در زمان کار با دوربین های مداربسته ممکن است با مشکلاتی از جمله قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته مواجه شویم. این دسته از مشکلات موجب می شوند تا دوربین کارایی خوبی نداشته باشد. برای رفع آنها ابتدا باید علت بروز این تغییرات را جویا شویم. در این مقاله سعی شده است تا علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته در حالت های مختلف بررسی شود. به این ترتیب می توانیم علت بنفش یا صورتی شدن تصویر، سیاه شدن تصویر و به طور کلی دلیل رنگی شدن تصویر را بیابیم و برطرف کنیم. این مطالب بسیار کمک کننده و کاربردی هستند و می توان به عنوان بخش تکمیلی آموزش نصب دوربین مداربسته آن را قرار داد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • نحوه ایجاد تصویر در دوربین مداربسته
 • علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته
 • دلیل قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته
 • علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته
 • نحوه رفع مشکل بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

 

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

نحوه ایجاد تصویر در دوربین مداربسته

در ابتدا به طور مختصر به نحوه ایجاد تصویر در دوربین های مداربسته می پردازیم. بر همین اساس می توانیم نقص در عملکرد بخش های مختلف را توصیف و اثر بخشی آن را درک کنیم.

 • نقش سنسور یا حسگر تصویر: تصویر دیجیتالی با ثبت نوری که از اشیاء به لنز و از آن به سطح حسگر می رسد بوجود می آید. الگوهای منظم و نا منظم نوری بر خانه های سطح حساس حسگر تصویر را ایجاد می کنند. محاسبه اطلاعاتی مانند رنگ، میزان رنگ، شدت رنگ، درجه روشنایی و تیرگی در سنسور انجام می شود. بعد از مشخص شدن این مقادیر، میزان کنتراست و تعادل رنگی براساس نور سفید دریافت شده از محیط نیز در واحد ثانیه محاسبه می شود. این پردازش به طور مداوم انجام می شود تا تصویر خروجی دارای رنگ و نور با جزئیات متناسب با توان خروجی حسگر ارائه شود.
 • نقش فیلتر IR CUT: ساخت دوربین های مداربسته مجهز به دید در شب به گونه ایست که در محیط تاریک و یا هنگام شب از امواج مادون قرمز یا IR برای ثبت تصویر استفاده می کنند. در طی روز که محیط دارای نور سفید است دوربین دیگر نیازی به مادون قرمز ندارد. زیرا حجم نور مادون قرمز نیز در روز بسیار زیاد است که جذب آنها موجب غیر طبیعی شدن تصویر می شود. فیلتر IR CUT وظیفه دارد در روز مانع رسیدن تمام امواج IR به چیپ تصویر شود. در هنگام شب و کاهش نور سفید این فیلتر غیر فعال شده و LED های IR فعال می شود.

علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

بعد از بررسی موارد مختلف، بیشترین موردی که علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته تشخیص داده شد: عدم اتصال درست برق بوده است. این اتصال نادرست می تواند به علت خرابی و معیوب بودن کابل یا منبع تغذیه باشد. بررسی اتصالات برق به دوربین کمک می کند تا علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته خیلی زود شناسایی شود. ممکن است تصویر دوربین بالا نیاید شناسایی علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته به روش های مختلفی امکان پذیر است که شرح آن خارج از موضوع این مقاله است.

علت نداشتن تصویر دوربین مداربسته: در صورتی که دوربین مدار بسته شما تصویری ندارد دلایل مختلفی می تواند عامل این مشکل باشند. از جمله: ممکن است یک پورت از دستگاه ضبط سوخته باشد، اتصال تصویر قطع شده است و… در مقاله زیر مطالب مفید و کاربردی در این ارتباط می خوانید.

علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته

دلیل قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته

 • اتصالات: در این حالت نیز یک از علت های قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته و یا سبز شدن اشکال در اتصالات دوربین است. اولین اقدام برای رفع قرمزی تصویر بررسی اتصالات و کابل هاست. شل بودن کابل ها موجب ارتباط ناقص و علت قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته است.
 • تنظیمات رنگ: تنظیمات رنگ مانیتور را کنترل کنید. پیرامون مانیتور را از نظر وجود آهن ربا چک کنید. تنظیمات رنگ در دستگاه ضبط (DVR و NVR) نیز می تواند دلیل رنگی شدن تصویر دوربین مداربسته باشد.
 • مشکلات سخت افزاری: خرابی برخی قطعات و عملکرد نامناسب آنها موجب قرمز شدن تصویر می شود. مشکل در قطعاتی مانند ICR یا همان فیلتر IR C، خرابی CCD یا حسگر تصویر، خرابی کابل VGA، خرابی برد دستگاه ضبط و… را می توان برشمرد.
 • مشکلات نرم افزاری: علاوه بر اشکالات و خرابی های سخت افزار مشکلات نرم افزاری نیز می توانند علت قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته شوند. سیستم عامل دستگاه و نرم افزارها به روز شوند زیرا ویرایش های جدید مشکلات قبل را رفع می کند. حتماً برای این کار از کارشناسان این زمینه کمک بگیرید زیرا این عمل دارای ریزه کاری های فنی است.

علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

طی مدتی تصاویر دوربین مداربسته با کیفیت مناسبی ارائه می شد اما حال تصوری دوربین بنفش شده است!!! پیام هایی با این مضمون بسیار دیده می شود گاهاً تصاویر سبز، صورتی و یا حتی قرمز نشان داده می شوند. عوامل مختلفی ممکن است در پیدایش چنین مشکلی موثر باشند. این عوامل می توانند سیستم عامل بد، نرم افزار بد، تنظیمات اشتباه، محیط بسیار سرد و… باشند. البته در بیشتر اوقات به علت اشکال در فیلتر IR CUT است.

همان طور که در بالا اشاره شد فیلتر IR CUT یا فیلتر برش مادون قرمز یک فیلتر رنگی است که نور مادون قرمز را مسدود می کند. به منظور جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته ناشی از نور مادون قرمز (به عنوان بخشی از نور طبیعی محیط) در هنگام ثبت تصویر در حالت روشنایی روز، یک فیلتر IR CUT در جلوی سنسور نصب شده است. در واقع مانعی برای جلوگیری از تابش مادون قرمز به سنسور تصویر است.

فیلتر IR CUT یک قطعه فیزیکی است که به طور خودکار روشن و خاموش می شود. گاهی اوقات بعد از گذشت مدتی از نصب دوربین مدار بسته، این قطعه ممکن است گیر کند یا به درستی بسته نشود و یا آسیب ببیند. این اتفاق منجر به ثبت تصاویر بنفش، صورتی و یا سبز می شود. اگر دوربین مداربسته در دمای بسیار پایینی قرار گرفته باشد، ممکن است فیلتر یخ بزند و گیر کند. (-20 درجه سانتی گراد یا -5 درجه فارنهایت).

علت لرزش تصویر دوربین مدار بسته: از مشکلات تصویر دوربین مداربسته لرزش و پرش تصویر است که بسیار آزار دهنده است. برای شناسایی علت و رفع این مشکل مقاله زیر را بخوانید.

علت پرش تصویر دوربین مدار بسته

نحوه رفع مشکل بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

راه‌های مختلفی برای رفع این مشکل در سیستم های نظارتی و حفظتی وجود دارد. در این بخش به برخی از رایج ترین آنها می پردازیم.

8روش‌ رفع مشکل تغییر رنگ دوربین مداربسته:

 1. خاموش و روشن کردن دوربین
 2. برد LED های IR  را خاموش و روشن کنید
 3. از آهنربا استفاده کنید
 4. داخل دوربین را تمیز کنید
 5. دما را بررسی کنید
 6. تنظیمات تصویر دوربین را بررسی کنید
 7. ریست فکتوری دوربین
 8. تعویض فیلتر IR CUT

1. خاموش و روشن کردن دوربین

یکی از راه های بسیار ساده و موثر خاموش/روشن کردن دوربین است. با قطع اتصال برق دوربین را خاموش کنید. اگر از دوربین های شارژی یا بی سیم استفاده می کنید، باتری آن را جدا کنید. بعد از مدت کوتاهی مجدداً دوربین را روشن کنید. دوربین را با برنامه همگام سازی و راه اندازی کنید. گاهی این همین خاموش/ روشن کردن به عنوان ریست کردن دوربین عمل می کند. اساساً نرم افزار از ابتدا شروع به کار می کند و به طور خودکار مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری را که علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته بودند را برطرف می کند.

2. برد LED های IR را خاموش و روشن کنید

چراغ های IR LED دوربین مداربسته را به صورت دستی خاموش کنید. این کار ممکن است از طریق تنظیمات دوربین مداربسته به طور فیزیکی انجام شود. با باز کردن دوربین و جدا کردن کابل از بلوک IR به مادربرد قابل انجام است. پس از گذشت چند ثانیه LED ها را مجدداً روشن کنید.

لازم به توضیح است که ممکن است برای اطلاع از نحوه خاموش کردن چراغ های IR لازم باشد به دفترچه راهنمای دوربین مراجعه کنید. برخی از تولید کنندگان دوربین های مداربسته گزینه “خاموش کردن” در تنظیمات ندارند. در این مدل ها از روش جدا کردن کابل می توان استفاده کرد. در برخی مواقع باید چند بار چراغ های LED IR را خاموش و روشن کنید تا فیلتر برش IR به حالت اولیه خود برگردد. به این ترتیب مشکل تصویر صورتی یا بنفش حل می شود.

