شما نیز ممکن است بعد از نصب دوربین مداربسته با چالش های مختلفی روبرو شوید. یکی از مسائل مربوط به دوربین مداربسته، ضبط تصویر دوربین مداربسته است. معمولا بعد از بروز مشکلی در ضبط دوربین سوالاتی از قبیل چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند و یا علت ضبط نکردن دوربین مداربسته چیست پیش می آید. در ادامه قصد داریم با بررسی علت های مختلف، پاسخ چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند را ارائه کنیم:

 1. علت ضبط نکردن دوربین مداربسته
 2. بررسی اتصالات دوربین مداربسته
 3. بررسی برق دوربین مداربسته
 4. بررسی هارد دستگاه (حافظه)
 5. تنظیمات ضبط دوربین مداربسته
 6. چرا دوربین مداربسته تصویر ندارد

1. علت ضبط نکردن دوربین مداربسته

علت ضبط نکردن دوربین مداربسته به عوامل متعددی مرتبط است. در ابتدا لازم است بدانیم آیا دوربین مداربسته در حال ضبط است یا خیر. برای این منظور باید بررسی شود که دوربین مداربسته روشن است و تنظیمات ضبط تصویر درست انجام شده است. با رفتن به منوی دوربین مدار بسته و چک کردن یک دقیقه پیش به راحتی می توان متوجه شد که دوربین در حال ضبط است یا خیر. اگر فیلم یک دقیقه پیش را نشان می‌دهد، به این معنی است که دوربین در حال ضبط کردن است. تنظیمات ضبط دوربین مداربسته نیز چک شود در صورت فعال بودن گزینه Over Write فیلم جدید روی قدیمی ترین فیلم ضبط می شود و فیلم قدیمی پاک خواهد شد.

بررسی دوربین مدار بسته، دستگاه DVR یا NVR، اطمینان از حرکت دوربین یا لنز های آن، کنترل نور قرمز روی دوربین (LED های موجود در دوربین با قابلیت IR) و… همگی از راه هایی هستند که می توان بررسی کرد دوربین مداربسته روشن است. برای اطلاع بیشتر مقاله زیر را بخوانید.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟

2. بررسی اتصالات دوربین مداربسته

با بازدید از بخش مانیتورینگ می توان متوجه شد دوربین تصویر دارد یا خیر، تا بهتر علت عدم ضبط دوربین مداربسته شناسایی شود. اگر تصویر سیاه باشد در اتصالات دوربین مداربسته اختلال پیش آمده است. در صورت عدم برقراری ارتباط دوربین با سیستم مداربسته امکان ارسال تصویر وجود نخواهد داشت. اتصالات دوربین به دستگاه و به منبع تغذیه از جهت سالم بودن کابل و صحت در اتصال باید بررسی شود. هم در بخش دوربین هم در بخش دستگاه، با یافتن بخش قطع شده و رفع آن می توان مشکل را برطرف نمود.

چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند

 • ضعف در سیستم وای فای و پهنای باند شبکه

در دوربین های مداربسته تحت شبکه پهنای باند و سیستم وای فای برای ارسال سیگنال های ویدئویی اهمیت بسیاری دارند. اگر پهنای باند کم باشد سیگنال ها  ضعیف و یا قطع می شوند. دور بودن دوربین از روتر و یا وجود موانع فیزیکی زیاد بین دوربین و روتر از دلایل ضعیف شدن وای فای است. اختلال و قطعی سیگنال های ویدئویی منجربه عدم ضبط تصویر در دوربین مداربسته خواهد شد.

پیشنهاد می شود ابتدا فاصله دوربین و روتر را کم کنید و یا موانع بین دوربین مداربسته و روتر را بردارید. در دوربین های تحت شبکه قطع شدن اینترنت نیز ممکن است موجب عدم ضبط دوربین مداربسته شود. بنابراین از برقراری اینترنت نیز اطمینان حاصل نمائید چون می تواند یکی از پاسخ های چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند باشد.

3. بررسی برق دوربین مداربسته

برق دوربین مداربسته را چک کنید. اگر برق دوربین مداربسته تامین نشود یا به عبارت دیگر منبع تغذیه یا آداپتور به دوربین برق نرساند، احتمالات زیر مورد بررسی است:

 • در بخش اتصال کابل ها، فیش یا سوکت شل شده است.
 • آداپتور یا منبع تغذیه سوخته است. اگر سایر دستگاه های متصل کار کنند، این احتمال رد می شود.
 • سیم اتصال دوربین به منبع تغذیه اتصالی دارد و یا قطع است.
 • دوربین مداربسته از کار افتاده است.

