دوربین خودرو چیست سوالی که ممکن است بیشتر صاحبان خودرو به دنبال پاسخ آن باشند. به علت وقایعی که برای اتومبیل افراد و یا اطرافیانشان رخ داده است به آنها پیشنهاد نصب دوربین خودرو داده شده است. در این مطلب سعی داریم شما را با دوربین مداربسته خودرو آشنا کنیم تا در صورت نیاز با آگاهی بیشتری اقدام به خرید دوربین ماشین نمائید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

 1. دوربین خودرو چیست
 2. کاربرد دوربین مداربسته ماشین
 3. ویژگی دوربین مداربسته اتومبیل
 4. نمایشگر دوربین های خودرو
 5. منبع تغذیه دوربین ماشین
 6. پارکینگ مد در دوربین خودرو چیست
 7. انواع دوربین مداربسته ماشین

1. دوربین خودرو چیست

دوربین خودرو یا Dash cam دوربین مداربسته ای که در ابعاد کوچک طراحی شده است و کاربردهای مختلفی در ماشین دارد. مهم‌ترین آنها تصویربرداری از جلو، عقب و داخل کابین ماشین است. این دوربین‌ها تمامی وقایع داخل و اطراف ماشین را ضبط می کند. در بعضی از مدل‌های این دوربین می توانید تصاویر را به صورت آنلاین بر روی تلفن همراه خود مشاهده کنید و از سلامت اتومبیل و وقایع اطراف آن مطلع شوید.

2. کاربرد دوربین مداربسته ماشین

با تعریفی که از این دوربین در بالا گفته شد به راحتی می توانید حدس بزنید کاربردهای دوربین خودرو چیست. خودرو نیز بخشی از سرمایه افراد و حفظ آن از دست سارقین یک موضوع مهم برای صاحبان آن محسوب می شود. همچنین آگاهی از چگونگی آسیب دیدن اتومبیل و یا برخورد سایر خودروها با آن در صورت پارک بودن اتومبیل نیز از اهمیت برخوردار است. خصوصا اتومبیل های گران قیمت که بسیاری برای فرار از پرداخت هزینه های بالای آن پس از برخورد با اتومبیل سریعا محل را ترک می کنند. دوربین ماشین یک ابزار یاری رسان به مالکین خودروست تا در صورت تصادف و یا آسیب دیدن خودرو از چگونگی آن مطلع شوند. به این ترتیب می توانند موضوع را به صورت مستند پیگیری نمایند.

ثبت وقایع سفر و جاده

دوربین های ماشین می توانند در سفرها از رویدادها ، مکان ها و لحظه های خوب سفر تصویربرداری کنند. بنابراین کاربرد دیگر دوربین خودرو را می توان ثبت لحظات سفر و تصاویر جاده عنوان کرد.

دوربین کنترل سرعت جاده

برای آشنایی با نحوه کار دوربین های کنترل سرعت پلیس و چگونگی ثبت سرعت توسط این دوربین مقاله دوربین کنترل سرعت پلیس چگونه کار می کند را مطالعه کنید.

دوربین دنده عقب

در بیشتر مدل ‌های دوربین خودرو، لنز کوچکی وجود دارد که می توان از آن به عنوان دوربین دنده عقب استفاده کرد. نحوه کار به این ترتیب است که دوربین باید روی سپر عقب خودرو نصب شود. برق دوربین نیز از چراغ دنده عقب خودرو تامین شود.در نتیجه هر زمان که دنده خودرو به حالت دنده عقب قرار گیرد دوربین به صورت اتوماتیک روشن می‌شود و شروع به تصویر برداری خواهد کرد. تصاویر عقب خودرو بر روی نمایشگر اتومبیل، برای راننده به نمایش در می آید. راننده از طریق تصاویر دریافت شده می تواند بر ناحیه عقب خودرو اشراف داشته باشد.

دوربین خودرو چست

پارک کردن اتومبیل برای رانندگان مبتدی و حتی افراد حساس و دقیق می تواند کمی چالش بر انگیز باشد. با استفاده از دوربین های مداربسته خودرو، تصویری از فضای پشت اتومبیل در اختیار راننده قرار می گیرد. در نتیجه محدوده پارک برای راننده کاملا مشخص می شود. دوربین عقب خودرو مانند یک هدایت گر است که با استفاده از آن می توانید پارک اصولی داشته و از آسیب ها و تصادفات احتمالی ماشین، هنگام پارک جلوگیری کرد.

