عموما افرادی که شغل حساسی دارند و یا سلبریتی و ثروتمند هستند بیشتر مورد هدف جاسوسی و شنود قرار می گیرند. البته مواردی نیز وجود دارند که از افرادی عادی هستند. در این مقاله سعی می شود راه کارهای مناسبی جهت پیدا کردن دستگاه شنود بررسی و موارد مهم در این زمینه مطرح شود. اگر شما نیز احتمال وجود دستگاه شنود در منزل یا خودرو خود را می دهید با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می آموزیم:

  1. اولین قدم در جستجوی دستگاه شنود
  2. آسان ترین راه یافتن دستگاه شنود استفاده از رادیو
  3. دستگاه ضد شنود روش کاربردی
  4. پیدا کردن دستگاه شنود با موبایل
  5. پیشگیری از شنود شدن
  6. قانون نصب دستگاه شنود چیست؟
  7. انواع دستگاه شنود

1. اولین قدم در جستجوی دستگاه شنود

اولین اقدامی که برای یافتن دستگاه شنود انجام می دهید جستجوی دقیق خانه و خودرو (محل موردنظر) است. از مکان هایی که کمتر در دید هستند شروع کنید. زیر مبلمان و وسایل خانه، پشت پریزها، روی لوستر، زیر خودرو، درون صندوق عقب، داخل داشبورد و… را با دقت بررسی کنید. شل بودن پریزها، نشانه ای از جابه جایی آنها دارد، پریزها را چک کنید. درزهای موجود روی دیوار و سقف محلی برای نصب دستگاه شنود می تواند باشد.

تلفن خش خش می کند: گاهی نویز ایجاد شده در خط تلفن منزل نیز می تواند نشانه ای از وجود دستگاه شنود باشد. همچنین وجود تغییرات در منزل و یا خودرو مانند تغییرات غیر عادی در سیم کشی خودرو می توانند به وجود دستگاه شنود اشاره داشته باشند. بنابراین از هر تغییرات و بهم ریختگی در منزل و یا خودور به راحتی نگذرید.

2. آسان ترین روش پیدا کردن دستگاه شنود استفاده از رادیو

رادیو از دسترس ترین دستگاه ها است بنابراین در صورت نبود دستگاه های ضد جاسوسی از رادیو کمک بگیرید. برای این منظور رادیو بهترین جایگزین دستگاه های شنود یاب است. تمام لوازم الکترونیکی خانه را از برق بکشید و محیط حدالامکان ساکت و بی سر و صدا باشد. موج رادیو روی FM تنظیم شود. رادیو را به اطراف بچرخانید خصوصا در محل هایی که احتمال وجود دستگاه در آنجا بیشتر است. تغییر صدا و بلند شدن صدای رادیو نشان دهنده جاساز شدن یک وسیله است. برای یافتن دستگاه شنود در خودرو نیز می توانید از رادیو استفاده کنید.

3. دستگاه ضد شنود روش کاربردی

دستگاه ضد شنود یا ضد جاسوسی برای یافتن دوربین‌های مخفی و سایر ابزار جاسوسی طراحی شده اند. یکی از ترفند های پیدا کردن دستگاه‌ شنود استفاده از ردیابی امواج است. دستگاه شنود معمولاً دارای امواج الکترومغناطیس است و دستگاه‌های ضدشنود با تشخیص این امواج محل دقیق ابزار استراق سمع را مشخص می کنند. البته ابزارهای پیشرفته و حرفه ای بسیار گران و در بازار یافت نمی شود و استفاده از این دستگاه‌ها نیاز به مجوزهای ویژه دارد. دستگاه های ضد شنود با ایجاد نویز مزاحم امکان شنود را محدود می کند. در نتیجه فرآیند شنود دچار اختلال می شود و فرد سودجو نمی تواند صدا را به صورت عادی شنود کند. به علت قیمت بالای دستگاه های ضد شنود و همچنین نیاز به اخذ مجوز در برخی از آنها موجب شده است تا همگان امکان دسترسی به این دستگاه ها را نداشته باشند.

4. پیدا کردن دستگاه شنود با موبایل

در عملکرد دستگاه های شنود،  رد یاب و جی پی اس و دستگاه هایی از این دست انتشار امواج الکترونیکی موضوعی است که در یافتن آنها کمک کننده است. دستگاه های ضدجاسوسی و شنود یاب نیز از این موضوع استفاده می کنند. با توجه به این که دسترسی به ابزارهای حرفه ای و پیشرفته برای پیداکردن دستگاه شنود برای همه افراد ممکن نیست موبایل یک گزینه محسوب می شود. استفاده از موبایل به همراه نرم افزارهای مختص این کار از راه حل هایی است که بیشتر در دسترس است. نرم افزار Hidden Camera Detector یکی از این نرم افزارهاست که پس از نصب در موبایل با دریافت امواج، دستگاه شنود را شناسایی می کند. البته موبایل به اندازه ابزارهای حرفه ای قدرتمند نیست و محدودیت هایی دارد.

5. پیشگیری از شنود شدن

جمله معروف “پیشگیری بهتر از درمان است” در ارتباط با موضوع پیشگیری از شنود نیز صادق است. در این بخش به نکاتی برای پیشگیری از شنود شدن اشاره می کنیم:

درب ها را قفل کنید: در زمان خروج از منزل و یا خودرو همیشه سعی کنید درب ها را قفل کنید. حتی چند لحظه نیز برای کار گذاشتن چنین دستگاهی کافی است.

در جای خلوت پارک نکنید: خودرو بیشتر مورد هدف افراد سود جو در زمینه استراق سمع است. دقت در انتخاب محل برای پارک خودرو راهی برای مقابله با فراهم نمودن شرایط نصب دستگاه شنود است.

یافتن دستگاه شنود

نصب دزدگیر: برای بالا بردن ضریب امنیت در منزل و خودرو می توان دزدگیر نصب نمود. برخی از انواع دزدگیرها کنترل از راه دور را نیز برای فرد ممکن می سازد. به این ترتیب در جایی غیر از منزل و خودرو از نفوذ افراد غیر و نصب دستگاه شنود مطلع خواهد شد.

6. قانون نصب دستگاه شنود چیست؟

آیا نصب دستگاه شنود قانونی است؟ سوالی که در ذهن مطرح می شود و در ابتدا به علت استفاده های سودجویانه افراد به نظر غیر قانونی است. با توجه به متن صریح قانون  نصب دستگاه شنود و استراق سمع در حریم افراد، تجاوز به حریم شخصی آن ها محسوب می شود. افراد متخلف حتماً مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. مجازات نصب دوربین مخفی و میکروفن در منزل با توجه به اصل 22 و 25 قانون اساسی مشخص شده است. در مواردی که فرد جهت بالا بردن امنیت شخصی و اموال خود اقدام به نصب دستگاه شنود می نماید منع قانونی ندارد. از نتایج مثبت نصب دستگاه شنود در خودرو توسط مالک آن می توان به یافتن سارقین بعد از سرقت اشاره کرد. شنیدن گفتگوهای سارقین داخل خودرو سرعت یافتن آنها را بالا می برد.

7. انواع دستگاه شنود

اگر تا به حال دستگاه شنود را ندیده باشید ممکن است پیدا کردن آن برای شما مشکل باشد. آشنایی با شکل ظاهری دستگاه شنود به فرد کمک می کند تا در جستجوی خود سریع تر آن را شناسایی کند. دستگاه های شنود معمولا در اندازه های بسیار کوچک طراحی می شوند تا به راحتی به صورت مخفی جاسازی شوند. این دستگاه ها می توانند در بخش های مختلف خانه و یا اتومبیل خارج از دید کار گذاشته شوند. حتی برخی از دستگاه های شنود مانند فندک خودرو و دکمه طراحی شده اند بنابراین به دنبال دستگاهی با شکل و ظاهری خیلی عجیب هم نباشید.

یافتن دستگاه شنود
یافتن دستگاه شنود