چنانچه در مورد امنیت مکان خود نگران هستید نصب دوربین مداربسته بهترین انتخاب برای شما خواهد بود، مطمئنا قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته یکسری سوالات در رابطه با نحوه نصب، انتخاب دستگاه، انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته و تعداد دوربین مداربسته ایی که لازم دارید؛ لازم است قبل از آنکه اقدام به خرید دوربین مداربسته بکنید اطلاعاتی در رابطه با دوربین مداربسته و نحوه کار آن داشته باشید ما در مقاله راهنمای خرید دوربین مداربسته سعی داریم پاسخ تمام سوالات شما را بدهیم تا خریدی مقرون به صرفه و کارآمد داشته باشید.

برای انتخاب یک دوربین مداربسته کارآمد و مقرون به صرفه باید به یک سری موارد توجه داشته باشید که شامل تعیین فضای نصب دوربین مداربسته که بسته به نیاز شما می تواند فضای داخلی و یا خارجی باشد که برای هر کدام مدل های متفاوتی وجود دارد، ارزیابی فاصله تصویر برداری که در این مورد باید دقیقا ارزیابی کنید که سوژه های دورتر را هدف قرار می دهید و یا نزدیک، کیفیت تصاویر ضبط شده و…. که در ادامه تمامی موارد ذکر شده را به طور جامع خدمتتان توضیح خواهیم داد تا با اطلاعات فنی خریدی تخصصی داشته باشید.

محدوده‌ی دید دوربین مداربسته تان را مشخص کنید

این روزها دوربین هایی با زاویه دید های مختلف طراحی و تولید می شوند که همگی برای نظارت و تصویر برداری مفید فایده واقع شده اند، اصلی ترین موضوعی که در ابتدا به آن باید توجه داشته باشید این است که تعیین کنید دوربین مداربسته تان قرار است با چه دیدی تصویری برداری کند که این زاویه دید می تواند از 90 درجه الی 180 درجه متغیر باشد. در نتیجه باید در ابتدا تعیین کنید چه زاویه ای از مکان خود را می خواهید تحت پوشش قرار دهید؛ به عنوان مثال آیا تنها قصد دارید درب ورودی را کنترل کنید یا محیط مورد نظر را به طور کامل نظارت کنید.

انتخاب اندازه لنز

یکی از موضوعات اساسی که در مقاله راهنمای خرید دوربین مداربسته مورد بررسی قرار می دهیم انتخاب لنز مناسب است که می تواند تا حدقابل توجهی روی هزینه ی پرداختی شما تاثیر مستقیم بگذار و به همین دلیل نیاز به توجه بیشتری دارد که لنز انتخابیتان بتواند از پس برآورده کردن نیاز شما بر بیاید.

به طور کلی لنز ها به سه دسته تقسیم می شوند که شامل:

 • لنز ثابت (Fix)
 • لنز متغیر (Varifocal)
 • زوم (Motorize )

لنز ثابت:

این نوع از لنزها زمانی می توانند مناسب باشند که نیاز نداشته باشید زاویه دیدتان را عوض کنید به طور مثال اگر شما صاحب یک هتل باشید و تنها قصد داشته باشید یک دوربین رو به روی در ورودی بدون تغیر زاویه دید قرار بدهید می توانید دوربین های مداربسته ایی را انتخاب کنید که به یک لنز ثابت مجهز شده اند. لنز فیکس دوربین مداربسته دارای فاصله کانونی ثابتی است و هر بار برای تغیر زاویه باید به صورت دستی اقدام کنید که برای شرایطی که دوربین در ارتفاع نصب شده باشد می تواند مشکل ساز باشد؛

 به طور مثال اگر دوربینی با زاویه 60 درجه با لنز فیکس 4 میلی متری داشته باشید می تواند تا فاصله 4 متری را به خوبی پوشش بدهد اما برای نمی تواند تصاویر سمت چپ و راستش را ثبت کند.

