دستگاه ضبط دوربین مداربسته براساس تکنولوژی سیستم نظارتی انواع مختلفی دارد. هر کدام از آنها نیز دارای انواع مدل‌ها با قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلف هستند. کار اصلی دستگاه ضبط دریافت تصویر، پردازش و ذخیره آنها است. تفاوت در دستگاه های ضبط به نحوه ذخیره سازی، پردازش، تحلیل تصویر، ظرفیت دریافت اطلاعات، پشتیبانی از انواع و تعداد دوربین برمی‌گردد. بنابراین بهتر است قبل از خرید دستگاه برای دوربین‌های مداربسته خود با انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته آشنا شوید.

در این مقاله می خوانید:

 1. انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته
 2. قابلیت‌های شاخص دستگاه دوربین مداربسته
 3. ظرفیت ذخیره سازی دستگاه ضبط
 4. فرمت فشرده سازی ذخیره تصاویر
 5. انواع برند دستگاه دوربین مدار بسته

1. انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته

 • DVR دستگاه ضبط دوربین‌های مداربسته آنالوگ: دی‌وی‌آر (DVR) نام دستگاه ضبط دوربین مدار بسته در تکنولوژی آنالوگ و آنالوگ HD است. براساس تعداد کانال دسته بندی می‌شود. معمولاً این نوع از دستگاه ضبط به صورت 4، 8، 16، 32، 64 و 128 کانال در بازار وجود دارند. اگر قصد خرید سیستم نظارتی با دوربین‌های آنالوگ HD را دارید DVR یک گزینه مناسب است.
 • NVR دستگاه ضبط دوربین‌های مداربسته تحت شبکه: ان‌وی‌آر (NVR) نیز مانند DVR براساس تعداد کانال دسته بندی می شود. با توجه برند ممکن است این دسته بندی کمی تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال در برندهای هایک ویژن و داهوا NVRها به صورت 4، 8، 16، 32، 64، 128 و… کانال در بازار عرضه می شوند. در حالی‌که تیاندی ان‌وی‌آرهای خود را به صورت 5، 10، 20 و 40 کانال ارائه می‌کند.
 • XVR دستگاه ضبط دوربین‌های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه: ایکس‌وی‌آر (XVR) نوعی از دستگاه ضبط DVR است که از دوربین‌های تحت شبکه نیز به تعداد محدود پشتیبانی می‌کند. یک گزینه ایده‌آل برای افرادی که می‌خواهند همزمان هم دوربین IP و هم دوربین آنالوگ HD داشته باشند.

2. قابلیت‌های شاخص دستگاه دوربین مداربسته

صرف‌نظر از نام دستگاه ضبط دوربین مدار بسته قابلیت‌های شاخص در این دستگاه شامل: تعداد کانال، ورودی و خروجی تصویر، کیفیت ضبط، کیفیت تصویر، ظرفیت ذخیره سازی، پهنای باند، فرمت فشرده‌سازی، پردازش‌های تصویر است. در NVR ها قابلیت POE بودن نیز قابل توجه است. با توجه به این قابلیت‌ها می‌توانید مناسب‌ترین دستگاه ضبط یا رسیور را برای دوربین‌های مداربسته خود خریداری کنید. تعداد کانال بیان کننده آن است که تا چه تعداد دوربین می‌توانید به دستگاه متصل کنید. در نتیجه به راحتی می‌دانید اگر فضای شما نیاز به تعداد کمی دوربین دارد کدام دستگاه برای شما مناسب‌تر است.

کیفیت تصویری که دستگاه ضبط پشتیبانی می‌کند در واقع کیفیت دوربینی که می توان به آن متصل کرد را بیان می‌کند. به عنوان مثال اگر شما دوربین مداربسته 5مگاپیکسل داشته باشید اما دستگاه تا 2 مگاپیکسل را پشتیبانی کند، تصاویر شما با کیفیت 2مگاپیکسل توسط دستگاه دریافت می شود و نه بیشتر. به این ترتیب در زمان خرید به این موضوع دقت کنید. اما کیفیت ضبط تصاویر به کیفیتی از تصویر که در هارد ذخیره می شود اشاره می‌کند. خروجی تصویر معمولاً در دستگاه‌های ضبط دوربین به صورت دو پورت VGA و HDMI است. تعداد و نوع پورت در دستگاه‌های مختلف می‎‌تواند متفاوت باشد.

