شرایط نگهداری از دوربین مداربسته به اندازه خرید و نصب دوربین مداربسته مهم است. اگر می خواهید از سیستم امنیتی خود بهترین استفاده را داشته باشید لازم است راه های افزایش عمر مفید دوربین مدار بسته را بدانید. شاید بنظر غیر ممکن باشد اما شرایط نگهداری از سیستم نظارتی می تواند باعث کاهش و یا افزایش طول عمر سیستم شود. تا انتهای این مقاله همراه باشید تا این راهکارهای موثر در طول عمر مفید دوربین مداربسته آشنا شوید. همچنین در این مقاله با روش هایی برای افزایش عمر باتری دوربین مداربسته برای دوربین‌هایی که با باتری کار می کنند نیز آشنا می‌شوید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • شرایط نگهداری از دوربین مداربسته
 • روش افزایش عمر مفید دوربین مدار بسته
 • چگونه عمر دوربین‌های مداربسته با باتری را افزایش دهیم؟

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

شرایط نگهداری از دوربین مداربسته

با چند کار ساده می توانید عملکرد دوربین و سیستم امنیتی خود را بهبود دهید و همچنین مدت عمر مفید دستگاه و تجهیزات را بیشتر کنید. این اقدامات عبارتند از:

 1. دستگاه ضبط DVR/NVR را در برابر افت یا افزایش برق محافظت کنید
 2. مانع از لرزش، شوک یا حرکت دستگاه شوید
 3. دما و رطوبت را کنترل کنید
 4. عمر هارد دوربین مداربسته را افزایش دهید

که به شرح زیر آمده است:

1. دستگاه ضبط DVR/NVR را در برابر افت یا افزایش برق محافظت کنید

دستگاه های NVR و DVR همیشه بدون هیچ وقفه ای در حال نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک هستند. اگر در حین نوشتن داده ها دستگاه قطع شود، ممکن است هارد دیسک خراب شده یا به طور کامل آسیب ببیند. گاهی اوقات قطع برق فقط برای یک ثانیه یا کمتر اتفاق می‌افتد و تنها چیزی که می‌بینید سوسو زدن روی صفحه است. این نوع تلفات برق برای هارد دیسک ها بسیار خطرناک است. علاوه بر این، نوسانات برق می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مشابه و از بین رفتن یا خراب شدن هارد دیسک‌ها شود.

2. مانع از لرزش، شوک یا حرکت دستگاه شوید

دستگاه های ضبط کننده در جایی که نصب می شوند باید بدون حرکت باشند. در واقع یکی از راه های افزایش عمر مفید دوربین مداربسته که وابسته به شرایط نگهداریست، جلوگیری از لرزش و حرکت  دستگاه و دوربین است. دوربین های مداربسته در صورت لرزش داشتن، تصاویر با کیفیتی ارسال نمی کنند. از طرفی حرکت و لرزش در آنها موجب شل شدن اتصالات و یا قطعی سیم برق می شود. قطع و وصل شدن برق می تواند علت سوختن دوربین مداربسته شود.

اما در دستگاه، معمولاً هارد دیسک‌ها، در حین کار در معرض آسیب‌های ناشی از لرزش، ضربه یا حرکت هستند. در نتیجه حرکت و یا لرزش دستگاه می تواند روی عملکرد هارددیسک اثر منفی و مخربی داشته باشد. علاوه براین خود هارد دیسک نیز باید به طور ثابت و محکم روی دستگاه نصب شده باشد. زیرا هارد در حال کار قطعات متحرکی درون خود دارد که موجب حرکت بیرونی هارد می شود.

نکته مهم: اگر می‌خواهید ضبط‌کننده را جابه‌جا کنید یا فقط برخی از دوربین‌ها را در پشت جابجا کنید، در حین کار کردن با آن، دستگاه را خاموش کنید.

