از انواع دوربین های مداربسته بی سیم می توان دوربین لامپی را نام برد. به دلیل شباهت آن به لامپ های بزرگ قدیمی تشخیص این دوربین ها با لامپ های معمولی کمی مشکل است. با این وجود بخاطر نصب ساده و آسان دوربین های لامپی بی سیم، طرفداران خوبی دارند. شاید بپرسید وجه تمایز سایر دوربین های بی سیم با دوربین لامپی بی سیم در چیست و چه ویژگی باعث می شود نظر خریداران را به خود جلب کند.

در ادامه با دوربین مداربسته لامپی بی سیم بیشتر آشنا می شویم:

 1. تعریف کلی از دوربین مداربسته لامپی
 2. مزیت استفاده از دوربین لامپی بی سیم چیست
 3. معایب دوربین لامپی بی سیم چیست
 4. ویژگی های دوربین مداربسته لامپی چیست
 5. قیمت دوربین مداربسته لامپی
 6. نصب دوربین مداربسته لامپی
 7. هدف از طراحی دوربین مداربسته لامپی چیست

1. تعریف کلی از دوربین مداربسته لامپی

دوربین مداربسته لامپی، دوربینی با یک پوشش لامپی است. به دلیل همین تشابه ظاهری و عدم تشخیص راحت، این نوع دوربین را دوربین جاسوسی نیز عنوان داده اند. امکانات این نوع از دوربین مداربسته بسیار زیاد است و نصب و راه اندازی بسیار ساده ای دارد. از طرفی در زمره دوربین های مدرن و پیشرفته روز قرار می گیرد. شرکت های زیادی دوربین مداربسته لامپی را تولید می کنند، البته اکثر آن ها چینی هستند.

با نام های دیگر این دوربین آشنا شوید: دوربین لامپی مخفی، لامپ دوربین دار، دوربین فیش آی (به علت شکل لنز این دوربین ها و محدوده دید 360 درجه )، دوربین جاسوسی و به دوربین 360 درجه نیز شناخته می شود. زاویه دید دوربین مداربسته لامپی واید است چرا که دید 360 درجه را فراهم می کند. در صورت نصب در ارتفاع مناسب می تواند یک سالن بزرگ را به طور کامل پوشش دهد.

دوربین لامپی بی سیم چیست چه کاربردی دارد

2. مزیت استفاده از دوربین لامپی بی سیم چیست

دوربین لامپی بی سیم نیاز به سیم کشی برق ندارد و فقط کافی است در سر پیچ لامپ پیچانده شود ( منظور از بی سیم در دوربین مداربسته: انتقال تصاویر بصورت بیسیم است و برق همه دوربین های بیسیم باید به نحوی یا بوسیله سیم، آداپتور و یا باطری تامین شود.)

 • نصب ساده و بسیار آسان دوربین لامپی وایرلس
 • امکان مشاهده تصاویر یک دوربین توسط چند نفر دیگر
 • دارای اپلیکیشن های اندروید و ios
 • قیمت مناسب
 • ضبط صدا و تصویر
 • عدم نیاز به دستگاه رکوردر

3. معایب دوربین لامپی بی سیم چیست

لامپ دوربین دار یا دوربین لامپی در کنار ویژگی ها و مزیت هایی که دارد، معایبی نیز دارد. گاهی همان ویژگی ممکن است از معایب دوربین نیز محسوب شود. به طور مثال عدم نیاز به دستگاه DVR و NVR موجب شده تا این دوربین بی سیبم به حافظه محدودتری دسترسی داشته باشد. سایر معایب دوربین لامپی مانند:

 • عدم مقاومت در برابرآب
 • عدم کاربرد در فضای باز
 • عدم نگهداری آرشیو تصاویر به مدت طولانی

می باشند.

4. ویژگی های دوربین مداربسته لامپی چیست

دوربین های لامپی علاوه بر کاربری  به عنوان دوربین، می توانند به عنوان یک لامپ پر نور نیز به کار روند. به دلیل نصب آسان و عدم نیاز به بستر سازی خاص در این دوربین ها، دوربین های لامپی را می توان در مکان های زیادی مانند منازل مسکونی، اماکن تجاری، پارکینگ ها، رستوران ها و … استفاده نمود. تصویر ارائه شده توسط دوربین مداربسته لامپی، پانورامای ۳۶۰ درجه است و زاویه دید بسیار وسیعی در اختیار کاربر قرار می دهد. در زیر ویژگی های دیگر دوربین مداربسته لامپی به اختصار بیان شده است:

