یکی از مباحث مهم فریم ریت یا FPS در دوربین مداربسته است. FPS فاکتوری است که بیشتر با کیفیت تصاویر مداربسته سر و کار دارد و یکی از فاکتورهایی است که هنگام خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه کنید. نرخ فریم یا فریم ریت دوربین مداربسته معمولا در دیتاشیت آن به همراه دیگر عوامل درج می شود. اما برای دانستن اهمیت این فاکتور در دوربین مداربسته به ادامه مطلب مراجعه کنید.

FPS در دوربین مداربسته چیست؟

نرخ فریم به تعداد فریم های جداگانه که به صورت متوالی نمایش داده شده و یک تصویر متحرک را ایجاد می کنند اشاره دارد. به بیان دیگر، برای اینکه یک تصویر متحرک داشته باشیم باید تعدادی فریم به طور پیوسته پشت سر هم نمایش داده شوند و تصاویر متحرک را ایجاد کنند.

اما در این میان سوالی که مطرح می شود این است که چه تعداد فریم جداگانه در کنار هم یک تصویر متحرک را ایجاد می کنند. چنانچه بخواهیم به این سوال بر مبنای توانایی چشم انسان پاسخ دهیم باید بگوییم که چشم انسان می تواند تا 10 فریم را به صورت متحرک ببیند و کمتر از این مقدار را به صورت تصویر متحرک نمی بیند. پس برای دیدن تصاویر به صورت متحرک چشم انسان حداقل به 10 فریم متوالی نیاز دارد.

اما نکته مهم اینجاست که هرچه تعداد فریم ها افزایش یابد پیوستگی تصاویر بیشتر شده و جزئیات بیشتری قابل مشاهده خواهد بود. اینجاست که بحث نرخ فریم مطرح می شود. در سیستم مداربسته چنانچه تصاویر با فریم ریت بیشتری ضبط شوند جزئیات بیشتری را به نمایش می گذارند. همچنین در هنگام آهسته کردن تصاویر یا اسلوموشن کمتر با تاری تصویر مواجه خواهید شد.

در تصاویر با فریم پایین حرکت می تواند موجب تار شدن شدید تصاویر و عدم امکان تشخیص جزئیات شود. برای مثال دوربینی با نرخ فریم 25fps می تواند جزئیات بیشتری را در تصاویر به نمایش بگذارد تا یک دوربین با نرخ فریم 10fps. حداکثر تعداد فریم قابل انتقال با استاندارد تلویزیونی PAL (مورد استفاده در ایران) 25 فریم در ثانیه است. این تعداد فریم می تواند یک تصویر زنده با کیفیت را برای شما تضمین کند.

فریم-ریت-در-دوربین-مداربسته

FPS در دوربین مداربسته چه رابطه ای با پهنای باند دارد؟

نرخ فریم تاثیر مستقیمی بر حجم و پهنای باند دوربین مداربسته دارد. هرچه نرخ فریم  بیشتر باشد حجم تصاویر ضبط شده در هارددیسک ها بیشتر خواهد بود. بنابراین برای انتقال اطلاعات به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد داشت. برای آشنایی با مبحث پهنای باند در دوربین مداربسته بر روی لینک کلیک کنید.

رابطه FPS و Shutter Speed سرعت شاتر

بسیاری از افراد فکر می کنند که سرعت فریم عاملی است که باعث تاری تصاویر می شود اما در واقع سرعت شاتر تاثیر بیشتری بر این موضوع دارد. هرچه سرعت شاتر بیشتری باشد ، تصاویر در عمل واضح تر خواهند بود و هرچه با سرعت شاتر آهسته تر باشد، می تواند باعث تاری تصاویر و هم از بین رفتن فریم ها شود.

نحوه مدیریت FPS در دوربین مداربسته

قبل از ارائه نکاتی در مورد FPS در دوربین مداربسته باید بدانید که نرخ فریم در دستگاه ضبط قابل تنظیم است.برای تنظیمات نرخ فریم در دوربین مداربسته می توانید به صورت زیر عمل کنید:

  • در صورتیکه در سیستم مداربسته خود دارای محدودیت پهنای باند هستید، برای مشاهده تصاویر به صورت زنده از نرخ فریم های پایین تر استفاده کنید
  • در سیستم های مداربسته که دارای قابلیت پخش Double Stream یا Triple Stream هستند می توانید جریان های مشاهده از راه دور را در نرخ فریم پایین تنظیم کنید و از فریم بالا برای مشاهده محلی استفاده کنید.
  • اگر سیستم مداربسته دارای قابلیت تشخیص حرکت است می توانید دوربین را طوری تنظیم کنید تا ویدیو را با ضریب فریم کم ضبط کند تا تاثیر آن در پهنای باند شبکه کاهش یابد، و فقط در هنگام تشخیص حرکت از میزان فریم بالاتر استفاده کنید.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020