در نصب دوربین مداربسته بعد از مشخص شدن مکانی که نیاز به نصب دوربین دارد باید ارتفاع نصب دوبین مداربسته نیز مشخص شود. تعیین ارتفاع مناسب کمک می‌کند علاوه بر داشتن تصویر مناسب، دوربین نیز از برخی عوامل آسیب رسان در امان باشد. برای این منظور مطالبی برای مشخص کردن ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته در ادامه ارائه خواهیم داد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 1. اهمیت ارتفاع نصب دوربین مداربسته
 2. استاندارد ارتفاع نصب دوربین مداربسته خارجی
 3. استاندارد ارتفاع نصب دوربین مداربسته داخلی
 4. ارتفاع نصب دوربین مدار بسته پلاک خوان
 5. ارتفاع نصب دوربین چشم ماهی
 6. اگر ارتفاع نصب دوربین مداربسته کم باشد
 7. اگر ارتفاع نصب دوربین مداربسته زیاد باشد
 8. حداکثر فاصله دوربین مدار بسته چقدر است؟
 9. حداکثر فاصله دو دوربین مدار بسته چقدر است؟

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

1. اهمیت ارتفاع نصب دوربین مداربسته

چه اهمیتی دارد که دوربین مداربسته در ارتفاع مناسب نصب شود؟ به طور کلی عدم رعایت اصول نصب در تعیین ارتفاع نصب دوربین  مداربسته موجب می شود دوربین مداربسته ناکارآمد به نظر برسد. ارتفاع دوربین مداربسته اگر بیش از اندازه باشد در واقع فاصله دوربین از سوژه ها بیشتر شده است. کیفیت تصویر ضبط شده در نقطه مشخص پایین تر از زمانی است که دوربین در ارتفاع مناسب تری نصب شده باشد. اگر بخواهید با زوم و بزرگنمایی سوژه ها را بهتر ببینید باز هم کیفیت به اندازه ای که باید نیست و تصویر ممکن است حتی کشیده شود.

همچنین برد دید در شب IR در دوربین های مداربسته محدود است. حال فرض کنید دوربین در ارتفاعی بالاتر از حد استاندارد نصب شده است در نتیجه دوربین به علت فاصله، برد کمتری را پوشش می دهد. چون نور مادون قرمز تا نزدیکی سوژه را روشن می کند و به خود سوژه نمی رسد نهایتاً تصویر خوبی از آن ثبت نخواهد شد.

ارتفاعی که برای نصب دوربین در نظر گرفته می شود، هم نباید بیشتر و هم نباید کمتر از حد استاندارد تعیین شود. هرکدام از این دو حالت معایب خود را به همراه دارد. به طور مثال در دوربین های چشم ماهی ارتفاع مناسب حداقل سه متر است. اگر نیاز به نصب دوربین در ارتفاع کمتری از سه متر دارید دوربین دیگری را انتخاب کنید چرا که دوربین چشم ماهی در ارتفاع کم، کارآیی لازم را نخواهد داشت. علاوه بر تاثیرگذاری ارتفاع دوربین مداربسته در کیفیت تصاویر ضبط شده گاهی دوربین را در معرض عواملی چون باد و طوفان، نور بیش از حد و حتی دسترسی های غیر مجاز قرار می دهد.

2. استاندارد ارتفاع نصب دوربین مداربسته خارجی

زمانی که صحبت از ارتفاع نصب دوربین مداربسته می شود اغلب دوربین های Outdoor را در ذهن خود مرور می کنند. در حالی که ارتفاع برای نصب دوربین در هر دو نوع دوربین مداربسته هم Indoor و هم Outdoor اهمیت دارد. دوربین های خارجی برای نصب در فضاهای باز و بیرونی مناسب هستند. اکثر این دوربین ها را در ارتفاع بالاتری نسبت به دوربین های داخلی نصب می کنند. ارتفاع نصب دوربین در کارخانجات، محیط های صنعتی، واحدهای تجاری براساس نوع دوربین که در فضای بیرونی نصب شده است یا فضای داخلی مشخص می شود.

ارتفاع بالاتر کمک می کند  تا دوربین مداربسته از دسترس افراد و آسیب دور باشد. بهترین ارتفاع نصب دوربین مدار بسته در فضای بیرونی بین سه تا چهار متر است . در صورتی که دوربین خارجی در ارتفاع کمتر از سه متری نصب شود، احتمال آسیب به دوربین، تغییر زاویه دید وجود دارد. البته ارتفاع نصب  بالای چهار متر نیز موجب از بین رفتن جزئیات در تصاویر ثبت شده است. لازم به ذکر است دوربین های مداربسته با قابلیت زوم اپتیکال و لنز متغیر یا وریفوکال در ارتفاع بالاتر از چهار متر نیز قابل نصب هستند.

