مراقبت و حفاظت از دوربین مداربسته موجب می شود عمر مفید دوربین مداربسته و به طور کلی سیستم نظارتی و امنیتی شما به حداکثر خود برسد. راه های مختلفی برای محافظت از دوربین مداربسته وجود دارد. بعد از خرید دوربین مداربسته و نصب آن باید مشخص کنید که می خواهید دوربین را در برابر چه آسیب یا مشکلی محافظت کنید. سپس راه کار مناسب با آن را اجرایی کنید. به عنوان مثال راه محافظت از دوربین در برابر سرقت با راه حل پیشگیری و حفاظت دوربین از نوسان برق متفاوت است. در این مطلب می خواهیم انواع مشکلات و چالش هایی را که کاربران دوربین و سیستم های نظارتی با آن روبرو هستند را بیان کنیم. ضمن اینکه راه کارهای مقابله با آنها و محفوظ ماندن دوربین مداربسته و سایر تجهیزات از آنها را مطرح کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

 • حفاظت از دوربین مداربسته در برابر صاعقه
 • محفاظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق
 • حفاظت از دوربین مداربسته از سرقت
 • راه های حفاظتی دوربین مداربسته از آسیب فیزیکی

حفاظت از دوربین مداربسته در برابر صاعقه

برای محافظت از رعد و برق دوربین های مداربسته را روی سطوح فلزی و رسانا نصب نکنید. برخورد صاعقه یا رعد و برق به سطوح رسانا موجب می شود جریان الکتریکی به دوربین رسیده و آسیب ببیند. بنابراین بهتر است دوربین مداربسته روی سطوح عایق و نارسانا نصب شوند تا جریان برق ناشی از اصابت رعد و برق قبل از رسیدن به دوربین قطع شود.

اگر صاعقه به خود دوربین مداربسته برخورد کند چگونه از آن محافظت کنیم؟

در نصب دوربین مداربسته باید از اتصال آن به زمین اطمینان حاصل کنید. اگر صاعقه به خود دوربین برخورد کند باید جریان وارد شده تخلیه شود و مانع از آسیب به دوربین مداربسته یا سایر تجهیزات شود. اتصال به زمین برای دستگاه ضبط و دوربین مداربسته از مواردی محسوب می شود که بیشترین محافظت را در برابر رعد و برق فراهم می کند. همچنین از آسیب های جدی به سیستم نظارتی و ایجاد هزینه های بالا جهت تعمیر یا تعویض را بشدت کاهش می دهد.

محفاظت از دوربین مداربسته در برابر نوسان برق

استفاده از منبع تغذیه بی وقفه، UPS و محافظ های برق از راه حل های مناسب برای حفاظت دوربین مدار بسته از نوسان برق هستند. اگر چه تجهیزات الکترونیکی با کیفیت بالا غالباً به نحوی طراحی می شوند که با نوسان برق آسیب چندانی نبینند. با این وجود استفاده از محافظ ها و تدابیر مراقبتی برای سیستم های نظارتی جزئی از ارکان و اصول نصب صحیح دوربین مداربسته است. نوسانات ولتاژ می تواند بر اثر صاعقه، قطع برق و یا نشتی جریان و… رخ دهد. در نتیجه در هر زمان یا مکانی احتمال بروز نوسان برق وجود دارد.

برق دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط با ولتاژ 12 ولت تامین می شود. محافظ های برق یا UPS ها اجازه ورود برق با ولتاژ بالاتر از 12 ولت را به دوربین یا دستگاه DVR/NVR نمی دهند. در نتیجه نوسان برق نمی تواند تاثیر مخربی بر روی تجهیزات سیستم نظارتی و امنیتی شما داشته باشد.

حفاظت از دوربین مداربسته از سرقت

دوربین مداربسته را در دسترس و مکان هایی که برخورد با آن بسیار است نصب نکنید. محل مناسبی را برای دستگاه ذخیره کننده یا همان DVR/NVR انتخاب کنید. دستگاه ضبط به این دلیل که حاوی اطلاعات امنیتی است نباید در مقابل دید همگان و در دسترس عموم باشد. به همین دلیل در محلی مناسب که تنها افراد محدود و قابل اعتماد می توانند به آن دسترسی داشته باشند قرار دهید.

