دوربین مداربسته یکی از اجزاء سیستم مداربسته است که در مواردی ما باید دوربین را خاموش کنیم. در مواقعی شما نیز ممکن است بخواهید دوربین مداربسته را خاموش کنید. بنابراین با بررسی دوربین مداربسته متوجه شدید هیچ دکمه ای برای خاموش کردن دوربین مداربسته روی آن وجود ندارد پس راه حل چیست؟ در این مقاله سعی می کنیم شما را برای رسیدن به پاسخ سوال چگونه دوربین مداربسته را خاموش کنیم راهنمایی کنیم.

عناوین این مقاله :

 1. چگونه دوربین مداربسته خاموش می شود
 2. اگر دوربین مداربسته را از برق بکشیم چه می شود
 3. خاموش کردن دوربین مداربسته با DVR یا NVR
 4. خاموش کردن دوربین مداربسته با منبع تغذیه دیجیتال
 5. آیا دوربین مداربسته روشن است؟
 6. چگونه دوربین مداربسته منزل را غیر فعال کنم
 7. چگونه دوربین مداربسته را ریست کنیم
 8. چگونه از کار انداختن دوربین مداربسته

1. چگونه دوربین مداربسته خاموش می شود

فرض کنید دوربین مداربسته روشن است و می خواهید آن را خاموش کنید. با بررسی اجزای بدنه دوربین متوجه می شوید دکمه ای برای خاموش و روشن کردن روی دوربین تعبیه نشده است. راه حل پیشنهادی برای چگونه دوربین مداربسته را خاموش کنیم قطع برق دوربین مداربسته است. به این ترتیب که اگر اتصال دوربین مداربسته به منبع تغذیه قطع شود دوربین خاموش می شود. اگر دوربین دارای باتری باشد و یا به دستگاه UPS متصل باشد در این مواقع برای تأمین برق روی باتری و UPS سوئیچ می شود. در نتیجه دوربین همچنان روشن است برای خاموش کردن باید هر مسیر تأمین برق دوربین قطع شود.

2. اگر دوربین مداربسته را از برق بکشیم چه می شود

پاسخ این سوال به نوع دستگاه و سیستم مداربسته بستگی دارد. با این وجود در بیشتر موارد هنگامی که دوربین مداربسته از برق کشیده شود، یک هشدار برای کسی ارسال می شود. معمولا دوربین های مداربسته همدیگر را پوشش می دهند، اگر کسی این کار را انجام داده باشد امکان گرفتن تصویر او توسط دوربین های دیگر وجود دارد.

3. خاموش کردن دوربین مداربسته با DVR یا NVR

اگر دستگاه DVR یا NVR را خاموش کنیم دوربین مداربسته همچنان روشن است اما تصویری به دستگاه ارسال نمی کند. به این معنی است که اگر دوربین مداربسته حافظه داخلی داشته باشد تصاویر روی آن ذخیره می شود. در صورتی که دوربین مداربسته حافظه داخلی نداشته باشد و یا مدیریت از راه دور آن فعال نباشد با خاموش شدن دستگاه DVR/NVR از کار می افتد و فقط دوربین روشن است.

4. خاموش کردن دوربین مداربسته با منبع تغذیه دیجیتال

دوربین مداربسته ای که روی منبع تغذیه دیجیتال تنظیم شده باشد با کمی دانش در زمینه دیجیتال می توان آن را خاموش کرد. در این مورد حتی نیاز به حضور در نزدیکی دوربین مداربسته نیست. با استفاده از ابزاری مانند Jammer دوربین به صورت آفلاین می شود و برای مدت مشخصی تصویر ضبط نمی کند.

5. آیا دوربین مداربسته روشن است؟

چگونه می توان متوجه شد که آیا دوربین مداربسته فعال است یا خیر. بررسی برخی نشانه های کمک می کنند تا ما به پاسخ این سوال برسیم.

بررسی ظاهر دوربین مداربسته:

 • حرکت لنز دوربین مداربسته یکی از علائم روشن بودن دوربین است.
 • نور قرمز در دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب از روشن بودن دوربین مداربسته حکایت دارد.
 • صدای حرکت لنز دوربین مداربسته نیز حاکی از روشن بودن دوربین مداربسته است.

