نظارت همه جهات در تمام لحظه، در حالی که این گونه نیست. این دوربین در هر لحظه فقط یک جهت را پوشش می دهد.

ویژگی های منحصر به فرد دوربین گردان اسپیددام چیست

از ویژگی های جالب توجه و منحصر به فرد دوربین اسپیددام برنامه ریزی عملکرد دوربین (چرخش، زوم، توقف) است. از موارد دیگر حضور نوعی دوربین اسپیددام در بازار که دارای دید در شب فوق العاده است. دیگر نوع اسپیددام هایی با قابلیت ردیابی سوژه یا Auto Tracking که می توانند در صورت ورود سوژه غیرمتعارف به محل آن را ردیابی کرده و موقعیت آن را در هر لحظه دنبال کنند.

همچنین نوع دیگری از دوربین مداربسته اسپیددام با ویژگی ضد انفجار است. این نوع از دوربین اسپیددام بیشتر مناسب برای نصب در محیط هایی با ریسک انفجار همانند مناطق گازی نفتی، نظامی و … است. دوربین اسپیددام با خصوصیت ضد خوردگی از دیگر نمونه های این دوربین هیجان انگیز است که بیشتر در محیط هایی مثل پالایشگاه ها کاربرد دارد.

اما از قابلیت زوم اپتیکال که از قابلیت های متمایز کننده این نوع دوربین است نباید غافل شد. دوربین گردان یا PTZ قدرت زوم بسیار بالاتری نسبت به سایر دوربین ها دارد. با فرض این که مقدار زوم اپتیکال 10x باشد دوربین تصویر را 10 برابر فاصله واقعی جلو می آورد.

بیشترین برد دید در شب دوربین اسپیددام

در نوعی از دوربین های اسپیددام هایک ویژن قابلیت دید در شب فوق العاده ای وجود دارد. این قابلیت بصورت لیزری است و بسیار مناسب برای نظارت عمومی بر جاده ها و ترافیک خصوصاً هنگام شب است. به طور مثال یکی از این مدل ها با قابلیت دید در شب لیزری بردی تا 500 متر  دارد.

دوربین اسپیددام چیست؟

مدل دیگری از دوربین های اسپیددام وجود دارد که با لنز Day-Night تصاویری با کیفیت بالا در محیط های کم نور ثبت می کند و با زوم اپتیکال 30X جزئیات بیشتری را در فضای وسیع ارائه می کند. این دوربین ها گاهاً می توانند تا مسافت های چند کیلومتری را نیز تصویر دهند.

موارد مهم در استفاده از دوربین مداربسته اسپیددام

 • اپراتور: یکی از موارد مهم در هنگام خرید دوربین اسپیددام حضور فردی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین است. چرا حداکثر کارایی دوربین‌های اسپیددام زمانی است که اپراتور در محل حضور داشته باشد.
 • نصب: دوربین های اسپیددام مناسب برای نصب در محیط های وسیع هستند که امکان تصویربرداری در جهات مختلف را فراهم می کنند. دوربین های اسپیددام به دلیل قدرت زوم بالا  برای مکان های کوچک توصیه نمی شود.

برنامه ریزی عملکرد دوربین اسپیددام چیست ؟

یکی از قابلیت های دوربین های اسپیددام امکان دریافت برنامه برای انجام فرمان های مختلف است. به این صورت که با تعریف و تنظیم Preset های مختلف می توان نحوه تصویربرداری دوربین را برنامه ریزی کرد. به طور مثال از چه نقطه‌ای شروع به تصویربرداری کند، تا چه  مدت، با چه زوم و بزرگنمایی و نقطه بعدی کدام محل است و با کدام تنظیمات.

به همین ترتیب می توان یک سری دستورات را مشخص و به عنوان یک الگوی رفتاری به دوربین داد.تا براساس آن تصویربرداری را انجام دهد. البته این موضوع نیاز به حضور اپراتور را کاملاً منتفی نمی کند.

بهترین کیفیت تصویر در دوربین اسپیددام چیست ؟

دوربین های اسپیددام رایج در بازار (در زمان نگارش این مقاله) بصورت 2، 3، 4 و 5 مگاپیکسل عرضه می شود. البته دقت داشته باشید در هنگام انتخاب و خرید این نوع از دوربین ها باید میزان زوم نسبت به کیفیت تصویر بیشتر مورد توجه قرار گیرد. چرا که با 1x زوم کردن گاهی میتوان نیاز به دوربین با مگا پیکسل بیشتر را بر طرف نمود. بنابراین در بسیاری از موارد در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود.

دوربین مینی اسپیددام چیست؟

دوربین های اسپیدامی که در سایز کوچکتری طراحی شده است و دارای زوم های کمتر از 8 یا 10x هستند را مینی اسپیددام می نامند. کاربرد این دوربین ها به دلیل سایز آنها اغلب در محیط های کوچکتر مسکونی و تجاری است. تمامی امکانات موجود در دوربین های اسپیددام معمولی اعم از بزرگنمایی، Preset یا برنامه پذیری، گردش به جهات مختلف و … در این دوربین ها نیز وجود دارد.

فروش دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش دوربین مدار بسته، وجود حجم زیادی از برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برا مشتریان سخت کرده است. از این رو توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه شود. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020