ثبت تصاویر در سیستم های مداربسته و نظارتی از اهمیت بالایی برخوردار است. مرور تصاویر از قبل ضبط شده در زمان وقوع رویدادهای مختلف در رفع مشکلات بوجود آمده بسیار مفید و موثر هستند. بنابراین مدت زمانی که می خواهید سیستم نظارت تصویری شما فیلم ها را ضبط و نگهداری کند هر چه بیشتر باشد برای شما بهتر است. از طرفی محدودیت هایی از جمله هزینه خرید هاردهای اضافی و فضای مناسب جهت نگهداری آنها می تواند مانع از خرید هارددیسک به تعداد بالا شود. در نتیجه چگونه می توانیم هارد سیستم مداربسته خود را افزایش دهیم. ظرفیت هارددیسک به طور مشخص تعریف شده است با این حال آیا افزایش هارد دوربین مداربسته امکان پذیر است؟ پاسخ: بله و چگونگی آن و روش های موثر برای این منظور را در این مقاله بررسی می کنیم.

افزایش ظرفیت ذخیره سازی دوربین مداربسته

در سیستم های نظارتی مانند دوربین های مداربسته، دستگاه های DVR یا NVR و معادل آنها وظیفه ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر را بر عهده دارند. هر دستگاه ضبط با توجه به تعداد کانال و برخی مشخصات دیگر تعداد مشخصی هارددیسک با ظرفیت تعیین شده می تواند پشتیبانی کند. یکی از راه های افزایش ظرفیت ذخیره سازی دوربین مداربسته استفاده از حداکثر تعداد و ظرفیت هاردی است که دستگاه ضبط می تواند پشتیبانی کند. با این حال چگونه از همین تعداد هارددیسک بیشترین بهره را ببریم؟ فرض کنید با وجود افزایش هارد دوربین مداربسته شما به مدت زمان بیشتری برای ثبت تصویر نیاز دارید. افزودن هارددیسک دیگر به دستگاه ممکن نیست زیرا دستگاه بیشتر از تعداد نصب شده پشتیبانی نمی کند. چاره چیست؟ آیا باید دستگاه ضبط را تعویض کنیم و دستگاه دیگری خریداری کنیم؟

البته به دلایل مختلفی نیز ممکن است شما نخواهید هارددیسک جدیدی روی دستگاه نصب کنید. خرید دستگاه جدید می تواند راه حل باشد اما ما می خواهیم از همین دستگاه با همان تعداد هاردی که داریم به تعداد روزهای بیشتری فیلم ضبط کنیم. در ابتدا باید عواملی که در حجم تصویر و ظرفیت ذخیره سازی هارددیسک موثر است را شناسایی کنیم.

عوامل موثر در میزان ذخیره سازی هارددیسک دوربین مداربسته

عواملی که بر میزان ذخیره سازی هارددیسک مورد نیاز تأثیر می گذارند، وضوح تصویر، نرخ فریم، تعداد دوربین ها و کیفیت فناوری فشرده سازی به کار رفته است. بنابراین هنگام خرید و مقایسه سیستم ها، یکی از متغیرهای اصلی فناوری فشرده سازی است، برای یک سیستم باقی عوامل دیگر ثابت هستند. به این معنی که در زمان خرید سیستم مداربسته شما تعداد دوربینی که می خواهید ثابت است، کیفیت و رزولوشن مورد نیاز مشخص است و با توجه به فناوری فشرده سازی می توانید دستگاه با عملکرد متفاوت انتخاب کنید.

تغییر در هر کدام از عوامل بالا در میزان فضای ذخیره سازی دوربین مداربسته تغییر ایجاد می کند. برای افزایش هارد دوربین مداربسته می توانید رزولوشن تصویر را کاهش دهید. همچنین نرخ فریم پایین نیز موجب کاهش حجم اطلاعات ذخیره شده می شود. این تغییرات را می توانید با توجه به مکان تحت نظارت انجام دهید. به عنوان مثال در مکانی که حرکت اهمیت چندانی ندارد و نیازی به ثبت جزء به جزء حرکت نیست از نرخ فریم پایین استفاده کنید. البته نرخ فریم 15، فیلم با کیفیت مناسبی برای کاربری های عمومی و معمولی ارائه می دهد. در نتیجه الزامی به ثبت فیلم با نرخ فریم 30 نیست.

