در سیستم های مداربسته دریافت تصاویر، پردازش و ذخیره آنها از موضوعات مهمی هستند که مخاطبان این حوزه مشتاقانه آنها را دنبال می کنند. در این میان افرادی قصد خرید و یا تغییر در سیستم مداربسته خود دارند. سوال مشترک این دو گروه تفاوت DVR با NVR چیست و کدام بهتر است؟ در شروع بررسی این موضوع تعریف کلی از DVR و NVR را خواهیم داشت و در ادامه آن به مقایسه DVR با NVR می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 • تعریف کلی از DVR و NVR
 • تفاوت DVR و NVR
 • مقایسه سریع برای انتخاب DVR یا NVR

تعریف کلی از DVR و NVR

 • دستگاه  DVR چیست

DVR مخفف Digital Video Recorders به معنای ضبط فیلم دیجیتال است. دستگاه DVR برای ضبط و مدیریت تصاویر در سیستم مداربسته آنالوگ استفاده می شود. وظیفه دستگاه DVR دریافت سیگنال های ویدئو ازدوربین، تبدیل به داده های دیجیتال و ذخیره آنها است. در این دستگاه از یک قطعه سخت افزاری برای پردازش و ذخیره فیلم استفاده شده است. دوربین هایی که در سیستم مداربسته با دستگاه DVR استفاده می شود دوربین های آنالوگ یا آنالوگ HD هستند. راه اندازی چنین سیستمی نیازمند کابل کشی مستقیم از دوربین ها به دستگاه ضبط کننده است.

 • دستگاه  NVR چیست

NVR مخفف Network Video Recorders به معنای ضبط ویدئو تحت شبکه است. دستگاه NVR برای ضبط و مدیریت تصاویر در سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده می شود. وظیفه دستگاه NVR علاوه بر ذخیره و مدیریت تصاویر، ارائه قابلیت های تصویری ویژه است. از این قابلیت ها، قابلیت تشخیص چهره، تشخیص نفوذ، شمارش افراد و… را می توان نام برد. عملکرد دستگاه های NVR در سیستم مداربسته مشابه سرورهای کامپیوتری است.

دستگاه NVR داده های ویدئویی که توسط دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) ایجاد یا رمزگذاری شده است را ضبط می کند. دوربین های تحت شبکه در دو نوع دسته بندی می شوند:

 • دوربین های PoE : دوربین های IP که سیمی هستند و از اترانت یا کابل شبکه برای تامین برق و دیتا در آنها استفاده می شود.
 • دوربین های بی سیم: دوربین های IP بی سیم که به صورت بی سیم و با Wifi به شبکه متصل می شوند. این نوع دوربین ها معمولاً برای تامین برق به منبع تغذیه نیاز دارند.

تفاوت NVR و DVR

دستگاه ضبط DVR و NVR با توجه به تعریفی که مطرح شد تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. همین امر موجب می‌شود تا در زمان انتخاب و خرید دچار سردرگمی شوید. به طور خلاصه تفاوت اصلی NVR و DVR شامل:

 1. قیمت DVR با NVR
 2. عملکرد  DVR با NVR
 3. اتصال دستگاه به دوربین
 4. بیشترین تعداد فریم 
 5. دسترسی به تصاویر
 6. تفاوت ظاهری DVR با NVR

1.  تفاوت قیمت DVR با NVR

اولین تفاوت چشمگیر در دو دستگاه NVR با DVR ، تفاوت در قیمت آنهاست. دستگاه های NVR به مراتب قیمت بالاتری از دستگاه DVR دارند. این تفاوت قیمت NVR و DVR ناشی از چیست؟ می توان وجود قابلیت‌های هوشمند، استفاده از پردازنده های قویتر، تکنولوژی پیشرفته تر NVR وکاربردهای تخصصی این دستگاه را از دلایل گران قیمت تر بودن آن نسبت به دستگاه دی وی آر دانست.

عموماً دوربین های مداربسته تحت شبکه (از نظر پیشرفته بودن سخت افزار و نرم افزار) قیمت بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند. این قانون نیز در مورد قیمت دستگاه ضبط سیستم مداربسته تحت شبکه (NVR) نسبت به دستگاه ضبط سیستم مداربسته آنالوگ (DVR) صادق است. به دلیل کاهش مجموعه ویژگی ها و هزینه های تولید کمتر سیستم مداربسته مبتنی بر DVR مقرون به صرفه تر است.