لنز متغیر:

در خرید دوربین مداربسته اگر تغیر زاویه دید و zoom تصاویر برایتان اهمیت دارد یکی از گزینه های انتخابیتان می تواند دوربین های مداربسته مجهز به لنز وریفوکال باشد؛ لنز وریفوکال دوربین مدار بسته دارای فاصله کانونی متغیر است و می توانید به راحتی  محدوده وسیع تری را نظارت کنید و یا اینکه بر روی سوژه ایی zoom کنید تا فونت ها و اشیاء کوچک تر نیز به وضوح دیده شوند.

راهنمای خرید دوربین مداربسته با لنز وریفوکال

لنز زوم:

لنز موتورایز این قابلیت را دارد که می توانید به سادگی زاویه دیدتان را تغیر بدهید و کیفیت zoom بیشتری را در اختیار داشته باشید و به عبارتی فاصله کانونی تان را دقیق تر کنترل کنید؛ اینگونه از لنز ها بیشتر زمانی کارآیی دارد که یک اوپراتور بخواهد از مانیتور دوربین ها را چک کند.

راهنمای خرید دوربین مداربسته می تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید که کدام یک از لنز ها برایتان مناسب و مقرون به صرفه است و کارآیی مطلوبی نیز دارد.

تفاوت دوربین های مداربسته آنالوگ و HD

اگر کیفیت تصاویر ضبط شده برایتان مهم است باید به سراغ دوربین های HD بروید اما اگر تنها برایتان وضوح تصاویر اهمیت دارد دوربین های مداربسته آنالوگ با قیمتی مقرون به صرفه برایتان مناسب خواهند بود. اگر مکانی که قصد دارید در آن دوربین مدار بسته نصب کنید از امنیت ویژه ایی برخوردار است و جزئیات برایتان مهم است پیشنهاد می کنیم به جز دوربین های نسل آنالوگ به سراغ هیچ یک از دوربین ها نروید زیرا تنها با خرید دوربین مداربسته آنالوگ می توانید از جزئیاتی که حتی با چشم از فاصله دور دیده نمی شوند مطلع شوید؛ اما در صورتی که جزیات زیاد به کارتان نمی آیند پیشنهاد می کنیم به سراغ دوربین مداربسته آنالوگ بروید زیرا این دوربین ها با کیفیتی متوسط و قیمتی مقرون به صرفه می توانند نیازتان را برآورده کنند.

تفاوت دوربین های مداربسته آنالوگ و HD

دوربین داخلی (Indoor) یا خارجی (outdoor)

در ابتدای مقاله راهنمای خرید دوربین مداربسته تاکید کردیم که باید تعیین کنید که قصد دارید دوربین تان را در چه فضایی نصب کنید، محل نصب دوربین هم از نظر کیفیت و فاصله تصویر برداری هائز اهمیت است و هم از نظر دوام بیشتر دوربین مداربسته زیرا با توجه به فضا باید IP مورد نظر دوربینتان را تعیین کنید؛ همان طور که مستحضر هستید IP میزان مقاومت دوربین مداربسته در برابر گرد و غبار و آب است.

اهمیت نصب دوربین مداربسته درفضاهای پر رفت آمد

امنیت مجتمع مسکونی مهم است!

اگر در مجتمع زندگی می کنید و ساختمانتان رفت و آمد های مکرر زیادی دارد حتما به فکر نصب دوربین مداربسته باشید زیرا با به کارگیری دوربین مداربسته مناسب می توانید کنترل ورود و خروج خودرو ها، تردد سرویس کارها، نظافت کارها، مامورین قرائت کنتور، پیک و سایر افراد را داشته باشید و در صورت بروز هرگونه اشکال سریعا آن را رفع کنید.

فروشگاه ها را مجهز کنید

اگر مدیریت یک فروشگاه را به عهده دارید بهتر است که در فروشگاهتان یک دوربین نصب کنید و نحوه عملکرد پرنسل را با ارباب رجوع کنترل کنید که بهتر از همیشه به اتفاقات اشراف داشته باشید، البته این دوربین ها می توانند به گونه ایی انتخاب شوند که مجهز به ویژگی دید در شب باشند و در تاریکی مطلق تمام تصاویر را برای شما ضبط کنند که امنیت ف6روشگاهتان تضمین شده باشد. شایان ذکر است که نصب دوربین مداربسته در محیط اداری نیز بی اهمیت نیست و می تواند در موارد زیادی کاربرد داشته باشد.