آشنایی با نرخ فریم دوربین مداربسته

FPS در دوربین مداربسته همان نرخ فریم یا تعداد فریم (Frame per second) که آن را با FPS نیز نمایش می دهند و نشان دهنده تعداد فریم های یک تصویر در یک ثانیه است. برای آشنایی بیشتر مقاله زیر را بخوانید.

Fps در دوربین چیست

در صورتی که رزولوشن تصویر را پایین بیاورید حجم تصاویر ثبت شده به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد. در نتیجه اطلاعات با حجم کمتری ذخیره شده و فضای بیشتری برای ذخیره سازی خواهید داشت. اما اگر بخواهید کیفیت و وضوح تصویر را کاهش ندهید تا جزئیات به شکل مطلوبی قابل رویت باشد باید از فرمت فشرده سازی مناسب استفاده کنید.

فرمت فشرده سازی دوربین مداربسته

نحوه فشرده سازی ویدیو می تواند تفاوت قابل توجهی در نیازهای ذخیره سازی ایجاد کند. به طور مثال در یک سیستم معمولی اگر داده های یک دوربین مداربسته با فناوری های مختلف فشرده سازی شود نتیجه تفاوت قابل توجهی دارد:

  • فشرده سازی متوسط: 40 گیگابایت در روز
  • بهترین فشرده سازی: 20 گیگابایت در روز

همانطور که مشاهده می کنید اطلاعات برای ذخیره شدن با فناوری فشرده سازی متوسط به میزان 40 گیگابایت فضا در روز نیاز دارد. با بهترین فشرده سازی به مقدار نصف می رسد. این ارقام را برای سیستم با 100 دوربین یکسان در نظر بگیرید:

  • فشرده سازی متوسط: 4 ترابایت در روز
  • بهترین فشرده سازی: 2 ترابایت در روز

تفاوت بسیار چشمگیرتر شد و حال مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات این سیستم را به مدت 90 روز در نظر بگیرید. فضای مورد نیاز به شکل وحشتناکی متفاوت خواهد شد.

  • فشرده سازی متوسط: 360 ترابایت در 90 روز
  • بهترین فشرده سازی: 180 ترابایت در 90 روز

فرمت فشرده سازی +H.265

فرمت فشرده سازی +H.265

فرمت فشرده سازی H.264

فرمت فشرده سازی H.264

فرمت فشرده سازی H.265

فرمت فشرده سازی H.265

تفاوت بین فشرده سازی متوسط و بهترین نوع آن 180 ترابایت فضای ذخیره سازی اضافی است و این فقط برای یک سیستم نسبتاً کوچک 100 دوربینی است. در دوربین های مداربسته فناوری های مختلفی برای فشرده سازی فیلم دوربین مداربسته به کار می رود. فرمت های فشرده سازی اسمارت، استانداردهای H.265+، H.265، H.264+، H.264 از جدیدترین فشرده سازی های ویدئو هستند که بسیار موفق تر از MPEG-2 و MPEG-4 عمل کرده اند. در زمان خرید اجزا سیستم مداربسته (دوربین مداربسته و دستگاه ضبط) به این مشخصه دقت کنید. فرمت فشرده سازی در دیتاشیت محصول با عنوانی مانند video compression قابل دسترسی است.

سایر روش ها جهت افزایش هارد دوربین مداربسته

 علاوه بر تغییراتی که در نرخ فریم و رزولوشن ضبط فیلم دوربین مداربسته می توانید ایجاد کنید و یا فرمت فشرده سازی را تغییر دهید، راه های دیگری برای افزایش هارد دوربین مدار بسته وجود دارد. این موارد شامل تنظیمات ضبط دوربین مداربسته می شود. به عنوان مثال شما می توانید دستگاه خود را به گونه ای تنظیم کنید که تنها در موارد خاص ضبط انجام دهد و به طور 24 ساعته فیلم رکورد نشود. یکی از این موارد خاص در زمان هایی که در محل حضور ندارید ضبط صورت گیرد (مثلاً در دوربین های مداربسته نصب شده در منزل). همچنین می توانید ضبط را در حالت تشخیص حرکت قرار دهید. در این صورت زمانی که حرکتی در میدان دید دوربین رخ دهد دوربین شروع به ضبط وقایع می کند. در غیر اینصورت رکوردی انجام نشده و اطلاعاتی به هارد ارسال نمی شود.