قیمت دوربین هایک ویژن چنده…؟

لیست قیمت دوربین مداربسته هایک ویژن

3. استاندارد ارتفاع نصب دوربین مداربسته داخلی

دوربین های مداربسته داخلی یا همان Indoor دوربین هایی هستند که برای محیط های داخلی مناسب اند. ارتفاع نصب دوربین مدار بسته داخلی چقدر است؟ براساس این که دوربین مداربسته داخلی در محیط های بسته و زیر سقف نصب می شوند ارتفاعی بین دو و نیم تا سه متر ارتفاع مناسبی است. اگر در مکانی با ارتفاع سقف دو و نیم متر و کمتر قرار است دوربین نصب شود.زیر سقف و در مکان های کوچک ناحیه کنج دیوار بهترین مکان نصب دوربین داخلی است. در نظر داشته باشید مکانی که برای نصب دوربین مدار بسته انتخاب می کنید در دسترس افراد و معرض جا به جایی نباشد.

اگر ارتفاع سقف بیش از دو و نیم متر باشد بهتر است دوربین در ارتفاع دو و نیم متر تا نهایت سه متر روی ستون یا دیوار نصب شود. بیشتر شدن ارتفاع نصب دوربین مداربسته در محیط های داخلی موجب از دست رفتن جزئیات تصویر در تصویربرداری می شود. در بیشتر مواقع به علت استفاده از دوربین های داخلی ارتفاع نصب دوربین در دفاتر و ادارات از مطالب فوق پیروی می کند.

قیمت دوربین‌های داهوا چنده ….؟

لیست قیمت دوربین مداربسته داهوا

4. ارتفاع نصب دوربین مدار بسته پلاک خوان

رعایت ارتفاع استاندارد و مناسب نصب دوربین مداربسته در دوربین های پلاک خوان بسیار حائز اهمیت است. اگر دوربین در ارتفاع مناسبی نصب نشود نمی تواند اطلاعات درستی از خودروها را ثبت کند. به ویژه در پارکینگ های هوشمند که علاوه بر اطلاعات خودرو، اطلاعات محل پارک نیز براساس پلاک خودروها ثبت می شود و برای مدیریت خودکار پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد. اینکه کدام خودرو خارج شده است و محل پارک آن خودرو خالی و آزاد شده است یکی از نتایج این اطلاعات است. اگر به درستی پلاک خودرو ثبت نشود سیستم پارکینگ دچار مشکل خواهد شد.

ارتفاع نصب دوربین پلاک خوان با توجه به محل نصب مشخص می شود. اگر محل نصب دوربین مداربسته پلاک خوان، پارکینگ باشد، ارتفاع دوربین بین 1 تا 2 متر مناسب است. در حالی که اگر دوربین در بزرگراه و یا اتوبان نصب می شود، ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته بین 3 الی 5 متر خواهد بود. نکته قابل توجه در نصب دوربین پلاک خوان در این ارتفاع زاویه دوربین تا پلاک است که بیش از 30 درجه نباید نباشد.

5. ارتفاع نصب دوربین چشم ماهی

ارتفاع مناسب نصب دوربین چشم ماهی بیش از 3 متر بوده و با توجه به محیط نصب تا حدود 6 متر نیز پیشنهاد می شود. این دوربین اگر در ارتفاع مناسبی نصب نشود نمی توانید از قابلیت پوشش 360 درجه ای این دوربین استفاده کنید. نصب دوربین چشم ماهی در مکان هایی که دارای قفسه است پیشنهاد می شود. حال فرض کنید ارتفاع به درستی تعیین نشده باشد. در این صورت قفسه ها مانع دید دوربین چشم ماهی می شوند و تمام یا بخشی از محل تحت نظارت قرار نمی گیرد. بنابراین تعیین ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته در انواع دوربین مدار بسته از اهمیت بالایی برخوردار است. برای براورد دقیق تر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

6. اگر ارتفاع نصب دوربین مداربسته کم باشد

نصب دوربین مداربسته در ارتفاع پایین دوربین را در دسترس افراد شرور قرار می دهد. افراد بزهکار در چنین شرایطی اقدام به آسیب زدن و از کار انداختن دوربین مداربسته می کنند. برای آشنایی بیشتر در این ارتباط مقاله ایجاد اختلال در دوربین مداربسته را بخوانید. علاوه بر این دوربین مداربسته زاویه دید وسیع تری نخواهد داشت به عبارت دیگر محوطه کمتری تحت پوشش و نظارت قرار می گیرد.

7. اگر ارتفاع نصب دوربین مداربسته زیاد باشد

اگر دوربین در جایی بالاتر از محل مناسب نصب شده باشد چه می شود؟ نصب در ارتفاع بالا موجب می شود بخشی از محوطه در پوشش دید دوربین قرار نگیرد. بیشتر بخش بالای سر افراد در دید دوربین مداربسته خواهد بود. آن بخش نیز که در دید دوربین مداربسته است تصاویر بدون جزئیات و یا با جزئیات کمتری ارائه می شود. نور مادون قرمز نیز که در دید در شب دوربین نقش بسزایی دارد. این نور به محیط ساطع می شود تا تصاویر را در محیط کم نور ثبت کند. با ارتفاع بالا نمی تواند به اندازه کافی محیط اطراف را روشن سازد در نتیجه تصاویر واضحی ضبط نمی شود.

