مطمئنا قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته سوالاتی در مورد چه دوربین مداربسته ای بخریم یا مناسب ترین دوربین مداربسته کدام است، مطرح می شود. بنابراین لازم است قبل از اقدام به خرید دوربین مداربسته، اطلاعاتی در این رابطه کسب کنیم. در این مقاله سعی شده است مطالب مفید در جهت انتخاب مناسب و خرید دوربین مداربسته ارائه شود. مناسب ترین های همیشه گران قیمت نیستند اما نداشتن آگاهی هزینه گرانی را بر ما تحمیل خواهد کرد.

آن چه در این راهنما می خوانید:

 1. راهنمای خرید دوربین مداربسته
 2. دوربین مداربسته چه مارکی بهتر است
 3. کدام نوع دوربین مداربسته بهتر است
 4. خرید دوربین مداربسته با زاویه دید مناسب
 5. خرید دوربین مداربسته براساس لنز
 6. دوربین مناسب برای محیط داخلی و خارجی
 7. نکاتی مهم در خرید دوربین مداربسته

1. راهنمای خرید دوربین مداربسته

برای انتخاب یک دوربین مداربسته کارآمد و مقرون به صرفه باید به مواردی توجه داشته باشید. یکی از این موارد تعیین فضای نصب دوربین مداربسته که بسته به نیاز شما می تواند فضای داخلی و یا خارجی باشد. برای هر دو فضای داخلی و خارجی مدل های متفاوتی در برندهای مختلف تولید شده است. ارزیابی فاصله تصویر برداری مورد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. در این مورد باید دقیقا مشخص شود که سوژه های دورتر مورد هدف شما است یا سوژه های نزدیک. همچنین در نظر گرفتن کیفیت تصاویر ضبط شده با توجه به مسافت تعیین شده نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

2. دوربین مداربسته چه مارکی بهتر است

برند و مارک هر محصول به نوعی بیان کننده کیفیت و ویژگی آن محصول است. دوربین مداربسته نیز به عنوان یک محصول الکترونیکی با برندهای مختلفی در بازار موجود است. حال دوربین مداربسته چه مارکی بهتر است، برای انتخاب مارک دوربین مداربسته خود بهتر است سه موضوع را در نظر بگیرید. نوع کاربری، حساسیت محل، بودجه کارفرما موضوعاتی هستند که به انتخاب برند دوربین مداربسته برای سیستم امنیتی شما جهت می دهد.

دوربین مداربسته از برند و مارک های گران قیمت لزوما کیفیت و کارآیی بیشتری نسبت به نوع هم تراز خود در برند هایی با قیمت مناسب تر ندارند. با آگاهی از برندهای موجود در بازار و در نظر گرفتن سه موضوع گفته شده در بالا می توانید انتخاب های مناسبی از گروه های متوسط داشته باشید.

3. کدام نوع دوربین مداربسته بهتر است

به طور کلی دوربین های مداربسته به دو دسته تقسیم می شوند: دوربین های آنالوگ و دوربین های تحت شبکه. به طور کلی عملکرد دوربین های مداربسته از یک ساختار پیروی می کنند و تفاوت در چگونگی و جزئیات ارتباط و ارسال دیتای آنها است. دوربین های مداربسته آنالوگ از اولین انواع دوربین مداربسته است. این نوع دوربین های مداربسته در بستر کواکسیال طراحی شده و قیمت بسیار مناسبی داشتند.

 با ارائه نسخه جدید از دوربین های آنالوگ به نام آنالوگ HD ، این دوربین ها از صحنه رقابت خارج شدند. مجموعه دوربین های HD علاوه بر قیمت مناسب نسبت به دوربین های تحت شبکه از امکانات و قابلیت های بیشتری نسبت به نوع آنالوگ خود دارند. اقبال مردم به سمت مجموعه HD به دلیل مقرون به صرفه بودن و قابلیت های به روز آنها بیشتر است.

دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP دوربین هایی با قابلیت های بسیار بیشتر و در بستر شبکه طراحی شده اند. مدل هایی از دوربین مداربسته IP به صورت هوشمند و حرفه ای با قیمتی بالاتر از انواع معمولی آنها نیز تولید شده است. البته کاربرد این نوع دوربین ها در موارد خاص و به صورت حرفه ای است.

4. خرید دوربین مداربسته با زاویه دید مناسب

با پیشرفت تکنولوژی های سیستم مداربسته دوربین هایی با زاویه دید های مختلف طراحی و تولید می شوند.  همگی آنها برای نظارت و تصویر برداری در شرایط مختلف کارآمد هستند. اصلی ترین موضوع در خرید دوربین مداربسته با زاویه دید مناسب این است که دوربین مداربسته قرار است با چه دیدی تصویری برداری کند. زاویه دید دوربین مداربسته از 60 درجه تا 180 درجه متغیر است. در نتیجه باید در ابتدا تعیین کنید چه زاویه ای از مکان باید تحت پوشش دوربین مداربسته قرار گیرد. به عنوان مثال آیا هدف تنها کنترل درب ورودی است یا محیط مورد نظر باید به طور کامل تحت نظارت دوربین مدار بسته باشد.

