سیستم های مداربسته برای ذخیره اطلاعات و تصاویر نیاز به هارددیسک دارند. هارددیسک های که مختص سیستم های امنیتی طراحی شده اند قادرند 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته را کار کنند. در این مطلب قصد داریم راه های افزایش عمر هارد دوربین مداربسته را بررسی کنیم. در صورتی که بخواهید ظرفیت هارد دوربین را افزایش دهید مقاله روش‌های افزایش هارد دوربین مداربسته را بخوانید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  • اهمیت افزایش طول عمر هارد دوربین مداربسته
  • عمر هارد دوربین مداربسته چقدر است؟
  • چگونه عمر هارد دیسک را در NVR یا DVR افزایش دهیم؟

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

اهمیت افزایش طول عمر هارد دوربین مداربسته

هنگامی که یک هارد دیسک سیستم دوربین مداربسته از کار می‌افتد، می‌تواند منجر به از دست رفتن کلی فیلم شود. در حقیقت تمام هدف داشتن یک سیستم دوربین امنیتی را از بین می‌رود. آنچه غم انگیزتر است این است که اکثر کاربران متوجه نمی‌شوند که هارد دیسک از کار افتاده است. آنها فکر می‌کنند که این سیستم در حال ضبط است، در حالی که در واقع مدت‌ها قبل ذخیره فیلم متوقف شده است. سپس زمانی که برای بررسی اتفاق یا رویدادی متوجه می‌شوند که هیچ ضبطی برای پخش وجود ندارد.

چند اقدام ساده وجود دارد که می‌توانید برای افزایش عمر هارد دوربین مداربسته در سیستم‌های امنیتی انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم از آنها استفاده کنید زیرا نه تنها در هزینه هارد دیسک صرفه جویی می‌کنید، بلکه قابلیت اطمینان کلی سیستم دوربین مدار بسته خود را افزایش می‌دهید.

عمر هارد دوربین مداربسته چقدر است؟

یک هارد دیسک معمولی عموماً به طور متوسط 5 تا 7 سال و در برخی موارد بین 3 تا 4 سال دوام می‌آورد. با این حال اغلب در مورد هارد دیسک‌های مورد استفاده در ضبط کننده‌های دوربین مداربسته این مدت به میزان قابل توجهی کوتاه تر می‌شود. دلایل مختلفی می تواند داشته باشد اما در هر صورت کاربران ممکن است هر ساله در حال تعویض هارد دیسک باشند که مسئله خوشایندی نیست. این کار چندان به صرفه نیست اما چه کاری می‌توان انجام داد؟ در ادامه مطلب راه‌های افزایش عمر مفید هارد دوربین مداربسته را می خوانید.

چگونه عمر هارد دیسک را در NVR یا DVR افزایش دهیم؟

1. از تشخیص حرکت برای ضبط استفاده کنید

در حال حاضر همه ضبط‌کننده‌های دوربین مداربسته می‌توانند به‌طور پیوسته یا فقط زمانی که حرکت شناسایی می‌شود، ضبط کنند. ضبط کننده ای که برای ضبط 24 ساعته (بدون توقف در تمام روز) در حالت پیوسته تنظیم شده است، بدون وقفه از هارد دیسک استفاده می کند. هارد دیسک در مقایسه با زمانی که ضبط کننده دوربین مداربسته تنها فیلم را در حالت حرکت ذخیره می کند، باید بسیار سخت تر کار کند. معمولاً هارد دیسک تحت ضبط مداوم سریعتر پیر شده و احتمال خرابی های مکانیکی در آن بیشتر می شود. استفاده از ویژگی تشخیص حرکت در سیستم امنیتی کاری را که هارد دیسک باید انجام دهد کاهش می دهد. هر چه هارد دیسک کمتر کار کند، طول عمر آن بیشتر می شود. ضبط حرکت Adidatnaly مدت زمان ضبط را افزایش می دهد و همچنین جستجوی فیلم را آسان تر می کند.