استفاده از SD کارت نیز می تواند یکی از راه هایی باشد که فضای ذخیره سازی دوربین مداربسته را افزایش دهد. اما به علت آنکه غالباً SD کارت ها ظرفیت چندانی ندارند بنابراین به کاربردن آنها سهم زیادی در ازایش فضای ذخیره سازی دوربین مداربسته نخواهد داشت.

استفاده از تکنولوژی ها در افزایش هارد دوربین مداربسته

با استفاده از برخی تکنولوژی ها شما می توانید در روند استفاده از پهنای باند و حافظه ذخیره سازی اطلاعات بهبود ببخشید. همین امر در مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات تاثیر گذار خواهد بود. تکنولوژی IVE یک مجموعه فناوری کدگذاری ویدئو است که به طور هوشمندانه عمل می کند. از این مجموعه فناوری ROI در دوربین های مداربسته بسیار رایج است. با استفاده از این فناوری شما می توانید بخشی از تصویر را که جزئیات در آن مهم است با ثبت جزئیات داشته باشید و باقی تصویر با کمترین جزئیات ثبت شوند.

به تصویر زیر دقت کنید آنچه در دید دوربین مداربسته قرار دارد دو ناحیه استراتژیک وجود دارد. این دو ناحیه را می توان با رزولوشنی بیشتر از سایر نقاط تصویر ثبت کرد. زیرا این دو ناحیه جزئیات خودرو در حال عبور رویت می شود که اطلاعات مهمی را برای این مکان محسوب می شود. چنین کاری موجب می شود تا اطلاعات مورد نیاز  ضروری از تصاویر بدست آید ضمن اینکه این تصاویر حجم بالایی از حافظه را اشغال نکند. برای آشنایی بیشتر با این فناوری و عملکرد آن مقاله ROI در دوربین مداربسته چیست را مطالعه کنید.

کلام آخر در چگونگی افزایش هارد در ذخیره سازی فیلم دوربین مداربسته

استفاده از روش های ترکیبی تاثیر بیشتری در کاهش حجم اطلاعات ذخیره شده دارد و در مدت زمان بیشتری می توانید از هارد برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید. همچنین شما می توانید از وضوح تصاویر در بخش های غیر ضروری بکاهید و  تمرکز فیلم را بر روی بخش های مهم قرار دهید. به این ترتیب کیفیت تصویر تنها در بخش هایی پایین می آید که نیازی به جزئیات آن ندارید. در نتیجه حجم اطلاعات کم می شود و مدت ذخیره سازی افزایش می یابد. به طور همزمان تنظیمات ضبط دوربین را نیز را از حالت شبانه روزی تغییر دهید.

فریم ریت را متناسب با کاربری و محیط نصب دوربین تنظیم کنید. فرمت های فشرده سازی از مهم ترین عواملی هستند که در ذخیره سازی اطلاعات نقش دارند. انتخاب درستی از فرمت فشرده سازی داشته باشید تا فیلم های شما با وضوح مطلوب در حجم مناسبی ذخیره شوند. به این ترتیب دیگر نگران تعویض چندباره هارد دوربین مداربسته نخواهید بود. البته در صورتی که فیلم های دوربین مداربسته ضبط شده در گذشته را به صورت بکاپ در جای دیگری نگهداری می کنید و یا دیگر نیازی به آنها ندارید می توانید تنظیم ضبط دوربین را در حالتی قرار دهید که در صورت پر شدن هارد ضبط متوقف نشود. در این حالت ضبط فیلم روی فیلم های گذشته انجام می شود. انتخاب فیلم ها از قدیمی ترین فیلم آغاز می شود تا فیلم های جدید روی آنها رونویسی شود.

5/5 - (2 امتیاز)