بسیاری تصور می کنند کاربرد دوربین های مداربسته به مکان های خاص، اداره ها و کارخانجات محدود می شود. در حالی که شما می توانید دوربین مداربسته را در منزل خود نیز داشته باشید. نصب در منزل ؟! چرا؟ بله نصب دوربین به شما کمک می کند هنگام سفر و زمان هایی که خارج از منزل هستید امنیت منزل خود را بالاتر ببرید. اما بهترین دوربین مداربسته برای منزل چه ویژگی هایی باید داشته باشد. در این مطلب سعی داریم شما را با آن چه در مورد دوربین مداربسته مناسب منزل وجود دارد آشنا کنیم.

مطالب این مقاله:

  • انتخاب دوربین مداربسته مناسب منزل
  • برند دوربین مداربسته مناسب منزل
  •  انتخاب نوع سیستم دوربین مداربسته برای منزل
  • انتخاب محل نصب دوربین مداربسته برای منزل

انتخاب بهترین دوربین مداربسته برای منزل

در ابتدا بهتر است بدانید برای چه نقاطی از منزل باید دوربین نصب کنید. شناسایی این نقاط را می توانید به کارشناسان نصب دوربین مداربسته بسپرید و یا در انتهای همین مقاله مطالب راهنما انتخاب محل را بخوانید. بعد از بررسی مکان هایی که برای نصب دوربین مداربسته در منزل مناسب هستند باید دوربین خود را انتخاب کنیم.

دوربین مداربسته ای برای منازل مناسب هستند که  علاوه بر دوام و کیفیت از قیمت مناسبی برخوردار باشد. دوربین های هوشمند و حرفه ای قطعا انتخاب مناسبی برای منزل نیستند. زیرا دارای قابلیت هایی هستندکه کاربرد چندانی در منزل ندارند بنابراین خرید این نوع دوربین ها شما را متحمل ضرر و زیان می کند. بابت چیزی هزینه کرده اید که کارایی برای شما نداشته است. علاوه بر آن جهت نگهداری، تعمیر آنها نیز باید هزینه های بالایی پرداخت کنید.

ویژگی دوربین مداربسته مناسب برای منزل

مشخصه های دوربین با توجه به نقطه در نظر گفته شده جهت نصب، متفاوت است به عنوان مثال دوربین های دام و تورت از بهترین انتخاب ها برای محیط های داخلی منزل است. دوربین های بولت را می توان برای فضاهای بیرونی ساختمان، پارکینگ و حیاط در نظر گرفت. دوربین مداربسته با لنز ثابت از پرفروش ترین دوربین های مداربسته در جهان برای منزل و محیط هایی با این شرایط است. کمتر زوم و بزرگنمایی در کاربری هایی مانند نظارت بر منزل نیاز می شود. با این حال اگر نیاز به زوم دارید از دوربین های با لنز متغیر یا وریفوکال انتخاب کنید. لنزهای واید مانند 2.8mm برای تحت پوشش قرار دادن فضایی در حدود 90 تا 100 درجه مناسب است. اگر محدوده دید دوربین قرار است کمتر از این باشد مانند فضای سالن های باریک و راهروها از دوربین با لنزهای 4 و 6 میلیمتر انتخاب کنید.

بهترین وضوح برای دوربین مداربسته منزل 2و 3 مگاپیکسل است. زیرا به اندازه کافی تصاویر با کیفیت هستند و جزئیات مورد نیاز ارائه و ثبت می شود. همچنین اگر به جزئیات بیشتری نیاز دارید از دوربین هایی با مگاپیکسل بالاتر انتخاب کنید. قیمت این دوربین ها کمی بیشتر از دوربین های 2و 3 مگاپیکسل است بنابراین در صورتی که نیازی ندارید هزینه بیشتری را برای خود ایجاد نکنید. دید در شب دوربین مداربسته از ویژگی های مهم برای دوربین هاییست که قرار است در تاریکی و شب نیز تصویر ارائه کنند. نوع دید در شب و برد آن را قبل از انتخاب از کارشناس فروش سوال کنید و بخواهید شما را راهنمایی کنند. علاوه بر دید در شب های سیاه و سفید، دید در شب های رنگی با فناوری های مختلف نیز وجود دارند که از قیمت بالاتری برخوردارند.

