سرورها در یک سیستم مداربسته نقش دستگاه ضبط را به عهده می گیرد. به عبارت بهتر بعد از نصب دوربین مدار بسته و راه اندازی سرور تمامی اطلاعات و تصاویر در سرور ذخیره می شود. به این ترتیب سرور دوربین مداربسته مدیریت تصاویر را به جای دستگاه ضبط NVR یا DVR تماماً به عهده دارد. سوالی که مطرح می شود این است که سرور بهتر است یا NVR. همچنین نصب دوربین مداربسته IP با استفاده از سرور چگونه است؟

تاریخچه استفاده از سرور در دوربین های مداربسته

در سیستم های مداربسته تحت شبکه اولیه NVR وجود نداشت و کاربران برای ثبت و ذخیره تصاویر از سرورهای قدرتمند استفاده می کردند. در کنار سرورها استفاده از نرم افزارهای VMS برای مدیریت تصاویر جز لاینفک سیستم محسوب می شد. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش کاربران دوربین مداربسته، دستگاه NVR طراحی و تولید شدند. این دستگاه نیز تا کنون تغییرات زیادی داشته و دارای ویژگی های بسیاریست. قیمت مناسب این دستگاه و اختصاصی بودن آن برای دوربین مداربسته موجب شد تا جایگاه خود را روز به روز بالا ببرد. در این مقاله قصد داریم مزیت های بکار گیری سرور و ان وی ار را در سیستم مداربسته مقایسه کنیم.

سرور دوربین مداربسته

سرور دوربین مداربسته چیست؟

سرور یک کامپیوتر با قدرت پردازش بالاست که از قابلیت های متفاوتی برخوردار است. معمولاً سرور برای دوربین مداربسته از نوع حرفه ای استفاده نمی شود زیرا بسیار گران قیمت است. سرورها برای مدیریت شبکه های کامپیوتری بزرگ استفاده می شوند. هسته اصلی یک شبکه کامپیوتری که به سایر دستگاه ها سرویس می دهد. در سیستم های نظارتی و حفاظتی سرور به واسطه شبکه، تصاویر دوربین ها را دریافت می کند. تصاویر در سرور ضبط شده و برای مشاهده آنها و دسترسی به دوربین ها از نرم افزار استفاده می شود. دستگاه NVR نیز یک سرور تخصصی برای سیستم مداربسته تحت شبکه است. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که تنها کاربری آن برای دوربین های مداربسته IP است.

مزایای راه اندازی سرور دوربین مداربسته

با توجه به اینکه سرورها، دستگاه های کامپیوتری هستند به راحتی می توان بر روی آنها انواع نرم افزارها با قابلیت های متفاوت نصب کرد. برای مثال نرم افزار مدیریت تصاویر یا VMS که در برندهای مختلف متفاوت اند، مانند IVMS در هایک ویژن یا PSS در داهوا. همچنین می توان انواع مختلفی از نرم افزارها با قابلیت های پردازش تصویری هوشمند همچون تشخیص چهره، تشخیص پلاک، تشخیص نفوذ  و… را بر روی آنها نصب نمود. به کار بردن این فنوری ها توسط سرور با دوربین های معمولی IP نیز امکان پذیر است. در حالی که برای استفاده از اغلب این قابلیت های هوشمند و پردازش تصویر در NVR، معمولاً دوربین ها به این فناوری ها باید مجهز باشند.

دسترسی به فضای ذخیره سازی در سرورها به مراتب بالاتر از دستگاه ضبط NVR است. سرورهایی که در بازار موجود هستند از ظرفیت بالای هارد پشتیبانی می کنند و یا به NAS Storage متصل اند. اگر ضبط تصاویر در مدت بسیار طولانی مدنظر شماست می توانید از سرور در دوربین مداربسته استفاده کنید. البته NVR هایی نیز طراحی شده اند که قابلیت پشتیبانی از هاردهای بیشتر با ظرفیت بالاتر را دارند.

سرورها به دلیل وجود پردازنده های قدرتمند از سرعت بالایی در انتقال اطلاعات برخوردارند. قابلیت بالای این دستگاه ها باعث شده تا بتوانند از تعداد زیادی دوربین در شبکه پشتیبانی کنند. بنابراین در پروژه های بزرگ بسیار کارآمد هستند.

معایب سرور برای دوربین مداربسته

هزینه های نگهداری از دستگاه های سرور به مراتب بالاتر از دستگاه های ضبط است. سرورها برق بیشتری استفاده می کنند و هزینه بروزسانی و آپدیت نرم افزارهای آنها نیز به مراتب بیشتر است. تمام نرم افزارها خصوصاً برای پشتیبانی از تعداد دوربین بالا رایگان نیستند و لازم است لایسنس برنامه خریداری شود. این نرم افزارها معمولاً گران هستند مانند Milestone و Genetic. برای مشاهده و مدیریت تصاویر هر مجوز هزینه ای حدوداً 100 تا 200 دلار باید پرداخت شود و این هزینه قابل توجهیست.

پورت POE در دستگاه سرور وجود ندارد و نمی توان با استفاده از قابلیت POE دوربین ها را مستقیماً به دستگاه متصل نمود. بنابراین چنانچه مایل به استفاده از قابلیت POE هستید، از سوئیچ های POE استفاده نمائید که هزینه جداگانه ای دارند.