2. استفاده از برق پشتیبان یا UPS

مشکل دیگر قطعی برق است. فرض کنید از یک ضبط کننده بدون UPS استفاده می کنید، این ضبط مستقیماً به پریز وصل شده است. اگر در حین ضبط دستگاه با کمبود برق مواجه شود، ممکن است هارد دیسک آسیب ببیند زیرا در حین کار کردن بازوی مکانیکی آن، قدرت خود را از دست می دهد.  با استفاده از برق پشتیبان در صورت افت جریان برق، سیستم به کار خود ادامه می دهد و در هنگام نوشتن داده ها، سیستم دچار قطع برق نمی شود.

یو پی اس چیست

3. حالت پیش ضبط را در ضبط کننده غیرفعال کنید

اکثر دوربین های مداربسته از قابلیتی به نام حالت پیش ضبط استفاده می کنند که به طور پیش فرض فعال است. این عملکرد می تواند دلیل شماره یک خرابی زودرس هارد دیسک باشد. پیش ضبط با ویژگی تشخیص حرکت کار می کند. اگر تشخیص حرکت را فعال کرده اید، حالت پیش ضبط به طور خودکار فعال می شود.

Pre-Record قبل از اینکه حرکت توسط ضبط کننده شما تشخیص داده شود، فیلم را برای 5-10 ثانیه فراهم می کند. به عبارت دیگر، از نظر فنی، ضبط کننده تمام وقت، 24 ساعته و 7 روز هفته در حال ضبط است، اما فقط ضبط را قبل، حین و پس از تشخیص حرکت توسط نرم افزار حفظ می کند. این تکنیک منجر به استفاده بیشتر از هارد دیسک می شود زیرا داده ها به طور مداوم در حال نوشتن، پاک کردن یا انتقال به یک حافظه دائمی هستند. اساساً، این کاری است که ضبط کننده همیشه انجام می دهد، داده ها را می نویسد و پاک می کند، اگر حرکتی شناسایی شود، آن را ذخیره می کند.

برای رسیدن به عملکرد بهتری از هارد دیسک پیشنهاد ما این است که حالت پیش ضبط را غیرفعال کنید یا حداقل فاصله را کاهش دهید. مثلا به جای 10 ثانیه از 3 ثانیه استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید حساسیت تشخیص حرکت را تنظیم کنید تا اطمینان حاصل کنید که ضبط زمانی شروع می‌شود که یک رویداد واقعی وجود دارد (نه مثبت کاذب).

4. انتخاب هارددیسک مناسب

همان‌طور که پیشتر مطرح شده هارددیسک‌های مناسب برای سیستم‌های نظارتی ویژگی خاصی دارند و به طور خاص طراحی شده اند. برای دوربین مداربسته و سیستم امنیتی حتماً از هارددیسک با درجه نظارتی استفاده کنید. هارددیسک‌های معمولی برای استفاده‌های محدود طراحی شده اند و نمی‌توانند استفاده های دائمی سیستم مداربسته را پاسخگو باشند. هارددیسک های سیستم مداربسته بسیار شبیه هارددیسک که برای سرورهایی طراحی شده اند که در معرض بار کاری سنگین هستند.

هارد دیسک‌های دارای رتبه نظارتی قرار است با ضبط مداوم، نوشتن و پاک کردن داده‌ها کار کنند، مقادیر دور در دقیقه آنها بهینه شده است و معمولاً 5-10 سال دوام می‌آورند. بنابراین انتخاب نوع درست هارد یکی از موثرترین و اولین گام در افزایش عمر هارد دوربین مداربسته است. بزرگترین تولید کنندگان هارد درایوهای دوربین مدار بسته WD با مشخصه WD Purple و Seagate با درایوهای نظارتی هستند. برای آشنایی با انواع هارد دوربین مداربسته مقاله مربوط را بخوانید.

