دوربین‌های مداربسته هوش مصنوعی دوربین‌های IP شبکه‌ای هستند که عملکردهای تحلیلی پیشرفته‌ای مانند تشخیص خودرو، تشخیص چهره، شناسایی افراد، شمارش افراد، شمارش ترافیک و تشخیص پلاک خودرو (LPR) را ارائه می‌کنند. نرم افزار پیشرفته تجزیه و تحلیل ویدئویی در دوربین و ضبط کننده تعبیه شده است که عملکردهای هوش مصنوعی را فعال می کند. در محصولات جدید هوش مصنوعی در دوربین مداربسته فناوری هایی برای حفظ سلامت و بهبود شرایط زندگی طراحی شده است. دوربین هوش مصنوعی با قابلیت تشخیص استفاده از ابزار ایمنی در محیط های کارگاهی و ساختمانی نمونه ای از این دوربین هاست. همچنین دوربین مداربسته هوشمند با قابلیت تشخیص سقوط یا افتادن نمونه جالبی از ظهور AI در صنعت دوربین مداربسته است.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • هوش مصنوعی در دوربین مداربسته چگونه کار می کند؟
  • دوربین مداربسته هوش مصنوعی در فضاهای عمومی
  • دقت نظارت هوش مصنوعی
  • پیش بینی نظارت بر فضای عمومی چیست؟

 

 

 

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

دوربین‌های مداربسته هوش مصنوعی دوربین‌های IP شبکه‌ای هستند که عملکردهای تحلیلی پیشرفته‌ای مانند تشخیص خودرو، تشخیص چهره، شناسایی افراد، شمارش افراد، شمارش ترافیک و تشخیص پلاک خودرو (LPR) را ارائه می‌کنند. نرم افزار پیشرفته تجزیه و تحلیل ویدئویی در دوربین و ضبط کننده تعبیه شده است که عملکردهای هوش مصنوعی را فعال می کند. در محصولات جدید هوش مصنوعی در دوربین مداربسته فناوری هایی برای حفظ سلامت و بهبود شرایط زندگی طراحی شده است. دوربین هوش مصنوعی با قابلیت تشخیص استفاده از ابزار ایمنی در محیط های کارگاهی و ساختمانی نمونه ای از این دوربین هاست. همچنین دوربین مداربسته هوشمند با قابلیت تشخیص سقوط یا افتادن نمونه جالبی از ظهور AI در صنعت دوربین مداربسته است.

راستی چه کسی دوربین مداربسته رو اختراع کرده…

مخترع دوربین مداربسته کیست

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته چگونه کار می کند؟

برای اینکه دوربین‌های مداربسته هوش مصنوعی کار کنند، داده‌ها دائماً به ضبط‌کننده ارسال می‌شوند و از طریق یک لایه هوش مصنوعی پردازش می‌شوند تا ویدیوی خام را آنالیز و درک کنند. دوربین‌های هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین به صورت دستی با قوانین و تصاویر مرجع مانند انسان در حالت‌ها، زوایای یا حرکات مختلف تنظیم می‌شوند. سپس هوش مصنوعی از خود می‌پرسد که آیا چیزی که مشاهده می‌کند به این شکل است یا خیر. بسته به قوانین تنظیم شده، مانند ” در یک زمان خاص کسی مجاز به حضور در این منطقه نیست”، اگر دوربین این موضوع را رعایت کند، یک هشدار ارسال می کند.

برخی از این سیستم‌ها خودآموز هستند، مانند سیستم‌هایی که از نرم‌افزار «تحلیل رفتار» استفاده می‌کنند. با استفاده از این فناوری، هوش مصنوعی در دوربین مداربسته رفتار عادی منطقه را تجزیه و تحلیل می‌کند و به تدریج تعریفی از این رفتار معمولی شامل اندازه، سرعت و رنگ اشیاء خاص ارائه می‌کند. سپس داده‌ها را عادی می‌کند و هر شی و الگویی را که مشاهده می‌کند برچسب‌گذاری می‌کند. وقتی چیزی که هوش مصنوعی می بیند خارج از این رفتار معمولی باشد، به متخصصان امنیتی هشدار می دهد. به این ترتیب وقایع مشکوک و غیر عادی تشخیص داده می شوند.

دوربین مداربسته هوش مصنوعی در فضاهای عمومی

دوربین‌های مداربسته مدت‌هاست که به‌عنوان عوامل بازدارنده برای فعالیت‌های مجرمانه یا برای کاهش ترس از جرم در فضاهای عمومی و خصوصی استفاده می‌شوند. با این حال، بسیاری از سیستم‌های دوربین مداربسته قدیمی فقط پس از وقوع جرم به حل آن کمک می‌کنند، که اغلب خیلی دیر است. مانند دوربین‌های مداربسته معمولی، دوربین‌های مداربسته هوش مصنوعی اطلاعات را ذخیره می‌کنند تا بتوان هر حادثه‌ای را بررسی کرد. با این حال، دوربین مدار بسته هوش مصنوعی می تواند هشدارها را در زمان واقعی شناسایی و ارسال کند. به این معنی که اپراتورها می توانند برای مدیریت آن موقعیت در صورت وقوع اقدامات لازم را انجام دهند. این سیستم ها همچنین می توانند ردیابی اشیا را فراهم کنند، جایی که یک مستطیل قرمز روی صفحه ظاهر می شود و به طور خودکار خطر شناسایی شده را دنبال می کند.