5. خرید دوربین مداربسته براساس لنز

یکی از موضوعات اساسی مورد توجه برای پاسخ به چه دوربین مداربسته ای بخریم انتخاب لنز مناسب است. این انتخاب می تواند تا حد قابل توجهی هزینه ی پرداختی برای خرید دوربین مداربسته را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل در زمان انتخاب لنز دوربین توجه به برآورده شدن نیاز،  بیشتر مورد نظر خواهد بود تا از پرداخت هزینه های اضافی پیشگیری شود. به طور کلی لنز ها به سه دسته تقسیم می شوند که شامل:

 • لنز ثابت (Fix)
 • لنز متغیر (Varifocal)
 • لنز موتورایز (Motorize )

لنز ثابت:

اگر نیازی به تغییر زاویه دید دوربین مداربسته ندارید یا به عبارت دیگر فقط یک فضای مشخص در دید دوربین مورد نظر شماست لنز ثابت انتخاب مناسبی است. به طور مثال دوربین مناسب برای نظارت روی درب ورودی یک هتل بدون تغییر زاویه دید، دوربین مداربسته با لنز ثابت است. لنز فیکس دوربین مداربسته دارای فاصله کانونی ثابت است. برای تغییر در زاویه دید چنین دوربین هایی باید به صورت دستی اقدام کرد. بنابراین اگر قرار است دوربین را در ارتفاع نصب کنید به این موضوع توجه کنید.

 لنز متغیر یا وریفوکال:

چه دوربین مداربسته ای بخریم که زاویه دید آن متغیر باشد. اگر تغییر زاویه دید و zoom تصاویر برایتان اهمیت دارد یکی از گزینه های انتخاب دوربین مداربسته مجهز به لنز وریفوکال است. لنز وریفوکال دوربین مدار بسته دارای فاصله کانونی متغیر است. به همین دلیل به راحتی  محدوده وسیع تری را می توان نظارت کرد. همچنین امکان زوم بر روی سوژه (افراد، اشیاء، متن و…) جهت بهتر دیده شدن وجود دارد.

لنز موتورایز:

لنز Motorize به شما این امکان را می دهد که به سادگی زاویه دیدتان را تغییر دهید. کیفیت zoom بیشتری در اختیار خواهید داشت. کارآیی این نوع لنزها بیشتر زمانی است که اوپراتور بخواهد حرکت دوربین ها را از دور مدیریت کند. دوربین مداربسته با لنز موتورایز امکان حرکت طبق دستور و برنامه از قبل داده شده به دوربین نیز دارند. کاربرد این نوع دوربین ها مواقعی است که گاهی اپراتور برای نظارت در بخش مانیتورینگ حضور ندارد. برای آشنایی با انواع لنز مقاله لنز و انواع آن در دوربین مداربسته را بخوانید.

6. دوربین مناسب برای محیط داخلی و خارجی

برای محیط داخلی چه دوربین مداربسته ای مناسب است. برای انتخاب دوربین مداربسته مشخص کردن محیط یک قدم مهم محسوب می شود. چرا که دوربین های مناسب برای محیط های بیرونی و خارجی به علت داشتن یک سری ویژگی ها قیمت بالاتری خواهند داشت. بنابراین اگر محیط مورد نظر شما داخلی است نیازی به پرداخت هزینه بیشتر نیست پس دوربین مناسب محیط داخلی را خرید نمائید.

متداول ترین دوربین مناسب برای محیط های داخلی از انواع دوربین های دام است. همچنین دوربین های بولت رایج ترین نوع دوربین برای محیط های بیرونی است. اگر چه با توجه به نیازمندی افراد نوع دوربین مداربسته می تواند خارج از این دو نوع نیز باشد به طور مثال دوربین های اسپیددام که برای فضاهای وسیع کاربرد دارد. محل نصب دوربین هم از نظر کیفیت و فاصله تصویر برداری حائز اهمیت است و هم از نظر دوام بیشتر دوربین مداربسته زیرا با توجه به فضا باید استاندارد IP مورد نظر دوربین تعیین شود. استاندارد IP میزان مقاومت دوربین مداربسته در برابر گرد و غبار و آب است.

7. نکاتی مهم در خرید دوربین مداربسته

در پایان نکات مهم در خرید دوربین مداربسته را در قالب چند سوال ارائه می کنیم. پاسخ به این سوالات مطرح شده برای تعیین نوع دوربین مداربسته، تعداد و مکان نصب آن به شما کمک می کنند. توجه داشته باشید برای جلوگیری از سرقت دوربین، آن را طوری نصب کنید که از دسترس دور باشد و یا دوربین ها روی یکدیگر نظارت داشته باشند.

 • چه قسمت هایی واقعا نیاز به نصب دوربین دارد؟
 • حساس ترین نقاط برای نصب دوربین کجا است؟
 • آیا آن مکان قبلا مورد سرقت قرار گرفته است؟ از چه نقطه ای بوده است؟
 • به چه ابزار هایی برای نصب دوربین مداربسته نیاز دارید؟
 • برای خرید دوربین مداربسته به کدام مرکز مراجعه کنم؟