5. از هارد کامپیوتر در سیستم های نظارتی استفاده نکنید

در حالی که هارد دیسک های دسکتاپ یا کامپیوتر برای استفاده از NVR یا DVR توصیه نمی شوند، با این وجود روی سیستم های امنیتی به خوبی کار می کنند. مشکل این است که هارد های دسکتاپ نصب شده در یک ضبط کننده پس از چند ماه از کار می افتند. ممکن است 6 ماه یا یک سال و نیم از آن استفاده کنید، اما در نهایت هارد دیسک های معمولی از بین می روند و باید آن را تعویض کنید.

نوع دیگری از هارد دیسک که در حال محبوبیت است، درایوهای حالت جامد (SSD) هستند. SSD هیچ قطعه متحرکی ندارد و داده ها بدون نیاز به چرخاندن دیسک بر روی یک تراشه حافظه ذخیره می شوند. اگر به سراغ این نوع می روید، مطمئن شوید که ضبط کننده شما از آن پشتیبانی می کند. علاوه بر این، مدل های را تهیه کنید که برای سرور با تحمل بار کاری سنگین طراحی شده باشند. SSD ها معمولاً گران هستند و ما واقعاً آنها را توصیه نمی کنیم زیرا هارد دیسک های دارای رتبه نظارتی ارزان تر و به اندازه کافی خوب هستند.

6. از لرزش، شوک یا حرکت هارد جلوگیری کنید

هارد دیسک‌ها، به‌ویژه آنهایی که ظرفیت بالایی دارند، در حین کار به‌ویژه در معرض آسیب‌های ناشی از لرزش، ضربه یا حرکت هستند. چنین اتفاقی به این دلیل است که قطعات متحرک که در محفظه قرار می‌گیرند، طوری طراحی شده‌اند که با تلورانس‌های بسیار دقیق کار کنند. بنابراین مطمئن شوید هارد دیسک ها به درستی در دستگاه با استفاده از چهار پیچ نصب شده اند. اگر هارددیسک را در جای خود محکم پیچ نکرده باشید موجب افتادن و یا ضربه خوردن هارد و در نهایت آسیب و سوختن هارد می شود. علاوه بر این ضبط کننده نیز باید در جای خود محکم باشد. تا حرکت و یا لرزش دستگاه آسیبی به هارد و سایر اجزای داخلی دستگاه وارد نکند.

7. کنترل شرایط آب و هوایی

عمر مفید هارد دوربین مدار بسته به میزان قابل توجهی تحت تاثیر دما و رطوبتی محیط است. به عنوان مثال قرارگیری ضبط‌کننده‌های دوربین مداربسته در اتاق زیر شیروانی، فضاهایی مانند آشپزخانه، قفسه‌ها موجب می شود تهویه هوا وجود نداشته باشد. این شرایط به کاهش عمر هارد دیسک در دستگاه ضبط کمک می کند. نفوذ رطوبت و دما عملکرد هارددیسک را به مرور زمان کاهش می دهد. بنابراین دستگاه ضبط را در فضا و مکانی نصب کنید که از جهت دما و رطوبت تحت کنترل باشد و تهویه مناسبی داشته باشد.

سخن پایانی

هارد دیسک جزء مهمی از سیستم امنیتی است، تمام فیلم ها در آنجا ضبط می شوند. به طور خلاصه باید گفت همیشه توصیه به استفاده از هارد دیسک های دارای رتبه نظارتی است. زیرا آنها به طور خاص برای کار بر روی سیستم های دوربین مدار بسته طراحی شده اند. برای افزایش طول عمر هارد دوربین مداربسته: ضبط در حالت تشخیص حرکت، غیرفعال کردن حالت پیش ضبط، قرار دادن دستگاه در مکانی با تهویه مناسب، جلوگیری از لرزش، ضربه و استفاده از UPS برای جلوگیری از هرگونه آسیب ناشی از قطع برق کارا خواهد بود.

مطالب پیشنهادی مخاطبان:

5/5 - (4 امتیاز)