اتوماتیک بودن تنظیم کیفیت دوربین مداربسته در شب معمولا تصاویر رضایت بخشی را از چهره افراد یا پلاک خودرو ارائه نمی کند. برای بالا بردن کیفیت تصویر دوربین مدار بسته در شب تنظیماتی نیاز است که در این مطلب به آن می پردازیم. شما می توانید دوربین های IP را روی یک برنامه برای حالت روز و شب تنظیم کنید. به این ترتیب ساعاتی از روز را دوربین به صورت رنگی ساعاتی را به صورت سیاه و سفید تصویر می گیرد. تنظیم این ساعات و تصویر با شماست که می توانید با توجه به شرایط محیط انجام دهید.

دوربین مداربسته دید در شب رنگی و سیاه و سفید

دوربین های مدار بسته تنها در صورتی می توانند رنگ ها را ببینند و یا در تصاویرشان نشان دهند که سطح روشنایی محیط به اندازه کافی بالا باشد. دوربین های مدار بسته که برای استفاده در شب درجه بندی شده اند (به اصطلاح دوربین های دید در شب) می توانند با روشن کردن صحنه با LED های مادون قرمز، در شرایط نوری محیطی با شدت کم، تصاویر را ضبط کنند. با این حال، آنها نمی توانند رنگ ها را در زیر نور مادون قرمز تشخیص دهند. به عبارت بهتر دوربین های مداربسته با نور مادون قرمز یا IR تنها می توانند تصاویر سیاه و سفید ارائه کنند.

حتی دوربین های مداربسته رنگی نیز زمانی که هوا تاریک است تصاویر سیاه و سفید دریافت می کنند. برخی از دورین های مداربسته رده بالا در شرایط نوری کم محیط، پشتیبانی محدودی از خروجی رنگ دارند. دوربین مداربسته IR دارای سنسوری است که نور محیط را اندازه گیری می کند. این سنسور تعیین می کند که چه زمانی دوربین را بین ضبط رنگی و ضبط سیاه و سفید IR تغییر دهد. اگر نور به اندازه کافی به سنسور برخورد نکند، دوربین در حالت دید در شب IR تصاویر را ضبط می کند.

اما دوربین های مداربسته دید در شب رنگی کمی متفاوت عمل می کنند. آنها با توجه به فناوری که دارند به نحوی نور برای تشخیص رنگ دریافت می کنند. به عنوان مثال در فناوری استارلایت از نور ناچیز ستارگان بهره برده شده است و ساختار دوربین به نحوی است تا حداکثر نور را از محیط دریافت کند. در فناوری های وارم لایت و کالرویو از تابش نور سفید به محیط استفاده است. در نتیجه این دوربین ها قادرند تصاویر رنگی در تاریکی محیط ارائه دهند.

تنظیم کیفیت دوربین مداربسته در شب

دوربین های مداربسته دید در شب در صورتی که دارای قابلیت IR و یا EXIR باشند تصاویر سیاه و سفید را در شب تولید می کنند. کیفیت دوربین مداربسته در شب به نوع دوربین و بعد به فناوری دید در شب برمی گردد. اگر دوربینی خریداری کرده اید که دارای دید در شب رنگی است به این معناست که شما می توانید تصاویر را هم در روز و هم در شب به صورت رنگی دریافت کنید. رنگی شدن تصاویر موجب می شود تا اطلاعات و جزئیات بیشتری از تصاویر را دریافت کنید. با این حال دوربین های مداربسته ای که دید در شب رنگی دارند قادر به ارائه تصاویر سیاه و سفید نیز هستند. شما می توانید دوربین خود را به گونه ای تنظیم کنید که در تمام مدت شبانه روز تصاویر رنگی ثبت شوند و یا در روز رنگی باشد و در شب سیاه و سفید. این تنظیم کیفیت را در ادامه می خوانید.

از جهت وضوح تصویر نیز در صورتی که دوربین مداربسته شما در شب تصاویر نامطلوبی ارائه می دهد دلایل مختلفی دارد که آنها را می توانید در مقاله علت تار شدن تصاویر دوربین مدار بسته و اشتباهات رایج در نصب دوربین مداربسته بخوانید.

تنظیم دید در شب دوربین مداربسته در حالت روز و شب

در دوربین های IP یا همان تحت شبکه از طریق وب نیز می توانید به تنظیمات دوربین و تنظیم دید در شب دوربین مداربسته در حالت روز و شب دسترسی داشته باشید. اگر تنظیمات به درستی انجام نشده بود می توانید دوربین را به حالت پیش فرض تنظیم کنید. نکته قابل توجه این است که به خاطر داشته باشید رایانه و دوربین شما باید هر دو در یک شبکه قرار داشته باشند.

برای ورود به رابط کاربری از طریق وب ابتدا در مرورگر وب آدرس IP دوربین را وارد کنید. سپس با وارد کردن رمز عبور و نام کاربری وارد رابط کاربری جهت تنظیمات می شوید.

اگر از شما خواسته شد تا افزونه نصب کنید با کلیک روی لینک این کار انجام می شود. درپنجره باز شده روی منوی Setting یا Setup کلیک کنید. غالباً این گزینه را در گوشه سمت راست بالا می توانید بیابید. در صفحه تنظیمات گزینه های مختلفی در اختیار شما قرار می گیرد.