3. ظرفیت ذخیره‌سازی دستگاه ضبط

ظرفیت ذخیره‌سازی در رسیور و دستگاه ضبط مهم است. با بالا رفتن تعداد کانال دستگاه معمولاً ظرفیت ذخیره‌سازی بالاتر می‌رود. با این حال در دو دستگاه با تعداد کانال یکسان نیز می‌توانید ظرفیت‌های متفاوتی را ببینید. تعداد هاردی که دستگاه پشتیبانی می‌کند ضربدر حداکثر ظرفیت هر کدام، مجموع ظرفیت ذخیره‌سازی دستگاه را مشخص می‌کند. عوامل مختلفی در مدت زمان پر شدن حافظه دوربین مداربسته (پرشدن هارددیسک) تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال کیفیت تصویری که ضبط می‌شود، آیا تصاویر دارای صدا هستند یا خیر، تعداد دوربینی که به دستگاه تصویر ارسال می‌کنند و….

4. فرمت فشرده‌سازی ذخیره تصاویر

فرمت فشرده سازی از ویژگی‌های مهمی است که باید در زمان خرید دوربین مدار بسته به آن توجه داشته باشید. این فرمت‌ها نقش مهمی در صرفه جویی هزینه‌های پهنای باند و ذخیره‌سازی دارند. کدک‌ها و فرمت‌های فشرده سازی در واقع تصاویر را بدون آنکه کیفیت خود را از دست بدهند کم حجم کرده و برای ذخیره آماده می کنند. از فرمت‌های شناخته شده می‌توان به H.264، H.264+، H.265، H.265+ اشاره کرد. با استفاده از کدک فشرده سازی می‌توانید مدت زمان ذخیره تصاویر دوربین مداربسته را به حداکثر برسانید.

5. انواع برند دستگاه دوربین مدار بسته

در بازار دوربین مداربسته انواع مختلف دستگاه از برندهای گوناگون دیده می‌شود. آشنایی با انواع برند دستگاه ضبط دوربین مدار بسته مسیر انتخاب و خرید را هموارتر می‌کند. در این بخش به معرفی برندهای مختلف از جمله برندهایی می‌پردازیم که در بازار ایران نیز وجود دارند و در بازار جهانی مطرح و معتبر هستند.

 • هایک ویژن
 • داهوا
 • اکسیس
 • تیاندی
 • بوش
 • سونی
 • پاناسونیک

معرفی کوتاه از برندهای دستگاه ضبط

 • هایک ویژن: برند برتر در تولید سیستم‌های نظارتی و حفاظتی Hikvision است. از اقبال ما ایرانیان این برند چینی در ایران نیز دارای نمایندگی و گارانتی معتبر است. تولیدات این برند در هر دو تکنولوژی آنالوگ HD و تحت شبکه است.
 • داهوا: رقیب هایک ویژن در بازار رقابتی دوربین مداربسته Dahua است. این برند چینی نیز هم در جهان و هم در ایران شناخته شده و مطرح است. برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان، این برند نیز در هر دو تکنولوژی IP و آنالوگ HD محصولات متنوعی تولید می‌کند. در ایران دارای نمایندگی و گارانتی معتبر است.
 • اکسیس: برند برتر دیگر در صنعت دوربین‌های مداربسته اکسیس است. این برند سوئیسی تولیدات خود را در تکنولوژی تحت شبکه به بازار عرضه می‌کند. این برند در مقایسه با دو برند قبلی داهوا و هایک ویژن کمی گران‌تر است.
 • تیاندی: برند تیاندی از ده برند برتر تولید کننده دوربین مداربسته است. چینی است و تولیدات آن به سیستم‌های تحت شبکه محدود می‌شود. تیاندی به تناسب کیفیت از قیمت مناسب و اقتصادی برخوردار است.
 • بوش: برندی دیگر که مطرح و خوش آوازه باشد مارک بوش است. کیفیت بالا و مرغوبیت محصولات از محبوبیت این برند است. یک برند قدیمی و اهل کشور آلمان است. دوربین و دستگاه‌های ضبط این برند را می توانید از بازار تهیه کنید.
 • سونی: سونی برند قوی و ژاپنی که در حال حاضر بیشتر تولیدات خود را در تکنولوژی تحت شبکه اختصاص داده است. محصولات این برند از قیمت بالایی برخوردار است و به علت نبود نمایندگی و محدودیت در خدمات پشتیبانی تعداد مشتریان این برند محدود است.
 • پاناسونیک : برند دیگر ژاپنی در صنعت دوربین‌های مداربسته پاناسونیک است. این برند نیز مانند سونی دیگر دوربین های آنالوگ را تولید نمی‌کند. برند قوی و با کیفیت است اما نبود نمایندگی در ایران آن را کم اقبال کرده است.
4.5/5 - (2 امتیاز)