هارد دوربین مداربسته یکی از اساسی ترین قطعه در سیستم های نظارتی – امنیتی است. تمام اطلاعات و داده های تصویری دوربین مداربسته در هارد ذخیره می شود. بنابراین به علت اهمیت بالایی که دارد در خرید و نگهداری هارددیسک اهتمام لازم را به عمل آورد. بعد از خرید گاهی لازم است تست سالم بودن هارد را انجام دهید. در مواقعی مشکل ضبط نکردن دوربین مداربسته به هارد دوربین و دستگاه DVR/NVR برمی گردد. در نتیجه باید تست هارد دوربین مداربسته را که به روش های مختلف است، انجام دهید. در صورت وجود اشکال در هارد، آن به گارانتی ارسال کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

 1. تست سالم بودن هارد دوربین مدار بسته
 2. تست فیزیکی هارد
 3. صدای هارد و بررسی آن
 4. فرمت هارد دوربین مداربسته
 5. علت سوختن هارد دوربین مداربسته
 6. نصب هارددیسک در دستگاه
 7. تفاوت هارد دوربین مداربسته با هارد PC

1. تست سالم بودن هارد دوربین مدار بسته

بعد از نصب هارددیسک دوربین مداربسته در دستگاه و انجام تنظیمات مربوط به آن، هارد آماده ضبط تصاویر است. ممکن است در همان ابتدای کار و یا بعد از مدتی به این فکر کنید که چگونه می توان از سالم بودن هارد دوربین مداربسته مطمئن شد. البته عملکرد صحیح هارد نشان از سلامت هارد دارد اما گاهی تست هارد دوربین مداربسته کمک می کند تا از بروز اشکالات بعدی پیشگیری شود. ضمن این که ممکن است عملکرد هارد دچار نقص شده باشد و بخواهید علت آن را بیابید.

با توجه به تشابه اصول کار در برندهای معتبر دوربین مداربسته ما یکی از آنها را انتخاب و روش کار را شرح می دهیم. در دستگاه هایک ویژن به ترتیب زیر عمل می کنیم:

 1. وارد منوی اصلی دستگاه شوید. گزینه Maintenance را انتخاب کنید.
 2. در پنجره باز شده در کادر سمت چپ، روی HDD Detect کلیک کنید.
 3. در این مرحله با انتخاب Bad Sector Detection وارد بخش تست هارد دوربین می شوید.
 4. در قسمت Key Area Detection حالت Full Detection را انتخاب و روی دکمه Detect کلیک کنید.
 5. سکتورهای هارد دستگاه در حال بررسی است. رنگ قرمز نشان می دهد که هارد دارای بد سکتور شده و دچار مشکل است. رنگ سبز حاکی از سالم بودن هارد دستگاه است.

این مرحله کمی زمان بر است، بنابراین اجازه دهید دستگاه به طور کامل وضعیت هارد را بررسی و نتیجه را اعلام کند. در بخش Status روند پیشرفت کار تست هارد دوربین مداربسته را مشاهده می نمایید. عبارت Complete در بخش Status بیانگر اتمام کار است.

2. تست فیزیکی هارد

گاهی اوقات ضبط تصاویر دوربین مداربسته متوقف می شود و بعد از بررسی علت آن به هارد مربوط می شود. هارد را از لحاظ اتصالات چک نمایید. آیا هارد به درستی به دستگاه متصل شده است؟ این اتصال هم از نظر کابل SATA باید کنترل شود و هم اتصال به پاور. انتخاب آداپتور نامناسب موجب می شود هارد در زمان روشن شدن دستگاه، روشن نشود. با تعویض آن آداپتور با آداپتور مناسب ممکن است مشکل برطرف شود. البته موضوع به همین جا ختم نمی شود، چرا که احتمال دارد آداپتور قبلی به پاور هارد آسیب زده باشد.

ممکن است مشکل هارد از عوامل بیرونی ناشی شده باشد، به عنوان مثال ضربه به هارد. برای بررسی هارد کافیست بدنه و ظاهر هارد را به دقت چک نمایید. کوچکترین خراش روی بدنه هارد نشان از وارد آمدن ضربه به هارد است. جنس کاور بیرونی هارد از آلومینیوم است و بسیار منعطف. بنابراین رد ضربه روی این فلز نرم به راحتی قابل تشخیص است. این موضوع باعث می شود در بیشتر اوقات هارد در گارانتی شرکت ضمانت کننده پذیرفته نشود.