کارخانه ها نیاز به کنترل دارند؟

وجود دوربین مداربسته در محیط های صنعتی، تولیدی و کارخانه ها بسیار مهم حساس می باشد، از مهمترین اهداف راهنمای خرید دوربین مداربسته این است که بدانید با توجه به حرفه ایی که دارید کدام دوربین برایتان مناسب تر است؛ در کارخانه ها باید همه چیز تحت کنترل باشد زیرا افراد زیادی روزانه در آن رفت و آمد می کنند. برای تضمین امنیت کامل کارخانه تان نیاز دارید با به کارگیری چندین دوربین مداربسته  نحوه کارکرد پرسنل، بررسی وقایای پیش آمده، کنترل موجودی انبار و ورود و خروج کالا، کنترل و نظارت بر بخش های اداری و مالی را کنترل کنید. همچنین در برخی از بخش های صنعتی امکان ورود افراد نیست که در این صورت باید جهت نظارت بر اجرای روند کار و پروژه از دوربین مداربسته کمک گرفت.

نکاتی که باید در زمان نصب دوربین مداربسته بدانید:

 • چه قسمت هایی واقعا نیاز به نصب دوربین دارد؟
 • پر خطرترین یا حساس ترین نقاط چه قسمت هایی هستند؟
 • قبلا مورد سرقت قرار گرفته اید؟ از چه نقطه ای بوده؟
 • به چه ابزار هایی برای نصب دوربین مداربسته نیاز دارید؟
 • برای خرید دوربین مداربسته به کدام مرکز مراجعه کنم؟

تمامی سوالات مطرح شده به شما برای تعیین بهترین مکان برای نصب کمک می کند؛ همچنین توجه کنید برای جلوگیری از سرقت خود دوربین، حتما آنها را طوری نصب کنید که دور از دسترس باشد یا اینکه دوربین ها طوری نصب شود که بر یکدیگر هم نظارت داشته باشند. حال بعد از پاسخگویی به سوالات بالا می توانید با درک نسبی به دست آمده و اهدافتان دوربین ها را در مناطق مهم و حساس که در ادامه به آن ها اشاره شده است نصب کنید. با ما همراه باشید.

درب های پر رفت و آمد

بیش از 22% از ساختمان هایی که دارای درب پشتی یا اضطراری هستند گزارش سرقت داشته اند، بنابراین نصب دوربین در تمامی درب های اصلی و فرعی ساختمان واجب و ضروری است.

خرید دوربین مداربسته برای درب های پر رفت و آمد

پنجره های رو به خیابان:

راهنمای خرید دوربین مداربسته برای پنجره ها نیز مورد توجه خواهد بود زیرا از جمله مکان های حساس ساختمان ها، پنجره های رو به خیابان طبقات اولیه می باشد؛ در این قسمت ها می توان به راحتی و با شکستن شیشه وارد ساخاتمان شد. پس دوربین فراموش نشه.

خرید دوربین مداربسته برای پنجره های رو به خیابان

اگر برای انتخاب نوع دوربین مداربسته ، نحوه نصب و راه اندازی دوربین مداربسته تان با مشکلی رو به رو شدید می توانید با کارشناسان متخصص ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

نصب دوربین مداربسته در داخل فروشگاه:

 • دوربین های مدار بسته رو به درب ورودی و پنجره حتما باید دارای ویژگی WDR باشند.
 • در صورتی که هدفتان کنترل عملکرد و رفتار کارکنان است، سعی کنید دوربین را بالای صندوق فروشگاه و قسمت هایی که ممکن است کارمندان تخطی کنند دوربین نصب کنید.
 • تعداد دوربین ها در فضای فروشگاه باید به اندازه ای باشد که هیچ نقطه کوری باقی نماند.
 • در صورتی که فروشگاه شما مجهز به پارکینگ می باشد حتما جهت حفظ آرامش مشتریان خود دوربین هایی را در پارکینگ نصب کنید.

نصب دوربین مداربسته در داخل فروشگاه