دوربین های مداربسته یکی از پرطرفدارترین تجهیزات نظارتی و امنیتی است. درست همانطور که یک دوربین معمولی تصاویر و فیلم ها را ضبط می کند، یک دوربین مداربسته نیز دنباله ای از تصاویر را می گیرد که به عنوان سیگنال به دستگاه ضبط منتقل و روی صفحه نمایش داده می شود. مانند اکثر تجهیزات الکترونیکی که امروزه از اینترنت استفاده می‌کنند (دستگاه‌های هوشمند)، دوربین‌های مداربسته نیز از قدرت اینترنت استفاده می کنند. اما اگر اتصال اینترنت وجود نداشته باشد چه؟ آیا می توان از دوربین مدار بسته بدون اینترنت استفاده کرد؟ در صورت پاسخ مثبت نحوه کار دوربین مداربسته بدون اینترنت چگونه است.

آیا دوربین های مداربسته می توانند بدون اینترنت کار کنند؟

بله! دوربین مداربسته بدون اینترنت کار می کند و شما می‌توانید تصاویر دوربین‌های مداربسته را مشاهده کنید. حتی این تجهیزات امنیتی می‌توانند بدون برق نیز کار کنند. نحوه کار دوربین مداربسته بدون برق را می توانید در مقاله آیا دوربین مداربسته بدون برق کار میکند مطالعه کنید. اما در ارتباط با اینترنت و ارسال سیگنال در دوربین ها مداربسته باید بدانید که تنها زمانی اتصال به اینترنت ضروری است که بخواهید به فیلم ها از راه دور دسترسی داشته باشید. اگرچه استفاده از اینترنت مزایای خود را دارد، اما مطمئناً یک ضرورت نیست.

در واقع، برخی از افراد ترجیح می‌دهند سیستم‌های دوربین مداربسته خود را از طریق اینترنت راه اندازی نکنند زیرا این امر آنها را در برابر حملات سایبری و هک آسیب‌پذیرتر می‌کند. مجرمان بالقوه می توانند سیستم ها را هک کنند و بر آنها کنترل داشته باشند. اگرچه این موضوع نباید موجب شود که اینترنت و تکنولوژی های هوشمند در دوربین ها بلا استفاده بنظر برسند. راه های ساده ای برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز هکرها و سوء استفاده های اینترنتی وجود دارد. استفاده نکردن از اینترنت یکی از بهترین شیوه ها برای جلوگیری از هک شدن است.

در حالی که استفاده از تمام ویژگی هایی که به همراه یک سیستم دوربین مدار بسته متصل به اینترنت ارائه می شود قطعاً سودمند است، اما در برخی مکان ها نمی توان از این ویژگی های بهره مند شد. به عنوان مثال املاک در مناطق روستایی مانند مزارع و خانه های خارج از شبکه، که در آنها ارتباط اینترنتی امکان پذیر نیست.

عملکردهای دوربین مداربسته که بدون اینترنت قابل استفاده است

همان طور که در بالا مطرح شد، دوربین های مدار بسته بدون اینترنت می توانند به خوبی کار کنند. سیگنال‌ها به‌طور عمومی پخش نمی‌شوند، از این رو اصطلاح مدار بسته به آنها داده شده است و تنها توسط افراد مجاز قابل دسترسی است. عملکردهایی که بدون اینترنت می توان از دوربین مداربسته انتظار داشت عبارتند از:

نظارت 24/7 با مانیتور متصل:

اگر یک مانیتور به سیستم دوربین مداربسته خود وصل کرده اید، می توانید 24 ساعت شبانه روز فیلم زنده را روی آن صفحه نمایش مشاهده کنید. به این ترتیب، بدون محدودیت زمانی ( در روز یا شب) همیشه می توانید مکان مورد نظر خود را زیر نظر داشته باشید.

ذخیره فیلم دوربین مدار بسته در کارت SD دستگاه DVR/NVR

برای ذخیره فیلم ضبط شده در دستگاه های ذخیره سازی خارجی به اینترنت نیاز ندارید. بعد از ذخیره سازی شما می توانید در هر زمانی فیلم و تصاویر را مشاهده کنید. فقط باید مراقب باشید که حافظه کافی روی کارت SD یا NVR داشته باشید.

