یکی از سوالات رایجی که همواره از طرف مشتریان دوربین مداربسته مطرح می گردد این است که سیستم مداربسته شان تا چه میزان ظرفیت ذخیره سازی دارد؟ و یا اینکه سیستم مداربسته تا چند روز فیلم ضبط می کند؟ ظرفیت ذخیره سازی تصاویر در دوربین به عواملی متعددی بستگی دارد و می تواند از یک روز تا چند ماه متغیر باشد. از طرفی این ظرفیت ذخیره سازی با هزینه ای که برای خرید و نصب سیستم مداربسته صرف می شود ارتباط مستقیم دارد. برای مثال عواملی همچون حجم و تعداد هارددیسک ها، مگاپیکسل دوربین ها و … می تواند در مدت زمان ضبط دوربین موثر باشند.

عوامل موثر بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

1. ظرفیت و تعداد هارددیسک‌ها

مهمترین عامل موثر ظرفیت هاردیسک ها و تعداد آن هاست. دستگاه های ضبط DVR (یا NVR) همراه با حافظه داخلی نیستند و زمانی که شما آن ها را خریداری می کنید باید به صورت جداگانه برای آنها هارددیسک تهیه و نصب کنید. هرچه تعداد هارددیسک ها بیشتر و ظرفیت ذخیره سازی آنها بیشتر باشد سیستم مداربسته گنجایش بیشتری در ضبط و نگه داری تصاویر خواهد داشت. (آموزش نصب هارد در دستگاه DVR و NVR دوربین مداربسته)

2. تعداد دوربین های موجود در سیستم

تعداد دوربین های موجود در سیستم بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته تاثیرگذار است. زیرا هرچه تعداد دوربین ها بیشتر باشد تصاویر ضبط شده بیشتری خواهید داشت که باید در فضای ذخیره سازی موجود نگه داری شوند.

3. رزولوشن و کیفیت تصویر دوربین ها

یکی دیگر از عوامل موثر بر ظرفیت ذخیره سازی سیستم مداربسته رزولوشن دوربین های موجود در سیستم است. در یک سیستم مداربسته ممکن است دوربین هایی با کیفیت تصویرهای مختلف وجود داشته باشند که تصاویر آنها به نسبت مگاپیکسل‌شان حجم متفاوتی را اشغال خواهد نمود. دوربین ها دارای کیفیت تصویرهای مختلفی هستند که شامل HD، FULL HD، 4K و … می شود و هر کدام فضای متفاوتی از هارد را اشغال می کنند. به طور کلی هرچه مگاپیکسل دوربین ها بالاتر بده و کیفیت تصویر بالاتری ارائه دهند تصاویر آنها به فضای بیشتری نیاز خواهد داشت. در نتیجه حجم هاردیسک شما زودتر اشغال خواهد شد.

4. حالت های ضبط دستگاه DVR/NVR

در منوی دستگاه NVR (یا DVR) حالت های ضبط متفاوتی وجود دارد که انتخاب هر کدام بر مصرف فضای ذخیره سازی سیستم تاثیرگذار است. رایج ترین حالت ضبط حالت 24 ساعته یا Continues است. در این حالت سیستم به طور پیوسته ضبط می کند. در این حالت به سرعت فضای هارددیسک ها را اشغال می کند. به همین دلیل بهتر است کاربران از این نوع حالت ضبط استفاده نکنند. راه حل این مسئله استفاده از حالت ضبط Motion Detection (تشخیص حرکت ) است. در هنگام ضبط در بیشتر مواقع رخداد مهمی صورت نمی گیرد و اغلب تصاویری تکراری خواهند بود. اما در حالت ضبط Motion Detection تنها زمانی ضبط تصاویر شروع می شود که سوژه متحرکی وارد میدان دید دوربین شود. به این ترتیب تنها رخدادهای مهم ضبط می شوند و تصاویر تکراری فضای ذخیره سازی را اشغال نخواهند نمود.

5. تعداد فریم ها در دستگاه ضبط

یکی از فاکتورهای مهم که بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته تاثیرگذار است میزان فریم ریت یا FPS است. تصاویر متحرک از کنار هم قرار گرفتن فریم های متعدد تشکیل شده اند. هرچه تعداد فریم ها بیشتر باشد تصاویر روانتری و واضحتری خواهیم داشت. چشم انسان حداقل تا میزان 15 فریم در ثانیه را به صورت متحرک خواهد دید. بنابراین در تنظیمات دستگاه NVR (یا DVR) می توان میزان فریم ریت را بر روی 15 قرار داد.

6. دانلود نرم افزار محاسبه مدت زمان ضبط

یکی از راهکارهای موجود برای محاسبه مدت زمان ضبط سیستم مداربسته استفاده از نرم افزار Storage Calculator است که توسط شرکت هایک ویژن طراحی شده است این نرم افزار را می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

تصاویر ضبط شده در یک سیستم مداربسته را تا چه مدت زمانی باید نگه داری کرد؟

زمانی که حجم تصاویر ضبط شده تکراری و بدون رویداد بالا می رود می توان برای استفاده بهینه از هارددیسک ها این تصاویر را از روی آنها پاک کرد. اما پاسخ این سوال به نوع مشاغل مختلف بستگی دارد. به دلیل مسائل امنیتی بهتر است هر کدام از مشاغلی که در محل کسب و کار خود از سیستم مداربسته استفاده می کنند مطابق با آیین نامه تعیین شده از طرف صنف خود در صورت وجود عمل نمایند. برای مثال در ایستگاه‌های پمپ بنزین تصاویر مداربسته باید تا حداقل دوماه نگه داری شوند. یا در صنف طلافروشی لازم است که این تصاویر تا شش ماه نگه داری شوند که بالطبع در هزینه های سیستم نیز تاثیرگذار خواهد بود. اما در مورد کاربری های مسکونی و منازل دو هفته تا یک ماه، برای مغازه ها حداکثر دو ماه و برای کارخانجات یک تا سه ماه توصیه می شود.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020