ممکن است شما نیز با دیدن ماکت دوربین مدار بسته در فروشگاه های اینترنتی قصد خرید یکی از آنها را داشته باشید. اما شما می دانید ماکت دوربین مداربسته چیست و آیا خرید و نصب آن فایده ای دارد. از کجا فیلم آموزش ساخت ماکت دوربین مداربسته را تهیه کنیم؟ قیمت ارزان ماکت در مقایسه با دوربین های امنیتی واقعی موضوع وسوسه کننده ای برای خرید ماکت دوربین است. با نصب ماکت دوربین مداربسته تا چه حد می توانید از مکان خود حفاظت کنید. راه های تشخیص ماکت دوربین مداربسته از دوربین واقعی کدامند؟ اگر علاقمند به پاسخ این سوالات هستید، این مطلب را تا پایان بخوانید.

در این مقاله آمده است:

  • ماکت دوربین مدار بسته چیست
  • تشخیص ماکت دوربین از دوربین مداربسته واقعی
  • روش ساخت ماکت دوربین 

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

ماکت دوربین مداربسته چیست

دوربین های جعلی یا ماکت دوربین مداربسته چیست در واقع ابزاری هستند که بسیار مشابه دوربین مداربسته ساخته می شود. این دوربین ها غیرکاربردی بوده و برای فریب مزاحمان و هر کسی که ظاهرا به آن تماشا می کند، طراحی شده است. ماکت دوربین را عمداً در مکانی قابل توجه نصب می کنند. به این ترتیب افراد با مشاهده آن براین باورند که منطقه توسط دوربین مداربسته تحت نظارت است. دوربین های ارزان قیمت که برای واقعی تر جلوه دادن آنها از قابلیت های دوربین مداربسته واقعی در طراحی ماکت استفاده کرده اند. به عنوان مثال ماکت دوربین مدار بسته چشمک زن، ماکت دوربین مداربسته بولت یا موتوردار و…

تشخیص ماکت دوربین مدار بسته از دوربین واقعی

برای آنکه بتوانید ماکت دوربین مداربسته را از دوربین واقعی تشخیص دهید 7 مورد از دوربین را چک کنید:

  1.  چراغ های LED
  2. پوشش و جنس بدنه دوربین
  3. محل نصب
  4. سیم ها و کابل
  5. نوع دوربین
  6. لوگو و نام تجاری برند دوربین
  7. ردیابی حرکت

1. LED های دوربین را چک کنید

اکثر دوربین های مداربسته به قابلیت دید در شب مجهز هستند. قابلیت دید در شب IR با استفاده از نور مادون قرمز کار می کند. بنابراین دوربین ها دارای LED های مادون قرمز بوده که در شب و تاریکی محیط، روشن می شوند. برخی از دوربین ها نیز دارای چراغ با نور مرئی و سفید هستند. ماکت های دوربین مداربسته در گذشته دارای چراغ نبودند بنابراین تشخیص آنها راحت تر بود. اما اگر ماکت دوربین مداربسته چشمک زن باشد چطور؟

برای واقعی تر جلوه کردن ماکت دوربین مدار بسته LED های قرمز رنگی در ساخت آن به کار می برند. LED در ماکت دوربین مداربسته معمولاً بدون کنترل روشن یا خاموش می شود. البته اگر این قابلیت در چراغ ها باشد، زیرا برخی از آنها تنها جنبه نمایشی داشته و روشن یا خاموش نمی شوند. با توجه به اینکه ماکت ها دارای سنسور نیستند بنابراین ممکن است این LED ها در روز نیز روشن باشند. LED واقعی خیلی روشن و واضح نیست. اگر تا به حال از یک دوربین مداربسته واقعی استفاده کرده باشید، این تفاوت بین ماکت دوربین مداربسته و دوربین های امنیتی واقعی را به راحتی متوجه خواهید شد.

2. دقت در جنس بدنه دوربین

یکی از دلایلی که افراد به دنبال نصب ماکت دوربین مداربسته هستند، هزینه زیاد نکردن و پرداخت پول کمتر برای این موضوع است. بنابراین ماکت های دوربین مداربسته از قیمتی بسیار پایین تر از دوربین واقعی به فروش می رسند. این ارزانی به دلایل مختلف است که یکی از آنها نبود برد و قطعات الکترونیکی پیچیده در دوربین است. همچنین برای کاهش قیمت تمام شده بدنه ماکت دوربین مداربسته از جنس ارزانی ساخته می شود. ضمن اینکه درون ماکت قطعاتی برای حفاظت وجود ندارد. در نتیجه جنس بدنه دوربین می تواند گواه بر ماکت بودن یا دوربین واقعی بودن باشد.

در زمان خرید دوربین های مداربسته واقعی دقت به اصل بودن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اصل بودن کالا ضامن کیفیت و عملکرد درست کالاست به ویژه در محصولات الکترونیکی اهمیت موضوع چند برابر می شود.

چگونه دوربین مداربسته اصلی را تشخیص دهیم

3. محل نصب دوربین

همانطور که در بالا اشاره شد بدنه ماکت دوربین مدار بسته از مقاومت کمتری نسبت به دوربین واقعی برخوردار است. بنابراین نصب ماکت دوربین مدار بسته در فضای باز آن را بسیار آسیب پذیر می کند. زیرا در مقابل باد و باران و برخورد اشیاء به راحتی صدمه می بیند. به علت قرارگیری ماکت زیر نور خورشید بعد از مدتی تغییر رنگ می دهد در حالی دوربین های امنیتی واقعی اینطور نیستند. به طور کلی ماکت های دوربین مداربسته در مکان هایی نصب می شوند که چندان از آنها مراقبت نمی شود. از آنجایی که وجود دوربین نقش حفاظتی دارد بنابراین ماکت ها را در معرض دید نصب می کنند. زیرا تنها قابلیت حفاظتی ماکت وجود فیزیکی آن است. البته تا زمانی که افراد متوجه ماکت بودن آن نشوند.