پکیج های اقتصادی دوربین مداربسته

برند دوربین مداربسته مناسب منزل

از عوامل مهم و تعیین کننده جهت انتخاب مناسب دوربین مداربسته برای منزل, کارخانه سازنده یا همان برند دوربین است .در بازار ایران برند های مختلفی از دوربین های مداربسته وجود دارند. با این وجود برندهای چینی سهم عمده ای از بازار ایران در دوربین های مداربسته و تجهیزات جانبی را به خود اختصاص داده اند.

کاهش هزینه با حفظ کیفیت از دغدغه های مشتریان دوربین مداربسته خصوصا برای منزل است. برند هایک ویژن یکی از قدرتمندترین شرکت های دوربین مداربسته در جهان است. این سازنده دوربین مداربسته در چین با استراتژی قیمت مناسب دوربین مداربسته و تنوع محصولات بالا توانسته در ایران و جهان  سهم بیشتری از بازار را از آن خود کند.

بعد از هایک ویژن، هایلوک زیر مجموعه هایک ویژن است که از نظر قیمتی بسیار مناسب تراست. این برند و زیر مجموعه آن معمولا طول عمر و گارانتی بسیار مناسبی دارند و برای نصب در منازل ایده آل هستند. برندهای دیگری مانند یونی ویو، ویوتک، اکسیس،داهوا، بوش و…نیز در بازار وجود دارند. که از جهت قیمت چندان مقرون به صرفه نیستند. البته به تازگی برند یونی ویو مجموعه محصولات جدیدی را با برند یونی آرک به بازار معرفی کرده است. این برند با وجود این که فقط سیستم های IP را ارائه کرده است اما قیمت بسیار اقتصادی نسبت به برند مادر، یونی ویو دارد. برای آشنایی با این برند روی Uniarch کلیک کنید.

بهترین سیستم دوربین مداربسته برای منزل

هایک ویژن دوربین های مداربسته خود را با دو دسته بندی کلی دوربین های مداربسته توربو (Turbo HD) و دوربین های مداربسته شبکه (IP) طراحی کرده است. استفاده از دوربین های آنالوگ در منازل پرطرفدارتر است. به دلیل مقرون به صرفه بودن این دوربین ها و پیچیدگی کمتر انتخاب مناسب تری برای منزل محسوب می شوند. دوربین های دام و بولت از پر طرفدارترین دوربین های مداربسته مناسب منزل هستند. همچنین منطقی است که دوربین های شبکه با هزینه تقریبا دو تا سه برابری برای کاربری منزل که نیازی به کیفیت بسیار بالای تصویر و قابلیت های خاص ندارد پیشنهاد نشود.

در موارد استثناء دوربین های تحت شبکه می تواند انتخاب مناسب تری باشند. به طور مثال استفاده از دوربین های لامپی برای جلوگیری از سرقت خود دوربین و یا دوربین های بی سیم که در هر دو این ها نصب بسیار ساده است. اگر چه این دوربین ها عملکرد ضعیف تری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند. ضعف این نوع دوربین ها از جهت نویزپذیری و محدودیت در برد ارسال سیگنال های تصویر و… است. برای آشنایی بیشتر با دوربین های لامپی و دوربین های بی سیم می توانید مطالب مرتبط با آنها را بخوانید.

انتخاب محل نصب دوربین مداربسته برای منزل

در منزل و واحدهای مسکونی چه مکان هایی مناسب نصب دوربین مداربسته هستند. به عبارت دیگر چه مکان هایی از نظر نظارت و تامین امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است. در ساختمان های مختلف ممکن است محل نصب دوربین مداربسته متفاوت باشد با این وجود ما به مکان های رایج نصب دوربین اشاره می کنیم. در ابتدا مکان ها را در دو بخش داخل و خارج از منزل مشخص می کنیم. خارج از منزل شامل: ورودی ساختمان، درب پشتی، پارکینگ و پشت بام است.