8. حداکثر فاصله دوربین مدار بسته چقدر است؟

حداکثر فاصله دوربین مدار بسته به نوع دوربین و هدف شما بستگی دارد. اما در کل، می توانیم عوامل موثر در تعیین فاصله دوربین مداربسته را این موارد بدانیم:

 1. فاصله فیزیکی: فاصله بین دوربین و منطقه‌ای که می‌خواهید با دوربین مدار بسته آنجا را پوشش دهد، تأثیر بزرگی بر دید دوربین دارد. اگر فاصله بسیار زیاد باشد، نمی‌توانید جزئیات ریز را دریافت کنید، در حالی که فاصله بسیار کوتاه ممکن است محدوده دید دوربین را محدود کند. همچنین ارتفاع نصب دوربین مدار بسته نیز در میزان این فاصله موثر است.
 2. زاویه دید: زاویه دید دوربین نیز نقش مهمی در فاصله دوربین دارد. زاویه دید بیشتر، پوشش وسیع‌تری را فراهم می‌کند. بنابراین، اگر به دنبال پوشش گسترده‌تری هستید، ممکن است نیاز به دوربین با زاویه دید باز‌تر داشته باشید.
 3. رزولوشن دوربین: رزولوشن دوربین میزان جزئیاتی است که می تواند ضبط و نمایش دهد. دوربین با رزولوشن بالاتر می‌تواند جزئیات بیشتری را در فاصله‌های دورتر به ثبت رساند.
 4. نورپردازی: شرایط نوری محیط می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت تصاویر دوربین داشته باشد. در شرایط نوری ضعیف، ممکن است نیاز به دوربین با امکانات نورپردازی خوب‌تری باشد تا تصاویر واضح‌تری در شرایط کم نور ارائه دهد. بنابراین فاصله بیشتر در شرایط نوری نامناسب منجر به ارائه تصاویر با کیفیت پایین می شود.

چگونه فاصله مناسب دوربین مداربسته را مشخص کنیم؟

در نهایت برای تعیین فاصله مناسب دوربین مداربسته، باید نیازها و محیط خاص خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال:

 1. تعیین محدوده پوشش: ابتدا باید تشخیص دهید که دوربین باید چه منطقه‌ای را پوشش دهد؟ آیا نیاز به پوشش یک اتاق کوچک، یک حیاط بزرگ یا یک محوطه صنعتی دارید؟
 2. انتخاب نوع دوربین: بسته به محیط و نیازهای خود، می‌توانید بین دوربین‌های ثابت یا دوربین‌های قابل چرخش و دارای زوم انتخاب کنید. همچنین دوربین‌های PTZ قابلیت چرخش به صورت افقی و عمودی دارند که پوشش محیط وسیع تری را ارائه می دهند. دوربین های PTZ و وریفوکال موتورایز می‌توانند به طور دستی یا خودکار در نقاط مختلف جهت و بزرگنمایی تنظیم شوند.
 3. براورد فاصله: بر اساس محدوده پوشش و نوع دوربین، باید فاصله مناسب را تخمین بزنید. می‌توانید از توصیه‌های تولیدکننده دوربین یا کارشناسان دوربین مداربسته استفاده کنید. همچنین، می‌توانید با تست و تجربه فاصله مناسب را تعیین کنید.
 4. در نظر گرفتن عوامل دیگر: در نهایت، عواملی مانند زوایای دید مورد نیاز، رزولوشن دوربین، نورپردازی و توانایی های ویژه مانند تشخیص حرکت و ضبط صدا را نیز در نظر بگیرید.

9. حداکثر فاصله دو دوربین مدار بسته چقدر است؟

دو دوربین از یکدیگر با توجه به موقعیت و محدوده ای که تحت پوشش قرار داده اند، مشخص می شود. به عنوان مثال دو دوربین می توانند در کنار یکدیگر و پشت به هم نصب شوند. یکی از آنها 100 درجه از سمت شمال را پوشش دهد و دیگری 100 درجه مقابل را در دید دارد. همچنین ممکن است روبروی یکدیگر نصب شوند و همدیگر را نیز پوشش دهند. در این حالت فاصله دوربین مداربسته باید به گونه ای انتخاب شود که هم دوربین دوم در دید دوربین اول باشد و هم تصاویر محدوده ای که باید تحت نظارت کاربر قرار گیرد. تصاویر باید به  طور کامل و صحیح ارائه شوند. گذشته از این مسئله دوربین های مداربسته نباید دید یکدیگر را کور کنند. زیرا موانعی که در دید دوربین هستند عملاً دوربین ها را بییفایده می کنند.

مطالب مرتبط:

5/5 - (3 امتیاز)