3. ویژگی دوربین مداربسته اتومبیل

دوربین مداربسته خودرو دارای چند  لنز است و قابلیت نصب بر روی هر قسمت اتومبیل را دارد.  دوربین خودرو بیشتر در وسایط نقیله عمومی از جمله سرویس مدارس و دانشگاه ها و اتوبوس های شهری و بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر دوربین های مداربسته ماشین دارای میکروفن نیز هستند.

مجهز به GPS:

مزیت GPS در دوربین خودرو چیست؟ نشان دادن موقعیت دقیق خودرو در فیلم امکانی است که در صورت مجهز بودن دوربین ماشین به GPS میسر است. همچنین مسیری که طی شده است و سرعت خودرو را نیز نشان می‌دهد. GPS قابلیتی است که برای دوربین ماشین ضروری نیست اما مفید است.

دارای سنسور ضد لرزش:

لرزش و تکان محل نصب دوربین روی کیفیت تصویر دوربین تاثیر گذار است. خودرو در حال حرکت نیز دچار لرزش می شود. با استفاده از این قابلیت دوربین طوری تنظیم می‌شود که لرزش خودرو روی ضبط تصاویراثر نگذارد. دوربین ماشین در زمان حرکت خودرو یا توقف آن تصویری با کیفیت یکسان ارائه می دهد.

قابلیت Wifi:

کاربرد وای فای در دوربین خودرو چیست؟ قابلیت Wi-Fi امکان انتقال تصاویر به صورت بی‌سیم از دوربین خودرو را به تبلت و تلفن همراه فراهم می سازد. این قابلیت نیز برای دوربین خودرو ضروری نیست ولی مفید است. برخی از دوربین های خودرو یا dash cam ها به صورت سیم کارت خور هستند.

حافظه دوربین ماشین:

دوربین‌ مداربسته خودرو در مدل‌های مختلف از 32 تا 64 گیگابایت حافظه پشتیبانی می‌کنند. همچنین مدل هایی وجود دارند که پس از پر شدن حافظه، تصاویر جدید را روی تصاویر قبل ذخیره نمایند. حتی در بعضی از مدل ها  امکان ذخیره تصاویر به طور مستقیم روی تلفن همراه نیز است.

4. نمایشگر دوربین های خودرو

اکثر دوربین‌های ماشین دارای یک نمایشگر هستند که در جلوی ماشین نصب می‌شود. راننده تصاویر دوربین های ماشین را از طریق نمایشگر مشاهده می نماید. البته جدا از نمایشگر دوربین مداربسته ماشین می‌توانید از نمایشگر دیگری نیز استفاده کنید. نمایشگر را می توان به دستگاه پخش ماشین نیز متصل کرد.

5. منبع تغذیه دوربین ماشین

دوربین‌های خودرو دارای یک باتری هستند. باتری دوربین این امکان را ایجاد می کند که دوربین چندین ساعت به صورت مداوم روشن باشد و تصاویر را ضبط کند. در سفرها و زمان های طولانی باتری به تنهایی جوابگو نیست. به همین علت امکانی در دوربین های ماشین در نظر گرفته شده است که از برق ماشین نیز بتوانند تغذیه شوند. هنگامی که ماشین خاموش است دوربین  از باتری خود استفاده می کند. اکثر مدل های دوربین ماشین می توانند به شارژر فندکی خودرو متصل شوند.

6. پارکینگ مد در دوربین خودرو چیست

یکی از ویژگی‌های امنیتی دوربین‌ مداربسته خودرو حالت پارکینگ دوربین است. اگر دوربین مداربسته ماشین دارای مد پارکینگ باشد می‌توانید از پارک کردن و امنیت خودروی خود اطمینان داشته باشید. در صورت فعال کردن مد پارکینگ دوربین خودرو، تا نیم ساعت بعد از خاموش شدن خودرو  به تصویربرداری ادامه می‌دهد. سپس به حالت hibernation  یا حالت آماده باش قرار می گیرد با وارد آمدن ضربه‌ و یا حرکت اتومبیل ضبط تصاویر شروع می شود.

در این مدت اگر دوربین دارای Wifi باشد با تلفن همراه تصاویر دوربین را می توان مشاهده کرد. اگر این ویژگی در دوربین نباشد می توان بعد از مراجعه به خودرو فیلم های ضبط شده بر روی حافظه دوربین را مشاهده کرد. دوربین های خودرو که از این قابلیت پشتیبانی می کنند دارای باتری هستند تا هنگامی که خودرو خاموش است نیز دوربین بتواند تصاویر را ضبط نماید. با استفاده از این قابلیت دوربین مداربسته ماشین از پارک اتومبیل خود در پارکینگ های عمومی و یا مکان هایی که امنیت آنها تضمین شده نیست، آسوده خاطر باشید.