3. دما و رطوبت را کنترل کنید

تمام اجزای سیستم مداربسته به میزان قابل توجهی تحت تاثیر دما و رطوبت مکانی که در آن کار می کنند، هستند. گاهی اوقات ضبط‌کننده‌های دوربین مداربسته در فضایی مانند انبار، اتاقک های زیر شیروانی و سایر فضاهای بدون تهویه قرار می‌گیرند. عدم تهویه در طی زمان موجب نفوذ رطوبت و گرما به دستگاه می شود. همین امر در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کرده و عمر آن را کاهش می دهد. نه تنها دستگاه بلکه هارددیسک داخل آن نیز متاثر از رطوبت و دمای محیط است. با خرابی هارد دوربین مداربسته، سیستم نیز از کار می افتد.

اطمینان حاصل کنید که ضبط‌کننده‌های دوربین مداربسته در یک فضای امن و دارای تهویه مناسب یا محفظه‌ای که از رطوبت و گرمای بیش از حد محافظت می‌شود، نصب شده باشند. ضبط را در آشپزخانه ای که در آن چیزها غذا طبخ می شود به هیچ عنوان قرار ندهید، بخار موجود در چنین فضایی در نهایت سخت افزار دستگاه را از بین می برد.

4. عمر هارد دوربین مداربسته را افزایش دهید

هارددیسک نیز از اجزای اصلی و مهم سیستم مداربسته است که افزایش عمر آن به بهبود عملکرد سیستم کمک می کند. در صورتی که هارددیسک مدام در حال تعمیر یا تعویض باشد در واقع سیستم امنیتی را دچار مشکل کرده است و به نحوی می توان گفت عمر مفید سیستم در حال کاهش است. در نتیجه پیشنهاد می شود از راهکارهای بالا بردن طول عمر هارد مانند استفاده از هارد مناسب یا تنظیمات صحیح ضبط و… بهره بگیرید. این راهکارها را می توانید در مقاله افزایش عمر هارد دوربین مدار بسته بخوانید.

روش افزایش عمر مفید دوربین مدار بسته

در حالی که دوربین‌های آنالوگ معمولاً عمری بین 5 تا 7 سال دارند، دوربین‌های IP می‌توانند تا ده سال نیز دوام بیاورند و سیستم‌های NVR و DVR معمولاً سه تا پنج سال عمر می‌کنند. این مدت را می‌توانید افزایش دهید. برای افزایش طول عمر دوربین مداربسته لازم است اقدامات منظم و ساده ای را انجام دهید. این کارها بنظر آسان و بی اهمیت هستند اما در واقع انجام همین کارهای ساده می تواند تاثیر زیادی در عمر سیستم و دوربین مداربسته شما بگذارد. این اقدامات عبارتند از:

 1. کنترل و بازرسی دوره ای اجزا و اتصالات سیستم مداربسته
 2. تعویض و یا تعمیر قطعات آسیب دیده و خراب
 3. نظافت دستگاه و دوربین به ویژه لنز و محفظه دوربین
 4. کنترل محل نصب دستگاه و دوربین (از نظر لرزش و حرکت)
 5. بررسی شرایط محیطی محل نصب دستگاه و دوربین (از نظر تهویه، رطوبت و دما)

بهتر است هر شش ماه یک بار این اقدامات را انجام دهید. بازبینی کلی سیستم موجب می شود تا در صورت وجود خرابی در سیستم خیلی زود متوجه شده  و به آن رسیدگی کنید. پوسیدگی در کابل ها، شل شدن اتصالات، موانع موجود در دید دوربین مانند آلودگی های لنز و… در مدت کوتاهی، سیستم را از کار می اندازد. بنابراین در صورت تشخیص به موقع آنها و برطرف کردنشان می توانید سیستم را از آسیب جدی تری نجات دهید. همچنین این وقایع دلایلی دارند که با شناسایی آنها می توانید مانع از بروز دوباره آنها شوید.