3. از آهنربا استفاده کنید

برای جابجایی فیلتر IR CUT می توانید از یک آهن ربای قوی استفاده کنید. آهن ربا را کناره لنز دوربین حرکت دهید. این حرکت باید به گونه ای باشد که فیلتر IR را تحت تاثیر قرار دهد. این راه کار زمانی موثر و کارامد خواهد بود که فیلتر موقتاً گیر کرده باشد. آهن ربا آن را جابجا کرده و علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته برطرف می شود. گاهی همین مشکل گیر کردن فیلتر موجب می شود تصویر صورتی، سبز و در برخی موارد سیاه یا سفید نشان داده شود. ویدئو تنظیم IR-Cut با کمک آهنربا را می توانید مشاهده کنید. در این ویدئو دوربین مداربسته باز شده و سپس فیلتر را تحت تاثیر آهنربا قرار گرفته است. در صورتیکه مهارت کافی برای باز کردن و تنظیم دوربین مداربسته ندارید از باز کردن دوربین اجتناب کنید و آن را به متخصصین این حوزه بسپارید.

4. داخل دوربین را تمیز کنید

نگه داری دوربین مداربسته در حفظ کیفیت تصویر و عملکرد دوربین نقش مهمی دارد. می توانید با دست دوربین را بپوشانید تا LED های IR روشن شوند. در این مواقع باید صدای زیر و بمی را از موتور فیلتر IR بشنوید. در مواردی موتور به خوبی کار می کند اما نمی تواند شیشه فیلتر را حرکت دهد. دلیل آن ممکن است وجود آلودگی باشد که فیلتر در جای خود گیر کرده است.

کاور را به درستی ببندید و اجازه ندهید آلودگی به قسمت های داخلی دوربین نفوذ کند. از بگ های کوچک سیلیکونی نیز برای جذب رطوبت می توانید استفاده کنید. دوربین را باز کنید و با دقت تمیز کنید. اگر دوربین همچنان در محدوده زمان گارنتی است، این کار را انجام ندهید.

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

5. دما را بررسی کنید

با توجه به وجود قطعات متحرک در دوربین مداربسته دما می تواند در عملکرد آنها تاثیر گذار باشد. به خصوص اگر دوربین در معرض دمای انجماد قرار گیرد، امکان گیر کردن قطعات وجود دارد. بنابراین با سرد شدن هوا این مشکل احتمال دارد بوجود بیاید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از خرید دوربین مداربسته بررسی کنید که آیا دوربین قرار است در فضای باز نصب شود. همچنین تا چه حد گرما و سرما را باید تحمل کند. هر دوربین خصوصیت متفاوتی دارد در نتیجه در ویژگی آن موضوع دما را بررسی کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که دوربین مورد نظر شما در محدوده دمای مکان مورد نظر کار می کند.

6. تنظیمات تصویر دوربین را بررسی کنید

علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته می تواند ناشی از تنظیمات نادرست تصویر باشد. فردی تنظیم رنگ دوربین مداربسته را تغییر داده و روی تصویر یک پوشش صورتی اعمال کرده است. تنظیمات را بررسی کنید و ببینید تنظیمات غیر عادی وجود دارد یا خیر.

معمولاً بخش تنظیمات تصویر هر دوربین دارای یک دکمه پیش فرض است. با کلیک روی آن می توانید تنظیمات را به حالت پیش فرض کارخانه در آورید. سپس تصویر را در ضبط زنده مشاهده کنید تا ببینید آیا دلیل رنگی شدن دوربین مداربسته برطرف شده است یا خیر.

7. ریست فکتوری دوربین

تفاوت زیادی بین تنظیم مجدد دوربین و انجام ریست فکتوری است. در ریست کردن تنظیمات حفظ می شوند، در حالی که ریست فکتور تمام تنظیمات دوربین را به حالت کارخانه در می آورد. با این کار اگر تنظیمات تصویر اشتباه باشد این تنظیمات پاک می شوند. به این ترتیب علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته یا پوشش رنگی روی تصویر از بین می رود. در نهایت تنظیم رنگ دوربین مداربسته درست می شود که می توانید در صورت تمایل تغییر دهید.

8. تعویض فیلتر IR CUT

اگر فیلتر IR CUT آسیب دیده است و مدام گیر می کند، راه حل مناسب جایگزین کل برد IR با یک برد جدید است. حتماً برای خرید قطعه به مدل دوربین مداربسته خود توجه کنید. تعویض برد فیلتر IR چندان کار سختی نیست اگر فرد فنی باشید به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید در صورت گارانتی بودن دوربین این کار را خودتان انجام ندهید.

در نهایت اگر نتوانستید مشکل دوربین مداربسته را حل کنید با فروشنده و شرکت پشتیبان تماس بگیرید و از آنها بخواهید موضوع را بررسی کنند.

مطالب پیشنهادی مخاطبان:

4.8/5 - (5 امتیاز)