 • عدم کابل کشی برق و تصویر در دوربین لامپی بی سیم
 • عدم نیاز به دستگاه ضبط DVR یا NVR
 • اتصال دوربین لامپی وایرلس به انواع مودم ها
 • امکان تصویر برداری در شب – دوربین مخفی لامپی قابلیت دید در شب دارد
 • قابلیت تشخیص حرکت
 • مشاهده تصاویر دوربین لامپی بر روی تلفن همراه و از طریق اینترنت
 • لنز دوربین لامپی چشم ماهی محوطه ی وسیعی را پوشش می دهد. (اصطلاحا واید است)
 • استفاده از کارت حافظه برای ضبط تصاویر دوربین
 • امکان ضبط صدای محیط و پخش صدا (دارای اسپیکر و میکروفن داخلی جهت ارتباط صوتی- قابلیت صدای دو طرفه در دوربین لامپی وجود دارد)

5. قیمت دوربین مداربسته لامپی

دوربین لامپی بی سیم چیست چه کاربردی دارد

قیمت دوربین مداربسته لامپی با توجه به کاربرد و ویژگی هایی که این دوربین دارد، به نظر بسیار بالا باشد. برخلاف انتظار، این نوع دوربین ها خیلی هم گران قیمت نیستند و خرید آن ها نیاز به هزینه بالایی ندارد. در حال حاضر دوربین مداربسته لامپی با رنج قیمت 500 تا 850 هزار تومان در بازار عرضه می شود که در مقایسه با بسیاری از دوربین ها و امکانات آن، قیمت بالایی نیست. در ارتباط با تامین اینترنت از طریق مودم یا سیم کارت نیز باید گفت برخی از مدل های دوربین لامپی سیم کارت خور هستند. در ساختار این مدل از دوربین ها محلی برای سیم کارت وجود دارد که ممکن است کمی روی قیمت آنها افزوده شود.

6. نصب دوربین مداربسته لامپی

تجهیزات لازم برای نصب این نوع دوربین، خود دوربین مداربسته لامپی است و احتیاج به هیچ کابل و تجهیزات دیگری ندارد. بنابراین هزینه راه اندازی آن بسیار پایین است. علاوه براین با توجه به نصب آسان، مدت زمان راه اندازی آن نیز بسیار کوتاه است. گزینه مناسبی برای افرادی که برای نصب دوربین مداربسته عجله دارند، است. تصاویر زنده و یا تصاویر ضبط شده از طریق گوشی هوشمند قابل مشاهده است.

مراحل نصب و راه اندازی دوربین مداربسته لامپی: ابتدا کارت حافظه را در دوربین قرار دهید. دوربین را در سر پیچ لامپ (جایی که برای نصب درنظر گرفته بودید) قرار داده و محکم کنید. با اتصال برق، بخشی از کار نصب دوربین انجام شده است. در مرحله بعدی اتصال دوربین با وای فای به مودم است، البته اینترنت مورد نیاز باید فراهم شده باشد. با توجه به سیستم عامل تلفن همراهی که قرار است تصاویر از طریق آن رصد شود، نرم افزار دوربین لامپی را نصب کنید.

با نصب نرم افزار های مربوط به دوربین مداربسته لامپی متناسب با سیستم عامل موبایل ( اندروید یا IOS) می توان تصاویر دوربین را  روی موبایل خود، به راحتی در هر مکانی چک کرد. برای دیدن تصاویر، تلفن همراه باید به اینترنت متصل باشد. دوربین های لامپی با سه نوع نرم افزار در بازار موجود هستند.

 1. نرم افزار ICSEE
 2. نرم افزار V380(V380S)
 3. نرم افزار VR CAM

دوربین های لامپی با نرم افزار V380 از رابط کاربری راحت تر و بهتری برخوردارند.

7. هدف از طراحی دوربین مداربسته لامپی چیست

هدف اصلی طراحی دوربین های مداربسته لامپی، نصب و راه اندازی سریع و آسان آن ها بوده است. بر خلاف تصور عموم، کاربرد اصلی آن استفاده به صورت مخفی و جاسوسی نیست. عموما برای نصب دوربین به صورت مخفی از دوربین های مداربسته مینیاتوری استفاده می شود که ابعاد بسیار کوچکی دارند. امکان اتصال دوربین لامپی، به مودم وایرلس وجود دارد و برخی از انواع این دوربین ها، امکان نصب سیم کارت نیز دارند.

 • دوربین مخفی طرح سرپیچ لامپ وای فای دار

دوربین مداربسته طرح سرپیچ لامپ نوع دیگری از دوربین هایی است که بیشتر کاربرد به صورت مخفی دارد. در کنار پایه آن دوربین قرار دارد. کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها بین 8 مگاپیکسل تا 12 مگا پیکسل است. از کارت حافظه مانند دوربین های لامپی پشتیبانی می کند. همچنین در این مدل دوربین ها سنسور تشخیص حرکت وجود دارد. برای عدم توقف ضبط در دوربین مخفی طرح سرپیچ لامپ قابلیت Overwrite وجود دارد (پس از پر شدن حافظه، فیلم روی فیلم های قدیمی ضبط می شود).

دوربین لامپی بی سیم چیست چه کاربردی دارد