ورودی ساختمان

 ورودی ساختمان ها همیشه از مهم ترین و حساس ترین نقطه یک ساختمان چه اداری و چه مسکونی محسوب می شود. چرا که ورود و خروج افراد به ساختمان از آنجا اتفاق می افتد. شما با نظارت بر این نقطه به راحتی می توانید متوجه ورود یا خروج افراد مشکوک شوید.

بهتر است دوربین مداربسته برای ورودی ساختمان مقابل درب و در ارتفاع مناسب ( نسبتاً بالا برای جلوگیری از دستکاری توسط دیگران) نصب شود. همچنین از دوربین با کیفیت تصویر مناسب برای ضبط تصاویر استفاده شود. تنظیم درست زاویه دید و کیفیت تصویر بالای دوربین کمک می کند تا در صورت لزوم به توان چهره افرادی که مشکوک هستند، بررسی و شناسایی کرد.

درب پشتی ساختمان

اگر ساختمان شما دارای درب پشتی است حتما در آنجا نیز دوربین مداربسته نصب شود. زیرا برخی از ترددها از آن نقطه انجام می شود و معمولا به دلیل دنج بودن و کمتر مورد توجه بودنش، سارقین بیشتر به سمت آن جلب می شوند.

پارکینگ

پارکینگ نیز محل دیگری است که برای نصب دوربین مداربسته پیشنهاد می شود. خودرو بخشی از سرمایه افراد است و حفظ و نگهداری آن از نگرانی های آنها محسوب می شود. گاهی درب پارکینگ به مدت طولانی طی شبانه روز باز می باشد در این حالت امنیت اتومبیل های داخل پارکینگ به خطر می افتد. نصب دوربین مداربسته در مقابل درب ورودی پارکینگ و همچنین در محلی که محوطه پارکینگ را پوشش دهد پیشنهاد می شود.

پشت بام

 اگر وضعیت پشت بام به گونه ای است که افراد بتوانند از محیط بیرون وارد آن شوند، به طور مثال پشت بام ساختمان از ساختمان های مجاور قابل دسترسی است بنابراین توصیه می شود دوربین مداربسته ای در بالای درب پشت بام نصب شود. حتی می شود دوربین هایی برای پوشش قسمت های حساس پشت بام در نظر گرفته شود.

مقابل ساختمان

اگر اهالی ساختمان معمولا اتومبیل های خود را روبه روی ساختمان پارک می کنند برای نظارت بر آنها نیاز به نصب دوربین احساس می شود. می توانید برای پوشش محوطه مقابل ساختمان و محل پارک خودروها دوربین مداربسته نصب کنید.

حیاط

حیاط در ساختمان های جنوبی محل کم رفت و آمدتری هستند، با این حال از نظر خلوتی می تواند مطلوب سارقین باشد. برای نظارت بر حیاط و اطلاع از وضعیت آن در طول شبانه روز می توانید از دوربین مداربسته استفاده کنید.

نصب دوربین مداربسته داخل منزل

تمامی مواردی که تا کنون مطرح شد برای بالا بردن امنیت و نظارت بر بخش های خارجی منزل بود. محل مناسب دیگر برای نصب دوربین مداربسته داخل منزل است. روبروی درب ورودی یک نقطه مناسب برای نصب دوربین داخل منزل است چون ممکن است سارق از اهالی ساختمان باشد. بهتر است نصب به گونه ای باشد که هم درب ورودی تحت پوشش قرارگیرد و هم در ارتفاع مناسبی باشد.

در زمان هایی که مسافرت هستید و یا بنا به دلایلی در منزل حضور ندارید دوربین مداربسته از تمام وقایع منزل تصویر برداری می کند. با نصب دوربین مداربسته شما می توانید در تمام طول سفر از شرایط و و قایع اطراف منزل خود مطلع شوید.