دوربین مداربسته توسط والتر بروخ (بروش) اختراع شد و اولین بار در سال 1942 در آلمان برای ضبط فیلم زنده استفاده شد. در واقع مخترع دوربین مداربسته و ایده نظارت از راه دور بورخ است. اپراتورها از اشکال اولیه دوربین مداربسته در زمان جنگ برای نظارت بر موشک های V-2 استفاده می کردند. در این مقاله به اختراع و سیر تکامل دوربین مداربسته می پردازیم. شما در این مسیر خواهید دید که دوربین های مداربسته چگونه از لحاظ کاربرد و فناوری توسعه یافتند و به تجهیزات پرکاربرد و جذاب در زندگی کنونی افراد مبدل شده است. با مراجعه به فروشگاه ها تنوع در فروش دوربین مداربسته خود نشان از این تکامل و توسعه دارد.

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

اختراع دوربین مداربسته

تاریخچه اختراع دوربین مدار بسته به جنگ جهانی دوم برمی گردد. در آن زمان، گروهی از دانشمندان آلمانی سعی کردند راکت های V-2 را از فاصله ایمن رصد کنند. برای حل این مشکل، والتر بروخ اولین دوربین مداربسته را ساخت. اختراع بروخ دانشمندان را قادر ساخت تا موشک ها را از مکان های مختلف و دور از آنها رصد کنند. پس از مشاهده مزایای بی‌شمار دوربین مداربسته این اختراع در سال 1949 به یک محصول تجاری تبدیل شد.

اگرچه سیستم‌های نظارتی به طور موثر کار می‌کردند، اما محدودیت زیادی در عدم توانایی ضبط فیلم‌های خود داشتند. برای اینکه دوربین های مدار بسته موثر واقع شوند، باید همیشه نظارت می شدند. برای حل این مشکل منحصر به فرد، ماری ون بریتان براون که یک پرستار آفریقایی آمریکایی از کوئینز بود، تغییراتی در اختراع والتر انجام داد.

دوربین مداربسته در جهان

دهه 1960 زمانی که دوربین‌هایی برای نظارت بر جمعیت در شهرهای بریتانیا استفاده می‌شوند. هنگامی که خانواده سلطنتی تایلند در ژوئیه 1960 وارد شدند، MET دو دوربین موقت برای اهداف کنترل جمعیت نصب کرد. ممکن است با دوربین مدار بسته در زیرزمین و اتوبوس در سراسر بریتانیا آشنا باشید. اما هنگامی که نظارت تصویری برای اولین بار در ایستگاه قطار حمل و نقل لندن در سال 1961 مورد استفاده قرار گرفت، گام بزرگی در جهت ایمن سازی حمل و نقل عمومی بود.

در سراسر شهرهای انگلستان، سیستم‌های دوربین مداربسته تحت نظارت آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. پلیس لیورپول در سال 1964 چهار دوربین مداربسته مخفی را آزمایش کرد. پلیس حمل و نقل لیدز 9 دوربین مداربسته را در مکان های مرکز شهر با یک ایستگاه نظارتی مدرن دوربین مدار بسته در Swineshead راه اندازی کرد. با این حال، مسیرها برای راه اندازی در فضاهای عمومی به دلیل هزینه بالای کابل کشی در آن زمان، تا حد زیادی ناموفق بودند.

پیدایش سیستم های نظارتی

در سال 1962 براون یک سیستم دوربین مداربسته ایجاد کرد که می‌توانست فیلم ضبط کند که نظارت مداوم بر دوربین‌های مداربسته را حذف می‌کرد. جالب اینجاست که براون مخترع دوربین مداربسته به شکل امروزی است. او اولین کسی بود که به دلیل نرخ بالای جرم و جنایت در محله‌اش و واکنش کند پلیس، سیستم دوربین مداربسته را در خانه‌اش نصب کرد.