استفاده از ابزارهای کمکی:

 • از طریق گوشی تلفن همراه و چک شبکه Wifi دوربین مداربسته IP
 • با استفاده از نرم افزار ها و تجهیزات ضد جاسوسی

مثبت نبودن علائم گفته شده در بالا به معنی خاموشی دوربین مداربسته نیست. برای آشنایی بیشتر در ارتباط با این که چگونه بفهمیم دوربین مداربسته فعال است کلیک کنید.

6. چگونه دوربین مداربسته منزل را غیر فعال کنم

اگر به دستگاه DVR و تنظیمات دوربین مداربسته دسترسی دارید وارد بخش تنظیمات ضبط شوید و تیک روزهای مشخص شده برای ضبط را بردارید. به عبارت دیگر گزینه های روزها را غیر فعال کنید و ضبط را متوقف کنید. دوربین مداربسته دیگر ضبط نخواهد کرد. می توانید دوربین را از برق بکشید و آن را از محل نصب بردارید.

7. چگونه دوربین مداربسته را ریست کنیم

اگر IP دوربین مداربسته بنا به دلایلی شناسایی نشود و یا کار نکند، در این مواقع لازم است IP دوربین را ریست کرد و مجددا تنظیمات را انجام داد. با توجه به برند دوربین مداربسته روش های ریست کردن IP دوربین مداربسته متفاوت است. برای نمونه چند برند از دوربین های مداربسته را در زیر آمده است:

چگونه دوربین مداربسته را خاموش کنیم

در برندهای هایک ویژن، داهوا، بوش روی بدنه دوربین های مداربسته یک دکمه کوچک تعبیه شده است. دوربین را روشن کنید، با نگه داشتن این دکمه به مدت 10 ثانیه تنظیمات دوربین به حالت اول بر می گردد. البته در داهوا این مدت حدود 5 ثانیه است.

چگونه دوربین مداربسته را خاموش کنیم

در برند اکسیس AXIS دوربین را از برق جدا کنید. سپس مجددا به برق متصل کنید و دکمه کنترل را حداکثر 30 ثانیه نگه دارید. در این حالت چراغ به رنگ زرد در می آید با رها کردن دکمه و سبز شدن چراغ روند ریست کامل شده است.

چگونه دوربین مداربسته را خاموش کنیم

در پاناسونیک Panasonic اتصال دوربین با منبع تغذیه را قطع کنید. دکمه تنظیم اولیه را پایین نگه دارید و اتصال برق را مجددا برقرار کنید. دکمه را به مدت 5 ثانیه نگه دارید. دوربین حدود دو دقیقه خود را راه اندازی می کند و ریست کامل می شود.

در برند Uniview ابتدا دوربین را خاموش و مجددا روشن کنید. بعد از روشن شدن دوربین 10 دقیقه زمان دارید تا این روش را پیاده کنید. دکمه تنظیم را حدود 15 ثانیه نگه دارید تا چراغ (LED PWR) قرمز شود. در برند ویوتک vivotek ابتدا دکمه ریست را چند ثانیه نگه دارید. در حالی که دکمه را پایین نگه داشته اید، LED به حالت POST (تست خودکار) می رود. مدتی صبر کنید تا self-diagnostic اجرا شود.

8. چگونه از کار انداختن دوربین مداربسته

چگونه می توان در کار دوربین مداربسته اختلال ایجاد کرد، چگونه دوربین مداربسته را خاموش کنیم تا از کار بیفتد. روش های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها کار دوربین مداربسته مختل می شود. برخی از آنها به شرح ذیل می باشد:

ایجاد پوشش و کور کردن دوربین مداربسته از راه های اختلال در دوربین مداربسته است. برای این منظور لازم است دید دوربین مداربسته از بین برود. با استفاده از اسپری رنگ، ماسکه کردن توسط اشیاء دیگر، انداختن کاور و پوشش روی دوربین مداربسته و… وارد کردن صدمه به دوربین مداربسته از راه های دیگر ایجاد اختلال و از کار انداختن دوربین مداربسته است. صدمه با قطع ارتباط دوربین مداربسته با دستگاه ذخیره کننده، قطع برق دوربین، ضربه الکتریکی با دستگاه شوک و… از مثال هایی پیرامون این موضوع هستند. هک دوربین مداربسته و اختلال در فرکانس ارسالی دوربین مداربسته نیز از روش های دیگر است.