استفاده از رک برای محافظت بیشتر از دستگاه ضبط راه حل مناسبی است. رک ها در مدل های دیواری و ایستاده وجود دارند و درب آنها دارای قفل نیز است. برای دوربین های مداربسته نیز محافظ های آهنی وجود دارد که آنها از سرقت محافظت می کند. نصب دوربین های مداربسته به طوریک یکدیگر را در دید خود داشته باشند نیز احتمال سرقت دوربین را کاهش می دهد. فعال کردن قابلیت تشخیص نفوذ و دستکاری دوربین نیز راه کار کمک کننده است.

راه های حفاظتی دوربین مداربسته از آسیب فیزیکی

محل نصب دوربین مداربسته را متناسب با نوع آن انتخاب کنید تا از آسیب و صدمه محفوظ بماند. به عنوان مثال اگر دوربین شما از نوع داخلی است حتماً آن را در فضاهای داخلی یا داخل اتاق و مکان های مسقف نصب کنید. زیرا این دوربین ها از مقاومت بالایی در برابر باد و باران و همچنین نفوذ گرد و غبار و رطوبت ندارند. اگر در شرایط نامساعدی نصب شوند خیلی زود از کار می افتند. اگر دوربین مداربسته شما بولت است سعی کنید در محلی نصب شود که با آن برخوردی صورت نگیرد و دید دوربین را منحرف نسازد. وجود حیوانات در اطراف دوربین مداربسته و لانه سازی آنها می تواند به دوربین آسیب برساند. علاوه براینکه تردد حیوانات لنز دوربین را کثیف می کند،  ممکن است به دوربین ضربه وارد کرده و یا اتصالات را قطع کنند.

جمع بندی نهایی

در نهایت راه های مختلفی برای محافظت از دوربین های مدار بسته در برابر آسیب های مختلف مانند نوسان برق، سرقت، ضربه فیزیکی و… وجود دارد:

 1. نصب دوربین مداربسته در مکان های صعب العبور: دوربین های مداربسته را در مکان هایی نصب کنید که دسترسی افراد به آن سخت است. این باعث می شود خرابکاران یا مزاحمان به دوربین ها آسیب نزنند یا نتوانند تنظیمات آنها را تغییر دهند.
 2. از محفظه یا جعبه های محافظ استفاده کنید: از محفظه های محافظ می توان برای محافظت از دوربین های مدار بسته در برابر آسیب فیزیکی استفاده کرد. این محفظه ها معمولاً از مواد بادوام مانند فلز یا پلی کربنات ساخته می شوند و می توانند برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی شدید طراحی شوند.
 3. نصب دوربین ها در مکان های امن: دوربین های مدار بسته را در مکان های امنی که احتمال دستکاری آنها کمتر است نصب کنید. این می تواند شامل مناطقی باشد که به خوبی روشن شده و توسط پرسنل امنیتی نظارت می شود.
 4. از فناوری ضد خرابکاری استفاده کنید: برخی از دوربین های مداربسته دارای فناوری ضد خرابکاری داخلی هستند، مانند پیچ های ضد ضربه یا پوشش های مقاوم در برابر ضربه. این ویژگی ها می توانند از آسیب دیدن دوربین ها جلوگیری کنند.
 5. تعمیر و نگهداری منظم: تعمیر و نگهداری منظم دوربین های مدار بسته می تواند به جلوگیری از آسیب فیزیکی کمک کند. این می تواند شامل تمیز کردن لنزها، بررسی سیم های شل و تعویض قطعات آسیب دیده باشد.
 6. نصب علائم هشدار دهنده: نصب علائم هشدار دهنده که نشان می دهد دوربین های مداربسته در حال استفاده هستند می تواند به جلوگیری از خرابکاران یا مزاحمان از آسیب رساندن به دوربین ها کمک کند.
 7. استفاده از منبع تغذیه مطمئن و محافظ برق: کیفیت آداپتور و منبع تغذیه نقش مهمی در سلامت و عملکرد دوربین دارد. برای پیشگیری از عواقب نوسان برق نیز علاوه بر بهره مندی از منبع تغذیه با کیفیت باید از محافظ ها یا UPS استفاده کنید.

نصب اصولی و کارشناسی شده به این دلیل اهمیت دارد که تمام موارد ذکر شده در بالا را هنگام نصب مورد نظر قرار می دهند. ایمنی کار، عملکرد صحیح و پایداری در نتایج دریافت شده از سیستم نظارتی ثمره نصب دوربین مداربسته اصولی و صحیح است. اگر نیاز به دریافت مشاوره در زمینه خرید دوربین مداربسته و یا نصب دوربین مداربسته دارید با ما تماس بگیرید: 02188500020.

4.3/5 - (3 امتیاز)