در مطالب قبلی اشاره کوتاهی به نقش سرور در سیستم مداربسته داشتیم. سرور ها می توانند در یک سیستم مداربسته نقش دستگاه ضبط و مدیریت تصاویر را داشته باشند. بنابراین، بعد از نصب دوربین مدار بسته و راه اندازی سرور تمامی اطلاعات و تصاویر در سرور ذخیره شده و مدیریت تصاویر به جای دستگاه ضبط NVR یا DVR تماما بر عهده سرور خواهد بود.

دستگاه سرور چیست؟

سرور در واقع یک کامپیوتر معمولی با قدرت بالا است. این دستگاه ها از قابلیت های متفاوتی برخوردار بوده و معمولا از آنها برای مدریت شبکه های کامپیوتری بزرگ استفاده می شود. سرور هسته اصلی یک شبکه کامپیوتری بوده که به سایر دستگاه ها سرویس می دهد.

برای مثال شبکه جهانی اینترنت که دارای چندین میلیون کاربر در دنیا است وابسته به تعداد زیادی دستگاه سرور در نقاط مختلف جهان است. وظیفه یک سرور کامپیوتری، ذخیره، بازیابی و ارسال اطلاعات به سایر کامپیوترهای موجود در شبکه است.

چه وقت از دستگاه سرور در سیستم مداربسته استفاده می کنیم؟

از دستگاه های سرور در نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته تحت شبکه به جای دستگاه های ضبط NVR استفاده می شود. به صورت کلی از دستگاه ضبط NVR جهت ضبط و مدیریت تصاویر مداربسته استفاده می شود، اما برخی اوقات به منظور استفاده از قابلیت های قدرتمند و پیچیده دستگاه سرور در سیستم مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در برخی از ارگان های بزرگ که تعداد زیادی دستگاه سرور وجود دارد می توان از آنها به جای دستگاه ضبط استفاده نمود.

معایب استفاده از سرور:

  • هزینه های نگهداری از دستگاه های سرور به مراتب بالاتر از دستگاه های ضبط است. سرورها برق بیشتری استفاده می کنند و هزینه برزورسانی و آپدیت نرم افزارهای آنها نیز به مراتب بیشتر است.
  • پورت POE در دستگاه سرور موجود نیست و نمی توان با استفاده از قابلیت POE دوربین ها را مستقیما به دستگاه ضبط متصل نمود. بنابراین چنانچه مایل به استفاده از قابلیت POE باشید می بایست از سوئیچ های POE استفاده نمائید که هزینه جداگانه ای دارند.
سرور دوربین مداربسته

مزایای استفاده از سرور:

  • با توجه به اینکه سرورها دستگاه ها کامپیوتری هستند به راحتی می توان بر روی آنها انواع نرم افزارها با قابلیت های متفاوت نصب کرد. برای مثال نرم افزار مدیریت تصاویر یا VMS که در برندهای مختلف متفاوت اند، مانند IVMS در هایک ویژن یا PSS در داهوا. همچنین می توان انواع مختلفی از نرم افزارها با قابلیت های پردازش تصویری همچون تشخیص چهره، تشخیص پلاک، تشخیص نفوذ  و … را بر روی آنها نصب نمود.
  • قابلیت بالای این دستگاه ها باعث شده تا بتوانند از تعداد زیادی دوربین در شبکه پشتیبانی کنند. بنابراین در پروژه های بزرگ بسیار کارآمد هستند.
  • ظرفیت ذخیره سازی تصاویر در سرورها به مراتب بالاتر از دستگاه ضبط است. همچنین این دستگاه ها از امنیت بالایی برای حفاظت از اطلاعات برخوردار هستند.
  • سرورها به دلیل وجود پردازنده های قدرتمند در آنها از سرعت بالایی در انتقال اطلاعات برخوردار اند.

استفاده از دستگاه NVR مناسب تر است یا سرور؟

مزایای NVR نسبت به سرور: دستگاه های NVR به عنوان یک راهکار ارزان تر نسبت به دستگاه های سرور محسوب می شوند. به همین دلیل دارای مقبولیت بیشتری در میان کاربران هستند. همچنین NVRهای دارای مراحل نصب ساده تری نسبت به سرورها بوده و از این رو دردسر کمتری در نصب دارند.

همچنین دستگاه های NVR مشکلات نرم افزاری کمتری نسبت به سرورها دارند و سیستم های پایدارتری محسوب می گردند. از دیگر قابلیت های دستگاه های NVR نیز این است که از سیستم POE پشتیبانی می کنند در حالیکه در سرورها اینگونه نیست و برای استفاده از سیستم POE در آنها باید به صورت جداگانه سوئیچ POE خریداری نمود.

مزایای سرور نسبت به NVR: اما دستگاه های سرور نیز دارای مزایایی نسبت به دستگاه های ضبط هستند. از جمله می توان به قابلیت های پردازش تصویری در آنها اشاره نمود که بسیار پیشرفته تر و منعطف تر از NVRهاست. همچنین در پروژه های بزرگ با تعداد چند صد دوربین عملکرد سرورها بهتر از دستگاه NVR است.

به صورت کلی برای انتخاب بین سرور و دستگاه NVR باید به فاکتورهای متعددی از جمله بزرگی پروژه، نوع کارکرد سیستم، انتظارات موجود از سیستم مداربسته و … توجه نمود. با در نظر گرفتن این فاکتورها می توان انتخاب بهتری میان این دو گزینه داشت. به طور خلاصه استفاده از دستگاه های NVR در پروژه های نه چندان بزرگ توجیه بیشتری دارد و سرورها نیز اغلب برای پروژه های بزرگ با دوربین زیاد و همچنین ارائه قابلیت های پردازش تصویری ویژه مناسب هستند.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020