ثبت تصاویر در محیط های کم نور از موضوعات مورد توجه مهندسین و تولید کنندگان سیستم های مداربسته است. هر بار با معرفی تکنولوژی و راه کارهای جدید مخاطبان این حوزه را شگفت زده می کنند. در ارتباط با دید در شب دوربین مداربسته (ثبت تصویر در محیط های کم نور و تاریک) قابلیت های IR، EXIR و Starlight معرفی شدند. در این مقاله سعی داریم به سوالاتی از جمله دوربین مداربسته استارلایت Starlight چیست ؟ دوربین مداربسته استارلایت چگونه کار می کند و چه تفاوتی با دوربین های دید در شب مادون قرمز دارد؟ بپردازیم.

آنچه در این مقاله می آموزید:

  1. فناوری استارلایت در دوربین مداربسته چیست
  2. دوربین استارلایت Starlight چیست
  3. دوربین های دید در شب Starlight چگونه کار می کنند؟
  4. تفاوت دید در شب استارلایت با دید در شب سیاه و سفید
  5. تفاوت دید درشب Stralight و دید در شب IR
  6. چرا دوربین مداربسته استارلایت انتخاب کنیم؟
  7. تفاوت دوربین مداربسته Starlight با دوربین Spotlight

1. فناوری استارلایت در دوربین مداربسته چیست

فناوری Starlight در دوربین مداربسته چیست؟ به طور خلاصه فناوری Starlight در دوربین مداربسته، دوربین را قادر می سازد تا در محیط های کم نور، تصویری رنگی ثبت کند. این فناوری ثبت تصاویر را به صورت سیاه و سفید نیز امکان پذیر می کند. برای این تغییر در ثبت تصاویر به شرایط نوری محیط وابسته است. با این وجود اگر تصاویر به صورت سیاه و سفید نیز ثبت شود کیفیت و وضوح بهتری نسبت به دوربین مداربسته فاقد فناوری Starlight دارد.

2. دوربین استارلایت Starlight چیست

دوربین های Starlight دوربین هایی با سنسور خاص که در شرایط کم نور، دید در شب را بهبود می بخشد. در این حالت جزئیاتی در تصویر قابل مشاهده است که با چشم در آن شرایط رویت نمی شود. اگر سطح نور به زیر 20 لوکس برسد، چشم انسان قادر به تشخیص بسیاری از اشیاء و اجزاء محیط نیست. دوربین های Starlight به دلیل حساسیت استثنائی سنسور استارلایت، تصاویر واضح تر را ارائه می دهند. (حتی در سطح نور 0 لوکس)

دوربین Starlight چیست

3. دوربین های دید در شب Starlight چگونه کار می کنند؟

دوربین های Starlight بر مبنای آخرین تکنولوژی سنسور کار می کند. این نوع سنسورها قابلیت از بین بردن نویز در سطح بالا را دارند، که منجر به دید در شب با وضوح بیشتر است. سنسور Starlight از سنسور دوربین های مداربسته قدیمی تر بزرگتر هستند. دیافراگم بازتری دارند که سرعت شاتر را کاهش می دهد. به همین دلیل نور بیشتری به سنسور خواهد رسید و تصاویر به صورت رنگی با وجود تاریکی ثبت می شود. از این دوربین ها برای تشخیص چهره، شناسایی و خواندن پلاک مورد استفاده است. حتی در شرایط نوری که چشم انسان قادر به دیدن آن نیست.

4. تفاوت دید در شب استارلایت با دید در شب سیاه و سفید

دوربین های Starlight می توانند امکان دید در شب رنگی و هم دید در شب سیاه و سفید را فراهم کنند. اگر نور محیط بد و بسیار کم شود دوربین Starlight به دید در شب سیاه و سفید سوئیچ می کند. با این وجود تصاویر ثبت شده با دید در شب سیاه و سفید نیز به دلیل حساسیت سنسورها بسیار واضح هستند. دوربین های استارلایت همیشه بهترین انتخاب را در شرایط نوری بین دید در شب رنگی و سیاه و سفید دارند. البته این تغییر در دید در شب به صورت دستی نیز قابل تنظیم است.

دوربین مداربسته Starlight چیست

5. تفاوت دید درشب Stralight و دید در شب IR

سیستم های نظارتی استارلایت از جهت وضوح و کیفیت تصویر در شرایط کم نور و تاریک توانایی بیشتری نسبت به دوربین های مبتنی بر IR دارند. در دوربین مداربسته مبتنی بر IR باید در طول شب LED های مادون قرمز دائماً روشن باشند. در حالی که دوربین های Starlight به لطف سنسورهای پیشرفته، از نور محیط برای ثبت تصاویر نهایت استفاده را می برد.

6. چرا دوربین مداربسته استارلایت انتخاب کنیم؟

اولین دلیل این است که وضوح بهتری دارند. همان طور که در بالا اشاره شد، دوربین های استارلایت سنسور بسیار حساس و لنز خاصی دارند.

دوم کاهش هزینه های جانبی: در مقایسه با دوربین های مبتنی بر IR که برای ثبت تصاویر به نور مادون قرمز متکی هستند، این دوربین ها از نور منتشر شده از منابع موجود در محیط استفاده می کند. نیازی به پروژکتور و منبع نور نیست، درنتیجه مصرف برق کاهش می یابد.

سوم برد دید در شب: از آنجا که وابستگی به LED های مادون قرمز وجود ندارد، اجزاء محیط در دور دست (در سمت دیگر خیابان، ساختمان های دور) را بهتر نشان می دهد.

چهارم تصویر رنگی: ثبت تصاویر در شب و یا نور کم به صورت رنگی صورت می گیرد.

7. تفاوت دوربین مداربسته Starlight  با دوربین Spotlight

آیا دوربین مداربسته استارلایت همان دوربین Spotlight است ؟ چه تفاوتی دارد؟ خیر، در واقع دوربین های Spotlight از تجهیزات نظارتی است که دارای چراغ های متحرک هستند. این چراغ ها بر اثر تغییر پارامترهایی ناحیه تاریک را روشن می کند و در اثر وقایع مشکوک شروع به ضبط تصاویر می کنند. به عنوان مثال در زمان وقوع سرقت: گرما و حرکت نور، چراغ های دوربین را روشن می سازد. در محیط های کم نور و یا هنگام شب ثبت تصویر رنگی امکان پذیر است در نتیجه رنگ لباس، ماشین و جزئیات دیگر قابل شناسایی است. همچنین از طریق دوربین Spotlight امکان صحبت با فرد سارق وجود دارد و یا برای ترساندن او از آژیر کمک گرفت. از این رو از دوربین های Spotlight به عنوان یک بازدارنده قوی سرقت نام برده می شود.

از ویژگی های این نوع دوربین اتصال بی سیم و به طور مستقیم به روتر است (بدون سوئیچ و بدون DVR). طراحی مناسب برای محیط های بیرونی و فضای باز که در برابر باران، برف و گرما مقاومت داشته باشد. حرکت همراه با گرما، مانند حرکت افراد و اتومبیل ها موجب روشن شدن چراغ ها، شروع ضبط و فعال شدن هشدارها می شود، برای پیشگیری از هشدارهای نا بجا می توان آن را روی کنترل دستی قرار داد.

دوربین Starlight چیست

دوربین مداربسته

Spotlight

دوربین Starlight چیست

دوربین مداربسته

 Starlight

2.5/5 - (2 امتیاز)