می خواهم بخشی از فیلم دوربین مداربسته را حذف کنم. هر چه ضبط تصاویر توسط دوربین مداربسته حائز اهمیت است، چگونگی ضبط تصاویر، حجم گرفته شده از حافظه و حتی حذف تصاویر دوربین مداربسته نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در مواردی حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته موضوعی است که نگرانی هایی را به همراه خواهد داشت. گاهی می خواهیم بخشی از تصاویر دوربین مداربسته حذف نشده باشد و گاهی حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته مورد نیاز است. در این مقاله سعی داریم به سوالات شما در ارتباط با حذف تصاویر دوربین مداربسته بپردازم.

بخش هایی که در مورد حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته می خوانید:

 1. علت حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته
 2. آیا می توانیم حافظه دوربین مداربسته را پاک کنیم؟
 3. حذف فیلم دوربین مداربسته از طریق دستگاه DVR و NVR
 4. حذف فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر
 5. چگونه بخشی از فیلم دوربین مداربسته حذف شود

1. علت حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

اگر در تنظیمات ضبط تصاویر بخش هارددیسک گزینه Overwrite فعال باشد بعد از پر شدن هارد دستگاه ذخیره کننده، ضبط روی فیلم های گذشته انجام می شود. در نتیجه بخشی از فیلم دوربین مداربسته حذف می شود و فیلم جدید جایگزین آن می شود. اگر نیاز به فعال کردن این گزینه دارید تا پر شدن هارد، ضبط تصاویر را متوقف نکند توجه کنید: قبل از بازنویسی روی فیلم ، تصاویر را کاملاً مرور کنید. اگر تصاویر مورد نیاز و با اهمیت نبودند، بازنویسی انجام شود. قابلیتی نیز به نام Overwrite Protection وجود دارد که بازنویسی روی فیلم ها را با کمک آن می توان مدیریت کرد.

ممکن است رویدادی توسط دو یا چند دوربین ضبط شده باشد و بخشی از این رویداد فقط در دید یک دوربین بوده است. با حذف کلی فیلم دوربین مورد نظر آن بخش از اتفاق پاک می شود. با بررسی فیلم سایر دوربین ها نیز فقط بخش های مربوط به آنها قابل دسترسی است. به این ترتیب بخشی از اتفاق پاک شده است.

2. آیا می توانیم حافظه دوربین مداربسته را پاک کنیم؟

بله، می توانیم حافظه دوربین مداربسته را پاک کنیم. در توضیح این که چگونه این کار انجام می شود باید گفت کل حافظه دوربین پاک خواهد شد و نه بخشی از آن. امکان حذف تنها قسمتی از تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته وجود ندارد. به عبارت دیگر چنین امکانی در دوربین های مداربسته موجود در ایران وجود ندارد. اگر می خواهید فیلم دوربین را پاک کنید و یا حافظه را فرمت کنید به دو روش زیر قابل انجام است.

حذف فیلم دوربین مداربسته از طریق دستگاه DVR و NVR

حذف فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر

3. حذف فیلم دوربین مداربسته از طریق دستگاه DVR و NVR

برای حذف فیلم دوربین مداربسته از طریق دستگاه DVR  و NVR لازم است دستگاه روشن باشد. وارد منوی ذخیره کننده (ان وی آر یا دی وی آر) شوید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. گزینه HDD را انتخاب و کلیک کنید.
 2. ورود به پنجره مربوط به هارد (حافظه) لیستی از هارددیسک هایی که در دستگاه ان وی آر یا دی وی آر متصل است نمایش داده می شود. هارددیسک موردنظر را انتخاب و روی دکمه Init در پایین کادر کلیک کنید. سپس دکمه OK را کلیک کنید، فرمت هارد آغاز می شود.

لازم به توضیح است این مراحل طبق برند هایک ویژن شرح داده شده است. در برندهای دیگر می توانید گزینه های معادل و مشابه را بیابید.

حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته
حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته
حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته
حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته

4. حذف فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر

اگر دانش کامپیوتری شما در حد مطلوبی است می توانید از روش دیگری نیز هارد سیستم مداربسته را فرمت کنید. برای این منظور از کامپیوتر یا لپ تاپ جهت دسترسی به هارد استفاده می شود. غیر از هارد دستگاه (DVR  و NVR) در برخی از مدل های دوربین مداربسته تصاویر در SD کارت نیز ذخیره می شوند. برند هایک ویژن نیز مدل هایی را عرضه کرده است که از کارت  SD یا همان کارت حافظه برای ذخیره تصاویر پشتیبانی می کنند. در ادامه حذف فیلم دوربین مداربسته از هارد و SD کارت را شرح می دهیم:

 • حذف فیلم دوربین مداربسته از کارت حافظه

اگر در ذخیره تصاویر دوربین مداربسته از حافظه جانبی (SD کارت) استفاده می کنید برای فرمت آن ابتدا دستگاه را خاموش کرده و کارت حافظه را خارج کنید. با استفاده از یک رم ریدر آن را به کامپیوتر متصل کنید. در بخش درایوها می توانید حافظه دوربین مداربسته را ببینید مانند فرمت کردن یک درایو یا فلش عمل کنید. قبل از فرمت، از وجود بک آپ تصاویر و یا عدم نیاز مجدد به آنها اطمینان حاصل نمائید.

فرمت دوربین مداربسته
فرمت دوربین مداربسته

 • حذف تصاویر دوربین مداربسته از هارددیسک

چنانچه بخواهید اطلاعات هارد دستگاه را کاملا حذف نمائید، علاوه بر روشی که قبلا گفته شد روش دیگری نیز وجود دارد. مراحل زیر شما را کمک خواهد کرد تا بتوانید از طریق کامپیوتر هارد را فرمت کنید:

 1. ابتدا دستگاه ذخیره کننده (DVR  یا NVR) را خاموش کرده و هارد آن را جدا کنید.
 2. هارد را به یک کامپیوتر متصل نمائید.
 3. در قسمت My Computer  یا This PC می توانید هاردیسک را مشاهده کنید.
 4. وارد درایو هارددیسک شوید و بخش های مورد نظر را انتخاب و حذف نمائید. در صورت حذف کلی اطلاعات نیز هارد را فرمت کنید.

5. چگونه بخشی از فیلم دوربین مداربسته حذف شود

با توجه به مدل هایی که از دوربین مداربسته در ایران وجود دارد امکان حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر نیست. با این وجود می شود از راه کارهایی استفاده کرد تا دوربین به طور کامل ضبط نکند و بخشی از فیلم دوربین مداربسته حذف شود. چگونگی این موضوع را با هم می خوانیم:

 • تعیین زمان بندی در ضبط فیلم

اگر در جدول زمانبندی ضبط تصاویر برای هر دوربین مداربسته یک بازه زمانی مشخص تعیین کنیم، دوربین فقط در آن بازه ضبط می کند. تصاویر خارج از بازه زمانی توسط دوربین مداربسته ضبط نخواهد شد. به طور مثال می توانید دوربین را در بازه زمانی شب ها فعال کنید و یا در زمان عدم حضور خود در دفترتان ضبط تصاویر انجام شود. در واقع تعریف بازه زمانی هم به صورت روزهای هفته و هم چه ساعاتی در آن روز ها قابل تنظیم است. برای دستیابی سریع به تصاویر ضبط شده در بازه زمانی خاص، جدول زمانبندی بسیار کمک کننده است.

 • استفاده از ماسک کردن تصاویر هنگام ضبط (Privacy Mask)

ویژگی ماسک کردن یا سانسور تصویر در برخی از دوربین های مداربسته وجود دارد. استفاده از این ویژگی این امکان را می دهد که برخی از مناطق محدوده دید دوربین را تار و یا مسدود کنید. به این ترتیب مشاهده و ضبط تصویر از آن بخش ممکن نیست. به علت حساسیت در برخی نواحی از این ویژگی استفاده می شود به طور مثال ماسک کردن بخش رمز گاو صندوق تا دسترسی به رمز صورت نگیرد. نمونه های دیگری از استفاده از ویژگی وجود دارد مانند صفحه کلید دستگاه خودپرداز، برخی ورودی ها و…

حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته
حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته
حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته
حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته

در صورت مطالعه مطالب فوق و انجام تمامی مراحل گفته شده، با مشکلی رو برو شدید می توانید با کارشناسان  نمایندگی رسمی هایک ویژن تماس بگیرید و با راهنمایی متخصصین مشکلات دستگاه را رفع نمائید.