هنگام تماشای تصاویر دوربین مداربسته ممکن است با مسائلی مواجه شوید که به شفافیت و وضوح تصویر برمی گردد. به عنوان مثال تصاویر مات هستند و یا هاله ای در تصویر دوربین به ویژه در شب دیده می شود. گاهی اوقات تصویر دوربین مداربسته در شب با عکس LED های دوربین همراه است. تمامی اینها در ادامه و با تحلیل علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب و روز بررسی می شوند. دلایل افت کیفیت و علت تار شدن تصویر دوربین مدار بسته در شب بیشتر به مکانیزم دید در شب دوربین مداربسته منتهی می شود. ممکن است قطعه ای از کار افتاده و یا درست عمل نمی کند. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با دلایل مختلف آشنا شوید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  1. علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب
  2. علت افت کیفیت تصویر دوربین مداربسته
  3. علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در روز
  4. رفع تار شدن تصویر دوربین مداربسته
  5. تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته

1. علت تار شدن تصویر دوربین مدار بسته در شب

علت تار شدن تصویر دوربین مدار بسته در شب چیست؟ می توان اصلی ترین علت تار شدن تصویر دوربین مدار بسته را کثیفی لنز و عملکرد نادرست دید در شب دوربین دانست. تقریباً تمام دوربین های مداربسته مجهز به قابلیت دید در شب هستند. با این تفاوت که از تکنولوژی های مختلفی برای ثبت تصاویر در تاریکی و محیط کم استفاده می کنند. در تکنولوژی هایی که LED های مادون قرمز نقش حیاتی دارند هر نوع اشکالی در LED ها روی کیفیت تصویر تاثیر گذار است. به عنوان مثال اگر نور LED ها (نور مادون قرمز) از شیشه جلوی دوربین عبور نکند تصویر به صورت هاله دار دیده می شود. گاهی تصویر به صورتی است که به نظر یک پرده روی تصویر قرار گرفته است. بنابراین باید علت عبور نکردن نور LED ها از شیشه را بررسی کنید.

شیشه دوربین مداربسته

از دلایلی که موجب می شود که نور LED ها نتوانند از شیشه دوربین عبور کنند آلودگی شیشه به دوده یا چربی است. معمولاً اماکنی که در فضا و محیط آنها بخار چرب وجود دارد مانند کارخانه های صنعتی و محیط هایی مانند تعمیرگاه ها و مکانیکی ها این مشکل برای دوربین محتمل تر است. همچنین نامناسب بودن شیشه به کار رفته در طراحی و ساخت دوربین در این قضیه نقش موثری دارد. پیشنهاد ما خرید از برندهای اصلی و معتبر است که در تولیدات خود استانداردها در سطح جهانی رعایت می شود.

اجزای دوربین مداربسته

شیشه های دوربین مداربسته به صورت خاصی طراحی شده اند. روی شیشه های دوربین مداربسته از داخل حفره ای پلاستیکی قرار دارد. در واقع محل قرار گیری لنز را مشخص می کند. با جایگذاری لنز در دوربین، فضایی بین لنز و حفره ایجاد می شود. این فضا در دوربین های مختلف، متفاوت است و با فوم  یا Rubber پوشیده می شود. علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب گاهی به کیفیت قرارگیری این فوم مرتبط است. زیرا نبود فوم و یا درست نبودن جایگاه آن موجب برگشت نور مادون قرمز به داخل لنز می شود.

اما اگر نور LED عبور نکند و به داخل لنز بازتاب شود چه رخ می دهد. تصویر زیر را در نظر بگیرید. در صورت عبور نکردن نور از شیشه مشابه تصویر زیر نور به داخل دوربین منعکس می شود. نتیجه آن تشکیل تصویری با هاله ای از نور سفید و یا مات است. در برخی موارد نیز شما می توانید LED های دوربین مداربسته را در تصویر مشاهده نمایید.

اما اگر نور LED عبور نکند و به داخل لنز بازتاب شود چه رخ می دهد. تصویر مقابل را در نظر بگیرید. در صورت عبور نکردن نور از شیشه مشابه تصویر، نور به داخل دوربین منعکس می شود. نتیجه آن تشکیل تصویری با هاله ای از نور سفید و یا مات است. در برخی موارد نیز شما می توانید LED های دوربین مداربسته را در تصویر مشاهده نمایید.