صنعت نظارت 20 سال دیگر طول کشید تا اینکه سیستم های دوربین مدار بسته شاهد تغییر قابل توجه دیگری باشند. پیشرفت فناوری در دهه 1990 باعث ایجاد مالتی پلکس دیجیتال شد. این نوآوری منجر به این شد که سیستم های نظارت تصویری اکنون دارای ضبط کننده حرکت و تایم لپس باشند.

پیشرفت بزرگی در تاریخ دوربین مداربسته زمانی رخ داد که ضبط ویدئو کاست (VCR) در دهه 1970 به طور گسترده در دسترس قرار گرفت. این فناوری به سرعت در سیستم های نظارتی گنجانده شد و راه جدیدی را برای استفاده از دوربین ها ارائه کرد. در این زمان دیگر می توانستند این سیستم‌ها را راه‌اندازی کرده و به حال خود رها کنند. زیرا دیگر نیازی به نظارت مستقیم بر صفحه‌نمایش‌ها توسط اپراتور و افراد نبود. سپس کاربران می توانستند اطلاعات ضبط شده را در اوقات فراغت خود مرور کنند که باعث محبوبیت دوربین مدار بسته در بین مشاغل شد.

مشکلات اولیه دوربین مداربسته

با این حال، توجه به این نکته مهم است که این راه حل ها بسیار عالی بودند اما مشکلاتی نیز به همراه داشتند. نوارها باید به طور منظم تغییر می کردند یا دوباره نوشته می شدند. اگر کاربران دوربین مداربسته می خواستند اطلاعات را برای مدت زمان طولانی ذخیره کنند، باید کتابخانه ای از نوارها را نگه می داشتند. تصور کنید این مشکل همچنان پابرجا بود! چه اتفاقی می افتاد؟!

با نگاهی به گذشته، خواهید پذیرفت که با دوربین های مداربسته چیزهای زیادی تغییر کرده است. اکنون انواع دوربین ها و سیستم های مانیتورینگ به همراه آلارم و آشکارسازهای حرکتی را برای محافظت در اختیار داریم. شگفت انگیز است که چگونه فناوری در 80 سال گذشته اینقدر جالب تکامل یافته است. شما در حال حاضر از طریق دوربین مداربسته به قابلیت هایی دسترسی دارید که بسیار جذاب و کاربردی هستند. در ادامه نمونه هایی از آنها را معرفی می کنیم.

تکامل دوربین مدار بسته

دوربین های مداربسته از یک ابزار که فقط تصویر ارسال می کرد به یک ابزار برای هوشمندسازی منازل، پارکینگ ها، مراکز خرید و شهر هوشمند تبدیل شد. شما به راحتی می توانید با داشتن دوربین مداربسته مجهز به قابلیت شمارش افراد، تعداد افرادی که در مراسم های بزرگ شرکت کرده اند را بشمارید. به طور کاملاً نامحسوس و بسیار سریع و با دقت بالا این شمارش انجام می شود. نصب دوربین مداربسته با قابلیت مدیریت صف به مدیران فروشگاه و مراکز خرید کمک می کند تا بهتر بتوانند حضور پرسنل و صندوق دارها را مدیریت کنند و از مدت زمان انتظار مشتری برای پرداخت بکاهد.

اگر بخواهید از ورود افراد مشکوک و مجرم به مکانی اطلاع بیابید با کمک دوربین های مداربسته تشخیص چهره این کار امکان پذیر است. برخی از فناوری ها نیز این قابلیت را تا حدی بهبود داده است که چهره با ماسک نیز قابل شناسایی است. دوربین های مداربسته علاوه بر نظارت تصویری می توانند به صورت دزدگیر و دستگاه های اعلان هشدار عمل کنند. ردیابی خودکار افراد مشکوک توسط دوربین مداربسته و اعلان حضور این افراد به مالکان کمک می کند تا از وقوع بسیاری از جرایم جلوگیری شود. ضمن آنکه هشدارهای صوتی دوربین می تواند مانع از ادامه فعالیت این افراد شود.

چقدر مفید بود؟ 🙂