دوربین مداربسته جدای از امکانات تصویربرداری که در اختیار کاربر می گذارد دارای قابلیت های خاص دیگری نیز هست که کمک زیادی به کاربران از لحاظ راحتی و صرفه اقتصادی می کند. یکی از این قابلیت ها تشخیص حرکت یا Motion Detection است. در این قابلیت که مربوط به نوع ضبط تصاویر است می توان شروع ضبط را همراه با ورود سوژه متحرک به تصویر تنظیم نمود. در ادامه می خوانیم:

  • نحوه عملکرد قابلیت تشخیص حرکت
  • مزایای قابلیت تشخیص حرکت
  • تنظیمات Motion Detection

نحوه عملکرد قابلیت تشخیص حرکت

شرح مفهوم قابلیت تشخیص حرکت بسیار آسان است. دستگاه های ضبط به صورت اتوماتیک در حالت ضبط Continues قرار دارند. بدین معنی است که دستگاه به صورت 24 ساعته تمام تصاویر دریافتی از دوربین ها را ضبط می کند. اما چنانچه در سیستم خود Motion Detection را فعال کنید تنها در صورتی عملیات ضبط شروع می شود که سوژه متحرکی وارد تصویر گردد. برای مثال تصور کنید که در یک اتاق کم رفت و آمد دوربین نصب کرده اید که ضبط 24 ساعته تصاویر در آن ضرورتی ندارد. با فعال کردن این قابلیت هرگاه که سوژه متحرکی وارد تصویر شود دستگاه شروع به ضبط می کند. چنانچه سیستم مداربسته خود را به سیستم آلارم متصل کرده باشید با ورود سوژه علاوه بر شروع ضبط، زنگ هشدارها نیز به صدا در می آید.

مزایای قابلیت تشخیص حرکت

کاهش هزینه ها: یکی از مزایای استفاده از این قابلیت در هنگام نصب دوربین مداربسته این است که دیگر نیازی به حضور تمام وقت شخص شما و یا افراد دیگری که مجبور باشید به آنها حقوق بدهید، در محل نیست برای نیل به اهداف نظارتی از این طریق چنانچه در محل هم حضور نداشته باشید سیستم آلارم های لازم را به اطلاعتان می رساند.

همچنین با جود این قابلیت در فضای ذخیره سازی یا همان هاردیسک هایی که برای دستگاه ضبط خود خریداری کرده اید نیز صرفه جویی می شود، زیرا تنها ضبط زمانی صورت می گیرد که حرکتی رخ دهد. پس فوتیج های ویدئویی کمتری نسبت به حالت ضبط 24 ساعته خواهید داشت.

صرفه جویی در زمان: تمام قابلیت های در نظر گرفته شده در سیستم های مداربسته به منظور صرفه جویی در هزینه و زمان و … و راحتی کاربران است. با وجود قابلیت تشخیص حرکت دیگر نیازی نیست تا تمام وقت خود را برای نظارت بر کاربری خود بگذارید. کافی است تا این قابلیت را فعال نموده تا دوربین به صورت خودکار وظیفه خود را انجام دهد. در این حالت هرگاه که شیء، فرد و یا هر سوژه متحرکی که وارد تصویر شود دستگاه شروع به ضبط تصاویر می کند.

بازده حفاظتی بالاتر: با وجود این قابلیت در دوربین امکان نظارت بهینه تر بر انواع کاربری ها امکان پذیر خواهد بود. امکان استفاده از این قابلیت در مکان های مختلفی اعم از منازل، ادارات، کارخانجات و … وجود دارد. این قابلیت امنیت کاملتری را به ارمغان آورده و از هزینه های اضافی به صورت غیر مستقیم می کاهد.

تنظیمات Motion Detection:

فعالسازی قابلیت تشخیص حرکت به دو صورت امکان پذیر است. هم از طریق تنظیمات دوربین و هم از طریق نرم افزار (VMS). در این قابلیت پارامترهای مختلفی وجود دارد که بسته به نوع نیاز و ویژگی های محل مورد نظر می توان آنها را تنظیم نمود.

حساسیت Sensivity: این پارامتر به دامنه تغییرات روشنایی موجود در محیط بستگی دارد. چنانچه مقدار Sensivity را بالا قرار دهید، سیستم نسبت به تغییرات جزئی روشنایی و نور حساس تر خواهد بود و چنانچه در مقادیر پایین تری (حساسیت کمتر) قرار گیرد تنها نسبت به حرکات بزرگتر در تصویر واکنش نشان خواهد داد. اما به طور معمول چنانچه درصد حساسیت را بر روی 50 درصد قرار دهید سیستم نسبت به ورود سوژه های متحرکی در ابعاد بدن انسان واکنش نشان خواهد داد.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-91009555

چقدر مفید بود؟ 🙂