ویرایش فیلم دوربین مدار بسته

اما اگر نور LED عبور نکند و به داخل لنز بازتاب شود چه رخ می دهد. تصویر زیر را در نظر بگیرید. در صورت عبور نکردن نور از شیشه مشابه تصویر زیر نور به داخل دوربین منعکس می شود. نتیجه آن تشکیل تصویری با هاله ای از نور سفید و یا مات است. در برخی موارد نیز شما می توانید LED های دوربین مداربسته را در تصویر مشاهده نمایید.

نمونه ای از مشاهده LED های دوربین در تصویر(1)

نمونه ای از مشاهده LED های دوربین در تصویر(2)

2. علت افت کیفیت تصویر دوربین مداربسته

افت کیفیت تصویر و مات شدن آن

مشکل افت کیفیت در دوربین های مداربسته به شکل های مختلف رخ می دهد گاهی با تار شدن تص.یر دوربین مداربسته و گاهی با پیدایش خطوطی در تصویر و یا برفک در آن. این حالت ها ناشی از چندین عامل است: مشکلات شبکه، منبع تغذیه بد، مشکلات کابل کشی، سخت افزار معیوب، اشکالات در نرم افزار دوربین، تداخل آدرس IP، تنظیمات نامناسب و… . تمامی این عوامل می توانند علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در شب و روز نیز باشند.

چگونه نویز دوربین را از بین ببریم

3. علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در روز

علت تار شدن تصویر دوربین مدار بسته در روز چیست؟ دلایل مختلفی می تواند موجب تار شدن تصویر دوربین مداربسته در روز باشد. از ساده ترین آنها مانند کثیفی لنز دوربین که به راحتی برطرف می شود و پیچیده ترین ها که به ساختار و اجزای دوربین مداربسته بر می گردد و امکان تشخیص آن سخت است. یکی از رایج ترین علت های مات شدن تصویر را می توان عدم تنظیم صحیح فوکوس دوربین دانست. تمرکز لنز دوربین مداربسته روی یک نقطه صحیح تصویر واضحی را ایجاد می کند. به هر دلیلی این نقطه درست انتخاب نشود تصویری تار از دوربین مداربسته دریافت خواهید کرد. نور پس از عبور از لنز و رسیدن به سنسور دوربین در یک نقطه به هم می رسند. حال اگر تمامی پرتوهای نوری در آن نقطه متمرکز نباشند تصویر تار ایجاد می شود.

فوکوس علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته

در دوربین های مداربسته با لنز ثابت نیازی به تنظیم فوکوس نیست. زیرا فاصله لنز تا سنسور در کارخانه به صورت استاندارد در نظر گرفته شده و ثابت است. اما در دوربین هایی که لنز آنها وریفوکال است این نقطه قابل تغییر و تنظیم است. زیرا فاصله کانونی که در ایجاد تصویر نقش مهمی دارد با بزرگنمایی تغییر می کند. در نتیجه کنترل Focus دوربین باید امکان پذیر باشد.

عمق دید دوربین

گاهی تصویر در یک بخش فوکوس است و سایر قسمت های تصویر تار. در این حالت می توانید با تنظیم Aperture فوکوس را به گونه ای که تمام تصویر واضح شود تغییر دهید. رابطه اپرچر و دیافراگم یا Iris دوربین مداربسته مانند ارتباط مردمک چشم با عنبیه است. در واقع از طریق عنبیه مردمک چشم تنگ و یا گشاد می شود. اپرچر نیز توسط دیافراگم باز و یا بسته می شود. این ابزار برای تغییر عمق میدان به کار می رود.

4. رفع تار شدن تصویر دوربین مداربسته

همانطور که پیش تر اشاره شد آلودگی شیشه دوربین مداربسته می تواند از دلایل مات و تار شدن تصویر باشد. گاهی اوقات این آلودگی هنگام نصب  ایجاد می شود و اثر انگشت روی شیشه دوربین می ماند. از آنجا که اغلب کار نصب در روز انجام می شود مشکل همان موقع خود را نشان نمی دهد. بنابراین ساده ترین روش رفع ماتی تصویر دوربین در شب تمیز کردن شیشه دوربین مداربسته است.

