واژه ROI مخفف Region Of Interest و از قابلیت های کد گذاری دوربین مداربسته است. هنگام خرید دوربین مداربسته با مراجعه به دیتا شیت می توانید از ویژگی ها و مشخصات دوربین آگاه شوید. برخی از آیتم ها مفهوم روشنی را ارائه می کنند در مقابل برخی از گزینه ها اینطور نیست. عبارت ROI بیانگر وجود یک فناوری در دوربین مداربسته است که زیر مجموعه تکنولوژی IVE محسوب می شود. تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته چیست سوالیست که در این مقاله به آن می پردازیم. برای روشن تر شدن مفهوم ROI در ابتدا IVE که مجموعه مادر هست معرفی می شود.

تکنولوژی IVE در دوربین مداربسته چیست

IVE فناوریست که با استفاده از آن و براساس نیاز کاربر، پردازش های هوشمندانه را می توان بر روی ویدئو اعمال کرد. به عنوان مثال، از این تکنولوژی برای بهبود روند استفاده از پهنای باند و حافظه ذخیره سازی مطلوب می توان استفاده نمود. به این ترتیب دوربین مداربسته با توجه به این نیازها عملکردی متناسب داشته و تصویری با کیفیت بالا ارائه می کند. IVE مخفف Intelligent Video Encoding است، به معنای کدگذاری هوشمند ویدئویی.

با پیشرفت ها و ارتقاء کیفیت دوربین مداربسته، فضای ذخیره سازی و پهنای باند بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. چرا که کیفیت بالاتر دوربین جزئیات بیشتری از تصویر را ثبت می کند. در نتیجه اطلاعات با حجم بیشتری ارسال می شود. پهنای باندی بیشتری در ارسال تصاویر مورد نیاز است و همچنین حافظه بیشتری برای ذخیره اطلاعات لازم است. اما چه عملیاتی روی تصاویر رخ دهد که جزئیات از بین نرود اما در پهنای باند و حافظه ذخیره سازی صرفه جویی کرد. روش های کدگذاری هوشمند برای این منظور و اهداف دیگر طراحی شده اند. یکی از این کدگذاری ها که به منطقه خاصی معطوف می شود تکنولوژی ROI است.

فناوری ROI در دوربین مداربسته چیست

در بیشتر تصاویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته فریم های تکراری وجود دارد که فایده چندانی ندارند. در واقع این فریم ها تنها پهنای باند و حافظه را اشغال می کنند، بدون آنکه فایده ای داشته باشند. آر او آی یا همان منطقه مورد نظر به این نحو عمل می کند که تنها روی ارائه تصاویر با کیفیت بالا از نواحی خاص متمرکز می شود. اما برای مناطق و فریم هایی که تغییری در آنها رخ نداده است، تصویر بدون تغییر انتقال داده می شود.

در واقع تعریف ROI اینگونه است که اجزایی از مناظر مانند آسمان، درختان اهمیت چندانی در مسائل حفاظتی ندارند و با کیفیت کمتری ثبت می شود. در مقابل چهره افراد، پلاک خودرو و… ناحیه مهم بوده و کیفیت تصویر بالاتر است. طبق این تکنولوژی مناطقی نسبت به سایر بخش های تصویر ارجحیت بیشتری دارند که به آن Region Of Interest می گویند. عملکرد این تکنولوژی گاهی برای مناطق کم اهمیت (یا بدون تغییر)، کیفیت تصویر را کاهش می دهد و یا تصویری از آن را مجدد ارسال نمی کند. نتایج استفاده از چنین تکنولوژی از بین نرفتن اطلاعات مهم تصویر، فشرده سازی موثر داده ها، بهینه سازی ارتباط کیفیت تصویر و میزان فشرده سازی است.

فرمت فشرده سازی H.264 در دوربین مداربسته

فرمت فشرده سازی H.264 چه تاثیری در ذخیره تصاویر دوربین مداربسته دارد؟
فشرده سازی H.264

فرمت فشرده سازی H.265 در دوربین مداربسته

فرمت فشرده سازی H.265 و نحوه فشرده کردن تصاویر در دوربین های مداربسته
فشرده سازی H.265

فرمت فشرده سازی +H.265 در دوربین مداربسته

فشرده سازی H.265+ در مقایسه با سایر فرمت های فشرده سازی در دوربین مداربسته

فشرده سازی +H.265

انواع ROI چیست

در تکنولوژی ROI دو شیوه کدگذاری وجود دارد که هر کدام به نحوی روی تصویر پردازش انجام می دهد. این دو نوع عبارتند از : FIXED REGION(منطقه ثابت) و دیگری DYNAMIC TRACKING (ردیابی پویا)

Fixed Region یا منطقه ثابت

در تنظیمات ROI در دوربین مداربسته شما می توانید 4  ناحیه ثابت را برای دوربین تعیین کنید. برای این منظور ابتدا عملکرد ROI را برای مناطق ثابت فعال نمائید. سطح رمزگذاری را از 1 تا 6 می توانید تنظیم کنید.

Dynamic Tracking یا ردیابی پویا

در حالت ردیابی پویا عملکرد تشخیص چهره قابل فعال شدن است. ابتدا تشخیص چهره و Dynamic Tracking را فعال کنید. سطح رمزگذاری ROI در این حالت نیز از 1 تا 6 قابل تنظیم است. این تکنولوژی از فناوری Triple Stream پشتیبانی می کند. به کاربران امکان تنظیم 4 ناحیه ثابت یا ردیابی پویا را به طور جداگانه می دهد. Dynamic Tracking در حال حاضر از تشخیص چهره و رمزگذاری ROI پشتیبانی می کند.

اهمیت تکنولوژی ROI

به علت محدودیت منابع پهنای باند شبکه لازم است از بیت ریت پائین برای انتقال جریان ویدئو بهره برد. هدف این تکنولوژی نظارت بر موضوعات و نواحی مهم با وضوح بالا با کاهش حجم است. رمزگذاری ROI کیفیت نواحی بی اهمیت را فدا کرده و روی رمزگذاری نواحی مهم متمرکز می شود. به این ترتیب کیفیت نظارت تصویری به حد مطلوب رسیده بدون آنکه نیازی به افزایش پهنای باند باشد. این فناوری به طور قابل توجهی از افزایش هزینه های ذخیره سازی و پهنای باند جلوگیری می کند. لازم به ذکر است ROI در دوربین مداربسته یک فناوری رایج و مورد پشتیبانی اکثر دوربین های شبکه است.

بسیاری از تولید کنندگان دوربین مداربسته در زمینه تجهیز تولیدات تحت شبکه خود به این فناوری اقدام کرده اند. هایک ویژن از کمپانی های بزرگ و مطرح جهان است که ROI را در تولیدات خود ارائه کرده است. با توجه به قابلیت های AVC و فرمت های فشرده سازی در محصولات هایک ویژن این برند نسبت به سایر برندها نتیجه بهتری را ارائه کرده است. ترکیب فشرده سازی H.265 و ROI بیت ریت را کاهش می دهد. به طوری که از کیفیت ویدیو فوق العاده بالا با پهنای باند کم و هزینه ذخیره سازی پایین لذت خواهید برد.