2. تفاوت عملکردی  DVR با NVR

در بیان تفاوت عملکرد DVR با NVR می توان گفت DVR سیگنال های ویدئویی را رمزگذاری و ذخیره می کند، در حالی که NVR ویدئویی را که دوربین های IP رمزگذاری کرده اند را ذخیره می کند. از آنجایی که دی وی آر ها و ان وی آر ها از داده های ویدئویی به طور متفاوتی استفاده می کنند پس با انواع مختلفی از دوربین های مداربسته کار می کنند. دوربین های مداربسته آنالوگ بسیاری از ویژگی های پیشرفته دوربین های IP را پشتیبانی نمی کنند. فناوری دی وی آر به آرامی پیشرفت می کند تا از ویژگی هایی مانند تجزیه و تحلیل تصویر پشتیبانی کند.

تفاوت مهم و دیگر DVR با NVR در پشتیبانی از انواع دوربین ها است. NVR در این مورد بسیار قدرتمند تر عمل می کند و هر دوربینی با هر کیفیتی را پشتیبانی می کند. در حالی که DVR با توجه به مشخصات آن در دیتا شیت فقط برخی از کیفیت ها را پشتیبانی می کند.

دستگاه NVR در ابتدا فقط پورتی جهت اتصال به سوئیچ داشت و دوربین های مداربسته از طریق سوئیچ به NVR متصل می شدند. سوئیچ ها می توانند PoE نیز باشند. اگر سوئیچ PoE است برق اجزای سیستم مداربسته از جمله دوربین ها با اتصال به سوئیچ تأمین می شود. بعد از مدتی شرکت هایک ویژن سوئیچ را روی ان وی ار طراحی کرد به عبارت دیگر پورت PoE در NVR هایک ویژن تعبیه شد. از آن به بعد با تهیه این مدل NVR های هایک ویژن نیاز به خرید سوئیچ PoE کمتر احساس شد. در حالی که در دی وی ار چنین امکانی وجود ندارد.

نکته قابل توجه: در اانتخاب دستگاه ضبط کننده سیستم مداربسته این است که اگر می خواهید از تمامی قابلیت های دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده کنید لازم است NVR  را انتخاب کنید.

3. تفاوت DVR با NVR در اتصال دستگاه به دوربین

دوربین های آنالوگ و آنالوگ HD با کابل کواکسیال به دستگاه DVR متصل می شوند. کابل کواکسیال (معمولا با سیم برق جفت می شود) سیگنال تصویری را منتقل می کند. دوربین های تحت شبکه از طریق کابل کشی اترنت یا شبکه (برای اتصال برق و داده) به دستگاه NVR متصل و با کمک IP به دستگاه معرفی می شوند. دوربین های بی سیم نیز وجود دارند که نیازی به اتصال با کابل برای انتقال داده در آن ها وجود ندارد و با اتصال به صورت Wifi  می توانند به دستگاه NVR متصل شود.

4. بیشترین تعداد فریم در DVR و NVR

بیشترین تعداد فریم هایی که دستگاه می تواند در یک ثانیه از دوربین ضبط کند در دو دستگاه DVR  و NVR متفاوت است. دستگاه DVR فریم ریت را به 15 فریم در ثانیه محدود می کند. تعداد فریم های تصاویر ضبط شده به دو بخش از سیستم مداربسته وابسته است: اول دوربین مداربسته که دریافت تصاویر را انجام می دهد و در اولویت دوم دستگاه ضبط کننده است. اگر دستگاه تا 10 فریم در ثانیه را پشتیبانی کند (فریم ریت دوربین 7 باشد) دستگاه بیشتر از آن را نمی تواند برای ضبط تصاویر در نظر بگیرد. حال اگر دوربین نرخ فریمش 30 فریم در ثانیه باشد و دستگاه 15 فریم در ثانیه، آنگاه تصاویر با سرعت 15 فریم در ثانیه ضبط خواهند شد نه 30 فریم.

