مزایای بهره‌مندی از دوربین مداربسته جوامع را با اشتیاق بیشتری به سمت استفاده از آن سوق داد. درحالی که سوء استفاده‌ها از محتوای ضبط شده دوربین به عاملی برای مقابله با آن تبدیل شد. قوانین نصب دوربین مداربسته به نوعی راه حل برای آشتی نگرش‌های متفاوت نسبت به نصب دوربین مداربسته است. همچنین دوربین مداربسته ابزاری برای کمک به حفظ امنیت است یا نقض حریم شخصی افراد؟ بطور کلی دوربین‌های مداربسته برای حراست و حفظ امنیت عمومی جای خود را در میان جوامع مختلف باز کرد. بنابراین منفعت این رویداد از مضرات آن بیشتر است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • آیا نصب دوربین مداربسته قانونی است؟
 • قوانین نصب دوربین در اماکن عمومی
 • قوانین کلی در ارتباط با نصب دوربین مداربسته
 • قوانین نصب در اماکن خصوصی
 • قوانین نصب دوربین در آپارتمان
 • شرایط نصب دوربین در محیط‌های کاری و ادارات

آیا نصب دوربین مداربسته قانونی است؟

بله، با توجه به اهمیت و نقش مثبت دوربین مداربسته در نظارت، تأمین امنیت و به ویژه پیشگیری از جرائم و تخلفات، این اقدام در حالت کلی قانونی است. حال این سوال پیش می آید که آیا از لحاظ قانونی همه افراد می توانند اقدام به نصب دوربین کنند؟ و یا اینکه آیا در هر مکانی می توان دوربین نصب کرد؟ ضبط و نگهداری تصاویر در حالی که اقدامی پیشگیرانه از وقوع جرم است، می تواند جرم نیز محسوب شود.

شرایط نصب دوربین مدار بسته با توجه به مکان و فرد درخواست دهنده از لحاظ ارتباط با محل موردنظر متفاوت است. اما بصورت کلی هر شخصی می‌تواند با رعایت چند قانون، این دوربین‌ها را در مکان‌های موردنظر و مجاز نصب کند. در برخی مکان ها از جمله محیط های کاری، مشاعات ساختمان ها، آسانسور و… اصول و قوانین مشخصی تبیین شده است. همچنین برای حفظ حریم خصوصی افراد در زمان نظارت بر مکان های مختلف لازم است قوانین در نظر گرفته شود.

قوانین نصب دوربین در اماکن عمومی

نصب دوربین مداربسته در مکان های عمومی و محیط هایی که افراد متعددی از آن جا عبور می کنند مانند فروشگاه ها، مراکز خرید، بزرگراه ها ممنوع نیست. البته در برخی از اماکن عمومی به لحاظ امنیتی و حساسیتی که دارند مانند محیط های نظامی، سفارت خانه ها و… ممنوع است.

کوچه زیر مجموعه ای از محل های عمومی با تردد کمتری از افراد در مقایسه با مجتمع های تجاری و سالن های همایش و… است. البته همانند اماکن عمومی لازم است در صورت نصب دوربین برای ساختمان، افراد مطلع شوند. به افرادی که در کوچه ساکن هستند تا آنهایی که فقط عبور می کنند، باید این اطلاع رسانی صورت گیرد. برای این منظور استفاده از تابلوهای تصویری مربوط به دوربین مداربسته سایرین را از وجود دوربین آگاه می سازد. همچنین دوربین نصب شده نباید به ساختمان‌های مجاور اشراف داشته باشد.

قوانین کلی در ارتباط با نصب دوربین مداربسته

از تحلیل برخی قوانین در موارد دیگر می توان آنها را به دوربین مداربسته تعمیم داد. در ادامه به چند نمونه می پردازیم.

 • در قانون، استراق سمع و نظارت بر افراد دیگر ممنوع است و تنها حکم قانون در موارد خاص می تواند ممنوعیت را از بین ببرد. مانند استفاده نیروهای امنیتی از دوربین مداربسته جهت کشف جرم و پیشگیری از آن.
 • حفظ آبرو و حیثیت افراد
 • کنترل های صوتی و تصویری خلاف قانون و شرایط محیط های کار، اماکن عمومی و… ممنوع است. نصب دوربین با رعایت شرایط و ضوابط این مکان ها بلا مانع است.

منظور از نصب خلاف قانون در مکان های عمومی چیست؟ بطور مثال نصب دوربین در پارک ها و خیابان ها در صورت اخذ مجوزهای مربوطه برای افراد مجاز امکان پذیر است. در غیر اینصورت با توجه به اینکه این تصاویر می تواند امنیت فردی و اجتماعی افراد جامعه را به خطر بیندازد، ممنوع است.