ضربه به هارد در حالت های مختلف ممکن است وارد شود. در زمان نصب هارد و افتادن آن، ثابت نکردن هارد در دستگاه و جابجا شدن آن از جای خود، افتادن ابزار روی هارد و…

3. صدای هارد و بررسی آن

از صدای هارد می توانید برای تست سالم بودن هارد دوربین مداربسته کمک بگیرید. در زمان روشن شدن دستگاه DVR/NVR هارد نیز روشن می شود. صدای روشن شدن هارد بسیار آرام است. هر گونه تغییر در این صدا می تواند مشکلی در هارد را بیان کند. بی صدا بودن هارد نشان از روشن نشدن هارد دارد البته این موضوع را با منوی دستگاه و بخش HDD کنترل نمایید. در صورت عدم شناسایی هارد توسط دستگاه، مشخص می شود هارد روشن نیست. آداپتور را تعویض کنید.

ممکن است صدا به شکل دیگری باشد. دلیل این صدا می تواند مواردی مانند:

 1. خرابی برد هارد: سوختن و یا عملکرد ناقص برد
 2. نوسانات برق: در زمان نوسانات برق، هد هارد به صورت تکراری متوقف و شروع به کار می کند. تکرار این حالت به هد هارد در طی زمان آسیب می رساند. سوختن برد هارد نیز از نوسان برق رخ می دهد.
 3. ضربه خوردن هارد: در جابجایی هارد و نصب آن ممکن است افتاده باشد.

4. فرمت کردن هارد دوربین مداربسته

گاهی اوقات با فرمت کردن هارد دوربین و برگرداندن تنظیمات به حالت اولیه (کارخانه) عمده مشکلات هارد برطرف می شود. به شرط آن که هارد دچار مشکلات جدی نشده باشد و قطعات آن سالم باشد. بنابراین به عنوان یکی از راه های رفع مشکل هارد دوربین مداربسته می توانید از فرمت کردن استفاده نمایید. قبل از اقدام به فرمت کردن هارد یک نسخه پشتیبان از اطلاعات درون هارد تهیه کنید. چرا که فرمت کردن هارد باعث حذف داده ها در هارد شده و هارد از نو آماده ثبت تصاویر می شود. برای فرمت کردن هارد دوربین مداربسته کافیست وارد منوی دستگاه شوید. قسمت HDD را انتخاب کنید و در لیست نمایش داده شده، هارد مورد نظر را انتخاب کنید. در نهایت با کلیک رو دکمه Init هارد دوربین فرمت می شود و تمام اطلاعات آن پاک خواهد شد.

5. علت سوختن هارد دوربین مداربسته

برای حفظ اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته، تهیه هارد با کیفیت و مراقبت از آن مهمترین اقدامیست که می توانید انجام دهید. هارد با کیفیت پایین و یا خرید هارد نامناسب یکی از دلایل سوختن هارد دوربین مداربسته است. گاهی مشتریان برای کاهش هزینه سیستم مداربسته ممکن است به هارد دوربین کم توجهی کنند و از برندهای اصلی و معتبر خرید نکنند. هارددیسک های بی کیفیت قیمت پایین تری دارند و عمر کوتاهی خواهند داشت.

از دلایل دیگر سوختن هارد دوربین مداربسته برق رسانی نامناسب به هارد است. اشکال در پاور منبع تغذیه و عدم برق رسانی درست به هارد، باعث از کار افتادن آن می شود. گاهی پاور مورد استفاده برای دستگاه سیستم مداربسته شما قادر به پشتیبانی از چند هارد نیست. به عنوان مثال استفاده از منبع تغذیه 2 آمپر که از 3 هارد پشتیبانی نمی کند. پاورها در سیستم های مداربسته به صورت های مختلفی طراحی و تولید می شوند. به گفته متخصصان، منبع تغذیه 3 آمپر توان الکتریکی لازم برای هارد را فراهم می کند. نوسانات برق نیز از علت های سوختن هارد دوربین است. برای محافظت از نوسانات برقی می توانید از رابط برای کنترل استفاده کنید.