همچنین برخی از دوربین های هوش مصنوعی دارای یک سیستم صوتی دو طرفه هستند، بنابراین اپراتورها می توانند از طریق یک برنامه در تلفن همراه یا لپ تاپ خود با هر کسی در منطقه صحبت کنند. این گزینه را برای اپراتورها باز می گذارد تا با یک مزاحم احتمالی صحبت کنند و از وقوع هرگونه رفتار مجرمانه جلوگیری کنند. همچنین ممکن است گزینه ای برای پخش اعلان های صوتی از پیش ضبط شده مانند موارد مربوط به فاصله گذاری اجتماعی یا خطرات احتمالی وجود داشته باشد که می تواند ایمنی عمومی را بهبود بخشد و بازدارنده های بیشتری را ایجاد کند.

تشخیص چهره در دوربین هوش مصنوعی

تشخیص چهره دوربین هوش مصنوعی می‌تواند برای شناسایی مظنونان شناخته شده جنایت مفید باشد. همچنین ردیابی افراد آسیب‌پذیری که ممکن است به مداخله پلیس یا جامعه نیاز داشته باشند نقش مهمی ایفا می کند. به طور مشابه، برخی از دوربین‌ها، از جمله دوربین‌هایی که در فضاهای عمومی مانند بیمارستان‌ها و حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌شوند، می‌توانند در زمان اپیدمی تشخیص دهند که آیا افراد از ماسک استفاده می‌کنند یا فاصله اجتماعی دارند. اینها به ویژه برای نظارت بر رعایت قوانین دولتی و تجزیه و تحلیل رفتار عمومی بسیار مفید هستند.

دقت نظارت هوش مصنوعی

دوربین های مداربسته هوش مصنوعی به طور قابل توجهی دقیق تر از سیستم های سنتی عمل می کنند. زیرا جایی برای خطای انسانی باقی نمی گذارند. این امر به طور قابل ملاحظه ای تعداد هشدارهای کاذب را کاهش می دهد بنابراین هزینه های عملیاتی این سیستم ها را کاهش می دهد. نمای دوربین سنتی از یک فضای عمومی ممکن است در اثر آب و هوا مانند باران یا مه پنهان شود یا شاید توسط اشیاء فیزیکی خاصی محافظت شود. برای انسانی که دوربین را تماشا می‌کند، این امر می‌تواند خطرات امنیتی احتمالی را به چالش بکشد.

با این حال، برای دوربین مداربسته هوش مصنوعی، می‌تواند بی‌طرفانه به همه دوربین‌های موجود در منطقه به طور همزمان نگاه کند و آنها را با میلیون‌ها تصویر مرجعی که پردازش می‌کند برای شناسایی یک مزاحم یا خطر و با کارآمدتر مقایسه کند. برج‌های دوربین مداربسته هوش مصنوعی موقت در فضاهای خصوصی مانند سایت‌های ساخت‌وساز، که در آن کار برای مدت زمان مشخصی انجام می‌شود، رایج هستند.

فناوری هوش مصنوعی PEE در دوربین مدار بسته کمک می کند که راحت تر در محیط های کارگاهی، کارخانه ها، ساختمان سازی و… ایمنی کارکنان و کارگران مورد نظارت قرار گیرد. به عنوان مثال در صورتی که فردی از کارکنان از کلاه ایمنی استفاده نکرده باشد دوربین به فرد ناظر هشدار ارسال می کند. موقعیت فرد شناسایی شده و فرد را به استفاده از ابزارهای ایمنی از جمله کلاه برای حفظ ایمنی متقاعد می کنند. با این حال، دوربین هوش مصنوعی را می توان بیشتر در مکان های عمومی و هنگام رویدادها برای نظارت بر جمعیت، اجرا کرد.

پیش بینی نظارت بر فضای عمومی چیست؟

دوربین های مداربسته هوش مصنوعی نشان داده اند که چگونه صنعت امنیت با کمک فناوری های جدید به طور مداوم در حال توسعه است. سایر ویژگی‌های موجود در سیستم‌های دوربین مداربسته جدید عبارتند از دوربین‌های حرارتی، دوربین‌های خورشیدی و آن‌هایی که دارای ویژگی‌هایی مانند تایم لپس و تشخیص حرارت/آتش هستند. برخی از نیروهای پلیس در بریتانیا سیستمی را آزمایش می‌کنند که احتمال ارتکاب جنایت توسط افراد را پیش‌بینی می‌کند تا بتوانند قبل از وقوع آن جرم را متوقف کنند.

این سیستم که اولین در نوع خود است، از بیش از یک ترابایت داده از پایگاه‌های اطلاعاتی پلیس محلی و ملی، از جمله سوابق افرادی که قبلاً متوقف شده و جستجو شده‌اند و سوابق جنایی آنها استفاده می‌کند. پلیس نزدیک به 1400 شاخص را پیدا کرد که می تواند برای پیش بینی جرم مفید باشد. اینکه پس از شناسایی افراد چه اتفاقی می افتد، مورد بحث است، اما حمایت از خدمات اجتماعی به عنوان یک راه حل بالقوه ارائه شده است. دولت‌ها و ادارات پلیس در سرتاسر جهان دائماً به دنبال ویژگی‌های جدیدی هستند که به پیشگیری از جرم کمک می‌کند. دوربین مدار بسته تنها یکی از راه هایی است که آنها امیدوارند ایمنی را به ویژه در فضاهای عمومی بهبود بخشد. در کنار سیستم‌های خودآموز، ویژگی‌هایی مانند ردیابی اشیا، صدای دو طرفه و تشخیص چهره، دوربین‌های هوش مصنوعی را به یک راه‌حل امنیتی پیشرفته و مؤثر تبدیل کرده است.

4.5/5 - (2 امتیاز)