وجود نور کافی برای ایجاد تصویر در دوربین ضروری است. اما در ساعاتی از شبانه روز نور کافی در محیط وجود ندارد. با توجه به اینکه اغلب خرابکاری ها و جرایم در طول شب انجام می شود، ایجاد شرایطی برای دوربین برای امکان تصویربرداری در شب ضروری است. یکی از قابلیت هایی که هنگام خرید دوربین مداربسته به آن باید توجه کرد ؛قابلیت تصویربرداری در شب است. دوربین این کار را به کمک نور مادون قرمز IR انجام می دهد. در حال حاضر نود درصد دوربین های مداربسته مجهز به مادون قرمز IR هستند.

نحوه عملکرد دید در شب مادون قرمز

نور مرئی طیفی از امواج است که برای چشم انسان قابل مشاهده است. در حضور نور مرئی دوربین مشکلی برای تشکیل تصویر نخواهد داشت اما در هنگام شب و یا هرگونه شرایط نوری نامساعد امکان تشکیل تصویر وجود نخواهد داشت. از طرفی استفاده از منبع نور سفید در شب منجر به جلب توجه شده و از نظر امنیتی نیز راهکار مناسبی نیست. به همین دلیل برای تصویربرداری در شب از نور مادون قرمز استفاده می شود. برخلاف چشم انسان که قادر به دیدن نور مادون قرمز نیست، چیپ تصویر دوربین مداربسته می تواند این نور را تشخیص دهد. به این ترتیب بدون روشن شدن محیط با نور سفید می توان تصاویر واضحی در شب ثبت کرد. برای تولید نور مادون قرمز از LEDهایی استفاده می شود که در ساختار خود دوربین تعبیه شده است.

منظور از برد دید در شب مادون قرمز IR چیست؟

منظور از برد دید در شب مادون قرمز، توانایی دوربین در ثبت تصاویر در هنگام شب در مسافت های مختلف به کمک نور مادون قرمز است. این توانایی بستگی به تکنولوژی نور مادون قرمز بکار رفته در دوربین مداربسته دارد. به صورت کلی برد دید در شب مادون قرمز به دو عامل مهم زیر بستگی دارد:

  • میزان حساسیت حسگر تصویر:

    از اجزای مهم دوربین مداربسته حسگر یا چیپ تصویر آن است. این حسگرها نقش مهمی در تشکیل تصویر دارند و نسبت به نور مرئی و نامرئی حساس هستند اما میزان این حساسیت متفاوت است. بدین معنی که ممکن است حساسیت یک حسگر نسبت به نور مرئی خوب باشد اما در تشخیص نور نامرئی بخوبی عمل نکند.

  • قدرت چراغ های LED بکار رفته در دوربین:

    نوع ال ای دی های مادون قرمز بکار رفته در دوربین و قدرت تابشی آنها می تواند در میزان برد نور دید در شب IR دوربین موثر باشد. هرچه از ال ای دی های با کیفیت تر و قدرتمند تری استفاده شود دوربین برد دید در شب قوی تری خواهد داشت.

نقاط ضعف نور مادون قرمز IR

عدم امکان نصب در پشت شیشه:

یکی دیگر از نقاط ضعف نور مادون قرمز IR عدم توانایی آن در عبور از شیشه است. به این معنی که چنانچه دوربین در پشت شیشه نصب شود نور مادون قرمز نمی تواند از آن عبور کند و امکان تشکیل تصویر وجود نخواهد داشت.

برد ضعیف نسبت به نور مرئی:

با وجود امکان تصویربرداری در شب به کمک نور مادون قرمز IR اما باید اذعان داشت که نور مادون قرمز دارای برد ضعیفی نسبت به نور مرئی است. بیشتری برد نور مادون قرمز IR حدودا 60 متر است.

کیفیت پایین تصاویر:

یکی از ضعف های تکنولوژی مادون قرمز IR کیفیت پایین تصاویر است. تصاویر ثبت شده در تاریکی و به کمک نور IR معمولا از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. از طرفی به دلیل نبود نور مرئی در شب امکان ایجاد تصاویر رنگی وجود ندارد.

مادون قرمز EXIR چیست؟

تکنولوژی جدید EXIR در دوربین مداربسته یا (Enhanced Infrared Lighting) به معنی نور IR تقویت شده است که در سال های اخیر توسط شرکت هایک ویژن ابداع شده است. در این تکنولوژی اشکالات موجود در نور IR معمولی اعم از جذب حشرات به لنز دوربین، برد پایین نور IR، عدم توانایی عبور نور مادون قرمز IR از شیشه هایی و … به چشم نمی خورد و به طور کامل برطرف گردیده است. نقاط ضعف نور مادون قرمز IR را ندارد و می تواند جایگزین مناسبی برای آن در دوربین های مداربسته باشد. دوربین هایی که به این تکنولوژی مجهز هستند از جمله پیشرفته ترین تجهیزات نظارتی در شب محسوب می گردند.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020