نکته: تنظیمات تاریخ و زمان در دوربین مداربسته باید به درستی انجام شده باشد در غیر اینصورت تنظیمات برنامه کار بیهوده ای خواهد بود. دوربین برای حفظ برنامه به ساعت داخلی خود نگاه می کند و بر آن اساس برنامه را اجرا می کند.

تنظیمات تاریخ و زمان دوربین مداربسته

1. در صفحه تنظیمات و در کادر سمت چپ گزینه System را انتخاب کنید.

2. منوی کشویی باز می شود که در آن General را باید انتخاب کنید.

تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مدار بسته روز و شب

3. در پنجره ای که مشاهده می کنید تب Date&Time را کلیک کنید.

تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مدار بسته روز و شب

در این بخش تنظیمات تاریخ و زمان را به ترتیب زیر پیکربندی کنید:

  1. منطقه زمانی خود را تنظیم کنید.
  2. ساعت تابستانی را تنظیم کنید: برای این کار باید روی DST Enable کلیک کنید (همان تغییر ساعت در 6 ماه سال است).
  3. روی Sync Pc کلیک کنید تا همگام سازی با رایانه انجام شود.
  4. در نهایت روی Save کلیک کنید.
تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مداربسته روز و شب
تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مدار بسته روز و شب

در صورت تمایل می توانید با یک سرور NTP همگام سازی کنید. توصیه می شود این کار را انجام دهید زیرا با گذشت زمان این احتمال وجود دارد که دوربین تغییر زمان دهد و از تنظیم خارج شود. کافیست کادر را علامت بزنید، سرور NTP خود را انتخاب کنید، مطمئن شوید که دوربین به اینترنت دسترسی دارد.

تنظیم حالت روز/شب دوربین مداربسته دید در شب به طور دستی

برای این کار در کادر سمت چپ روی Camera کلیک کنید تا منوی کشویی آن باز شود.

1. گزینه Conditions را کلیک کنید.

2. در پنجره مشاهده شده روی تب Profile Management کلیک کنید.

3. پروفایل باید روی Normal تنظیم شود. اگر اینطور نیست ممکن است خطا بدهد.

4. در تب Profile Management گزینه Schedule را انتخاب کنید. پنجره شما باید به چیزی مشابه تصویر تغییر کند. به طور پیش فرض برنامه نمایه روز را در 24 ساعت پر می کند.

5. روی زبانه کلیک و تا زمان طلوع خورشید بکشید.

6. روی زبانه سمت دیگر نیز کلیک و تا زمان غروب خورشید بکشید.

7. در آخر روی Save کلیک کنید. اکنون بلوک زمان خود را برای Daylight پیکربندی کرده اید. بیایید به پیکربندی نمایه برای روز و شب ادامه بدهیم.

نحوه پیکربندی نمایه روز/شب

بعد از مراحل بالا در تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته نوبت به تنظیم مرحله آخر است.

1. روی تب Conditions کلیک کنید. در صورتی که افزونه های نصب شده باشند، در سمت چپ پنجره ای که تصاویر دوربین ها در آن قابل مشاهده است و مجموعه ای از کنترل ها در سمت راست قرار دارند.

2. در سمت راست بالا روی تب کشویی Profile کلیک کرده که در حال حاضر Normal را نشان می دهد، گزینه Night را انتخاب کنید.

3. در پایین گزینه Day & Night روی تب کشویی کلیک و گزینه Black & White را انتخاب کنید. در پایان ذخیره کنید.

تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مداربسته روز و شب

4. روی تب کشویی Profile مجدد کلیک کنید و این بار گزینه Day را انتخاب کنید.

5. مجدد به گزینه Day & Night بروید و این بار گزینه Color را انتخاب کنید.

6. با کلیک روی Save این تنظیم را نیز ذخیره کنید.

7. تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته در حالت روز شب تکمیل شد. می توانید برنامه را آزمایش کنید تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمایید.

تست برنامه دید در شب دوربین مداربسته در حالت روز و شب

برای این منظور روی  گزینه Setting و بعد Camera و سپس Conditions را انتخاب کنید.

1. در تب Profile Management نمایه را در بازه شب ببرید. و روی دکمه Save کلیک کنید.

تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مداربسته روز و شب

2. روی تب Live رفته تا بتوانید تغییرات را در تصاویر ارائه شده دوربین مشاهده کنید.

تصویر به حالت سیاه و سفید باید دیده شود. زیرا در تنظیمات دوربین مشخص کردیم که دوربین در بازه شب سیاه و سفید و در بازه روز به صورت رنگی تصویربرداری کند.

تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مداربسته روز و شب

برای تست برنامه روز/ شب دید در شب دوربین مداربسته نیز می توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

به مسیر Setting و بعد Camera و سپس conditions بروید و در تب Profile Management کلیک کنید و نمایه را در حالت تنظیم شده برگردانید (طلوع یا غروب ) و ذخیره کنید. برای مشاهده نتیجه مجدد به حالت نمایش زنده تصاویر بروید. این بار تصاویر به صورت رنگی ارائه می شود.

تنظیم دید در شب دوربین مداربسته روز و شب
تنظیم کیفیت دید در شب دوربین مداربسته روز و شب
5/5 - (1 امتیاز)