در انواع سیستم های مداربسته این که آنالوگ بهتر است یا تحت شبکه موضوع چالش برانگیزیست. برای پاسخ به سوالات این چنینی نیاز به آشنایی ویژگی ها و آگاهی از تفاوت این دو سیستم وجود دارد. توضیح تفاوت سیستم های تحت شبکه  (IP)  و سیستم های آنالوگ به زبان علمی بسیار پیچیده و خارج از حوصله مخاطب خواهد بود. به همین دلیل در این مطلب سعی شده است تفاوت این دو سیستم به زبانی ساده مطرح شود.

مقایسه دوربین تحت شبکه با آنالوگ

در شرح ویژگی های کلی سیستم های مداربسته و مقایسه آنها گذری بر تاریخچه دوربین مداربسته کمک بسیاری خواهد کرد. در ابتدا دوربین های مداربسته در دو گروه آنالوگ و شبکه تولید و به بازار عرضه شدند:

دوربین های مداربسته آنالوگ: دوربین های ارزان قیمت، با نصب آسان و کیفیت تصویر پایین

دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP: دوربین های گران قیمت، با نصب نسبتاً پیچیده و کیفیت تصویر بالا

مزیت دوربین مداربسته آنالوگ که در قیمت پایین و سادگی نصب آن خلاصه می شود موجب استقبال افراد به طور گسترده در گذشته شده بود. با این وجود کیفیت تصویر نقطه ضعف این گروه از دوربین های مداربسته محسوب می شد که کاربران آن را دچار مشکل می کرد. تا رسیدن به پاسخ جامعی برای پرسش دوربین مداربسته آنالوگ بهتر است یا تحت شبکه تا انتها همراه ما باشید.

ورود دوربین مداربسته آنالوگ HD

با ورود دوربین های آنالوگ HD هایک ویژن در سال 2012 که توسط یک شرکت آمریکایی  بر پایه سیستم آنالوگ اما با کیفیت بسیار بالا و قابلیت های بیشتر اختراع شده بود، تحولی در سیستم مداربسته ایجاد شد. این تکنولوژی HDTVI نامگذاری گردید. به علت هزینه پایین تولید این سیستم جدید، دوربین های آنالوگ قدیمی رفته رفته منسوخ شد.

مزیت دوربین های مداربسته تحت شبکه قابلیت های جدید و هوشمند و همچنین کیفیت تصویر بالای آنهاست. با این حال به علت بالا بودن قیمت نمی تواند تمام گروه های مشتریان را پوشش دهد. دوربین های آنالوگ HD یک راه حل مناسب برای آن دسته از مشتریان است که به دنبال کیفیت تصویر مناسب دوربین در کنار قیمتی مقرون به صرفه هستند.

جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید      

تماس با نمایندگی دوربین مداربسته

کدام سیستم مداربسته برای من مناسب تر است؟

حال این موضوع مطرح می شود که اگر هر دو سیستم آنالوگ HD و تحت شبکه می توانند کیفیت تصویر بالایی ارائه دهند، استفاده از دوربین های گران قیمت IP چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ برای روشن شدن این موضوع دو ویژگی منحصر به فردی که می توان در دوربین های IP انتظار آن را داشت و در دوربین های HD وجود ندارد را شرح می دهیم. به این ترتیب می توانیم تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ با تحت شبکه را بهتر درک کنیم.

پردازش تصویر: در برخی از مدل های دوربین تحت شبکه قابلیت های پردازش تصویری و هوشمند مانند تشخیص چهره، تشخیص نفوذ، شمارش افراد، قابلیت خواندن پلاک و… وجود دارد. گرچه این مدل ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند و کاربرد آنها برای مقاصد خاص و حرفه ای است.

بسترسازی سیستم: در سیستم های آنالوگ  HD از کابل کواکسیال استفاده می شود و هر کابل می بایست از دوربین تا دستگاه امتداد یابد. این نوع کابل ها نویزپذیری زیادی دارند. در حالی که در سیستم های تحت شبکه از سوئیچ شبکه و کابل های شبکه (CAT6, CAT5) استفاده می شود. به این ترتیب می توان چندین دوربین را از طریق یک کابل به دستگاه ذخیره ساز متصل نمود. همچنین کابل های شبکه در مقابل نویز مقاومت بیشتری دارند و نویز محیط کمترین اثر را روی امواج ارسالی توسط این کابل خواهد داشت. این نوع از بسترسازی در مکان های بزرگ به واسطه کابل کشی کمتر بعضا هزینه تمام شده را کمتر از سیستم آنالوگ HD می نماید.