 • نوسانات برق و افزایش شدت جریان برق

دلیل دیگر برای عدم ضبط دوربین مداربسته می تواند بالا رفتن شدت جریان به طور ناگهانی باشد. زیرا این موضوع در دوربین های مداربسته موجب سیاه شدن صفحه نمایش و قطع ضبط فیلم توسط دوربین می شود. گاهی این افزایش جریان به مدار و اجزای دیگر سیستم مداربسته آسیب می رساند. رعدوبرق یک عامل برای بالارفتن ناگهانی شدت جریان است. برای سالم ماندن وسایل الکتریکی از محافظ های الکتریکی می توانید استفاده کنید. همچنین از نصب دوربین روی سطوح رسانا و فلزی پرهیز نمائید. در صورت نصب در چنین مکانی از یک بلوک چوبی برای نصب کمک بگیرید.

4. بررسی هارد دستگاه (حافظه)

حافظه دستگاه پر شده و این دلیلی برای این که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند است. به طور معمول بعد از پر شدن حافظه (هارد) دستگاه، سیستم مداربسته دیگر قادر به ذخیره نمودن تصاویر نخواهد بود. برای رفع این مشکل می توان:

 1. هارد را پاک یا فرمت کرد
 2. در صورت عدم نیاز به فیلم های قدیمی تنظیمات دستگاه DVR را روی Over Write یا همان بازنویسی قرار دهید. به این ترتیب فیلم جدید روی فیلم قدیمی ضبط می شود.
 3. افزودن هارد با ظرفیت بیشتر و یا هارد دیگر به دستگاه
 4. انتقال تصاویر هارد به دستگاه دیگر مانند فلش، هارد اکسترنال، کامپیوتر و…

 • مشکل در هارد دستگاه

دلیل دیگر برای عدم ضبط دوربین مداربسته وجود اشکال در هارد دستگاه است. ممکن است احتمال پر شدن حافظه با توجه به ظرفیت هارد و حجم تصاویری که قبلا ضبط شده است، بسیار ضعیف باشد. به این ترتیب یک احتمال وجود دارد که مشکل در هارد باشد:

 • احتمال ایجاد بدسکتور در هارد دستگاه
 • احتمال سوختن هارد دستگاه
 • هارد دستگاه روشن نمی شود (بررسی پاور در دستگاه)
 • هارد دستگاه روشن می شود ولی عملکرد آن ناقص است.

5. تنظیمات ضبط دوربین مداربسته

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته را چک نمائید. ممکن است تنظیمات ضبط به شرایط خاص یا محدوده خاصی وابسته باشد. به طور مثال ضبط دوربین مداربسته در ساعات مشخصی باشد و یا تنظیمات ضبط روی نقطه خاصی تعیین شده باشد. حتی ممکن است حالت motion detector فعال باشد که در این صورت ضبط فقط در زمان حرکت اجسام مقابل چشم دوربین صورت می گیرد. می توان تنظیمات را به حالت اولیه برگرداند و ضبط دوربین مداربسته را چک کرد و در صورت موفق بودن ضبط، مجددا تنظیمات دلخواه را انجام داد.

6. چرا دوربین مداربسته تصویر ندارد

با بررسی موارد ذکر شده در بالا ممکن است باز هم دوربین تصویر نداشته باشد. برق دوربین مداربسته تامین می شود، اتصالات درست انجام شده است و قطعی وجود ندارد، دوربین مداربسته نیز سالم است. با این وجود چرا دوربین مداربسته تصویر ندارد از دیگر دلایل ممکن، سازگار نبودن دوربین با دستگاه DVR یا NVR است. دستگاه DVR یا NVR تصویری از دوربین مداربسته نشان نمی دهد در واقع سیستم جریان ویدئویی را نمی تواند رمزگشایی کند. گرچه این موضوع به ندرت پیش می آید چون با وجود دستگاه های DVR جدید تکنولوژی های مختلف دوربین (HD-CVI, HD-TVI, AHD) را پشتیبانی می کنند. ممکن است در تنظیمات مشکلی داشته باشد که برای رفع این مشکل نیز با متخصصین دوربین مداربسته تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 • کور شدن دوربین مداربسته

دوربین مداربسته کور شده است. این احتمال نیز وجود دارد که دوربین مداربسته کور شده باشد و از این طریق مانع ضبط تصاویر توسط دوربین مداربسته شده اند. با بررسی دوربین مداربسته به راحتی می توان به این موضوع پی برد. کافی است دوربین را از نظر ظاهری بررسی کرد تا از وجود پوشش یا آسیبی که مانع از عملکرد دوربین شده است، آگاه شد.