انتقال و ذخیره سازی تصاویر یکی از مسائل بسیار مهم در یک سیستم مداربسته است. تصاویر مداربسته یا به طور کلی دیتای تولید شده در ابتدا دارای حجم بسیار بالایی هستند. چنانچه این دیتا به صورت خام منتقل و یا ذخیره شوند فضای زیادی را اشغال کرده و هزینه های زیادی را ایجاد می کنند. پس برای کاهش حجم این اطلاعات باید از روش های فشرده سازی تصویر استفاده نمود. برای فشرده سازی اطلاعات، کدک ها به دنبال محتوای تکراری می گردند و آنها را ادغام یا حذف می کنند. انواع مختلفی از روش ها ی فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله رایج ترین آن روش فشرده سازی H.264 است. در این مطلب به شرح مکانیسم فشرده سازی H.264 می پردازیم.

مکانیسم فشرده سازی H.264

استاندارد H.264 یا AVC برای اولین بار در سال 2003 منتشر شد. این کدک بر پایه مفاهیم استانداردهای قبلی فشرده سازی مانند MPEG-2 و MPEG-4 Visual ساخته شده است. H.264 دارای پتانسیل بالایی برای فشرده سازی تا 50 درصد بیشتر از روش های قبلی است و انعطاف پذیری بیشتری را در فشرده سازی، انتقال و ذخیره سازی تصاویر ویدیویی را فراهم می کند.

H.264 یک کدک فشرده سازی است که با رمزگذاری/رمزگشایی اطلاعات، آنها را فشرده می کند. در این نوع فشرده سازی، پس از ثبت تصاویر، فریم های تکراری و غیر ضروری حذف می شوند. در واقع مکانیسم این روش به این شکل است که حجم نهایی تصویر کاهش یابد بدون آنکه تغییری در کیفیت نهایی تصاویر ایجاد شود.

مزایای فشرده سازی H.264

شاید بزرگترین مزیت H.264 نسبت به استانداردهای قبلی ، نحوه فشرده سازی آن باشد. در مقایسه با استانداردهایی مانند MPEG-2 و MPEG-4 Visual،ا H.264 می تواند:

کاهش حجم تصاویر تا 50 درصد بیشتر نسبت به روش قبلی

ارائه تصویر با کیفیت بالا با نرخ بیت (Bitrate)

به عنوان مثال، یک دستگاه DVD می تواند یک فیلم حدودا 2 ساعته را در قالب MPEG-2 ذخیره کند. اما در هنگام استفاده از فشرده سازی H.264، می تواند 4 ساعت یا بیشتر فیلم را با کیفیت بالاتر را در همان دیسک ذخیره کند (با نرخ بیت پایین تر برای همان کیفیت).

عملکرد فشرده سازی بهبود یافته در H.264 به صورت مستقیم منجر به کاهش قیمت هزینه های سیستم مداربسته می شود. مکانیسم فشرده سازی H. 264 از روش های قبلی پیچیده تر است و این بدان معنی است که دارای قدرت پردازش بالاتری در فشرده سازی و کاهش حجم استریم های ویدئویی است.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020