ذخیره سازی تصاویر مداربسته یکی از فرآیندهای مهم در یک سیستم مداربسته است. ضبط نگه داری این تصاویر و وجود امکان دسترسی سریع و آسان به آنها در صورت لزوم از اهمیت زیادی برخوردار است. دوربین های مداربسته تجهیزاتی هستند که کارکرد آنها به صورت 24 ساعته است. بنابراین حجم زیادی از اطلاعات تصویری و بعضا صوتی را تولید می کنند. بنابراین استفاده از تجهیزات با کیفیت برای ذخیره و نگه داری این اطلاعات بسیار مهم است. در نصب دوربین مدار بسته، بخش ضبط اطلاعات به عهده دستگاه ضبط DVR یا NVR است. این تجهیزات دارای حافظه داخلی نیستند و برای نگه داری تصاویر باید از هاردیسک های جداگانه در آنها استفاده نمود. این هاردیسک ها به صورت جداگانه خریداری می شوند و بر روی دستگاه ضبط نصب می شوند. اما انتخاب هارددیسک باید متناسب با نیاز یک سیستم مداربسته باشد. در این مطلب سعی داریم تا فاکتورهای لازم برای انتخاب هاردیسک مناسب سیستم مداربسته را معرفی کنیم.

هارد دیسک مناسب برای سیستم مداربسته چه خصوصیاتی دارد؟

در بازار هاردیسک های مختلف از برندهای متفاوتی وجود دارند که می توان از آن ها استفاده نمود. لازم به ذکر است که برای یک سیستم مداربسته استفاده از هاردیسک های معمولی که برای سیستم های کامپیوتری استفاده می شود چندان معقول نیست. و آن هم به دلیل تفاوت های سیستم های کامپیوتری و مداربسته است. بر خلاف سیستم های کامپیوتری سیستم های مداربسته به صورت 24 ساعته در حال کار کردن هستند. هارددیسک های معمولی دارای توان عملکردی متوسطی هستند و پاسخگوی تیاز سیستم های مداربسته نیستند. هارددیسک هایی مخصوص سیستم مداربسته دارای یک هسته مرکزی برای ثبت تصاویر بوده که توانایی ضبط 24 ساعته در 7 روز هفته را برای آن فرآهم می کند.

خصوصیات هاردیسک مناسب برای سیستم مداربسته

ظرفیت هارد: مهترین فاکتور ظرفیت هارددیسک است. هرچه ظرفیت هارد بیشتر باشد طبیعتا تصاویر بیشتری را در خود جای می دهد. ظرفیت هارددیسک با واحد ترابایت نمایش داده می شود.

سرعت چرخش: سرعت خوانش یا ثبت اطلاعات در هاردیسک ها متفاوت است. عملکرد سریع و به موقع هاردیسک در پردازش سریع اطلاعات می تواند در بازده کل سیستم تاثیرگذار باشد.

کیفیت و دوام: در بازار انواع هارددیسک با کیفیت و دوام متفاوتی تولید می شوند. بهتر است از برندهای مطرح در این زمینه برای سیستم مداربسته خود استفاده نمائید.

هارددیسک

نکات مهم در ذخیره سازی تصاویر مداربسته

نوع کدک فشرده سازی: فشرده سازی و کاهش حجم تصاویر یک امر حیاتی در سیستم مداربسته است. هرچه حجم تصاویر کمتر باشد امکان ذخیره و نگه داری آن ها راحت خواهد بود. از          جمله کدک های رایج برای کاهش حجم تصاویر می توان به H.25/H.265+/H.24 و … اشاره نمود.

نوع ضبط: یکی از عوامل مهم در مصرف فضای ذخیره سازی انتخاب نوع ضبط است. در دستگاه های ضبط امکان انتخاب نوع ضبط تصاویر وجود دارد. برای مثال می توان از ضبط تشخیص حرکت (Motion Detection) دوربین مداربسته استفاده نمود. به این ترتیب ذخیره تصاویر تنها در صورت ورود سوژه متحرک به تصویر انجام خواهد شد.

کیفیت ضبط تصاویر: در دوربین های مداربسته هرچه کیفیت تصاویر بیشتر باشد فضای بیشتری را اشغال می کنند. بنابراین به هاردیسک هایی با حجم بیشتری نیاز است.

انواع برند هاردیسک دوربین مداربسته

از جمله برندهای معروف تولید کننده هارد دوربین مداربسته می توان به برندهای Western Digital  و Seagate اشاره نمود. این دو برند هر دو جزو معتبرترین برند ها در ایران و جهان هستند. محصولات این برندها از کیفیت و ماندگاری بالایی برخوردار اند. البته در بازار انواع دیگری هارددیسک با قیمت پایین تر نیز یافت می شوند که اغلب از نوع دست و دوم و تعمیری هستند. خرید این دسته از هارد ها توصیه نمی شود به این دلیلی که به صورت معمول هاردیسک ها پس از مدتی از کیفیتشان کاسته می شود پس بهتر است از هاردهای دست دوم استفاده نشود تا بعدا مجبور به هزینه دوباره نشوید. در ادامه به معرفی انواع هارددیسک های برند وسترن دیجیتال و سیگیت که محبوبیت زیادی در بازار دارند می پردازیم این هاردها با توجه به کارکردشان در رنگ های متفاوتی تولید می شوند:

هارد سفید وسترن: این دسته از هارددیسک ها مناسب برای کامپیوترهای معمولی و خانگی هستند. با توجه به کرکرد 24 ساعته سیستم های مداربسته استفاده از این هارددیسک ها برای این سیستم ها توصیه نمی شود زیرا پاسخگوی حجم بالای تبادل اطلاعات در دوربین مداربسته نیستند.

هارد بنفش وسترن: شرکت وسترن دیجیتال هارددیسک ها بنفش را مختص سسیتم های مداربسته و با عنوان هارد Surveillance یا نظارتی تولید می کند. این نوع از هارددیسک ها را از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و می توان به صورت 24 ساعته از آن ها استفاده نمود. این هاردها در ظرفیت های 1 تا 6 ترابایت تولاید می شوند.

هارد سفید/مشکی سیگیت: شرکت سیگیت نیز همانند شرکت وسترن دیجیتال هاردیسک هایی را مخصوص سیستم های مداربسته تولید می کند و آن را با برچسب سفید/مشکی ارائه می کند.

هارد مشکی وسترن: هارددیسک های مشکی وسترن دیجیتال تجهیزات قدرتمندی هستند و می توان از آنها در مصارف گوناگون استفاده نمود. از جمله می توان برای سرورهای پیشرفته، سیستم های مداربسته با دوربین زیاد و حتی کامپیوترهای خانگی نام برد.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020