یکی از دلایل دیگر تار شدن تصویر انعکاس نور به داخل دوربین بود. اشیاء انعکاسی مانند فلز، شیشه، عناوین در و غیره می توانند نور را به لنز دوربین مداربسته بازتاب دهند. حتی گیاهان نیز می توانند عامل بازتاب نور باشند. بهتر است دوربین را در گوشه ها قرار ندهید. گیاهان و اشیاء بازتابنده در مقابل دوربین به ویژه دوربین های IR قرار ندهید. از وجود لاستیک یا فوم دور لنز دوربین مداربسته IR اطمینان حاصل کنید و این که آسیبی به آن وارد نشده باشد. ممکن است این حلقه لاستیکی در هنگام نصب دوربین آسیب ببیند یا گاهی اوقات در موقعیت مناسبی قرار نمی گیرد. در نتیجه موقعیت آن را اصلاح کنید به این ترتیب مشکل برطرف می شود.

لنز بد دوربین مداربسته

ممکن است علت مات شدن تصویر دوربین مداربسته در شب مشکل لنز باشد. در طول روز دوربین نور خورشید را دریافت می کند. این نور باید از گنبد دوربین یا شیشه محافظ عبور کند و بسته به مدل دوربین از فیلتر مادون قرمز (یک تکه شیشه) نیز قبل از ورود به سنسور تصویر عبور می کند. هنگامی که نور از شیشه عبور می کند پدیده انکسار یا شکست نور رخ می دهد که می تواند جهت نور را تغییر دهد. در شب، دوربین IR فیلتر IR را حذف می کند تا نور بیشتری به دوربین وارد شود که باعث ایجاد تفاوت در شکست نور می شود و لنز دوربین باید برای اصلاح آن تفاوت جزئی آماده شود. اگر از دوربین مداربسته ارزان قیمت و متفرقه استفاده می کنید، این مشکل به راحتی رفع نمی شود. زیرا لنز بخشی از برد مدار است و به راحتی قابل تعویض نیست.

برای جلوگیری از این مشکل، قبل از خرید دوربین بررسی کنید که آیا لنز تصحیح IR دارد یا خیر.

5. تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته

در تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته تعیین می کنید که دوربین در هنگام شب و شرایط کم نور به حالت دید در شب برود یا خیر. در تنظیمات دوربین مداربسته آنالوگ می توانید از طریق دستگاه وارد تنظیمات دوربین شوید. همچنین در صورت دارا بودن منوی OSD این کار بسیار ساده تر انجام می شود. در اغلب دوربین های مداربسته از برندهای مختلف در منوی OSD خود گزینه Day / Night یا مشابه آن را دارند. این گزینه را انتخاب نمائید. به شما چند حالت نمایش داده می شود که هرکدام تعیین می کند دید در شب دوربین چگونه فعال شود.

  • Auto یا Smart انتخاب این گزینه موجب می شود دوربین با قرار گرفتن در شرایط کم نور مانند شب به حالت دید در شب برود. LED های IR دوربین فعال می شوند و تصویربرداری با نور مادون قرمز انجام می شود.
  • B/W یا Black & white انتخاب این گزینه دوربین را به طور دایم در حالت دید در شب قرار می دهد.
  • Color گزینه ایست که دوربین همیشه به حالت روز تصویربرداری می کند و حالت دید در شب آن غیرفعال می شود.

در صورت فعال کردن دید در شب می توانید میزان روشنایی LED های IR را در بخش Advance در قسمت Smart IR تنظیم کنید. همچنین LED های مادون قرمز با تنظیم IR در بخش Advance قابل انجام است.

تنظیمات دید در شب دوربین IP

تنظیمات دید در شب دوربین های تحت شبکه از طریق ورود آدرس آی پی دوربین در مرورگر قابل دسترس است. همچنین در کادر تنظیمات  شما می توانید فعال شدن دید در شب دوربین مداربسته را در حالت زمانبندی شده قرار دهید. برای این منظور وارد تنظیمات دوربین و بخش Image شوید. سپس در بخش Day/Night و Scheduled بازه زمانی مورد نظر را وارد می کنید.

چقدر مفید بود؟ 🙂