 اگر قصد نصب ماکت دوربین مداربسته دارید در انتخاب مکان نصب دقت کنید. اگر می خواهید از ماکت به طور دائمی بهره مند شوید باید آنها را در یک محل محافظت شده مانند زیر سقف یا زیر پله نصب نمایید. گرچه همین موضوع نیز می تواند موجب لو رفتن ماکت شود. معمولاً دوربین های مداربسته واقعی در فضای باز با قرار گرفتن در معرض شرایط جوی مختلف مشکلی ندارند.

برای درخواست نصب دوربین مداربسته کلیک کنید…

نصب دوربین مداربسته

4. رد سیم و کابل دوربین را دنبال کنید

در گذشته به راحتی ماکت دوربین از دوربین واقعی تشخیص داده می شد. ماکت ها معمولاً سیمی نداشتند زیرا تصویری انتقال نمی دادند. اما اخیراً ماکت ها نیز دارای سیم شده اند و این کار را کمی سخت می کند. البته اگر به چگونگی نصب دوربین دقت کنید می توانید متوجه ماکت بودن شوید. معمولاً سیم های دوربین مداربسته واقعی به طور حفاظت شده قرار می گیرند در حالی در ماکت ها اینطور نیست.

5. نوع دوربین

نوع دوربین های ماکت اغلب از بولت یا دام انتخاب می شود. طراحی این دو نوع بدنه برای ماکت بسیار راحت تر از سایر مدل های دوربین مداربسته است. طراحی دوربین های بیسیم طرح های متمایزی دارند و کپی از آنها از جهت ساخت و ظاهر کمی سخت تر است. یک راه سریع برای تشخیص تقلبی بودن یا نبودن دوربین امنیتی کمک گرفتن از اینترنت و جستجوی گوگل است. به Google Images بروید و «ماکت دوربین بولت» یا «ماکت دوربین دام» را تایپ کنید. تصاویر فهرست شده ای نمایش داده می شود. همچنین تعداد دوربین‌های تقلبی که به صورت آنلاین فروخته می‌شوند محدود است. شاید 20-30 محصول مختلف که می‌توانید به سرعت آن‌ها را در گوگل بررسی کنید. اگر دوربینی با همان شکل، طرح، طرح رنگ پیدا کردید، به احتمال زیاد دوربین مورد نظر شما تقلبی یا ماکت است.

6. سازنده دوربین مداربسته

نام برند ساده‌ترین و دقیق‌ترین راه برای شناسایی مکات دوربین‌های امنیتی است. ممکن است متوجه شوید که برخی از دوربین های امنیتی نام تجاری روی بدنه خود ندارند. به احتمال زیاد آنها دوربین های تقلبی هستند و می خواهند این تفاوت آشکار بین دوربین های مداربسته واقعی و ماکت را پنهان کنند. زیرا دوربین های مداربسته واقعی دارای لوگوی شرکت سازنده هستند.

پرفروش‌ترین برند دوربین مداربسته

7. ردیابی حرکت دوربین

اگر دوربین مداربسته دارای حرکت است نمی توانید به طور حتم بگویید دوربین واقعی است. زیرا ماکت های جدید به نحوی ساخته شده اند که دارای حرکت بوده و بسیار شبیه دوربین واقعی عمل کنند. در این حالت نشانه ماکت دوربین مداربسته چیست. با توجه به اینکه ماکت ها دارای سنسور و حسگر نیستند بنابراین حرکت آنها براساس دنبال کردن هدف نخواهد بود. ماکت ها تصویری ایجاد نمی کنند و اطلاعاتی برای ارسال ندارند. در نتیجه با وجود سوژه متحرک در مقابل ماکت، حرکت ماکت تغییری نمی کند و به همان حالت قبل به حرکت خود ادامه می دهد. دوربین های مداربسته کمتر حرکت می کنند و در اغلب اوقات با حرکت سوژه ممکن است آن را دنبال کند. ضمن اینکه حرکت دوربین مداربسته واقعی طبق یک الگو و به صورت برنامه ریزی شده است.

طریقه ساخت ماکت دوربین مداربسته

در این فیلم طریقه ساخت ماکت دوربین مدار بسته با ساده ترین ابزارهایی که در دسترس همگان است را مشاهده می کنید.

آیا ماکت دوربین مدار بسته بخریم؟

در نهایت خرید ماکت دوربین مداربسته نمی تواند به صورت پایدار و موثر از جرایم جلوگیری کند. بزرگترین تفاوت بین ماکت دوربین مداربسته و دوربین واقعی عملکرد و اهداف آنهاست. ماکت های دوربین مداربسته یا دوربین های جعلی ابزار مناسبی برای ترساندن مجرمان است. اما نه برای افرادی که به کار مجرمانه خود مصمم هستند. زیرا در صورت ادامه فعالیت آنها هیچ فیلمی از این افراد در دست نخواهید داشت و یا آلارمی برای شما ارسال نمی شود. شاید هزینه بیشتری در ابتدا برای خرید دوربین مداربسته واقعی صرف کنید اما در طولانی مدت مانع وارد آمدن خسارت های بیشتر خواهید شد.

5/5 - (3 امتیاز)