دوربین دام چیست یا به عبارت دقیق تر دوربین مداربسته دام چیست ؟ دوربین مداربسته دام یکی از انواع مدل‌های دوربین مداربسته است که به دلیل شکل ظاهری شان به آنها دام می گویند. دام در زبان انگلیسی (Dome) به معنی گنبد است. دوربین های دام اغلب مناسب برای نصب در محیط های داخلی هستند. نوع طراحی دوربین مداربسته دام به نحوی است که برای نصب در زیر سقف مناسب است. از دوربین دام می توان برای نصب در منازل، ادارات، مراکز تجاری و … استفاده نمود. جنس بدنه این دوربین ها در اکثر مواقع از جنس پلاستیک و در برخی مدل ها فلزی است. در ادامه عناوین زیر را در مورد دوربین های دام بررسی می کنیم:

  • انواع و ویژگی‌های دوربین دام چیست
  • کاربرد دوربین دام چیست
  • دوربین دام تورت (TURRET) چیست
  • تفاوت دوربین اسپیددام و دوربین دام چست

انواع دوربین مداربسته دام

براساس نوع تکنولوژی بکاررفته در دوربین های مداربسته، آنها به دو دسته تقسیم بندی می شوند. نوع اول آنالوگ HD و دوم تحت شبکه است. این دو تکنولوژی هر کدام دارای بستر متفاوتی هستند که به صورت جداگانه در مقالات آینده به آنها می پردازیم. دوربین های دام با هر دو نوع تکنولوژی آنالوگ HD و تحت شبکه تولید و به بازار عرضه می شوند.

استفاده از دوربین دام آنالوگ HD با توجه به کیفیت تصویر و سایر ویژگیهای آن مقرون به صرفه تر است. در مقابل دوربین دام تحت شبکه از کیفیت تصویر بالاتر و قابلیت های بیشتری برخوردار است. اینکه کدام نوع دوربین دام را انتخاب کنیم براساس کاربرد و هدف مورد نظر متغیر خواهد بود.

ویژگی های دوربین مداربسته دام چیست

یکی از رایجترین نوع دوربین های مداربسته، دوربین دام است. به دلیل شکل گنبدی آن (Dome به معنی گنبد) به این نام شناخته می شود. بعد از معرفی کلی دوربین دام فرصت مناسبی است با ویژگیهای این دوربین بیشتر آشنا شویم.

  • کیفیت تصویر

 کیفیت تصویر از ویژگی های مهم هر دوربین مدار بسته است. این ویژگی در دوربین  را با واحد مگاپیکسل نمایش می دهند. پیکسل یا Pixel در تصاویر دیجیتالی کوچکترین جزء ساختاری تصویر است. در اینجا مگاپیکسل، نشانه شمار عناصر گیرنده تصویر یا تعداد عناصر نمایشی نمایشگرهای دیجیتال است. دوربین های مداربسته دام در انواع کیفیت تصویر 1، 2، 3، 4، 5 تا 8 مگاپیکسل تولید می شوند.

دوربین دام چیست

  • نوع لنز

از عوامل موثر بر کیفیت تصویر، لنز است. به طور کلی دوربین مداربسته دام از نظر نوع لنز در دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنز وریفوکال (Varifocal Lens) قرار می‌گیرد. لنزهای ثابت دارای یک فاصله کانونی مشخص هستند که شامل 2.8، 3.6، 6 و میلی متر و .. می‌باشد. در لنزهای ثابت امکان زوم بر روی سوژه‌ها وجود ندارد.

در دوربین مداربسته دام با لنز ثابت هرچه فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید دوربین بزرگتر بوده و تصاویر وایدتری خواهیم داشت. لنزهای وریفوکال دارای دو فاصله کانونی هستند و بنابراین امکان زوم مکانیکی در آنها وجود دارد. برای مثال لنز 2.8-12 دارای زاویه دید 105 تا 60 درجه است بدین معنی که لنز دوربین می‌تواند فواصل بین این دو بازه را زوم کرده و ببیند.

  • قابلیت دید در شب دوربین دام

با توجه به کمبود نور در شب، دسترسی به تصاویر با کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرفی امکان استفاده از منبع نور سفید به دلیل جلب توجه کردن وجود ندارد. بنابراین از امواج نور IR برای ثبت تصاویر استفاده می شود. بیشتر دوربین های دام و انواع دیگر دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب IR هستند.

برای ارتقا سطح کیفیت تصاویر مداربسته در شب تکنولوژی جدیدتری ابداع شده است که به آن دید در شب مادون قرمز EXIR می گویند. در این تکنولوژی کیفیت تصاویر به مراتب بالاتر از نور مادون قرمز معمولی یا IR است.

کاربرد دوربین دام چیست ؟

با توجه به شکل بدنه دوربین های دام،  می بایست آنها در زیر سقف و اغلب در محیط های داخلی از آنها استفاده شود. از طرفی جنس بدنه آنها بیشتر از پلاستیک است و مقاومت کمتری در مقابل شرایط بد آب و هوایی دارد. با این حال مدل‌هایی از این دوربین وجود دارند که بدنه فلزی داشته و می توان در محیط های خارجی از آنها استفاده نمود.

دوربین دام تورت (TURRET) چیست ؟

دوربین مداربسته دام

دوربین تورت (TURRET) نیز نوعی از دوربین دام است. اکثر دروبین های دام دارای یک حفاظ شیشه ای هستند. اما دوربین دام تورت فاقد این حفاظ است. این دوربین ها از لحاظ قیمت و کارایی فرقی با سایر دوربین مداربسته دام ندارند و فقط شکل ظاهری شان متفاوت است.

تفاوت دوربین اسپیددام و دوربین دام چیست

دوربین اسپیددام

تفاوت دوربین اسپیددام با دوربین مداربسته دام چیست این سوالی است که ممکن است پاسخش برای شما جالب باشد. نوع دیگر دوربین های مداربسته دوربین اسپیددام است. این دوربین ها دارای قابلیت چرخش به جهات مختلف و زوم از راه دور هستند. شکل ظاهری این دوربین ها گرد و مدور است.

برد دید: لنز بکار رفته در این دوربین ها معمولا از نوع وریفوکال است و تا فواصل  بسیار دور را می توان زوم کرد و پوشش داد. به این ترتیب می توانند تصاویر را در جهات مختلف ثبت کنند.

نصب: با توجه به این که دوربین های دام اغلب مصارف معمولی دارند برای محیط های سربسته و زیر سقف مناسب هستند. در حالی که دوربین های اسپیددام در ارتفاع نصب می شوند و بیشتر برای محیط های وسیع مناسب هستند.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد قیمت فروش و نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020