سرور بهتر است یا NVR

در صورتی که بخواهید برای سیستم مداربسته خود دستگاه ضبط تهیه کنید ممکن است بین سرور و NVR مردد باشید. با مقایسه این دو دستگاه و بررسی ویژگی ها، می توان به برتری هر کدام نسبت به دیگری پی ببریم. بنابراین به راحتی می توانید با توجه به شرایط پروژه انتخاب مناسبی داشته باشید. در زیر دو دیدگاه که هرکدام یکی از دو دستگاه (ان وی ار و سرور) را برای دوربین مداربسته مناسب می داند را می خوانیم.

NVR بهتر است از سرور:

  • دستگاه های NVR راهکاری ارزان تر از دستگاه های سرور محسوب می شوند. به همین دلیل مقبولیت بیشتری در میان کاربران دارند. NVRها دارای مراحل نصب ساده تری نسبت به سرورها بوده و از این رو دردسر کمتری در نصب دارند.
  • در دستگاه های NVR مشکلات نرم افزاری کمتری نسبت به سرورها دیده می شود و سیستم های پایدارتری هستند. از دیگر قابلیت های دستگاه های NVR نیز این است که از سیستم POE پشتیبانی می کنند. در حالیکه در سرورها اینگونه نیست و برای استفاده از سیستم POE باید به صورت جداگانه سوئیچ POE خریداری نمود.
  • سرورها تحت ویندوز هستند و در صورت بروز اشکال در ویندوز، نرم افزار دوربین مداربسته نیز تحت شعاع قرار می گیرد. کندی نرم افزار، هنگ کردن آن از مشکلاتیست که استفاده از سرور در دوربین مداربسته پدید می آید.
  • در مدل های پیشرفته NVR اتفاقات شگفت انگیزی رخ داده است. معمولاً قابلیت های هوشمند فعال و پردازش های تصویری قابل اجرا هستند. به تناسب با هزینه کمتر نسبت به سرور می توانید از دستگاه با قابلیت های مطلوب برای دوربین مداربسته استفاده کنید.

سرور بهتر است از NVR:

  •  اما دستگاه های سرور نیز دارای مزایایی نسبت به دستگاه های ضبط NVR هستند. از جمله می توان به قابلیت های پردازش تصویری در آنها اشاره نمود. این نوع از پردازش ها بسیار پیشرفته تر و منعطف تر از NVR هاست. در پروژه های بزرگ با تعداد چند صد دوربین عملکرد سرورها بهتر از دستگاه NVR خواهد بود. همچنین از طریق سرور می توان خطاهای رخ داده در شبکه را سریعتر بررسی و عیب یابی نمود.
  • به صورت کلی برای انتخاب بین سرور و دستگاه NVR باید به فاکتورهای متعددی توجه داشت. از جمله این موارد ابعاد و بزرگی پروژه، نوع کارکرد سیستم، انتظارات موجود از سیستم مداربسته و… است. با در نظر گرفتن این فاکتورها می توان انتخاب بهتری میان این دو گزینه داشت. به طور خلاصه استفاده از دستگاه های NVR در پروژه های نه چندان بزرگ توجیه بیشتری دارد و سرورها نیز اغلب برای پروژه های بزرگ با دوربین زیاد و همچنین ارائه قابلیت های پردازش تصویری ویژه مناسب هستند.
  • سرورها دارای قابلیت Raid هستند در صورت بروز مشکل برای هر کدام از هاردها نگرانی برای از بین رفتن اطلاعات وجود نخواهد بود. اخیراً در مدل های پیشرفته تر NVR که تعداد کانال های بال دارند این قابلیت تعبیه شده است.
  • مزیت دیگری که سرور نسبت به NVR دارد فضای ذخیره سازیست. در NVR ها محدودیت بیشتری در ظرفیت ذخیره سازی وجود دارد. در حالیکه در سرورها از هاردهای با ظرفیت بالا و NAS در شبکه استفاده می شود. گرچه مدل هایی از NVR با قابلیت اتصال تعداد هارد بیشتر و ظرفیت بالاتر نیز طراحی و تولید شده است.

RAID چیست

سرور مجهز به Raid

 (Redundant array of inexpensive Disks) Raid به این مفهوم است که ضبط تصاویر در چند هارد تقسیم بندی می شود. در تعریف کلی، در یک سیستم Raid حداقل دو دستگاه ذخیره سازی به صورت موازی با هم به کار می روند. این دستگاه ها می توانند هاردیسک و یا SSD باشند. این تکنولوژی برای افزایش سرعت و امنیت ذخیره سازی اطلاعات به کار می روند.

کلام پایانی

در جمع بندی نهایی باید گفت استفاده از دستگاه NVR در اغلب پروژه ها توصیه می شود. از دستگاه های سرور در نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته IP به جای NVR استفاده می شود. تنها برای برخی از قابلیت های قدرتمند و پیچیده استفاده از سرور در سیستم مداربسته توجیه دارد. به عنوان مثال در پروژه های بزرگ که تعداد دوربین ها زیاد است و تصاویر از چند نقطه انتقال می یابند، سرور کاربردی تر است. در غیر اینصورت با توجه به توسعه سیستم های NVR، این دستگاه به قابلیت ها و ویژگی های بسیاری تجهیز شده است. همچنین ان وی ارها تا حد قابل قبولی از جهت ظرفیت ذخیره سازی، Raid، تعداد کانال و… ارتقاء یافته اند. برای اطمینان از انتخاب خود می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرد و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید

021-88500020