قوانین نصب در اماکن خصوصی

برخلاف اماکن عمومی، نصب دوربین در اماکن و محیط‌های خصوصی از حساسیت بیشتری برخوردار است. در حالت کلی دوربین نباید وارد حریم خصوصی افراد شود و ممنوع است. محیط‌های خصوصی شامل محیط داخلی منازل مسکونی، اتاق رختکن، اتاق خواب و… می شود که نصب دوربین مداربسته در این گروه از محیط‌ها تنها با داشتن مجوز رسمی و در مدت زمان محدود ممکن می شود. اطلاع رسانی به افراد ساکن و یا افرادی که به آن محیط‌ها رفت و آمد دارند نیز ضروری است.

قوانین نصب دوربین در آپارتمان

اگر آپارتمان را یک جامعه کوچک در نظر بگیریم خود شامل محیط‌های خصوصی و عمومی است. فضای داخلی واحدهای آپارتمان، محیط خصوصی و مشاعات، محیط عمومی این جامعه محسوب می شوند. نصب دوربین مداربسته در منزل نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع شما می توانید قانون نصب دوربین مدار بسته در منزل، آپارتمان و مجتمع های مسکونی را در بخش های مشابه معادل هم بدانید. از مکان های نصب دوربین در آپارتمان و مجتمع مسکونی مشاعات ساختمان است مانند راه پله، حیاط ساختمان، پارکینگ که برای این منظور به تأیید کتبی اعضای ساختمان نیاز است.

در صورت تأیید تمام اعضاء، مدیر ساختمان برامر نصب و با توجه به نیاز ساختمان بر محل قرارگیری و تعداد دوربین ها  نظارت خواهد داشت. در صورت عدم تایید از سمت یک یا تعدادکمی از اعضاء ساختمان، نصب دوربین با دریافت مجوز رسمی از مراجع قانونی ذیربط امکان پذیر خواهد بود. در نهایت محل نصب دوربین‌ها باید به گونه ای تعیین شود که به محیط‌های خصوصی اشراف نداشته باشند. اما قانون و مجازات نصب دوربین مخفی در منزل به گونه دیگری است و ممنوعیت قانونی دارد. به طور کلی اگر نیاز به نصب دوربین مخفی در منزل دارید باید نسبت به دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح اقدام نمایید.

شرایط نصب دوربین در محیط‌های کاری و ادارات

نصب دوربین در محیط‌های کاری به صورت قانونی و رعایت ضوابط، نقش بسیار مثبت و مفیدی در آن محیط را خواهد داشت. حفظ  امنیت افراد در محیط کار، بهبود راندمان کاری کارکنان، جلوگیری از سوء رفتار ، رعایت قوانین، نظارت بر بهداشت و سلامت کارکنان و… از جمله اهداف و کاربردهای فراوان نصب دوربین در محیط‌های کاری است. از طرف دیگر مواردی نیز در این ارتباط مورد توجه است از جمله نگرانی کارکنان از حفظ حریم شخصی خود که کارفرما با اقداماتی می‌تواند این موضوع را حل کند.

رعایت قانون نصب دوربین در اتاق کارمندان برای پیشگیری از بروز تنش و ناراحتی میان کارکنان اینگونه است: کارفرما می تواند اطلاعاتی را قبل از نصب دوربین مداربسته در محیط کار، در اختیار کارمندان قرار دهد. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • اطلاع رسانی از نصب دوربین مداربسته در محل کار
 • اعلان علت نصب دوربین مداربسته
 • نحوه حفاظت از حقوق کارکنان و حریم شخصی آنها
 • نحوه استفاده از تصاویر ضبط شده
 • اعلام فضای تحت پوشش دوربین مداربسته

از موارد قانونی محیط‌های کار این است که کارفرما نمی تواند از طریق نصب دوربین مداربسته  اطلاعات خصوصی کارکنان را مورد تجسس قرار دهد. باید به نحوی عمل کند تا بتواند اعتماد کارکنان خود را جلب کند.

در نهایت قبل از نصب دوربین، لازم است قوانین بر طبق مکانی که برای نصب در نظر گرفته ایم، بدانیم. موافقین نصب دوربین آن را برای ایجاد امنیت، پیشگیری از سرقت و مواردی از این دست ضروری می دانند. عده ای به جهت نگرانی از اینکه حریم خصوصی آنها به خطر می افتد، مخالف استفاده از دوربین هستند. قوانین نصب دوربین مداربسته کمک می کند افراد با اطمینان از حفظ حریم خود از کاربردهای مفید آن بهره مند شوند.

4.3/5 - (7 امتیاز)