7. انواع دوربین مداربسته ماشین

دوربین مداربسته ماشین از نظر شکل ظاهری، اندازه، فضای ذخیره سازی و محل نصب انواع مختلفی دارند. بعضی از آنها در پشت اتومبیل، برخی در جلو و برخی به سقف و آینه اتومبیل و… متصل می شوند. بر اساس نیاز و سایر ویژگی های دوربین های ماشین نوع دوربین را انتخاب کنید.

دوربین خودرو 360 درجه:

این نوع از دوربین مداربسته خودرو از چهار عدد دوربین تشکیل شده است.  این دوربین ها را می توان در زیر آینه بغل، روی سپر عقب خودرو و همچنین روی سپر جلوی خودرو قرار داد. در نتیجه امکان دید با زاویه ۳۶۰ درجه بر روی مانیتور خودرو برای راننده فراهم می شود. استفاده از دوربین خودرو 360 درجه به علت دید راننده از تمام ابعاد خودرو پارک در محل های باریک را راحت تر می کند. همچنین از بسیاری از تصادفات و برخورد با موانع جلوگیری می شود. این نوع دوربین مداربسته ماشین علاوه بر ثبت و ذخیره تصاویر، آنها را به صورت زنده و با کیفیت عالی به راننده خودرو ابلاغ می نماید. از ویژگی دوربین ماشین ۳۶۰ درجه تشخیص صدا است. دوربین 360 درجه خودرو دارای Gps  نیز است که در زمان سرقت اتومبیل ردیابی اتومبیل را امکان پذیر می کند.

 

سوالات مشتریان

دوربین ثبت وقایع خودرو چیست؟

دوربین ثبت وقایع خودرو همان دوربین ماشین یا Dash Cam است. نوع خاصی از دوربین است که برای ضبط فیلم در هنگام رانندگی در وسایل نقلیه نصب می شود. عملکردهای اصلی داش کام عبارتند از:

 • ضبط مطالب ویدئویی: داش‌کم به‌طور مداوم اتفاقات جلوی خودرو را ضبط می‌کند. این می تواند به عنوان مدرک در صورت تصادف، حادثه رانندگی یا رویدادهای دیگر استفاده شود.
 • ضبط حلقه: اکثر داش‌کم‌ها عملکرد ضبط حلقه‌ای دارند که به‌محض پر شدن فضای ذخیره‌سازی، به‌طور خودکار ضبط‌های قدیمی‌تر را بازنویسی می‌کند. این تضمین می کند که دوربین همیشه می تواند تا زمانی که خودرو در حال کار است ضبط کند.
 • G-sensor: یک سنسور G حرکات یا لرزش های ناگهانی را تشخیص می دهد و فیلم مربوطه را به عنوان یک ضبط مهم علامت گذاری می کند. این امر از بازنویسی ضبط های مربوطه در صورت بروز حادثه محافظت می کند.
 • نظارت بر پارکینگ: برخی از داش‌کم‌ها دارای ویژگی نظارت بر پارک هستند که در آن هنگام پارک کردن خودرو و تشخیص حرکت دوربین فعال می‌شود. این می تواند به شناسایی خرابکاری یا سرقت کمک کند.
 • عملکرد GPS: برخی از دوربین‌های داشبورد دارای یک ماژول GPS یکپارچه هستند که اطلاعاتی مانند سرعت، مکان و مسیر خودرو را ثبت می‌کند. این می تواند برای ارائه داده های دقیق در مورد رویدادها مفید باشد.
 • کیفیت تصویر: کیفیت تصویر می‌تواند بسته به مدل متفاوت باشد، اما اکثر دوربین‌های داشبورد فیلمبرداری با وضوح بالا را برای ارائه تصاویر واضح و دقیق ارائه می‌دهند.
 • نصب یک داشبورد بسته به نوع و مدل خودرو می تواند متفاوت باشد. توصیه می‌شود برای اطمینان از نصب و اتصال صحیح داش‌ک، دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید یا نصب را توسط یک متخصص انجام دهید. همچنین، از قوانین و مقررات محلی که ممکن است بر استفاده از داش‌کم نظارت داشته باشد، آگاه باشید.
5/5 - (2 امتیاز)