اغلب دوربین مداربسته با کاربری امنیتی نصب می شوند. به این ترتیب افرادی هستند که با ایجاد اختلال در کار دوربین، اجازه ندهند دوربین مداربسته در امر رسیدن به هدف اصلیش موفق ظاهر شود. حال این سوال پیش می آید که چه باید کرد؟ پیشنهاد ما این است که تا انتهای این مقاله، با ما همراه باشید. قصد داریم به ترفندهایی که برای از کار انداختن دوربین مداربسته به کار می رود، بپردازیم. مطمئناً بعد از اطلاع از روش های از کار انداختن دوربین و روشهای مقابله با آنها، بهتر می توان در جهت مدیریت سیستم مداربسته اقدام نمود.

در بخش پایانی به نکاتی در ارتباط با پیشگیری و مقابله با این ترفندها اشاره خواهیم کرد.

روش های ایجاد اختلال در دوربین مداربسته

  1. ایجاد پوشش یا کور کردن دوربین مداربسته

از ساده ترین راه ها برای ایجاد اختلال در دوربین این است که دید دوربین از سوژه پوشیده شود. این پوشش می تواند روی خود دوربین ایجاد شود با:

  • اسپری یا رنگ کردن محل لنز دوربین
  • کاور کردن، استفاده از پارچه یا هر وسیله دیگر جهت پوشاندن دید دوربین
  • چرخاندن دوربین به سمت دیوار یا سمت دیگر از سوژه
  • تاباندن نور مستقیم به لنز دوربین مانند استفاده از چراغ قوه یا با استفاده از لیزر مادون قرمز و یا با کمک LED . در زمان استفاده از نور لیزر دقت کنید به سمت چشمان خود هدایت نکنید. در این صورت به جای دوربین، چشم ها کور شده است.

و یا این که پوشش روی سوژه اتفاق بیفتد بطور مثال

  • استفاده از ماسک، عینک آفتابی، کلاه و یا کاور کردن با حضور فرد دیگر و…
  • حتی پوشش سوژه (مثلا صورت) با نور زیاد نیز راه حل دیگر است. شدت نور زیاد باعث سفید شدن تصویر دریافت شده در دوربین می شود و سوژه مشخص و واضح نیست.
از کار انداختن دوربین مداربسته

2. صدمه زدن به دوربین با ضربه فیزیکی

از کار انداختن دوربین مداربسته

روش دیگر با وارد کردن ضربه به صورت فیزیکی به دوربین است که آن را از کار می اندازد. اگر دوربین از لحاظ محل نصب در دسترس باشد، ضربه فیزیکی می تواند از راه های آسیب زدن و از کار انداختن دوربین مداربسته باشد. شکسته شدن لنز و بدنه دوربین از طریق اصابت چوب، سنگ یا اجسامی از این قبیل و یا شلیک گلوله و… اتفاق می افتد.

3. قطع ارتباط دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته از طریق کابل یا کابل هایی به سیستم مداربسته متصل هستند. کابل برق برای تأمین برق دوربین در ولتاژ مشخص و کابلی برای انتقال دیتا یا همان تصویر دریافتی که در صورت قطع هر کدام، در کار دوربین اختلال ایجاد شده است. در صورت بروز این اتفاق دوربین دیگر قادر به دریافت و ارسال تصاویر نخواهد بود. بریدن یا قطع اتصال با اشیاء تیز و برنده به راحتی امکان پذیر است. بنابراین در زمان تعیین محل نصب این موضوع را نیز در نظر بگیرید.

4. ضربه الکتریکی

از دیگر روش های از کار انداختن دوربین مداربسته وارد کردن شوک الکتریکی یا وارد کردن ضربات الکتریکی است. برای این منظور از شوکرهای برقی جهت ایجاد نوسانات شدید برق در کابل یا بدنه دوربین استفاده می کنند.

5. هک دوربین مداربسته

این روش در دوربین های آی پی (IP) مورد استفاده است. فردی که قصد خرابکاری دارد با نفوذ در تنظیمات دوربین و ایجاد اختلال در فرکانس می تواند عملکرد دوربین را مختل کند. برای آشنایی بیشتر با هک دوربین میتوانید مقاله مربوط به این مطلب را بخوانید.

آیا دوربین مداربسته را می توان هک کرد؟

یکی از ترفندهای از کار انداختن دوربین هک کردن است. این که چه دوربین هایی قابل هک شدن هستند؟ آیا راهی برای مقابله با هک شدن وجود دارد؟ و… می توانید روی دکمه مقابل کلیک کنید.

آیا دوربین مداربسته هک می شود؟

روش های پیشگیری از ایجاد اختلال در دوربین مداربسته

بعد از آشنایی با ترفندهای از کار انداختن دوربین چند روش برای پیشگیری از آنها را بررسی می کنیم:

1. قابلیت Tamper Detection

این قابلیت در دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) کمک می کند به محض دستکاری دوربین (اسپری کردن، ایجاد پوشش روی دوربین، جابجایی زاویه دید و… ) شما از طریق آلارم مطلع و در صورت امکان مانع از پیشرفت این موضوع شوید.

2. استفاده از دوربین های خورشیدی

در عملکرد این دوربین ها در صورت قطع برق توسط فرد خرابکار، اختلالی ایجاد نمی شود. زیرا این نوع دوربین ها از منبع برق تغذیه نمی شدند. همین طور می توان از دوربین هایی که دارای باطری هستند، بهره برد. در این صورت با قطع برق این دوربین ها تا مدتی امکان دریافت و انتقال تصاویر را دارند.

3. استفاده از محافظ کابل

استفاده از لوله فلکسی جهت پوشش و محافظت کابل ها در زمان نصب دوربین مداربسته، مانع صدمه دیدن کابل ها می شود.

4. قابلیت HLC در دوربین مداربسته

این قابلیت در اغلب دوربین های مداربسته با امکان دید در شب برای تنظیم نور تعبیه شده است. در مواقعی که نور مستقیم به دوربین می تابد، میزان نور را کم می کند تا کیفیت تصویر بهبود یابد.