در نصب دوربین مداربسته بعد از مشخص شدن مکانی که نیاز به نصب دوربین دارد باید ارتفاع نصب دوبین مداربسته نیز مشخص شود. تعیین ارتفاع مناسب کمک می کند علاوه بر داشتن تصویر مناسب، دوربین نیز از برخی عوامل آسیب رسان در امان باشد. برای این منظور مطالبی در جهت مشخص کردن ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته در ادامه ارائه خواهیم داد.

اهمیت ارتفاع نصب دوربین مداربسته

چه اهمیتی دارد که دوربین مداربسته در ارتفاع مناسب نصب شود؟ به طور کلی عدم رعایت اصول نصب در تعیین ارتفاع نصب دوربین  مداربسته موجب می شود دوربین مداربسته ناکارآمد به نظر برسد. ارتفاع دوربین مداربسته اگر بیش از اندازه باشد در واقع فاصله دوربین از سوژه ها بیشتر شده است. کیفیت تصویر ضبط شده در نقطه مشخص پایین تر از زمانی است که دوربین در ارتفاع مناسب تری نصب شده باشد. اگر بخواهید با زوم و بزرگنمایی سوژه ها را بهتر ببینید باز هم کیفیت به اندازه ای که باید نیست و تصویر ممکن است حتی کشیده شود.

همچنین برد دید در شب IR در دوربین های مداربسته محدود است. حال فرض کنید دوربین در ارتفاعی بالاتر از حد استاندارد نصب شده است در نتیجه دوربین به علت فاصله، برد کمتری را پوشش می دهد. چون نور مادون قرمز تا نزدیکی سوژه را روشن می کند و به خود سوژه نمی رسد نهایتاً تصویر خوبی از آن ثبت نخواهد شد.

ارتفاعی که برای نصب دوربین در نظر گرفته می شود، هم نباید بیشتر و هم نباید کمتر از حد استاندارد تعیین شود. هرکدام از این دو حالت معایب خود را به همراه دارد. به طور مثال در دوربین های چشم ماهی ارتفاع مناسب حداقل سه متر است. اگر نیاز به نصب دوربین در ارتفاع کمتری از سه متر دارید دوربین دیگری را انتخاب کنید چرا که دوربین چشم ماهی در ارتفاع کم، کارآیی لازم را نخواهد داشت. علاوه بر تاثیرگذاری ارتفاع دوربین مداربسته در کیفیت تصاویر ضبط شده گاهی دوربین را در معرض عواملی چون باد و طوفان، نور بیش از حد و حتی دسترسی های غیر مجاز قرار می دهد.

استاندارد ارتفاع نصب دوربین خارجی

زمانی که صحبت از ارتفاع نصب دوربین مداربسته می شود اغلب دوربین های Outdoor را در ذهن خود مرور می کنند. در حالی که ارتفاع برای نصب دوربین در هر دو نوع دوربین مداربسته هم Indoor و هم Outdoor اهمیت دارد. دوربین های خارجی برای نصب در فضاهای باز و بیرونی مناسب هستند. اکثر این دوربین ها را در ارتفاع بالاتری نسبت به دوربین های داخلی نصب می کنند. ارتفاع بالاتر کمک می کند  تا دوربین مداربسته از دسترس افراد و آسیب دور باشد. بهترین ارتفاع نصب دوربین مدار بسته در فضای بیرونی بین سه تا چهار متر است . در صورتی که دوربین خارجی در ارتفاع کمتر از سه متری نصب شود، احتمال آسیب به دوربین، تغییر زاویه دید وجود دارد. البته ارتفاع نصب  بالای چهار متر نیز موجب از بین رفتن جزئیات در تصاویر ثبت شده است. لازم به ذکر است دوربین های مداربسته با قابلیت زوم اپتیکال و لنز متغیر یا وریفوکال در ارتفاع بالاتر از چهار متر نیز قابل نصب هستند.

استاندارد ارتفاع نصب دوربین داخلی

دوربین های مداربسته داخلی یا همان Indoor دوربین هایی هستند که برای محیط های داخلی مناسب اند. ارتفاع نصب دوربین مدار بسته داخلی چقدر است؟ براساس این که دوربین مداربسته داخلی در محیط های بسته و زیر سقف نصب می شوند ارتفاعی بین دو و نیم تا سه متر ارتفاع مناسبی است. اگر در مکانی با ارتفاع سقف دو و نیم متر و کمتر قرار است دوربین نصب شود.زیر سقف و در مکان های کوچک ناحیه کنج دیوار بهترین مکان نصب دوربین داخلی است. در نظر داشته باشید مکانی که برای نصب دوربین مدار بسته انتخاب می کنید در دسترس افراد و معرض جا به جایی نباشد.

اگر ارتفاع سقف بیش از دو و نیم متر باشد بهتر است دوربین در ارتفاع دو و نیم متر تا نهایت سه متر روی ستون یا دیوار نصب شود. بیشتر شدن ارتفاع نصب دوربین مداربسته در محیط های داخلی موجب از دست رفتن جزئیات تصویر در تصویربرداری می شود. در بیشتر مواقع به علت استفاده از دوربین های داخلی ارتفاع نصب دوربین در دفاتر و ادارات از مطالب فوق پیروی می کند.

اگر ارتفاع نصب دوربین مداربسته پایین باشد

نصب دوربین مداربسته در ارتفاع پایین دوربین را در دسترس افراد شرور قرار می دهد. افراد بزهکار در چنین شرایطی اقدام به آسیب زدن و از کار انداختن دوربین مداربسته می کنند. برای آشنایی بیشتر در این ارتباط مقاله ایجاد اختلال در دوربین مداربسته را بخوانید. علاوه بر این دوربین مداربسته زاویه دید وسیع تری نخواهد داشت به عبارت دیگر محوطه کمتری تحت پوشش و نظارت قرار می گیرد.

اگر ارتفاع نصب دوربین مداربسته بالا باشد

اگر دوربین در جایی بالاتر از محل مناسب نصب شده باشد چه می شود؟ نصب در ارتفاع بالا موجب می شود بخشی از محوطه در پوشش دید دوربین قرار نگیرد. بیشتر بخش بالای سر افراد در دید دوربین مداربسته خواهد بود. آن بخش نیز که در دید دوربین مداربسته است تصاویر بدون جزئیات و یا با جزئیات کمتری ارائه می شود. نور مادون قرمز نیز که در دید در شب دوربین نقش بسزایی دارد. این نور به محیط ساطع می شود تا تصاویر را در محیط کم نور ثبت کند. با ارتفاع بالا نمی تواند به اندازه کافی محیط اطراف را روشن سازد در نتیجه تصاویر واضحی ضبط نمی شود.

مطالب مرتبط: