عموما افرادی که شغل حساسی دارند و یا سلبریتی و ثروتمند هستند بیشتر مورد هدف جاسوسی و شنود قرار می گیرند. البته مواردی نیز وجود دارند که از افرادی عادی هستند. در این مقاله سعی می شود راه کارهای مناسبی جهت پیدا کردن دستگاه شنود بررسی و موارد مهم در این زمینه مطرح شود. اگر شما نیز احتمال وجود دستگاه شنود در منزل یا خودرو خود را می دهید با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می آموزیم:

 1. اولین قدم در جستجوی دستگاه شنود
 2. آسان ترین راه یافتن دستگاه شنود استفاده از رادیو
 3. دستگاه ضد شنود روش کاربردی
 4. پیدا کردن دستگاه شنود با موبایل
 5. برنامه شنود یاب حرفه ای
 6. پیشگیری از شنود شدن
 7. قانون نصب دستگاه شنود چیست؟
 8. انواع دستگاه شنود

1. اولین قدم در جستجوی دستگاه شنود

اولین اقدامی که برای یافتن دستگاه شنود انجام می دهید جستجوی دقیق خانه و خودرو (محل موردنظر) است. از مکان هایی که کمتر در دید هستند شروع کنید. زیر مبلمان و وسایل خانه، پشت پریزها، روی لوستر، زیر خودرو، درون صندوق عقب، داخل داشبورد و… را با دقت بررسی کنید. شل بودن پریزها، نشانه ای از جابه جایی آنها دارد، پریزها را چک کنید. درزهای موجود روی دیوار و سقف محلی برای نصب دستگاه شنود می تواند باشد.

تلفن خش خش می کند: گاهی نویز ایجاد شده در خط تلفن منزل نیز می تواند نشانه ای از وجود دستگاه شنود باشد. همچنین وجود تغییرات در منزل و یا خودرو مانند تغییرات غیر عادی در سیم کشی خودرو می توانند به وجود دستگاه شنود اشاره داشته باشند. بنابراین از هر تغییرات و بهم ریختگی در منزل و یا خودور به راحتی نگذرید.

2. آسان ترین روش پیدا کردن دستگاه شنود استفاده از رادیو

رادیو از دسترس ترین دستگاه ها است بنابراین در صورت نبود دستگاه های ضد جاسوسی از رادیو کمک بگیرید. برای این منظور رادیو بهترین جایگزین دستگاه های شنود یاب است. تمام لوازم الکترونیکی خانه را از برق بکشید و محیط حدالامکان ساکت و بی سر و صدا باشد. موج رادیو روی FM تنظیم شود. رادیو را به اطراف بچرخانید خصوصا در محل هایی که احتمال وجود دستگاه در آنجا بیشتر است. تغییر صدا و بلند شدن صدای رادیو نشان دهنده جاساز شدن یک وسیله است. برای یافتن دستگاه شنود در خودرو نیز می توانید از رادیو استفاده کنید.

3. دستگاه ضد شنود روش کاربردی

دستگاه ضد شنود یا ضد جاسوسی برای یافتن دوربین‌های مخفی و سایر ابزار جاسوسی طراحی شده اند. یکی از ترفند های پیدا کردن دستگاه‌ شنود استفاده از ردیابی امواج است. دستگاه شنود معمولاً دارای امواج الکترومغناطیس است و دستگاه‌های ضدشنود با تشخیص این امواج محل دقیق ابزار استراق سمع را مشخص می کنند. البته ابزارهای پیشرفته و حرفه ای بسیار گران و در بازار یافت نمی شود و استفاده از این دستگاه‌ها نیاز به مجوزهای ویژه دارد. دستگاه های ضد شنود با ایجاد نویز مزاحم امکان شنود را محدود می کند. در نتیجه فرآیند شنود دچار اختلال می شود و فرد سودجو نمی تواند صدا را به صورت عادی شنود کند. به علت قیمت بالای دستگاه های ضد شنود و همچنین نیاز به اخذ مجوز در برخی از آنها موجب شده است تا همگان امکان دسترسی به این دستگاه ها را نداشته باشند.

4. پیدا کردن دستگاه شنود با موبایل

در عملکرد دستگاه های شنود،  رد یاب و جی پی اس و دستگاه هایی از این دست انتشار امواج الکترونیکی موضوعی است که در یافتن آنها کمک کننده است. دستگاه های ضدجاسوسی و شنود یاب نیز از این موضوع استفاده می کنند. با توجه به این که دسترسی به ابزارهای حرفه ای و پیشرفته برای پیداکردن دستگاه شنود برای همه افراد ممکن نیست موبایل یک گزینه محسوب می شود. استفاده از موبایل به همراه نرم افزارهای مختص این کار از راه حل هایی است که بیشتر در دسترس است. نرم افزار Hidden Camera Detector یکی از این نرم افزارهاست که پس از نصب در موبایل با دریافت امواج، دستگاه شنود را شناسایی می کند. البته موبایل به اندازه ابزارهای حرفه ای قدرتمند نیست و محدودیت هایی دارد.

5. برنامه شنود یاب حرفه ای

نرم افزار ردیابی دستگاه شنود اندروید و ios به کاربران کمک می کند تا بتوانند دستگاه هایی که برای جاسوسی و شنود نصب شده اند را شناسایی کنند. در این بخش چند نرم افزار دستگاه شنود موبایل را معرفی و لینک دانلود آن را در همین بخش گذاشته ایم.

نرم افزار ردیابی دستگاه شنود اندروید

دو نرم افزار از محبوب ترین و پرطرفدارترین نرم افزار های ردیابی دستگاه شنود اندروید Detectify Device Detector و Hidden Cammera Detector است. این دو برنامه از طریق تلفن همراه به شما کمک می کند تا بتوانید دستگاه های شنود و دوربین مخفی را پیدا کنید.

دانلود نرم افزار Detectify Device Detector
نرم افزار ردیابی دستگاه شنود و مخفی
نرم افزار ردیابی دستگاه شنود و مخفی
نرم افزار ردیابی دستگاه شنود و مخفی
نرم افزار ردیابی دستگاه شنود و مخفی
نرم افزار ردیابی دستگاه شنود و مخفی
دانلود نرم افزار Hidden Camera Detector

نرم افزار پيدا كردن دستگاه شنود برای شناسایی دستگاه های مخفی که برای اهداف شنود استفاده می شوند طراحی شده است. بعد از نصب برنامه با انتخاب گزینه شناسایی میکروفون مخفی می توانید کار شناسایی میکروفون جاسوسی مخفی را آغاز کنید. برنامه تشخیص دستگاه های مخفی برای همه افراد مهم بوده و کاربرد دارد.

اگر تلفن همراه شما فاقد حسگر مغناطیسی است، از آشکارساز مادون قرمز برای شناسایی وسایل جاسوسی اطراف خود استفاده کنید. با کارایی کار می کند و نتیجه دلخواه را می دهد. برای پیدا کردن دوربین مخفی از تمام برنامه ردیاب دستگاه های شنود و جاسوسی پنهان می توانید استفاده کنید.

ردیاب دوربین مخفی: برنامه های ردیاب دوربین مخفی روی این سنسور مغناطیسی موبایل کار می کند که می توانید دوربین مخفی را تشخیص دهید.

نرم افزار ردیابی دستگاه شنود ios

برنامه Device Detector

این برنامه نیز یکی از نرم افزارهای ردیابی دستگاه شنود و جاسوسی است که برای کاربران iPhone و iPad است. این نرم افزار از طریق شناسایی و آنالیز امواج Wifi به دنبال دستگاه شنود می گردد.

دانلود نرم افزار Device Detector

از ویژگی های این برنامه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. این ابزاری برای اسکن و تجزیه و تحلیل تمام دستگاه های موجود در شبکه شما است.
 2. به طور منظم برنامه را برای بهبود تجربه شما به روز می شود.

برنامه deviceOwl

برنامه deviceOwl یک بررسی کننده سخت افزاری با هوش مصنوعی است که به شما کمک می کند مدل و نوع دستگاه ها را شناسایی کنید و پیامدهای حریم خصوصی آنها را آشکار کنید. دستگاه‌های جاسوسی مخفی،  دوربین‌ها و میکروفون‌هایی هستند که یا کوچک بوده و یا در سایر اشیاء که در خانه و محل کار مورد مشکوکی نیستند پنهان شده‌اند. آنها پیامدهای جدی دارند، زیرا به خوبی پنهان می شوند، می توانند بسیار قابل اعتماد باشند و به طور گسترده ای برای خرید در دسترس هستند.

دانلود نرم افزار deviceOwl

دستگاه‌های هوشمند خانگی می‌توانند راحتی و آرامش ما را در خانه افزایش دهند، اما گاهی اوقات به قیمت حفظ حریم خصوصی و امنیت. با توجه به حفظ حریم خصوصی، deviceOwl به شما کمک می کند تا این دستگاه ها را سریع شناسایی کنید و جزئیات ساده و عمیقی را در مورد قابلیت های آنها بدست آورید. به سادگی تلفن هوشمند خود را به سمت دستگاهی بگیرید و به deviceOwl اجازه دهید تا بر اساس دانشش از هزاران دستگاه، آن را هوشمندانه بررسی کند. اگر دستگاهی شناسایی شود، deviceOwl جزئیاتی در مورد قابلیت‌های دستگاه ارائه می‌کند و به شما کمک می‌کند تا در مورد نحوه محافظت از حریم خصوصی خود و حریم خصوصی افرادی که به آنها اهمیت می‌دهید، تصمیم‌های درست بگیرید.

اطلاعات شامل ساخت، مدل، ملاحظات حفظ حریم خصوصی و ایمنی، حسگرها، شبکه، ذخیره‌سازی، برق، کنترل از راه دور، قابلیت‌های هوش مصنوعی و اطلاعات سازنده، از جمله مبدا، شرکت‌های مادر، خط‌مشی رازداری و وضعیت فعلی لیست سیاه دولت سازنده است.

امکانات نرم افزار

 • نسخه پایه به شناسایی دستگاه های هوشمند خانگی محبوب مصرف کننده کمک می کند.
 • نسخه پیشرفته به شناسایی دستگاه های جاسوسی مخفی مصرف کننده کمک می کند و قابلیت های عمیق دستگاه را با تمرکز بر حریم خصوصی ارائه می دهد.
 • به روز رسانی منظم دانش دستگاه، deviceOwl را از دستگاه های جدید آگاه می کند.
 • نمایشگر و راهنمایی تعاملی برای آسان‌تر کردن بررسی دستگاه‌ها.
 • برای سفر طراحی شده است. پس از نصب و به‌روزرسانی، دستگاه‌های بدون اتصال ابری یا شبکه را بررسی کنید.

دانلود نرم افزار ردیابی دستگاه شنود اندروید

برنامه hidden devices detector یا آشکارساز دستگاه های مخفی یک برنامه رایگان ردیابی دستگاه و کشف دوربین و شنود است. از طریق این برنامه کاربران به راحتی می توانند وسایل مخفی را پیدا کنند و خود را از اثرات مضر تشعشعات نجات دهند. اپلیکیشن hidden devices detector از حسگر مغناطیسی برای یافتن شدت اشعه ساطع شده توسط دستگاه های الکترونیکی اطراف شما استفاده می کند.

دانلود نرم افزار hidden devices detector

امکانات نرم افزار کشف شنود:

 • از سنسور مغناطیسی استفاده می کند.
 • خروجی مورد نیاز را می دهد.
 • با دقت و دقت کار می کند.
  تمام دستگاه های مخفی را پیدا می کند.
 • در صورت نداشتن سنسور مغناطیسی از ویژگی آشکارساز مادون قرمز استفاده می کند.

نرم افزار ردیابی از طریق آشکارساز دستگاه های مخفی، علاوه بر کشف شنود و دوربین از آشکارسازی تشعشعات غیر ضروری مطلع می شوند. زیرا این پرتوها برای سلامتی انسان بسیار مضر هستند. این برنامه از حسگر مغناطیسی برای تشخیص تشعشعات استفاده می کند. (در تمام گوشی هایی که سنسور مغناطیسی دارند کار می کند).

برنامه رایگان ردیابی دستگاه های مخفی و شنود برای اندروید دستگاه های جاسوسی مانند دوربین مادون قرمز، میکروفون جاسوسی مخفی نیز شناسایی می کند. اگر تلفن شما سنسور مغناطیسی ندارد، ردیاب تشعشع روی گوشی شما کار نخواهد کرد، بنابراین صبور باشید و سعی کنید از برنامه آشکارساز مادون قرمز استفاده کنید.

6. پیشگیری از شنود شدن

جمله معروف “پیشگیری بهتر از درمان است” در ارتباط با موضوع پیشگیری از شنود نیز صادق است. در این بخش به نکاتی برای پیشگیری از شنود شدن اشاره می کنیم:

درب ها را قفل کنید: در زمان خروج از منزل و یا خودرو همیشه سعی کنید درب ها را قفل کنید. حتی چند لحظه نیز برای کار گذاشتن چنین دستگاهی کافی است.

در جای خلوت پارک نکنید: خودرو بیشتر مورد هدف افراد سود جو در زمینه استراق سمع است. دقت در انتخاب محل برای پارک خودرو راهی برای مقابله با فراهم نمودن شرایط نصب دستگاه شنود است.

یافتن دستگاه شنود

نصب دزدگیر: برای بالا بردن ضریب امنیت در منزل و خودرو می توان دزدگیر نصب نمود. برخی از انواع دزدگیرها کنترل از راه دور را نیز برای فرد ممکن می سازد. به این ترتیب در جایی غیر از منزل و خودرو از نفوذ افراد غیر و نصب دستگاه شنود مطلع خواهد شد.

7. قانون نصب دستگاه شنود چیست؟

آیا نصب دستگاه شنود قانونی است؟ سوالی که در ذهن مطرح می شود و در ابتدا به علت استفاده های سودجویانه افراد به نظر غیر قانونی است. با توجه به متن صریح قانون  نصب دستگاه شنود و استراق سمع در حریم افراد، تجاوز به حریم شخصی آن ها محسوب می شود. افراد متخلف حتماً مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. مجازات نصب دوربین مخفی و میکروفن در منزل با توجه به اصل 22 و 25 قانون اساسی مشخص شده است. در مواردی که فرد جهت بالا بردن امنیت شخصی و اموال خود اقدام به نصب دستگاه شنود می نماید منع قانونی ندارد. از نتایج مثبت نصب دستگاه شنود در خودرو توسط مالک آن می توان به یافتن سارقین بعد از سرقت اشاره کرد. شنیدن گفتگوهای سارقین داخل خودرو سرعت یافتن آنها را بالا می برد.

8. انواع دستگاه شنود

دستگاه شنود صدا و تصویر

اگر تا به حال دستگاه شنود را ندیده باشید ممکن است پیدا کردن آن برای شما مشکل باشد. آشنایی با شکل ظاهری دستگاه شنود به فرد کمک می کند تا در جستجوی خود سریع تر آن را شناسایی کند. دستگاه های شنود معمولا در اندازه های بسیار کوچک طراحی می شوند تا به راحتی به صورت مخفی جاسازی شوند. این دستگاه ها می توانند در بخش های مختلف خانه و یا اتومبیل خارج از دید کار گذاشته شوند. حتی برخی از دستگاه های شنود مانند فندک خودرو و دکمه طراحی شده اند بنابراین به دنبال دستگاهی با شکل و ظاهری خیلی عجیب هم نباشید.

دستگاه شنود صدا و تصویر
4/5 - (3 امتیاز)