فرض کنید کیفیت پایین کابل موجب شده است تا در مدت زمان کوتاهی کابل بپوسد و اتصال قطع شود. بنابراین در زمان تعویض از کیفیت کابل بهتری استفاده خواهید کرد. یا وجود لرزش موجب شده است تا کانکتوری شل شود. در نتیجه با از بین بردن عامل لرزش و یا ثابت کردن جایگاه دستگاه و دوربین دیگر ارتباط قطع نمی شود.

چگونه عمر دوربین های امنیتی با باتری را افزایش دهیم؟

از انواع دوربین های مداربسته موجود در بازار، دوربین هایی هستند که با باتری کار می کنند. مزیت استفاده از این دوربین ها شاید قرار دادن آنها در هر مکانی است زیرا به کابل کشی برق چندان وابسته نیستند. اما نقطه ضعف این دوربین ها شارژ باتری این دوربین هاست. در دسترس نبودن دوربین مداربسته، شارژ هر چند یک بار باتری را کار سختی می کند. راه حل برای افزایش عمر باتری دوربین مداربسته چیست؟

حسگر تشخیص حرکت

اگر دوربین مداربسته ای که با باتری کار می کند حسگر تشخیص حرکت داشته باشد یک گام موثر می توانید در افزایش طول عمر مفید باتری و دوربین مداربسته بردارید. قابلیت تشخیص حرکت دوربین مداربسته را فعال کنید. زیرا ضبط مداوم دوربین مداربسته عمر باتری را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. قبل از خرید دوربین مداربسته با باتری بهتر است دوربینی انتخاب کنید که بتواند سوژه های اصلی (انسان و وسایل نقلیه) را از سایرین (حیوانات خانگی) تشخیص دهد. زیرا این قابلیت کمک می کند تا دوربین به طور غیر مفید ضبط نکند و با حرکت یک گربه یا پرنده ضبط شروع نشود.

قابلیت تنظیم برنامه و استفاده از ویژگی ها

بهتر است برای دوربین برنامه ای تنظیم کنید تا زمانی که نیاز نیست مانند زمانی که در خانه حضور دارید و بیدار هستید، دوربین ضبط نکند. این برنامه را می توانید براساس زمانبندی برای دوربین تنظیم کنید. برخی از دوربین ها به شما این امکان را می دهد که بخشی از تصویر را از محدوده تشخیص حذف کنید. به عنوان مثال فرض کنید دوربین محدوده ای را پوشش می دهد که بخشی از آن خیابان است. محلی که در آن حرکت و تردد زیاد است. اما تمام این حرکت ها برای ما مهم نیستند و نیازی به فعال کردن دوربین نیست. بنابراین محدوده خیابان را از محل تشخیص حرکت حذف می کنیم.

دوربین هایی که دارای نورافکن هستند در مقایسه با دوربین با دید در شب، باتری بیشتری مصرف می کنند. بنابراین از دوربین های مجهز به قابلیت دید در شب استفاده کنید. در این صورت موجب افزایش عمر باتری دوربین مداربسته شده اید.

انتخاب مکان مناسب

طبق موارد گفته شده در می یابیم که هر چه دوربین بیشتر فعال باشد باتری بیشتری مصرف می کند و در نتیجه عمر باتری کمتر می شود. انتخاب محل درست برای نصب دوربین مداربسته می تواند روی میزان مصرف باتری تاثیرگذار باشد. دوربین در مقابل یک راهروی شلوغ و یا خیابان بسیار بیشتر از یک دوربین نصب شده در باغ فعال است. در نتیجه به گونه ای زاویه دید دوربین را تنظیم کنید که مناطق کلیدی را پوشش دهد.

استفاده از لوازم جانبی

استفاده از برخی لوازم جانبی کمک کننده هستند. مانند اضافه کردن پنل خورشیدی که با تابش خورشید به پنل دوربین شارژ می شود. برخی محفظه های باتری نیز وجود دارند که می تواند عمر باتری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. گرچه یک بخش حجیمی از نظر فیزیکی به دوربین اضافه می شود. البته در بین محفظه باتری و پنل خورشیدی غالباً پنل خورشیدی انتخاب بهتری بوده است.

5/5 - (4 امتیاز)