یکی از مواردی که در نصب دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد تکنیک سوکت زدن برای کابل شبکه است. سوکت زدن شبکه از اهمیت زیادی برخوردار است و چنانچه به درستی انجام نشود سیگنال اطلاعات ارسال نشده و سیستم را دچار اختلال می کند. در این مطلب می خواهیم نحوه صحیح سوکت زدن کابل شبکه را به طور کامل توضیح دهیم.

کابل های شبکه را می توان بر طبق دو استاندارد تعیین شده سوکت زد. این استانداردها شامل T-568A و T-568B می شود. تفاوت زیادی بین این دو استاندارد وجود ندارد اما به صورت کلی در دوربین مداربسته از استاندارد T-568B (اتصال استریت) استفاده می شود. در هر کدام از این استانداردها نحوه چینش سیم ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال در استاندارد T-568B ترتیب قرار گرفتن سیم ها به صورت زیر است:

سفید/نارنجی، نارنجی، سفید/سبز، آبی، سفید/آبی، سبز، سفید-/قهوه‌ای، قهوه‌ای

در شکل زیر ترتیب چینش سیم ها در هر دو استاندارد ذکر شده نمایش داده شده است.

سوکت زدن کابل شبکه در دوربین مداربسته
سوکت زدن کابل شبکه در دوربین مداربسته

بر طبق استانداردهای ذکر شده دو نوع اتصال وجود دارد. اتصال کراس و اتصال استریت. هر کدام از این انواع اتصال کاربرد متفاوتی دارند. از اتصال استریت برای اتصال کابل شبکه به دستگاه روتر یا سوئیچ استفاده می شود. همچنین برای NVRهایی که دارای پورت های POE هستند نیز از اتصال استریت استفاده می شود. اما از اتصال کراس در زمانی که بخواهیم دوربین شبکه را مستقیما به کامپیوتر وصل کنیم استفاده می شود.

تجهیزات مورد نیاز سوکت زدن کابل شبکه در دوربین مداربسته:

  1. کابل شبکه CAT5 یا CAT6
  2. آچار یا پرس کابل شبکه
  3. سیم لخت کن یا استریپر
  4. سوکت RJ-45 CAT5 یا RJ-45 CAT6
  5. تستر کابل شبکه

مراحل کار:

1. مانند شکل سر کابل شبکه CAT5 یا CAT6 را به میزان 2 تا 2.5 سانتی متر با استفاده از سیم لخت کن یا استریپر لخت کنید. توجه داشته باشید که از سوکت CAT5 برای کابل شبکه CAT5 و از سوکت CAT6 برای کابل شبکه CAT6 استفاده کنید.

سوکت زدن کابل شبکه در دوربین مداربسته

2. با توجه به مطالب گفته شده در بالا و با توجه به اتصال مورد نظرتان سیم ها را طبق رنگ بندی صحیح کنار یکدیگر بگذارید. پس از آنکه سیم ها را در کنار یکدیگر مرتب کردید، آنها را در دست نگه داشته و سر آنها را قیچی کنید تا یک اندازه شوند.

سوکت زدن کابل شبکه در دوربین مداربسته

4. در مرحله بعد در حالیکه سیم ها را محکم در دست گرفته اید بدون آنکه جا به جا شوند آنها را وارد سوکت کنید. توجه داشته باشید که سیم ها باید تا انتهای سوکت بروند. همچنین بخشی از پوشش عایق کابل که آبی رنگ است نیز باید داخل سوکت برود.

5. شکل با استفاده از آچار شبکه سوکت را پانچ کنید تا فیکس و محکم شود.

سوکت زدن کابل شبکه در دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد قیمت خرید و نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020