ضربه به هارد حتی اگر موجب سوختن همان لحظه ای هارد نشود باعث ایجاد اشکال و با گذشت زمان به سوختن هارد منتهی می شود. رطوبت نیز می تواند علت سوختن هارد دوربین مداربسته باشد. زنگ زدگی دستگاه و افزایش الکتریسیته ساکن از دلایل از کار افتادگی هارد است. برای مراقبت از دستگاه سالانه آن را باز کنید و گرد و غبار آن را بگیرید. به این ترتیب سیستم خنک تر شده و عملکرد بهتری خواهد داشت. همچنین محل قرار گیری دستگاه را با توجه به شرایط جوی و موقعیتی مناسب انتخاب کنید.

نصب هارد دوربین مداربسته

اگر به تازگی هارد مناسب سیستم مداربسته تهیه کرده اید و می خواهید خود به دستگاه متصل کنید، موارد زیر را رعایت کنید:

 • قبل از نصب از پشتیبانی دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. مراجعه به دیتاشیت دستگاه که در این ارتباط توضیحاتی وجود دارد. تعداد و ظرفیت هارد مشخص شده است.
 • پاور منبع تغذیه را کنترل کنید آیا قادر به برق رسانی به هارد جدید است یا خیر.
 • هارد مناسب سیستم های نظارتی باشد. به عبارت بهتر در فعالیت 24 ساعته مشکلی نداشته باشد.

نرم افزارهای هارد دوربین مداربسته

استفاده از هارد در دستگاه ذخیره کننده نیازهای مختلفی را ایجاد می کند. از جمله محاسبه ظرفیت هارد برای ضبط تصاویر، ریکاوری اطلاعات هارد دستگاه و… نرم افزارهای مختلفی طراحی و ارائه شده اند که در ادامه برخی از آنها را معرفی می کنیم.

نرم افزار HX-Recovery: نرم افزاری برای بازیابی اطلاعات هارد است. از ویژگی های این نرم افزار می توان به ریکاوری هارد، اسکن و بازیابی کل فضای هارد، بازیابی اطلاعات در هارد فرمت شده، اسکن و بازیابی بخش خاصی از هارد و یا محدوده زمانی خاص و… لازم به ذکر است شما می توانید هارد دوربین مداربسته را مانند هارد معمولی و با کمک نرم افزارای عادی ریکاوری اسکن کنید و اطلاعات را بازیابی کنید. این کار 10 درصد اطلاعات شما را بازیابی خواهد کرد.

نرم افزار Disk Calculator: این نرم افزار برای محاسبه فضای ذخیره سازی اطلاعات دوربین های مداربسته در هارد است. به این ترتیب شما می توانید مدت زمان ضبط را نیز از این طریق محاسبه کنید. برای رسیدن به اطلاعات درست لازم است مشخصات دستگاه را در این نرم افزار وارد کنید. این مشخصات شامل نوع دستگاه، تعداد کانال یا دوربین ها، فرمت ذخیره سازی، بیت ریت، فریم ریت و… می شود.

نرم افزار HDDExpert: در صورتی که بخواهید هارد دوربین مداربسته را از طریق کامپیوتر تست کنید این نرم افزار می تواند کاربرد داشته باشد. نرم افزاری قدرتمند برای تست و بررسی سلامت هارددیسک است.

7. تفاوت هارد دوربین مداربسته با هارد کامپیوتر

یکی از سوالات مشتریان در ارتباط با هارد دوربین مداربسته، تفاوت هارد های معمولی با این هارد است. چرا باید از هاردی که ویژه سیستم های نظارتی طراحی شده است استفاده شود. ضرورت این انتخاب به نوع کاربری این نوع هاردها برمی گردد. سیستم های نظارتی به فعالیت مداوم هارد در طی شبانه روز نیاز دارند در نتیجه ساختار هارد دوربین مدار بسته متناسب با این نوع عملکرد باید طراحی شود. در هاردهای کامپیوتر قابلیت خواندن و نوشتن در زمان انتقال اطلاعات وجود دارد. در مقابل در هاردهای دوربین مداربسته 90 درصد زمان را در حال ضبط فیلم و 10 درصد به بازبینی فیلم و اطلاعات اختصاص می یابد.