یکی از دغدغه های کاربران دوربین مداربسته این است که آیا سیستم مداربسته شان قابل هک کردن است یا خیر؟ و اینکه آیا راهی وجود دارد که بتوان از هک شدن سیستم مداربسته جلوگیری کرد؟ در دنیای مجازی نیز امکان سرقت و دست درازی به اطلاعات محرمانه وجود دارد سارقین دنیای مجازی که همان هکر ها هستند می توانند با پیشرفته ترین متدها به اطلاعات شما دست یابند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی راه های نفوذ به یک سیستم مداربسته بپردازیم اما ابتدا قبل از خرید دوربین مداربسته، باید بدانیم راه های نفوذ به یک سیستم مداربسته چیست و هکرها از چه روش هایی برای دستیابی به اطلاعات سیستم مداربسته استفاده می کنند؟

نکته: خطر هک شدن اغلب در مواردی است که سیستم مداربسته شما به شبکه جهانی اینترنت متصل می شود. زیرا اکثر فعالیت هکرها در فضای مجازی است.

روش های هک دوربین مداربسته

هک دوربین مداربسته از طریق حدس پسورد دستگاه ضبط

پس از خرید دوربین مداربسته و نصب آن باید تنظیمات مربوط به دستگاه ضبط را انجام داد. دستگاه ضبط هسته مرکزی اطلاعات ذخیره شده  و مدیریت آنها است. به همین دلیل برای ورود به بخش منوی دستگاه نیازمند یک یوزرنیم و پسورد هستید که در دسترس همه نباشد.

این یوزرنیم و پسورد در گذشته به صورت دیفالت برروی برخی از برندها وجود داشت و این امر از لحاظ امنیتی دردسرساز بود. به همین خاطر شرکت ها تصمیم گرفتند این یوزرنیم و پسورد هنگام راه اندازی دستگاه توسط خود کاربر تعریف شود. در هنگام تعریف کردن یوزرنیم  و پسورد بهتر است از کاراکترهایی استفاده کنید که به راحتی قابل حدس زدن نباشد برای مثال از شماره کد ملی کد پستی شماره کارت بانکی و هر مشخصاتی که در دسترس عموم است به هیچ وجه استفاده نکنید.

هک دوربین مداربسته از طریق نفوذ به نرم افزار دستگاه ضبط

دستگاه های ضبط DVR و NVR برای مدیریت و ذخیره تصاویر دارای یک نرم افزار یا به اصطلاح VMS هستند. هکرها می توانند با نفوذ به این نرمفازر دستگاه را هک کرده و به اطلاعات دست پیدا کنند. این امر برای دستگاه های سرور که برخی اوقات به جای دستگاه ضبط مورد استفاده قرار می گیرند نیز صادق است.

در گذشته بسیاری از دستگاه های ضبط از این طریق هک می شدند و این نشان دهنده ضعف و عدم امنیت کافی دستگاه بود. به همین دلیل تولیدکنندگان با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم به ارتقا تکنولوژی این نرم افزارها گرفتند و تا حد زیادی این خطر برطرف گردید. به طوری که در برندهای برجسته امکان هک کردن از این طریق وجود ندارد اما در برندهای متفرقه همچنان به قوت خود پابرجاست.

هک دوربین مداربسته با استفاده از نرم افزار نیز امکان پذیر است. این نرم افزارها معمولا توسط شرکت ها و یا خود هکرها طراحی می شوند. دستگاه های DVR برای شناسایی در شبکه و انتقال تصویر دارای یک آی پی هستند. عملکرد این نرم افزارها نیز بر اساس همین است بدین صورت که در شبکه به جستجوی آی پی دستگاه پرداخته و پس از پیدا کردن آن از طریق حدس پسورد به صورت تصادفی اقدام به هکر کردن دستگاه می کنند. برای جلوگیری از این روش نفوذ توصیه اکید می شود که از انتخاب پسوردهای ساده و قابل حدس خودداری نمائید.

روش‌های جلوگیری از هک دوربین مداربسته:

  • آپدیت نرم افزار
  • استفاده از شبکه های اختصاصی
  • ایجاد محدودیت برای دسترسی افراد به سیستم
  • عدم استفاده از تجهیزات بی کیفیت
  • تغیر پسورد دستگاه ضبط

آپدیت نرم افزارها

 با اپدیت و بروزرسانی دوره ای نرم افزار های موجود در دستگاه ضبط و دوربین ها می توان راه نفوذ هکر ها را مسدود کرد. معمولا برای برزورسانی این نرم افزارها می توان به وبسایت شرکت ارائه دهنده آنها ماجعه کرد. نرم افزارهای VMS اغالب توسط خود شرکت های تولید کننده سیستم های مداربسته ارائه می شود.

استفاده از شبکه های اختصاصی

می توان سیستم را در یک شبکه اختصاصی قرارداد داد. به این ترتیب تبادل اطلاعات به صورت محرمانه تر بین کامپیوترهای موجود در یک شبکه انجام می شود. این سیستم ها می توانند با یک آی پی اختصاصی ایجاد شوند به این ترتیب تبادل اطلعات و تصاویر در یک فضای اختصاصی انجام خواهد شد.

ایجاد محدودیت برای دسترسی افراد به سیستم

یکی از ابتدایی ترین روش های جلوگیری از دسترسی افراد به اطلاعات سیستم مداربسته ممانعت از آگاهی افراد مختلف از اطلاعات مربوط به سیستم مداربسته است. برای مثال پسورد سیستم خود را در اختیار اشخاص دیگر نگذارید و یا اینکه به صورت دوره ای پسورد دستگاه خود را عوض کنید.

همچنین در سطح پیشرفته تر استفاده از تجهیزات خاص مانند سوئیچ های مدیریتی است در سوئیچ های مدیریتی می توان سطح دسترسی افراد به اطلاعات را محدود کرد.

همچنین نرم افزار VMS دستگاه نیز دارای قابلیت های ویژه ای همچون تشخیص نفوذ، تشخیص عبور از خط و … است که می توان با استفاده از آن از نزدیک شدن افراد به مرکز مدیریت اطلاعات جلوگیری کرد.

 

عدم استفاده از تجهیزات بی کیفیت

برندهای فیک و متفرقه شاید دارای قیمت کمتری نسبت به برندهای معتبر باشند اما از لحاظ کیفیت و امنیت به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند به ویژه که دارای پشتیبانی و امکان پیگیری نیز نیستند. استفاده از برندهای با کیفیت و شناخته شده که در ایران نیز دارای نمایندگی معتبر هستند خطر نفوذ هکرها را کاهش می دهد.

تغییر پسورد دستگاه ضبط

مخفی نگه داشتن رمز دستگاه ضبط از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا با افشای آن راه برای نفوذ سیستم مداربسته شما باز می شود. به همین دلیل ذکر چند نکته بسیار ضروری است. رمز دستگاه خود را با هیچ فردی در میان نگذارید و چنانچه این اتفاق افتاد رمز خود را سریعا عوض کنید. بهتر است به صورت دوره ای برای امنیت بیشتر رمز خود را عوض کنید. از رمزهایی با کاراکترهای ترکیبی و اشکال مختلف و حروف بزرگ و کوچک استفاده نمائید.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020