عملکردهایی که بدون اینترنت در دسترس نیستند

اگر اتصال اینترنت نداشته باشید، برخی از عملکردها برای شما در دسترس نیستند. آنها عبارتند از:

دسترسی و نظارت از راه دور:

امکان مشاهده و نظارت بر فیلم های زنده و ضبط شده از مکان های دور از طریق اینترنت امکان پذیر شده است. بدون آن، می‌توانید ویدیوها را ببینید اما نه از راه دور. صفحه نمایش شما باید به صورت فیزیکی به دوربین مداربسته متصل باشد تا تصاویر بدون اینترنت قابل مشاهده باشند. طریقه انتقال تصویر دوربین مداربسته بدون اینترنت را در مقاله مربوطه  می توانید مطالعه کنید.

اعلان های Push-notifications از سیستم:

دوربین های مدار بسته مجهز به حسگرهایی هستند که حرکات و صداها را دریافت می کنند. هنگامی که چنین فعالیت غیرعادی شناسایی شود، سیستم، هشدارها را از طریق Push-notifications به دستگاه متصل شما (مانند گوشی هوشمند) ارسال می‌کند. برای اینکه این عملکرد کار کند، هم دستگاه شما و هم دوربین مداربسته باید به اینترنت متصل باشند. آگاهی از این نوع هشدارها در واقع کمک می کند تا از هر گونه آسیب احتمالی به دوربین مداربسته مطلع شوید و مانع آن شوید. همچنین ممکن این حرکت بر اثر باد شدید و موارد این چنینی باشد. در این حالت با بررسی تصاویر و در صورت لزوم می توانید زاویه دید دوربین را مجدداً تنظیم کنید.

پشتیبان گیری از فیلم در فضای ابری یا FTP:

ذخیره سازی از طریق اینترنت، ذخیره و پشتیبان‌گیری از داده‌ها را آسان‌تر از همیشه کرده است. تنها کاری که باید انجام دهید یک کلیک است تا از تمام اطلاعات شما بلافاصله در فضای ابری نسخه پشتیبان تهیه شود. بدون اینترنت، نمی‌توانید از اطلاعات خود با کمک راه‌حل‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر اینترنت مانند ابر یا سرور FTP پشتیبان‌گیری کنید.

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

فناوری هوش مصنوعی در دوربین های مداربسته به شکل های جذاب و کاربردی ظهور پیدا کردند. برای آشنایی با دوربین های مداربسته هوش مصنوعی این مطلب را بخوانید.

دوربین مداربسته هوش مصنوعی چیست

سوالات متداول:

چگونه یک دوربین مداربسته را بدون اینترنت به کامپیوتر خود وصل کنیم؟

شما می توانید فیلم های زنده و ضبط شده را از دوربین مداربسته خود بر روی صفحه نمایش رایانه خود بدون اتصال به اینترنت مشاهده کنید. کار چندان سختی نیست و کافیست کامپیوتر خود را به درستی به دوربین مداربسته متصل کنید. با توجه به اینکه از سیستم مداربسته آنالوگ یا تحت شبکه استفاده می کنید نحوه اتصال کمی تفاوت دارد. برای اطلاع دقیق مقاله آموزش اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر و لپ تاپ را پشنهاد می کنیم.

دوربین مداربسته چقدر اینترنت مصرف می کند؟

دوربین های مداربسته با استفاده از اینترنت قابلیت های بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد. اما هراس کاربران از مصرف بیش از اندازه اینترنت توسط دوربین مداربسته موجب شده است تا آنها کمتر به سراغ ارتباط اینترنتی بروند. مصرف اینترنت توسط دوربین به نوع فعالیت و تنظیمات دوربین وابسته است. اگرچه به طور کلی اینترنت مصرف شده توسط دوربین ها چندان قابل ملاحظه نیست. شما می توانی این میزان را از طریق نرم افزارهای مختلف محاسبه کنید. برای جزئیات بیشتر به مقاله دوربین مداربسته چقدر اینترنت مصرف می کند مراجعه کنید.

چقدر مفید بود؟ 🙂