نکته: معمولا با افزایش رزولیشن تصویر، فریم ریت محدود می‌شود.

5. تفاوت  DVR با NVR در دسترسی به تصاویر

یکی از ویژگی های اصلی NVR امکان قرار گرفتن این دستگاه ضبط کننده در مسیر شبکه است. دستگاه ضبط کننده NVR از قابلیت های شبکه (Network) نظیر HTTP, HTTPs, TCP/IP, IPv4/IPv6, RTSP, UDP, SMTP, DNS, IP Filter, PPPoE,DDNS, FTP, Alarm Server و… به طور کامل پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب دستگاه ان وی آر را در هر جایی از شبکه چه به صورت داخلی و یا بر بستر اینترنت می توان قرار داد.

اگر در محلی غیر از بخش مانیتورینگ نیاز به دریافت تصاویر دوربین مداربسته داشته باشید می توانید با استفاده از شناسه IP دوربین مداربسته تحت شبکه و دستگاه ان وی ار و از طریق اینترنت، تصاویر را دریافت کنید. در چنین شرایطی با وجود دستگاه دی وی ار باید از قبل توسط پورت LAN موجود در DVR به شبکه اینترنت متصل شوید تا بتوانید از طریق شبکه به تصاویر دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید.

6. تفاوت ظاهری DVR با NVR

در این بخش می خواهیم تفاوت ان وی ار و دی وی ار را براساس شکل ظاهری آنها بررسی کنیم. دو شکل زیر پورت های دستگاه NVR و DVR را نشان می دهند.

نمونه ای از دستگاه DVR هایک ویژن

تفاوت DVR با NVR

نمونه ای از دستگاه NVR هایک ویژن

تفاوت DVR با NVR

7. تشابه DVR و NVR

هر دو دستگاه ان وی آر و دی وی آر در سیستم مداربسته به عنوان دستگاه ذخیره کننده ایفای نقش می کنند. وظیفه مشترک هر دو این دستگاه ها ذخیره و مدیریت تصاویر دریافت شده از دوربین ها است. از دستگاه DVR و دستگاه NVR در بازار با تعداد کانال های 4، 8، 16، 32 و 64 تولید و عرضه می شوند.

هر دو دستگاه دی وی ار و ان وی ار از طریق پورت LAN قابل اتصال به شبکه هستند. پورت HDMI در  DVR و NVR وجود دارد اما نوع آنها با توجه به مشخصات مندرج در دیتا شیت مشخص می شوند. در دستگاه های DVR و NVR ورودی و خروجی صدا وجود دارد. با توجه به این که بیشتر دوربین های تحت شبکه امکان انتقال صوت به صورت دو طرفه را دارند (به صورت همزمان یا غیر همزمان) بنابراین در دستگاه ذخیره کننده تحت شبکه یا همان NVR نیز قابلیت مکالمه دو طرفه وجود دارد.

مقایسه سریع DVR با NVR

اگر می خواهید در مجموعه خود سیستم مداربسته ای را انتخاب و نصب کنید حتما مطالب فوق برای شما مفید خواهد بود. در این قسمت نگاهی کوتاه به تفاوت در انتخاب DVR با NVR خواهیم داشت:

جنبه مثبت انتخاب NVR

جنبه مثبت انتخاب DVR

 • اگر از قبل کابل کشی CAT6 یا CAT5e در محل دارید و نمی خواهید آن را تغییر دهید.
 • اگر از قبل دوربین های آنالوگ نصب کرده اید. (بیس کار قبلا با کابل کواکسیال انجام شده است)
 • پشتیبانی از رزولوشن 8 مگاپیکسل و 12 مگا پیکسل
 • راه اندازی و عیب یابی با پیچیدگی کمتری است.
 • پشتیبانی از مکالمه دو طرفه
 • مقرون به صرفه و نگهداری سیستم آسان تر است.
 • فریم ریت در 4K با 30 فریم در ثانیه قابل دسترس است.
 •  تجزیه و تحلیل پیشرفته ویدئو
جنبه منفی انتخاب NVR جنبه منفی انتخاب DVR
 • عیب یابی پیچیده تر است
 • فریم ریت در 4K به 7 تا 15 فریم در ثانیه محدود می شود.
5/5 - (2 امتیاز)